Cinema «Oud Yper» Titin des Martigues CONFLICT Huis Verfaillie 3 Een Verbroederingsdag van Oudstrijders te Yper La Visite de la Fraternelle du 13th Belgian Field Artillery De Braderiefeesten van de Tempel- en Statiestraten leper 1939 NAAIMACHIENEN NECCHl De groep Oudstrijders, met den heer Burg De Ooriogsvrijwiliigers en Invaliden van leper heb ben Zaterdag en Zondag laatst het bezoek gehad van hun Kameraden van Seraing. Deze zijn Zaterdag avonó om 19 J u. aangekomen van Oostende, waar zij den dag hadden doorgebracht met de oorlogsvrijwilligers van die stad. insgelijks met het oog op Verbroedering tusschen oudstrijders van den wereldoorlog. Na eenige woorden van welkom vanwege M. Van Overstraeten. voorzitter van de sectie van Oorlogs vrijwilligers te leper, in het hotel «Reginaop de Groote Markt, zijn de delegaties, vergezeld door de Voorzitters en afgevaardigden van de zeven secties der Verstandhouding van leper, in stoet naar de Mee- nenpoort de plechtigheid van de Last Postgaan bijwonen, welke het bevpegd comiteit te hunner in tentie had doen plaats hebben. Vervolgens werd een koud gerecht aan de bezoekers opgediend in het hotel Saumon en een welkomsaan spraak gehouden door M. Isaï Gruwez. voorzitter der' Invaliden van leper. Zondag morgen waren de verschillende groepen der oudstrijders van leper, zeven- in getal, met hun vlag vereenigd in het lokaal Hotel Regina Groote Markt en vertrokken in stoet, met de uitgenoodigden van Se raing, en het muziek Ypriana aan 't hoofd, opvolgenlijk naar het Iepersch gedenkteeken en het Britsch monu ment der Meenenpoort, waar bloemtuilen werden neer gelegd door de delegatie van Seraing en de Braban- gonne en het God Save the Kinguitgevoerd. Om 10 uur vertrok de groep in autocars naar Kemmel, waar de afvaardiging, vergezeld door talrijke oudstrij ders, net fransche militair kerkhof de Ossuaire ging bezoeken. Mijnheer Caenepeel, staatsveearts, hield er een schoone uiteenzetting over de gebeurtenissen welke zich daar op het slagveld der Vlaamsche Bergen ont rolden gedurende het Duitsch offensief van 1918 en -neesier in hun midden vóór het Stadhuis. waar duizenden en duizenden slachtoffers vielen. De delegaties werden vervolgens ontvangen op het kasteel van Kemmel, door den Heer burgemeester Bru- neel de la Warande, die den eerewijn aanbood. Bij zijne terugkomst te Yper werd de groep oud strijders op het stadhuis ontvangen en verwelkomd door den heer burgemeester Vanderghote, omringd door de heeren schepenen en gemeenteraadsleden. Een afge vaardigde van Seraing hield eraan, namens zijn mak kers. in de Vlaamsche taal zijn dank te betuigen. Het bezoek werd besloten met een prachtig banket in het gasthof Skindies Statieplaats, gedurende het welk verscheidene patriotische reden werden uitge sproken. met het oog op de Verbroedering tusschen oudstrijders van Vlaanderen en 't Walenland en name lijk door den heer Van Overstraeten, voorzitter der sectie van Oorlogsvrijwilligers van leper, de Heeren La Fosse en Houard, voorzitter en ondervoorzitter van Seraing, den heer burgemeester J. Vanderghote, eere voorzitter, den Heer d'Udekem d'Acoz, eere-onder- voorzitter, den Heer De Witte, voorzitter der Federatie van Oorlogsvrijwilligers,, Gedurende het banket werd de maquette van de Iepersche Hallen geschonken aan de delegatie van Seraing en ontving de Heer Durie Camille. lid der sectie van Oorlogsvrijwilligers van leper, de medaille van Verdienste. De delegatie van Seraing, waarvan twee der leden een rede in 't Vlaamsch hadden uitgesproken is te rug naar hare provincie vertrokken, vol begeeste ring en dankbaar om het hartelijk onthaal dat zij hier op onzen Vlaamschen grond heeft genoten en dat naar zij ons verzekerde, bij haar voor immer een on- uitwischbaren indruk zal laten en een band heeft ge smeed ('t is haar eigen uitdrukking) welken geen han den breken zullen. O Dimanche dernier une trés nombreuse délégation de la Fraternelle du 13th Belgian Field Artillery est venue faire le traditionnel pélérinage a la plaque dé- diée a ses morts et qui se trouve a cöté du monument aux morts Yprois Conduite par son président M. le général Decuyper, elle a passé sa matinée a visiter le