RAPH Tailor POLITIEKE UITZICHTEN CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Huis Verfaillie 4 BINNENLAND Werking der huidige regeering. De Staatsbezoldigden roeren. Vrouwen als kiezeressen voor de Pro vincie. De vreemdelingen-kwestie in ons land. De pachtwet. Het vraagstuk der pensioenen. BUITENLAND De Japansche blokkade van Tien Tsin. vanaf 180 tot 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R NAAI MACH IENEN NECCHI Danzig wil terug naar het Reich. Zes eischen van Hitier. De toestand in Spanje. In een paar lijnen. door SPECTATOR Donderdag 22 Juni 1939. Daarover lezen we in HET LAATSTE NIEUWS o. m.De huidige regeering beschikt ongeveer sinds twee maanden over een uitgebreide machtiging om het financieel en ekonomiseh herstel te behartigen. Het wekt den indruk, dat totnogtoe het bestudeeren van den toestand de bovenhand heeft gehad. De regeering schijnt van plan te zijn tot een binnen- landsche kortloopende leening over te gaan en. met het oÓg op de financiering, bestaat het voornemen de open-markt-politiek uit te breiden, dit wil zeggen dat de Nationale Bank een grootere hoeveelheid schatkist bons zou kunnen verdiskonteeren of inkoopen. Volgens de huidige schikkingen mag de bank niet meer koopen dan 500 millioen bons en 1 milliard effek- ten op langen termijn. Men zou nu deze grens ver ruimen Het betreft hier een zeer kiesch vraagstuk, omdat deze verrichting den biljettenomloop doet toenemen. Voor het overige wordt er nog beraadslaagd over de taks op de electriciteitsondernemingen. de bijkomende afhouding van 3 t. h. voor het pensioen van de wedu wen en weezen van het staatspersoneel en, wat de ekonomische kwesties aangaat het vraagstuk van de kolenmijnen. Dit zijn zoovele punten in verband waarmee de meeningen nog zeer uiteenloopen. Op zijn beurt protesteert het uitvoerend bureel van het Algemeen Christen Onderwijzersverbond van Bel gië tegen de maatregelen welke de regeering schikt toe te passen op het regiem der pensioenen van weduwen en weezen van de staatsbezoldigden. Het verbond eischt de teruggave van de ontroofde kas van Wedu wen en Weezen van het onderwijzend personeel, bij machte de mathematische reserven te vormen verwerpt eiken maatregel van meerdere afhouding op het reeds zoo karig loon van het onderwijzend per soneel doet beroep op al de mandatarissen van het Land, opdat zij het standpunt van de onderwijzers zouden steunen. In de toelichting van het wetsontwerp, door heer Minister Devèze neergelegd en door al de ministers tegengeteekend. om de vrouwen tot de kiezing voor de Provincie toe te laten, wordt in de memorie van toe lichting o. m. gezegd Sedert den oorlog 1914-1918, behelst het politiek statuut van de meeste parlementaire landen de uit breiding van het kiesrecht tot de vrouwen. Ook de Belgische wetgever stond voor dit vraagstuk wanneer hij, reeds in 1920, het regime van de kies bevoegdheid in alle graden moest herzien. Dat het beginsel van de uitbreiding der kiesbevoegd heid tot de vrouwen wettig was onder een regime van zuiver algemeen stemrecht, werd bij de parlementaire besprekingen haast niet betwist. Een akkoord omtrent het onmiddellijk en algeheel doorvoeren van de her vorming kon evenwel niet bereikt worden. Derhalve werd besloten de politieke opleiding der vrouwen ge leidelijk te bewerkstelligen en het vrouwenstemrecht slechts bij etapen te verwezenlijken. De eerste etape liep vlot van stapel; krachtens de wet van 15 April 1920 mochten de vrouwen, evenals de mannen, met de gemeenteraadsverkiezingen stem men. Wanneer de Constituante van 1921 bij artikel 47 der Grondwet een bepaling invoerde, waaTbij krachtens een door de meerderheid van twee derden der stem men goedgekeurde wet aan de vrouwen de Mdesbe- voegdheid kan verleend worden, heeft zij het beginsel van de vrouwenkiesbevoegdheid aangenomen en ver der aan den gewonen wetgever de zorg overgelaten om te oordeelen wanneer het gunstig oogenblik gekomen is om deze eind-etape van de hervorming te verwe zenlijken. De regeering acht dat dit oogenblik is aangebroken met het oog op het ontwerp op de samenstelling der kiezerslijsten voor de provincies. Om dit ontwerp op te maken, moest de regeering over de kwestie van het vrouwenstemrecht voor de provincie uitspraak doen en zij is het voorstel een stemmig bijgetreden. Het blijft haar immers onmogelijk de vrouwen van dezen graad van kiesbevoegdheid te weren, aangezien de wettigheid van het beginsel van het vrouwenstem recht door niemand meer betwist wordt en in de meeste landen sedert lang verleend is, des