bUVOEGJtL AAN 'HET yPERJCHE 28 Juni.... 1914 - 1919 - 1939 Een handelaar die vooruit wil, adver teert in ons blad. 20 |aar, N 14—1 Juli 1939 28 JUNI 1914De negentienjarige Prinzip schiet te Serajewo Aartshertog Ferdinand van Servië en Aartshertogin Sophie neerDat was het sein tot den gruwelijken wereldoorlog 1914- 1918. 28 JUNI 1919 Vijf jaar later wordt het Verdrag van Versailles cnderteekendDe uitvoering ervan stortte Europa in vreese- lijke moeilijkheden 28 JUNI 1939Twintig jaar geleden schreeuwde menNooit meer oorlog!»... Helaas een nieuwe wereldoorlog dreigt los te branden 28 JUNI 1940???... Nog vrede Drie dagen geleden herdachten we een zeer treurigen verjaardag de vijf-en-twintigste ver jaring van het sein tot den wereld-oorlog 1914- 1918 de twintigste verjaring van de onderteeke- ning van het Verdrag van Versailles Op dien dag hebben we uitgemijmerd naar de tragische feiten, naar de mislukte Vredespogin gen, en we hebben ons afgevraagd Wat zal de toekomst ons brengen Hoe voltrok zich de tragedie van Serajewo Wat gaf er aanleiding toe Hoe was toentertijde de Internationale toe stand De Balkankwestie was het gevaarlijke punt Oostenrijk-Hongarije, dat het met Duitschland eens was om den drang naar het Oosten te be vorderen, zag in Servië de spijtige barrikade die ekonomische en militaire toenadering belette te hebben met Bulgarije en Turkije. Dit probleem scheen voor West-Europa zonder belangUiter lijk althans Want de realiteit zou het tegendeel bewijzen 28 Juni 1914 Servië viert zijn treurdag Vidovdan-Wedu- wendagVoor eeuwen viel op dien dag de Turk het Rijk van tsaar Doesjan binnen en ver woestte het te vuur en te zwaard. Maar dien dag is ook de herinnering levendig aan de recente annexatie van 1909, die Bosnië bij de Dubbel monarchie voegde. Op dien dag zou de Oostenrijksche troonop volger naar Serajewo komen Prachtige gelegen heid om eens wraak te nemen. Dien dag stonden zeven moordenaars in Serajewo gereed hun over legd doel te bereiken het doel dat hun was op het harte gedrukt door geheime genootschappen! Op vier punten stonden de mannen geposteerd, tusschen het volk Eén man kan missen maar zeven fanatiekers raken wel doel Schoten knalden De student Gabriël Prinzip schoot raak hij doodde den groothertog kroon prins Frans Ferdinand met zijn gemalin. Een Oostenrijksch militair, die getuige was van deze tragische oogenblikken, vertelde hierover het volgende, dat wij overnemen uit DE GAZET VAN ANTWERPEN»: «...Op dien critieken dag zat ik in denzelfden auto. eigendom van Graaf Harrach, als Zijne Koninklijke Hoogheid de Aartshertog troonop volger Frans Ferdinand, en Hare Hoogheid, Her togin van Hohenberg. Achterin den auto zat de troonopvolger links, terwijl Hare Hoogheid aan zijn rechterzijde gezeten was. Graaf Harrach zat vooraan in den auto, naast den voerder, en ikzelf. De eerste aanslag mislukt. Toen wij voorbij de Oostenrijk-Hongaarsche bank reden, keek ik naar voren en bemerkte dat de menschenrij dichtbij de brug eenigszins on derbroken was en dat daar een lange jongeman stond. Plotseling hoorde ik een knal, en zag hoe een klein zwart voorwerp achter de hertogin te recht kwam. Een oogenblik later hoorde ik een ontploffing, alsof men uit een pistool geschoten had. Het voorwerp viel buiten den auto op straat, en daarop hoorde men de ontploffing. Er werd een oogenblik stil gehouden, maar spoedig ging de tocht weer verder. Daar achter ons een andere auto reed, bemerkten wij, dat deze auto een oogenblik stilstond en dat er iemand uitstapte. Men meldde ons dat mijn