Talbot House oü le major Slessor lui avait réservé une cordiale réeeption. Vers 4 j heures conduite par une délégation avec drapeaux des anciens combattants et alliés d'Ypres, elle est allée déposer des couronnes au monument des Yprois, a la plaque commémorative du 13t'n Belgian Field Artillery et sous la porte de Menin. Après une petite réunion de fraternisation elle a quitté la ville dans la soirée. E. T. Voor de derde achtereenvolgende maal werden dit jaar de Braderiefeestelijkheden van Tempel- en Statie straten gehouden. De onderscheidene Komiteiten dezer straten hadden zich geen moeite gespaard om aan de te verwachten massa een ordentelijk feestprogramma op te disschen dat ten andere de moeilijksten moest bevredigen Zaterdag 10 Juni, na den gebruikelijken marktdag (dus rond 10 i'ure) werden de baatjestentjes opgesla gen, nadat reeds van den Vrijdag de straten werden opgesmukt met veelkleurige strikken en wapperende vaandels, wars over de straat gespannen. Radiomuziek. verzorgd door het Huis Fernand Burgho, werd met luidsprekers uitgezonden, en weldra kwamen de juf fers en winkeliers, verkle'ed. achter de toonbank hun eerste klanten bedienen. De huismoeders bradeerden dat het een aard had, en alom kon men dan ook zien passen aan hemden, das sen. schoenen, tot des Zaterdags avonds, om 20 uur de aantocht werd gemeld van de Harmonie Ypriana. welke onder geleide van haar Voorzitter Aimé Gruwez, de opening kwam doen, en bij het doorsnijden van het gebruikelijke lint door den Heer Burgemeester Van derghote het Tuindaglied aanhief. Vooraf werd de Heer Burgemeester* ten huize afgehaald door Heer Gustave Van Winsen, Secretaris van het Braderiekomiteit, dat aan Mevr. Vanderghote. namens de feestvierende stra ten, een prachtigen ruiker liet geworden. Samen dan met de Ypriana. gevolgd door het komi- teit en een schaar volk die de plechtige opening had bijgewoond, werd de Tempel- en Statiestraten inge trokken, tot aan de. gasthoven Skindies en Continental, rechtsomkeer gemaakt naar het Huis van Heer Gaston Glissoux, Voorzitter, alwaar de heildronk werd ingezet, en een woord van dank gestuurd aan al dezen die heb ben geholpen aan het wellukken van het feest. Om 21 uur werd aan de St Sebastiaanstraat. onder de leiding van Heer Georges Van Egroo een concert gegeven dat bijzonder veel bijval genoot. Zondag namiddag werd de in gereedheid gebrachte ring voor de boksmatchen, die om 15 uur moesten door gaan. met een duchtige vlaag regen overgoten, en het had spijtig geweest, had onder de kundige leiding van Hr Gustave Demunter van Gent, deze propagandafeeste- lijkheid niet kunnen doorgaan. Doch na een half uurtje geduld, deden de eerste boksers hunne verschijning. Heughebaert. van leper, eigende zich de zege toe op Mullie. die geen kans had tegen de opdringende me thode van den jeugdigen Ieperling. Dan kwam Kesteloot, een leerling, die bepaald te volgen is en een'klopper en inkasseerder zooals men er zelden zag. hier in leper, tegen Van Meerha'eghe van Moeskroen. die in round 3 door Kesteloot. bij het uit glijden op de-natte mat, onvrijwillig te laag werd ge troffen. maar onsportief genoeg seffens dezen verbo den slag tot 2 maal toe terug aan den Ieperling toe diende, wat de uitsluiting voor gevolg had. Na de poos kwam Frans Carlier den ring bestijgen om een schijnkamp aan te gaan met Petit Bonnot. van Moeskroen. en hier konden kenners als oningewijden zich rekenschap geven van de bokskunst, die geen wild vechten is deze twee geroutineerde mannen, die reeds verscheidene malen tegenover elkaar stonden, haalden er alles uit om onder het geleide van Heer Demunter het publiek op de verboden, slagen te wijzen, en in het bijzonder op het vuistschermen. Maurice Vercouter deed een no-decision kamp (zon der beslissing) tegen een véél zwaarderen tegenstre ver. en trok zich nog met veel eere uit den slag. Toch dunkt het mij en ook veel toeschouwers, gewoon van de meetingen bij te wonen, dat Maurice nog véél beter heeft gebokst dan hij het op deze Braderie deed. Mis schien was de mat te nat. en belette ze schooner de monstraties te geven. Nadien bokste de jeugdige Ossieur, wiens tegenstre ver niet was opgekomen, twee rounds