RAPH -Tailor Van alles wat CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet 6 Hoe noemt men vijfhonderd meter hard- loopen Hef indexcijfer gestegen van 102;9 tot 103,1. De vrees voor oorlog neemt af. Wat zal de aanstaande zomer ons bren gen De Koninklijke familie naar Oostende De Belgen in Amerika. Belgische arbeiders in Frankrijk. Vreemdelingen in ons land. vanaf 180 tof 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R De jacht op den Coloradokever. Gekleurde ooievaars. Diepte van den Atlantischen Oceaan. Kleurige organisatie van het Duitsch veritersbedrijf. Brieven op gramofoonplaten. De lengte der menschen. Een misdaad van voor twintig duizend jaar wordt nu ontdekt Vreemde hondenbelasting. Nieuwe rektors te Cent en te Luik. Het 700-jarig bestaan van Eekloo. Examenzittijd voor Bibliothecarissen. Godsdienstige Radio-uitzendingen. De brieven van Napoleon. Vervoer van geregistreerd reisgoed. Er is een vermakelijk boek verschenen waarin aller lei interessante dingen te lezen staan. Aldus staat in dat boek ook iets van H. B. FORTUIN, die zich af vraagt hoe men vijfhonderd meter hardloopen heet. Wij citeeren hieronder zijn antwoord Vijfhonderd meter hardloopen kan gebeuren om iemand te doodendan heet het stormaanval. Vijfhonderd meter hardloopen kan gebeuren om iemands leven te redden dan heet het menschenliefde. Vijfhonderd meter hardloopen kan gebeuren om dén forensentrein te halen, die je naar je werk moet brengen dan heet het plichtsgevoel. Vijfhonderd meter hardloopen kan gebeuren om de politie te ontkomen dan heet het-: brutale ontvluchting. Vijfhonderd meter hardloopen kan gebeuren om de beminde te begroeten dan heet het liefde. Vijfhonderd meter hardloopen kan gebeuren om vet te verliezen dan heet het hygiëne. Vijfhonderd meter hardloopen kan ook nergens om gebeuren en dat is dan Sport. Volgende cijfers werden bekend gemaakt Mei Juni Het Rijk 102,9 103,1 Brussel 102,7 102,5 Antwerpen 102,1 102,4 Gent 103.8 104,1 Luik 103,3 103.8 Provincie Antwerpen 102,3 102,5 Provincie Brabant 102,9 102.8 Provincie West-Vlaanderen 102 102,5 Provincie Oost-Vlaanderen 102,9 103,2 Provincie Henegouwen 102,9 104 Provincie Luik 103,5 103,8 Provincie Limburg 102.8 104,3 Provincie Luxemburg 102,6 102,4 Provincie Namen 102,5 102,5 Een Britsch Instituut, dat geregeld nagaat hoe de openbare meening over bepaalde kwesties denkt, deelt den uitslag mede van een onderzoek over de vrees voor oorlog bij de bevolking. Van de ingekomen antwoorden zijn er 30 ten hon derd waarin het oordeel wordt uitgesproken, dat het oorlogsgevaar sedert 1938 vermeerderd is, 57 ten hon derd verklaren echter dat het oorlogsgevaar vermin dert. We zijn er nu eenmaal aan gewoon dat wanneer het kalenderblaadje 22 Juni wijst, we dan zeggenNU IS HET ZOMER Dan hebben we tevens den langsten dag beleefd. Dat neemt echter niet weg dat op 22 Juni de lucht toch nog beneveld was, en wij de lamp vroe ger dan een paar dagen te voren moesten aansteken. Maar het is nu Zomer, en dat moet beteekenen warmte, veel zon, goudwuivend koren, plezierige va kantiedagen. Van de warmte hadden we reeds vroeger een portie. De rest moet echter nog komen. We verlangen er op nieuw naar, en vragen ons angstig afZal het weer onze vafkantievoornemens niet in de war sturen Och arme ons... Want als men op den barometer tikt, dan ziet men zijn vermanenden vinger terugloopen naar het teeken Wees op uwe hoede En zij die er meer van weten, die verklaren met een