Maison GERARD K0FFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens S Devolder KortryK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper, Van alles wat Mesdames, EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE DEMANDEZ Pour votre COIFFURE, PERMANENTE, MISE en PLIS, TEINTURE, RENDEZ-VOUS A LA 27, Rue au Beurre, 27, YPRES Tel.' 288 Crand choix d'ARTICLES DE PARFUMERIE et des Produits de Beauté Antoine, Helena Rubenstein, Max Factor. OUVERTURE DUN SALON MODERNE POUR MESSIEURS Om dieven te snappen. Men wil alleen mannen met baard. Slimme vischvangers. Een knaap van gewicht te Overmeire- Donck. Verband tusschen tuberculose en kan ker. Werkverschaffing. De ex-koning van Albanië. Onthoofding van Weidmann. De goudmijnen der Macedonische ko ningen. Haaien in de Noordzee. Prijsvraag voor komponisten. Een vorstelijke gift. Ontslag van den Gouverneur van Oost- Vlaanderen. De niersteen van Napoleon. Lissabon-New York in 20 uren. Voor-inhuldiging van het Albert-kanaal. Waar Roodborstjes hun nestje bouwen. Ludwich Fulda overleden. Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde MAISON DE PREMIER ORDRE ET DE TOUTE CONFIANCE. (1235) SERVICE RAPIDE ET SOICNÉ. In den Chion--tempel, in de Japansche stad Kioto, waar vele zeldzame kostbaarheden bewaard worden, is ook een alarm-apparaat. Dit apparaat is zoo vernuftig gebouwd, dat het slechts klanken voortbrengt, die pre cies op gezang van nachtegalen lijken Wanneer die ven of hun wachtposten deze klanken hooren, zullen zij niet schrikken en zoodoende heeft men meer kans de misdadigers te pakken te krijgen, dan wanneer ze door lilid, onmiskenbaar alarmsignaal op de vlucht ge dreven worden. Op het oogenblik wordt in Dartmouth, op last van de Britsche admiraliteit, een expeditieschip gebouwd, dat men den naam Research zal geven. Voor dit schip wordt een zeer bijzondere bemanning aangemonsterd. Men stelt als voorwaarde, dat de mannen hun baard laten groeien. De reden hiervan is zeer eenvoudig voor het scheren heeft men scheermessen of toch mins tens een veiligheidsapparaat noodig. Omdat er nog geen mesjes van glas zijn uitgevonden en dus alle scheermessen en apparaten van staal zijn, eischt men eenvoudig dat alle mannen tijdens de reis hun baard laten staan. Want ook de kleinste hoeveelheid staal, al zijn het maar gilettemesjes> kan voor de metingen nood lottig worden. Niet voor niets heeft men op het schip alle staal- en ijzerconstructies vermedenalle verbindingen zijn met hout of geperste stof tot stand gebracht en bij uitzon dering heeft men slechts enkele voorwerpen van gego ten metaal toegelaten. Sommige stammen van het N. van Tonkin gebrui ken verdoovingsmiddelen om visch te vangen. Zij men gen korrels die een verdoovende olie bevatten met houtasch en dit lokaas blijft aan de wateroppervlakte drijven. De visschen zijn zeer verlekkerd op dit voedsel doch beginnen kort daarop verdwaasd uit het water te sprin gen om een weinig later als levenloos aan de opper vlakte te komen drijven. Men kan ze alsdan heel ge makkelijk met de hand uit het water halen. Bij het schoonmaken worden de ingewanden, die het verdoovingsmiddel inhouden, verwijderd en de eetbaar heid van de aldus gevangen visch lijdt er des te min der onder daar het vergift hoegenaamd geen invloed heeft op het menschelijk gestel. Een niet alledaagsch verschijnsel doet zich voor in het huisgezin van Petrus Bracke, vader van twaalf kinderen, woonachtig bij Overmeire-Donck. De jongste zoon Abel was steeds een flink en sterk jongentje, tot hij voor een vijftal jaren sterk in ge wicht begon toe te nemen en wel zoodanig dat hij op dit oogenblik, dat hij den ouderdom van tien jaar be reikt heeft hij werd geboren op 12 Januari 1929 het phenomenaal gewicht van 110 kilo bereikt heeft. Enkele cijfers zullen u aantoonen op welke schrik wekkende manier Abel verzwaartIn Augustus 1938 woog hij slechts 67,5 kg., zoodat hij op tien maand tijd 42,5 kg. bijgewonnen heeft. In de laatste vier weken dient men