tegen zijn even jeugdigen rivaal Carlier, en verders twee tegen Ver- doene, een nieuw element uit de Iepersche Boksclub, die er waarempel niet nevens slaat en zelfs Roger aar dig deed opzien. Maar Ossieur. die bepaald te volgen is. een prachtig beenenspel ontwikkelt en een klaren kijk op den boks heeft, was ontgoocheld doordat het zijn eerste kamp beteekende voor het publiek, en deze niet kon doorgaan. Toch zullen vele tegenstrevers moe ten oppassen voor het kundig werk van dezen knaap. Om 21 ure, nadat het «pintemuziekje» dat zijne me dewerking aan het boksfeest had verleend, een ronde had gedaan in de feestvierende straten, werd het Volks bal ingezet, dat weldra een 75 tal koppels aan den zwier zag. in allerlei soorten van oude en nieuwe dan sen. 's Maandags om 14 u. 30 deden de boogschutters hun verschijning aan de liggende pers, in de poort van de Brouwerij Vandevyver. en het duurde tot op het laat ste eer de hoofdvogel zin kreeg zijn koppeken erbij neer te leggen, die aan Richard Sercu toekwam. Middelerwijl werd de Plateaukoers ingezet, door de Herbergiers en Hotelbediendeneen nieuwigheid be staande in het te voet afleggen van een afstand met een schenkbord in de linkerhand, ;en dat niet van hand veranderen) met 3 met zand gevulde glazen er op. 7 ronden moesten afgelegd worden vertrekkende op den hoek der Esplanade, naar het Hotel Skindies, de Statiestraat in. Tempèlstraat, draaien, naar de Espla nade terug enz. En gaan dat ze dedenAlléén Cotten en Georges pakten het op hun gemaksken en haalden de premie binnen van 5 demis die ze met véél omhaal eerstens naar binnen werkten, vooraleer verder te trot- ten. Om 18 uur werden de palingen bovengehaald, die de haastige mededingers in hun overhaaste vlucht per velo, langs den weg verloren of nevens den bassin aan de aankomst gooiden, om aldus van hun plaatsen te verliezen, die ze in het loopen reeds hadden kunnen bekomen. Véél volk was samengekomen om de Iepersche Ac cordeonisten te aanhooren in hun repertorium van de laatste stukken, vooral de begeleiding met de harmo nica-mondstukken werd geprezen. De Heer Albert Dehollander haalt eer van zijn werk. en het is voor waar geen klein bier deze maatschappij in stand te houden. 's Dinsdags werd de Braderie besloten met een Velo- koers voor Juniors, welke machtig veel volk te been bracht. 32 renners stelden zich in lijn. en wanneer om 14 u. 45 Lucien Vlaeminck het vertrek gaf aan de bonte bende, welke onder het geleide van Paul Salomé en Woets den Dickebuschsteenweg opstoof, kon men zich van het komende succes een gedacht vormen. De wedstrijd werd bitsig betwitst. De eerste scher mutselingen werden uitgelokt door Salomé. Woets, De- simpelaere. Desmet en Thio die we dan ook op weg naar de Clytte altijd op kop aantreffen. Mouton is het eerste slachtoffer en na Dickebusch moet Michel reeds afstappen voor bandbreuk, maar op weg naar Kemmel. Vrijdag 16, Zaterdag 17 en Maandag 19 Juni te 8 uur Zondag 18 Juni te 2 en 5 uur, doorloopend. Avondvertooning te 8 uur. Een overgroot lachsucces met het onweerstaan baar trio ALIBERT RELLYS LARQUEY in ipet Paulette Dubost, Aimos, Jim Gerald, Louvigny. De laatste nieuwe en lustige fransche operette van den wereldberoemden zanger ALIBERT met de nieuwste en schoonste succesliedjes van den compositeur VINCENT SCOTTO. DAARBIJ HEBT U NOG Buitengewone avonturen film, met den populairen artist JOHN WAYNE. ECLAIR - JOURNAL Kinderen toegelaten. op den eersten berg na de Clytte is hij er reeds terug bij, op een andere fiets. Voorop geven ze volle gas, en niets merkwaardigs geschiedt tenzij na Nieuwkerke waar Woets plat valt. en jammer genoeg geen fiets vindt in vervanging. In Wulver jhem loopt de ketting af van Desimpelaere, maar algauw rond Meëssen komt hij te rug post vatten in de eerste gelederen. Degrande ver liezen we door kettingbreuk. Door Meessen wordt er oprecht gevlucht, en op Wambeke poetsen Dennewith, Vandenberghe en Omer Tack de plaat. Ze nemen een 300 tal meter, maar onder den druk van Salomé. die waarlijk koers levert vandaag, komen op St Elooi, Reddé. Desimpelaere, Desmet Albert en Neyssens bij- gespurt. We noteeren de opgave van Vansteenkiste Antoon die reeds vóór