heel bedenkelijk gezichtWie kan uitmaken hoe het afloopen zal Laat ons blij zijn met wat we nu hebben. Wat er dan komen moet, zit voor het oogenblik nog in Frankrijk. Het regent in Parijsdat is alvast een slecht teeken. Denk maar aan het spreekwoordAls het tc- Parijs regent dan druppelt het te Brusselhet onweert zelfs te Parijs en de oorzaak van al die el lende als men het zoo mag noemen, de cyclone inzin king komt naar onze gewesten afgezakt. Die bergt natuurlijk in haar bagage regen en on weer. In het eerste zal de landman zich verheugen, maar geen mensch zal blij zijn met het tweede. Als we er nu maar toe komen konden dien onwel- komen gast ergens tegen te houden, dan zou het weder wel goed blijven. Zoover reikt echter de macht der wetenschap nog niet. De Koning en de Koninklijke prinsen zullen zich op Zondag 2 Juli naar Oostende begeven, waar zij de plechtige zegening van de zee zullen bijwonen. Volgens een dagblad uit Detroit, bedraagt het aantal in de Vereenigde Staten gevestigde Belgen ruim 64.000. Het talrijkst zijn de van België afkomstige burgers in de Staten Michigan, waar er 13,900 verblijven en in Illinois, waar er 11.500 vertoeven. In het verre Cali- fornië telt men 3.000 Belgen. Voorts wonen ook nog ver scheidene duizenden Belgen, meestal Vlaamsche land bouwers in Canada, in New-England. Benevens enkele honderden Walen, zijn meestal de Belgen afkomstig uit de provinciën Oost- en West-Vlaanderen. Daarbij kan nog aangestipt worden, dat menig dorp in de Vereenigde Staten een Vlaamschen naam draagt. Er bestaat onder meer een Ghent in den staat Minne sota, een ander Ghent in den staat Kentucky, een derde in den staat New-York en een vierde in Virginia. De plaatsnaam Antwerpen of Antwerp treft men in twee staten aan, Brussels en Flanders eveneens. Tijoens de laatste week werden er 341 Belgische arbeiders aangeworven in Frankrijk, waarvan 25 voor de nijverheid en 316 voor'den landbouw. De toestand van de arbeidsmarkt verbeterde eveneens. Er waren 5313 minder aanvragen waaraan niet kan voldaan wor den. wat hun aantal terugbrengt op 402.107 tegen 403.139 in 1938 Op 30 Juni 1937 bevonden zich in België 312.695 vreemdelingen149.576 oefenden een beroep uit Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. 98.309 waren loontrekkenden. Aldus waren er toen 64.810 die niets deden, of waarvan men niet wist hoe ze hun geld verdienden. Op 30 Juni 1938 waren in ons land 339.799 vreemde lingen gevestigd, weze 27.104 meer dan vorig jaar. On der deze waren er 158.650 die een beroep uitoefenden en 106.461 loontrekkenden, dus reeds 74.688 waarover geen nadere gegevens over geldelijke verdiensten wer den verstrekt, en die nochtans ook moeten leven, dus moeten -verdienen, en dus belastingplichtig zouden moeten zijn. Dit is reeds bijna 50.000 meer dan het jaar te voren. En heden op 30 Juni 1939 zijn er natuurlijk verschei dene duizenden bijgekomen: reeds minstens 30.000 Joden alleen. Waar moet dit naartoe Met deze cijfers aan dachtig te bekijken begrijpt men gemakkelijk dat de regeering zich thans bezorgd afvraagt: «Ware het niet beter die vreemdelingen ten grooten deele over de grens te zetten Dit zou zeker ten grooten deele de werkloosheid in eigen land oplossen, en voor de mid denstanders en neringdoeners van groote weldoende beteekenis zijn. Het Ministerie van Landbouw herinnert er aan, dat de eigenaars, pachters, enz... op wier gronden de aan wezigheid van den Coloradokever wordt