adjudant ge kwetst was. Hierop bleef ook onze auto stilstaan, daar Zijne Hoogheid inlichtingen wilde vragen over den toestand van den gewonde. Daarna re den de autos weer snel door, vervolgens in iets langzamer tempo naar het stadhuis. Vooraleer Zijne Hoogheid uit het raadhuis ver trok vroeg hij mij of onderweg nog iets derge lijks zou geschieden. (Onmiddellijk na het voor val had hij reeds gezegd dat hij zoo iets ver wacht had). Ik sprak de hoop uit, dat nu niets meer gebeuren zou. Ondanks alle veiligheids maatregelen kon men echter niet alles verhinde ren. Daarom deed ik het voorstel om zoo snel mogelijk te rijden en een anderen weg te kiezen. Zijne Koninklijke Hoogheid wilde absoluut een bezoek brengen aan mijn gewonden adjudant, die intusschen was overgebracht naar het garnizoens hospitaal, vanwaar men ons mededeelde dat de verwonding niet ernstig was. Hierop gaf ik ten antwoord, dat men het pu bliek moest straffen door het programma te wij zigen. Zijne Hoogheid ging hiermede t'accoord. Bij de bocht naar de Franz Jozefstrasse ging Graaf Harrach aan den linkerkant van den auto op de treeplank staan om hunne Hoogheden met zijn lichaam te beschermen tegen een eventuee- len aanval van links. Ook de eerste aanslag was van de linkerzijde gekomen. De verrassende aanval kwam van rechts. Bij de bocht naar de Franz Jozefstrasse merk ten wij dat de eerste auto, waarin de burgemees ter reed, deze straat inging. Ik droeg den chauf feur op dezen auto niet te volgen, maar rechtuit te rijden. Op hetzelfde oogenblik hoorde ik in mijn onmiddellijke nabijheid, twee, misschien ook drie, vier harde schoten. De personen in den auto zaten op dezelfde plaats als bij den eersten aanslag, alleen stond nu graaf Harrach links op de treeplank. Ditmaal echter schoot men rechts. Bij dezen aanslag stond de dader juist naast mij Ik zag hoe hij werd vastgegrepen en hoe de officieren hun sabels trokken om hem neer te slaan Ik meende, dat de schoten hun doel had den gemist en gaf den chauffeur het bevel om te rug te rijden. Toen zonk de Hertogin ineen. Ik, ving haar in mijn armen op. Ik dacht dat Hare Hoogheid onwel was gewor den van den schrik, temeer daar ik enkele woor den hoorde die ik niet verstond. Toen ik den voerder den weg gewezen had, keerde ik mij weer naar het hooge paar en nu eerst zag ik bloed op den mond van Zijne Hoogheid den Troonop volger. Hij zeide iets tegen mij, maar bleef rus tig zitten. Toen wij voor het paleis van den_ gou verneur kwamen, bemerkte ik, dat Hare Hoog heid bewusteloos was geworden. Toen een dame haar uit den auto had gedragen, zonk de aarts hertog ineen. Beiden werden onmiddellijk naar de eerste verdieping van het paleis gedragen en op een bed gelegd. Enkele artsen waren toege sneld, maar zij konden geen hulp meer bieden. Na een kwartier moest de dood worden vastge steld. De gevolgen van den aanslag. Deze aanslag was voor de Oostenrijksche re geering een aanleiding om met de Servische re geering, die sympathiek gestemd was tegenover de onafhankelijkheidsbeweging in dit land, de finitief af te rekenen. Op 23 Juli richtte Oosten rijk sterk door den beloofden steun van Duitsch land, een ultimatum, waarin tevens de eischen van de Weensche monarchie stonden vervat. De Servische regeering weigerde gevolg te geven aan de Oostenrijksche bedreigingen, waardoor de Oostenrijksche regeering vijf dagen later den oorlog verklaarde aan den Slavischen staat, die rekende op de hulp van Rusland en onrecht streeks van Duitschland. Vier jaren oorlog hebben het uitzicht van de Balkanlanden