te meer daar sinds nagenoeg 20 jaar de Belgische vrouwen, die voor den gemeenteraad mogen stemmen, er voldoende hebben laten blijken dat zij een politieke vorming bezitten en dat zij van haar kiesrecht weten gebruik te maken. Wat de practische verwezenlijking van de hervor ming betreft, roept bijgaand ontwerp geen nieuwe en speciale categorie provincieraadskiezers in het leven. Het stelt slechts de provinciale kiesbevoegdheid ge lijk met de gemeentelijke kiesbevoegdheid, door bij zijn artikel I te bepalen dat de kiezers die op de lijst der gemeenteraadskiezers voorkomen, met de provin cieraadsverkiezingen zullen stemmen. Verleden Zaterdagnamiddag is het Duitsche Stoom schip St Louisvan de Hamburg-Amerikalijn te Antwerpen aangekomen met ruim negenhonderd Duit sche uitgeweken Joden. Bijna driehonderd van die Joden hadden toelating ontvangen om in ons land te verblijven. Aldus zijn sinds den Anschluss in Maart 1938 in ons land zoowat twee-en-twintig duizend Jood- sche vluchtelingen toegekomen, zonder dezen te re kenen die nog niet officieel gekend zijn. In den Senaat heeft de heer JANSON er nu op gewezen dat deze vluchtelingen natuurlijk niet in ons land kunnen blij ven, daar het comiteit van de Joodsche vluchtelingen niet langer honderd duizend frank per dag kan op brengen, die voor hun onderhoud noodig zijn. Gevolghet comiteit heeft zich reeds tot onze re geering om hulp gewend, die om te beginnen aan vaard heeft er 3000 voor haar rekening te nemen. Zij zullen in kampen worden gezet te Mortsel en te Merx- plas, terwijl nog naar een derde plaats wordt uitge zien. Vandaar ziet de regeering zich verplicht een bij gevoegd krediet te vragen van meer dan zes millioen frank. De heer JANSON bekende dat onze politiek er thans moet opgericht zijn om deze Joodsche vluchtelingen elders onder te brengen, vermits ons land ze niet kan behouden. De heer DE BOODT (Katholiek) hield in den Se naat een heftige rede tegen het crediet van 6 millioen voor de Joodsche vluchtelingen. Voor deze vreemde Joden, zegt hij, hebben de Belgische gevangenen van Merxplas hun slaapplaats moeten afstaan. Toch werd het amendement betreffende de 6 mil lioen voor de Joodsche vluchtelingen goedgekeurd bij zitten en rechtstaan. De minister van Landbouw heeft in den Minister raad een uiteenzetting gegeven over de hoofdlijnen van het ontwerp op de pachtovereenkomsten. Dit ont werp dat de goedkeuring van den ministerraad be kwam, zal zoo gauw mogelijk worden ingediend. Er zijn nog steeds twee stelsels die kunnen ingediend wordenhet stelsel van verdeeling en het stelsel van capita lisatie. Er werd nog niets definitiefs beslist. In het Verre Oosten is plots een ernstige spanning gekomen, die de kranten de aandacht afleidt van de Europeesche vraagstukken. Wat is er eigenlijk gebeurd Een politieke moord op een Japanner was er de aan leiding toe. De Japansche overheden beschuldigden vier Chineesche terroristen, en eischten van Engeland dat het deze vier kerels die in de Engelsche con cessie zouden verblijven zou uitleveren. Maar Enge land verklaarde zich niet overtuigd van de schuld van de vier opgeëischten en weigerde deze uitlevering. Japan is daarom verstoord, of minstens toont er zich vertoornd om, en vaardigde de blokkade uit van de vreemde concessies van Tien Tsin. Maar... zelfs de eenvoudigste man van de straat, die zich nooit met politiek inlaat, zal zich de vraag stel len Is het mogelijk dat Japan, ter wille van vier bandieten die een Japanner gedood hebben, incidenten zou verwekken, die het moeilijkheden op den nek ha len, met drie groote mogendheden?... Want Frankrijk en de Vereenigde Staten schijnen zich solidair met En geland verklaard te hebbenDaarop moet eenieder antwoorden r Dat is niet mogelijk Er moeten diepere gronden voor deze Japansche aktie gevonden worden Welke? Er zijn daarover verschillende gissingen en opvat Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. I Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- V/pZvl6r kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. 