dagelijks 600 gram meer in de weegschaal te plaatsen. Hij vertoont daarbij een eetlust, die een kleiboer in de schaduw zou stellen. Deze jongen kan slechts met behulp van zijn stok een beperkt eindje weg afleggen, terwijl hij voor een paar jaar al stoeiend een half uur ver naar de dorpschool van Overmeire trok. De oorzaak van deze ongekende verdikking zou te wijten zijn aan het slecht functionneeren van sommige klieren, waardoor al het voedsel in vet omgezet wordt. Sir Pendrill Carrier-Jones, hoofdgeneesheer van een sanatorium voor tuberculose, in het graafschap Cam bridgeshire (Engeland), heeft op een beroepsconferen tie een thesis uiteengezet, volgens dewelke er een ver band bestaat tusschen tuberculose en kanker. Hij 'heeft verklaard dat, indien de werkzaamheden van de proefnemingspost, die te dien einde geopend werd, de verwachte uitslagen komen bewijzen, deze laatste een omwenteling in de geneeskunde zullen te weegbrengen. Wij gelooven, zegde een medewerker van Sir Pen drill. dat er een ziekteverwekkende kiemdoodende mi- croob kan bestaan van dezelfde soort als de bacille van de tuberculose en die zelfs deze ziekte bestrijden kan. maar die er slechts toe komt deze ziekte te be perken. door later aanleiding te geven tot kanker bij denzelfden patient. Sommige variëteiten van kiemdoodende microben kunnen zelf ziekten verwekken, alhoewel men over het algemeen oordeelde, dat zulks niet het geval was. Het kabinet van den Minister van Openbare Werken en Werkverschaffing, meldt dat dit departement geen werkvolk aanwerft, zooals de titel Werkverschaffing» wellicht verkeerdelijk doet vermoeden. De werklieden moeten zich rechtstreeks wenden tot de betrokken aan nemers. De belanghebbenden kunnen ten andere aanvragen voor werkverschaffing richten tot den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid waarvan afdeelingen bestaan in de voornaamste deelen van het land. De diplomatieke redacteur van de Timesmeldt, dat de ex-koning Zougou en ex-koningin van Albanië het inzicht hebben zich binnenkort in Engeland te komen vestigen. Zaterdagmorgen, 17 Juni 1939, te 4 uur 32 werd Eugeen Weidmann. de Dooder van de Voulziete Versailles terechtgesteld. Zijn medeplichtige Million kreeg genadezijn doodstraf werd omgezet in levens langen dwangarbeid. Bij Weidmann's terechtstelling was een talrijke me nigte ongeveer duizend personen gekomen vanuit Parijs en de omgeving trots het vroege uur achter barreelen weerhouden door een belangrijken orde dienst. Alleen enkele bevoorrechtenhadden plaats ge nomen voor de gevangenis. Het is de heer Desfourneaux, de nieuwe beul, op volger van Deibier, die de guillotine opgericht had en het mes deed vallen. Men herinnert zich de misdaden van de bende Weid mann. Het zijn de volgende personen, die als slacht offers gevallen zijn 1. Joan de Koven, danseres, vermoord te la Voul zie, den 23 Juli 1937. 2. Joseph Couffy, auto-voerder, vermoord den 7 September 1937, nabij la Motte, Loir-et-Cher. 3. Jeanne Keller, gouvernante, vermoord den 4 October 1937,te Barbizon. 4. Roger Leblond, impresario, vermoord den 16 October 1937, te la Voulzie. 5. Fritz Frommer, leurder, vermoord den 20 No vember 1937, te la Veulzie. 6. Raymond Lesobre, verhuringsagent, vermoord den 27 November 1937, te Saint-Cloud. In de nabijheid van Kawalla (Griekenland), heeft men eeuwenoude mijngangen ontdekt, die naar alle waarschijnlijkheid hebben toebehoord aan de koningen van Macedonië. Verschillende metaalvondsten wijzen erop, dat men hier met oude goudmijnen te doen heeft. De ontdekking werd gedaan door een maatschappij, die onderzoekingen verrichtte, naar de aanwezigheid van erts. Op de Iersche kust werd een haai gevangen van 1,50 meter lengte, die negentien jongen van ongeveer 40 centimeter lengte in een buidel droeg (soms is hufi aantal veel grooter30 of zelfs meer). .Deze haai is niet gevaarlijk voor de menschen, en hij wordt door de visschers haring- of spierhaai genoemd (squalus galens is zijn latijnschen