vastgesteld, ertoe verplicht zijn voor het verdelgen ervan te zor gen. Te dien einde zullen zij die insecten en hun larven verzamelen en dooden, door ze te werpen in een pot met benzine of petroleum, terwijl de eitjes op de bla deren kunnen verplet worden. Verder moeten de aangetaste perceelen besproeid worden met daarvoor geschikt loodarsenaat, bij dosis van minimum 500 gram per 100 liter water. Men heeft per hectare ongeveer 1.000 liter van die sproeistof noodig Er mag niet verwaarloosd worden, elke ontdekking van den coloradokever aan te geven bij den burge meester der gemeente. Het museum van Natuurlijke Historie te Haslemere, in Surrey, heeft aan zes jonge ooievaars de vrijheid hergeven die uit nesten in Polen waren aangevoerd. Een der vleugels der vogels is groen of rose geverfd om ze gemakkelijk te kunnen herkennen en per radio is verzocht om toch vooral niet op de dieren te willen schieten. Het museum dat een speciale afdeeling heeft, die den trek der ooievaars bestudeert, is vooral geïn teresseerd bij de vraag of de vogels hun nesten zullen weten terug te vinden of in Engeland een tweede va derland zullen zoeken. Het Amerikaansche departement van Marine heeft bekend gemaakt, dat de kruiser Milwaukeetijdens de laatste opmetingen, de grootste tot nu toe bekende diepte van den Atlantischen Oceaan heeft vastgesteld. Deze grootste diepte bedraagt 8.740 meter, en is te vin den op een plek welke 96 kilometer ten Noorden van Kaap Engano; en ten Oosten van het eiland Hispanolia ligt. De uniformiteit in Duitschland wordt uitgebreid tot de karren van straatverkoopers en bakfietsers. De ver schillende bedrijfstakken moeten door verschillende kleuren worden aangeduid. Karren, die voor groenten en fruit worden gebruikt moeten een ivoorkleurig bo venstuk en roode wielen hebben. Muisgrijs is de kleur, die aardappelkarren moeten hebbendie voor boeken moet bruin zijn, voor tabakswaren geel en voor bloe men groen. De manden der bloemenvrouwen moeten ook groen zijn, terwijl de vrouwen hun staanplaatsen met een kring van groen moeten omgeven. Op de jongste vergadering van de Wereld Post Unie welkf te Buenos Ayres plaats greep werd een voorstel goedgekeurd dat door Argentinië werd ingediend be treffende het verzenden van brieven op gramofoon platen. De Argentijnsche post heeft reeds een aantal gra- mofoonhokjes opgericht waar men zijne brieven aan telefoonplaten kan toevertrouwen, welke dan door de post ter bestemming gebracht worden. En zoo zullen we binnen kort ook alhier misschien de eerste gramofoonbrieven ontvangen. Opgravingen en metingen hebben geleerd, dat de menschen in de oudheid een gemiddelde lengte hadden van 1.55 m., hoogstens 1 m. 60. Maar we groeien, want de gemiddelde lengte van het blanke ras is gestegen tot 1.62 a 1.65 meter. In Zuid-Europa vindt men de meeste middelmatigen van 1 m. 62 1 m. 68. In Noord-Europa, Engeland, Nederland, Duitschland en de Scandinavische landen treft men het grootste aantal menschen boven 1 m. 70 aan. In Amerika heeft men een geraamte gevonden, dat wijst op een misdaad, die ongeveer 20.000 jaar geleden moet hebben plaats gevonden. In den schedel stak een voorhistorische bijl, en daarom neemt men aan. dat het een moord betreft, die duizenden jaren geleden ge pleegd werd. In ons land wordt er wel eens over geklaagd dat er nog veel te veel belasting ontdoken wordt. Maar wat met Jean-Baptiste Miot, uit Champenbun, nabij Nancy, gebeurde, wijst erop dat men er in