Kemmel loste en nu langs een korteren weg naar leper rijdt zonder Meessen te heb ben aangedaan. Bij den eersten doortocht in stad zelf stippen we onder de gelosten aanWatteel, Lanssens, Accou en Van Wynsberghe die verder al hun leed samen zullen mogen deelen, en nooit de eersten meer zien. Eeckhout, van Brugge, die stond om de eersten terug in te loopen, valt plat tegen St Jan en Mouton. die we verwonderd waren niet méér aan te treffen in de eer ste gelederen, viel door zijn vork en moest van verder mededingen afzien. Neyssens treffen we aan met pedaalbreuk, en het is lijk een kwade hand op de renners gelegd, zoo talrijk zijn de breuken aan te stippen. Na 3 ronden zijn er dan ook maar een 15 tal renneds in aanmerking te nemen. Salomé, Thio en Desmet zijn inmiddels het peloton ontvlucht, en terwijl Desimpelaere een lichte inzinking heeft te overwinnen tengevolge zijner achtervolging op den weg naar Meessen, heeft dit drietal algauw een 400 tal meter genomen op Demeulenaere. die intus- schen ook de batterijen had opengezet en prachtig bij komt bij groep Desimpelaere. waarbij intusschen de ronde nadien Rogge, Paepe en Deloz zich komen voegen. Volgen dan verder Couvreur, Tommeleyn en Reddé Oscar op 3 minuten Salomé is de groote bezieler van de vlucht en daar zij niets inwinnen op het achtervolgende peloton, waar 6 man onder den druk van Deloz een achtervolging op leven en dood aangaan, wakkert Salomé zijne mede- maten aan. Desmet echter geeft teekens van vermoeid heid en kan niet meer mennen na de 7* ronde. Ook Thio gaat zoo snel niet meer, en Paul Salomé moet dan ook verder alleen al het werk op zich nemen. Hij schaaft dan ook verder nog eenige mooie premiën, en op het einde van de negende ronde kan hij dan ook niet verder, indien hij door de achtervolgers niet wil fngeloopen worden, dan alleen het hazenpad te kiezen. In de feestvierende straat wordt hij dan ook bij zijn poging dapper toegejuicht, wanneer hij alleen voor bijtrekt. Op de gemeente St Jan heeft hij reeds een 200 tal meter genomen. Intusschen zijn tijdens de negende ronde Deloz en Desimpelaere los gekomen, wijl zij in hun groep Paepe verloren door opgave, en weldra wordt het een scht moordende achtervolging Salomé-Desimpelaere-Deloz. Iedereen leeft in spanning, en wanneer Salomé nog vóór het ingaan van de laatste ronde alleen voorbijtrekt met een 200 meter voorsprong op dit tweetal, dan kan het reeds aanzien worden dat hij het einde zijner krach ten nabij is, en dat hij te veel heeft moeten alleen op zich zelf koers houden. Hij wordt dan ook in de laatste ronde ingeloopen, op de Markt zelf. waar hij voorbij gestoken wordt door een allesgevenden Desimpelaere met een in form zijnden Deloz aan het wiel, die hem losschudden, en met een 150 meter aan de meet in de Statiestraat voorafgaan. Jammer voor Pol die nog nooit zoo heeft koers gèhouden en waarachtig den bloemtuil van de Braderie had verdiend. Uitslag 1. Desimpelaere Maurice. Ledegem, 115 km. in 3.08 u. 2. Deloz Gaston. Beveren, op 2 lengten. 3. Salomé Paul. leper, op 150 meter. 4. Desmet Albert, Ardoye, op l'I2". 5. Thio Albert. Roeselaere. op 3 lengten. 6. Vanoutruyve André, Dixmude. op 2'17". 7. Rogge Leon. Thourout, op 2 lengten. 8. Vandenberghe Georges. Roeselaere, op 3'45". 9. Couvreur Frans, Brugge. 10. Tommeleyn Cyriel. Moere. 11. Watteel André, Meenen Kortom een schoon sportfeest, waardig van de Bra deriefeesten. Het geheele programma van de Braderie was keurig in elkaar gestoken. Het komiteit dankt langs dezen weg al de milde schenkers van alle slag giften, die het mogelijk gemaakt hebben zulke feesten op te disschen. waarbij de nering, van deze handeldrij vende wijk bij uitstek, maar wel kan bij varen. Daarom halen de komiteitsleden alle eer van hun prachtig geleverd werk. en zijn de Heeren Glissoux Voorzitter. Dechievre, Callewaert, Van Winsen. De- crock. Downie, Flepts. Vercouter en Alb. Dehollander geluk te wenschen. Aan al dezen dus. die eenigszins medehiglpen tot het wellukken van dit feest, bijzonderen dank en tot het naaste jaar. Kramenier en Herbergier van deze Wijk. 115A, Meenensteenweg, YPER OPEN ZON- EN FEESTDAGEN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3