heelemaal veranderd. De Zuid- Slav ische volkeren vochten samen tegen de vroe gere overheerschers en in 1918 kwam de staat Yougo-Slavië tot stand, waarin thans nog de Cro- aten, Slovenen en Serviërs broederlijk naast el kander leven. Albanië na een kort onafhankelijk bestaan, kwam onder den invloed van Italië. Buigarië werd vreeselijk verminkt en moest ge bieden afstaan aan Roemenie, Griekenland en Turkije. Turkije bleef gelaten in den toestand, maar Buigarië laat geen gelegenheid voorbijgaan om zijn vroegere gebieden terug te eischen. Taxander geeft bij deze herdenking een op somming van de voornaamste bepalingen van HET VERDRAG VAN VERSAILLES, dat op 28 Juni 1919 gesloten werd tusschen Duitschland en de 26 mogendheden, en vervolgt dan in HET HANDELSBLAD Wij hebben de opsomming gedaan, omdat de lezer zou kunnen nagaan wat er vandaag nog is van overgebleven, en hoe scherp gezien de som bere voorspelling was die kolonel House, de in tiemste medewerker van President Wilson, daags na de onderteekening van den vrede in zijn dagboek neerschreefIk ben het eens met de genen, die zeggen, dat het verdrag slecht is en nooit gesloten had moeten worden en dat de uitvoering er van Europa in moeilijkheden zon der einde zal storten... Inderdaad zoo is het uitgevallenniet alleen is er van heel het vredesverdrag bijna niets overge bleven, maar het statuut van Europa werd zoo danig ontwricht, uiteengescheurd en vernietigd, dat er geen grondvesten meer bestaan om er een nieuw op te bouwen en dat men zich afvraagt of er geen nieuwe oorlog zal noodig zijn om einde lijk een vaste basis terug te vinden. Als dit het eenig resultaat is voor hetwelk mil- lioenen moederskinderen hun leven lieten op de slagvelden en in de hospitalen en dat andere mil- lioenen voor gansch hun leven verminkt werden, dan zal men moeten toegeven dat er hoegenaamd geen reden bestaat om vandaag, bij den 20" ver jaardag van het zoogenaamde VREDESverdrag van Versailles juichkreten te laten weergalmen. Het werd bedoeld als de voltrekking van het ideaal, voor hetwelk de eigenlijke strijders hun leven hadden geofferd, ideaal dat werd samenge vat in de drie vlammende woorden NOOIT MEER OORLOG. Er is niets van in huis gekomen .Van den eenen kant volslagen teleurstelling, na den eersten ove! winningsroes van den anderen kant besten diging van wrok- en haatgevoelens. Gevolg dat wij nooit méér bevreesd zijn geweest voor een wereldconflict dan in de laatste jaren En dat men soms geneigd is die paradoxale vraag te stellen heeft er eigenlijk iemand overwonnen in 1918 En als er iemand overwonnen heeft, wie is het dan Wat zijn we ver terug gekomen met onze ge dachten over het DICTAAT van 1919. En dat is niet geschreven om het protest van de Duitschers teger. dit Dictaatte billijken. Neen, een dic taat van Duitschland, ware het overwinnaar ge weest, zou ongetwijfeld nog strenger zijn geweest dan dit van Versailles en zou minstens evenveel wrok en haat hebben doen oplaaien in 't gemoed der overwonnenen. Met die gevoelens bouwt men de geestesgestel- tenis niet die moet leiden tot de wereldorde, naar dewelke iedereen snakt eene die gebouwd is op rechtvaardigheid, liefde en broederschap. NOOIT MEER OORLOG Mocht het waar zijnMochten de internatio nale problemen, die de Europeesche Staten thans vijandig tegenover elkaar houden, weldra in rechtvaardigheid opgelost worden, zonder bloed vergieten Zullen we deze door eenieder gewenschte Vrede op 28 Juni 1940 kunnen herdenken?... We hopen het

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 17