andere landen an ders te werk gaat, nochtans met de mogelijkheid flaters te begaan. Maar wie begaat die niet in zijn leven?.... Wat was nu het geval met Jean-Baptiste Miot Zekeren dag was hij niet weinig verbaasd toen hij op zijn belastingsbrief las, dat hij ook hondenbelasting moest betalen, terwijl hij in het geheel geen hond had. Op zijn protesten werd hem geantwoord dat een be lasting-ambtenaar een grooten hond in zijn huiskamer had zien zitten. Miot haalde toen dadelijk dezen hond te voorschijn welke... een opgevulde bleek te zijn. Voor den wettelijken driejaarlijkschen termijn van 1939 tot 1942, is prof. Goubau, gewoon hoogleeraar in de wetenschappelijke fakulteit van de Gentsche hooge- school als rektor aangesteld. Te Luik is prof. L. Graulich, gewoon hoogleeraar in de rechtsgeleerde fakulteit, tot rektor benoemd. In 1940 zal Eekloo de 700" verjaring van^zijn stich ting vieren. Grootsche feestelijkheden worden ontwor pen, o. m. een prachtig historisch spel in open lucht. Het ministerie van Openbaar Onderwijs zal eerlang te Brussel, een examenzittijd voor bibliothecarissen in richten, in de Nederlandsche en in de Fransche taal. Deze zittijd maakt geen wedstrijd uit tot het toeken nen van een openbaar ambt, doch enkel een examen met het oog op het uitreiken der akte van bekwaam heid tot het ambt van bibliothecaris eener door den Staat erkende openbare bibliotheek. Tot dit examen worden toegelaten de candidaten van Belgische nationaliteit, beider kunne, welke minstens 19 jaar oud zijn. Het bedrag van het inschrijvingsrecht, 35 frank, moet onverwijld op postcheckrekening Nr 718.35 gestort wor den. De belanghebbenden worden verzocht, de beweeg redenen dier storting op de keerzijde van het bulletijn, onder de rubriek Mededeelingte vermelden. Deze vermelding geldt als inschrijving. Volgens de statistieken van het Bureau Van den In ternationalen Radiohond, hebben 20 Staten van Europa in de laatste drie maanden van 1938 slechts 1.79 pro cent van hun tijd gewijd aan godsdienstige uitzendin gen. Aan de spits staat de Katholieke Radio Omroep van Nederland, die 10,1 procent van den zendtijd wijdt aan den godsdienst; hierna volgen Finland met 9,2 procentEstland 6,9 procentZweden 6,1 procent Denemarken 5,3 procentRadio Sottens 3,5 procent Ierland 3,4 procent. Zeven en dertig brieven van Napoleon aan zijn zus ter Pauline werden te Parijs in openbare veiling ver kocht. Zij brachten 513 200 frank op wat als een re cordcijfer wordt beschouwd. De meeste brieven wer den door een Engelsche firma aangeworven. Zooals ieder jaar met het begin van het reisseizoen,. vestigt het beheer van de Duitsche Spoorwegen de aan dacht van het publiek op het gemak van het vervoer van reisgoed als geregistreerd reisgoed. Dit systeem heeft tweeërlei voordeelenhet verhoogt het plezier van het reizen door van de- reizigers den last van het oppassen op hun reisgoed af te nemen en tevens ook van het verblijf in de spoorwagens die vrijblijven van overgroote valiezen enz. In Duitschland mag men zoo veel reisgoed bij zich houden als men boven en onder zijn eigen zitplaats kan stouwen. Evenwel is het tarief voor geregistreerd reisgoed zoo gunstig dat men dit systeem kan aanbevelen. Per éénheid van 20 kg. ge wicht berekend kost het vervoer van geregistreerd reis goed tusschen 251 en 300 km. slechts 1,60 Mark, tot 500 km. 2.40 Mark en tot 1200 km. slechts 3.60 Mark. P. B.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14