115A, Meenensteenweg, YPER OPEN ZON- EN FEESTDAGEN. tingen. De Anti-Japansche pers laat uitschijnen dat Japan voor het moment ernstige moeilijkheden in Chi na kent, en nu door het scheppen van een kiein diplo matisch incidentje, dat na enkel edagen spanning, wel geregeld zal worden, er bij zijn menschen weer den moed wil inpompen. Anderen meenen dat Japan daardoor druk wil uit oefenen op Engeland, opdat Engeland zou ophouden financieele hulp te verleenen aan China. Nog anderen meenen dat daarin een maneuver van Duitschland en Italië moet gezocht worden, om de aan dacht van de Westersche diplomatische kringen in te roepen op de gebeurtenissen van het Verre Oosten, ter wij] ondertusschen Duitschland een vrijer hand zou be komen. voor de werking die aan gang schijnt tegenover Slowakije. Maar tenslotte wordt door het incident TIEN TSIN bewezen dat momenteel het Engelsche rijk bijzonder zwak staat op tal van ver afgelegen plaatsen, en dat het diensvolgens voor Engeland weinig interessant kan zijn nu een oorlog te zien uitbreken waarin het betrok ken zou zijn. Dr. Goebbels was Zaterdagavond te Danzig, in het Staatstheater aanwezig bij een vertooning. gegeven door het ballet van de Duitsche Opera van Berlijn. Gedurende heel den avond was een groote menigte samengeloopen op het plein voor het theater, den mi nister aanhoudend toejuichend. Na de vertooning heeft Dr Goebbels het woord gericht tot de menigte. Na het Danziger Volk de groeten gebracht te hebben van den Duitschen Führer, zegde hij o. m.Gij spreekt de zelfde taal als wij. Gij behoort tot* hetzelfde ras en hetzelfde volk. Gij zijt aan ons verbonden door dezelfde lotsbestemming. Daarom wilt ge naar het Rijk terug- keeren. Uwe beslissing naar het moederland terug te keeren is ook onze beslissing en zij is onwrikbaar... Uwe stad is plots een internationaal vraagstuk gewor den... Wees overtuigd dat al de Duitschers uw gevoelens kennen, dat zij uw wenschen deelen, en dat zij trouw blijven aan het Rijk zooals gij trouw blijft. De Führer heeft gezegdDanzig is een Duitsche stad en zij wil naar Duitschland terugkeeren. De wereld had het moe ten verstaan en weten dat de Führer nooit nuttelooze woorden spreekt. De wereld bedriegt zich indien zij gelooft dat de Führer wijkt voor bedreigingen. Zie met vertrouwen de toekomst te gemoet.' Het nationaal-so- cialisme staat aan uwe zijde. De rede van Dr. Goebbels werd bijna na iederen zin geestdriftig toegejuicht. De bevolking riep aanhou dend De Führer moet naar Danzig komenWij wil len terug naar het Reich!... Eén Volk. één reich. één Führer De diplomatieke redacteur van de Sunday Dis patch meld, dat, volgens betrouwbare inlichtingen die te Londen toekwamen, Hitier nog vóór het einde van het jaar zes eischen zou stellen, namelijk de vol gende 1. Inlijving van Danzig bij het Duitsche Rijk 2 Het opgeven door Engeland van elk politiek en ekonomiseh belang in Midden-Europa en op den Bal kan, die zouden erkend worden als Lebensraum van Duitschland 3. Terugkeer van Gibraltar aan Spanje; 4. Wijziging van het statuut van Djiboeti ten gunste van Italië 5. Wijziging van de administratie van het Suez- kanaai 6. Bestudeering van Duitschland's koloniale aan spraken. Alhoewel Duitschland, zooals in het verleden zich van alle bloedvergieten wil onthouden, zou het meer dan ooit toonen dat het ernst is met zijn wenschen, en zou daarom 1. Een bestendige halve mobilisatie op het einde van Juli houden 2. De Siegfriedlinie in het Westen versterken 3. De Duitsche troepen in Oostelijk Moravië en in Slowakije concentreeren. en de versterkingswerken in Slowakije verbeteren 4. De versterkingslinie langsheen de Poolsche -grens voltooien. Op 2 Juli a. s„ wanneer de demobilisatie van de lich ting 1934 gereed zal zijn. zullen 380.000 Spaansche sol daten naar hun haardsteden teruggekeerd zijn. Dan zullen nog de lichtingen 1935, 1936 en 1937 gedemobili seerd moeten worden. De lichtingen 1938, 1939 en 1840. welke elk 40000 man tellen, zullen onder de wapenen blijven. Verder zijn 120.000 vrijwilligers gedemobiliseerd, doch deze blijven half in dienst voor de burgerlijke mobilisatie. De volgende maand zal beslist worden over het lot van 50.000 subalterne officieren, welke in een korte opleiding voor het slagveld gereed werden gemaakt. Van hen is nog niemand gedemobiliseerd en men ver wacht. dat de helft in dienst zal worden gehouden voor de encadreering van het nieuwe leger. Het vraagstuk van een tunnel tusschen Engeland en Frankrijk werd opnieuw besproken, voor een vei lig transport van troepen, wapenen en levensmiddelen. Er wordt verklaard dat de aanleg van den tunnel on geveer 4 a 5 milliard frank zal kosten, en dat de vroe ger van Britsche zijde geuite bezwaren onder de hui dige omstandigheden zijn komen te vervallen Er wordt gezegd en geschreven dat de Volken bond misschien het Zwitsersch grondgebied zal verla ten. Engeland heeft nu ook een Ministerie van Inlich ting dat de wereldpers inlicht vanuit Engelsch stand punt bekeken. Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4