wetenschappelijken naam). Deze soort bewoont alle zeeën der wereld, behalve de koude. De Internationale Tentoonstelling van Luik heeft een Internationalen wedstrijd uitgeschreven onder kompo nisten voor het toekennen van den prijs Guillaume Lekeu. Aan dezen wedstrijd kunnen al de komponisten van de wereld deelnemen. Hij zal plaats hebben te Luik van 3 tot 5 Juli a. s. De BTUsselsche financier en maecenas. baron Louis Empain, heeft een bedrag van 3.250.000 frank geschon ken aan de stichting tot bevordering van de weten schappelijke studie van de natuurreservaten in Bel gischen Kongo. Dit kapitaal zal een jaarlijksch inko men van circa 200.000 frank aan genoemde instelling verzekeren. Bij Kon. Besluit, in het Staatsblad van 18 Juni ver schenen, wordt het door den heer L. Fredericq aange vraagd ontslag uit zijn ambt van gouverneur van de provincie Oost-Vla anderen aangenomen. De heer Fredericq wordt gemachtigd tot het voeren van den eeretitel van zijn ambt en het dragen van de ambtskleedij. In de Mercure de Francevertelt dr. E. G. Sée, zoon van prof, Germain Sée, dat deze in het begin van 1870 bij Napoleon III niersteen vaststelde. Hij nam vier artsen in consult en beval een onmiddellijke sondage aan, maar slechts één zijner vakgenooten was van zijn meening en met drie tegen twee stemmen werd beslo ten daartoe niet over te gaan. De keizer en de zijnen werden onkundig gelaten van dit resultaat en de schrij ver leidt daaruit af. dat indien één stem anders uit gevallen ware, den keizer verboden zou zijn te velde paard te rijden. Op dat oogenblik zouden een operatie en een genezing nog gemakkelijker zijn geweest, en E. G. Sée eindigt De oorlog van 1870 zou dan niet hebben plaats gehad, die van 1914 zou zonder twij fel vermeden zijn, en thans zouden wij niet in angst zitten. De werven Blohm en Voss te Hamburg bouwen thans een vliegtuig van het type BV 22 dat bestemd is voor den dienst Lissabon-New-York. Het vliegtuig zal dezen overtocht in 20 uren afleggen. Het is een apparaat van 40 tot 50 ton gewicht met zes motoren en een vliegbe- reik van 7000 km. Terwijl de Noord-Atlantische vluch ten tot nogtoe van de Azoren uitgingen, zal de BV 22 machine zonder landen van Lissabon tot New-York vliegen. Het vliegtuig bevat ligplaatsen en zal buiten de post een zeker aantal passagiers kunnen meenemen De bouw zal waarschijnlijk in de eerste helft van 1940 voltooid zijn. Men verneemt dat minister Vanderpoorten heeft be sloten, dat een voor-inhuldiging van het Albert-kanaal zal plaats hebben voor de parlementsleden en de jour nalisten, op Maandag 3 Juli e. k. Vogels zoeken vaak eigenaardige plaatsen voor 't bou wen van hun nest. Waarschijnlijk zal het roodborstjes- paar dat een nestje bouwde tusschen de vleugelsteunen van een vliegtuig echter wel tot de pioniers behooren. Het vliegtuig dat in Denham Engeland thuis hoort heeft al eenige vluchten gemaakt zonder schade voor het nest en de eieren die er in liggen. De bestuurder zegt, dat de motoren er voor zorgen dat de eieren tij dens de vlucht niet al te erg afkoelen. De roodborstjesouders blijven niet op het nest zitten, als het toestel in beweging komt. Nauwelijks is het vliegtuig echter op het vliegveld terug, of zij zijn weer present. De Times wijdt zelfs een hoofdartikel aan dit feit. Roodborstjes hadden wel de gewoonte zich op de onmogelijkste plaatsen te nestelen, hoeden, oude laar zen enz. Maar dit roodborstenpaar behoort toch wel tot de moderne richting Uit Berlijn werd het overlijden van den gekenden novellist, dichter en iooneelschrijver Ludwich Fulda, geboren in 1862, gemeld. Hij schreef onder meer Maskerade, Amerikanische Eindrücke. Sieben Einack- ter Herr und Diener, Alladen und die Wunderlampe. Das wundermittel. der Vulcan. Die gepuderde Muse. Fraulein Frau. Die Karriere, enz Hij verwierf tevens roem door zijn merkwaardige vertaling van de werken van Molière. Beaumarchais, Rostand, Ibsen en Shake speare.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13