HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 jaar, N 14 1 juli 1939 20 Année, N 141 juilfet 1939 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT TOERISTISCHE KRONIEK De Feestavond onzer Vrije Meisjesscholen Een prachtige gelegenheid de Missieweek te leper. Missie Heilig Uur STERFGEVAL Repos Dominical Zondagrust MMWWWHHHHII) Deze week werden te Straatsburg prachtige feestelijkheden ingericht ter herdenking van het 500 jarig bestaan van de spits van de kathedraal dezer stad. Wij willen van deze gelegenheid ge bruik maken om éen paar bijzonderheden over dit heerlijke kunstwerk aan onze lezers te ver tellen. Van de eerste romaansche constructie van deze kerk blijven nog enkele fragmenten over, als bv. het grof werk van de absis en een deel van de crypte. In de 12'' eeuw werd dit oudste ge deelte door branden verwoest, vooral deze van 1176, zoodat een volledige nieuwe kathedraal moest worden gebouwd. Op het einde van deze eeuw, rond 1190 wordt hiermede aangevangen en zoo ontstaat in de volgende jaren de prachtige gotische kerk die wij thans te Straatsburg kun nen bewonderen. .Reeds in 1365 zijn de twee torens van de kerk tot op hoogte van het huidige platform volein digd nu bleef nog de toren en hieraan is de naam verbonden van den grooten bouwmeester Ulrich van Ensingen. De eigenlijke spits met de draaiende trappen zou worden voleindigd door Jan Hultz en maakte van de kathedraal van Straats burg het hoogste gebouw uit den Middeleeuw- schen tijd. Begonnen ten jare 1015 onder bisschop Wernher mocht dit prachtig gebouw voleindigd worden door Hultz, op den feestdag van St Jan Baptista, zijnde 24 Juni 1439, thans vijf eeuwen geleden. Dat deze kathedraal zooals vele andere in den loop van hun bestaan veel wederwaardigheden ontmoette moet hier niet verteld worden. Alleen ten jare 1792 werden 235 beeldhouwwerken ver nietigd, werden de altaren ontheiligd en opge heven. In 1870 eveneens, tijdens den Fransch- Duitschen oorlog had zij ook veel te verduren, maar toch bleef zij, met haar schoon warm-roo- den baksteen een sieraad voor de hoofdstad van den Elzas en een wonderbaar stuk gotische archi tectuur in het Rijnland. Boven de lage huizen van de oude stad heerscht nu reeds 500 jaar de schoone toren van Straats- burg's kathedraal. De oude stad in den Elzas vond het goed dit feit te herdenken. Wij ook von den het wel de moeite waard hier ook eens over deze gebeurtenis te praten. Morgen Zondag zal weer eens voor de zoo- veelste maal de jaarlijksche zeewijding plaats hebben te Oostende. Dit gebruik dat zoo oud is als de stad zelf, was tijdens den Franschen revolu tietijd geschorst geworden en werd slechts weer in eere hersteld in het jaar 1834. Ook tijdens de oorlogsjaren had de plechtigheid geen plaats. Samen met de zeewijding waaraan de visschers- booten en zelfs de maalbooten deelnemen wordt een groote processie gehouden waarin een voor name plaats wordt voorbehouden aan groepen uit het visschersbedrijf. Zoo heeft dan deze gods dienstige plechtigheid eveneens een zeer eigen aardig folkloristisch karakter. Op denzelfden dag, 2 Juli, houdt Gistel zijn jaarlijksche processie ter eere van St' Godelieve. Hier nog de geschiedenis van deze Vlaamsche heilige te willen verhalen zou ons te ver leiden, maar ter inlichting toch een paar woorden Ste Godelieve werd geboren in 1045 te Longuefort. Zij bracht haar jeugd door op den burg van haar vader en huwde Bertholf, heer van Gistel, dien zij vergezelde naar Vlaanderen. Haar schoon moeder echter was haar niet goedgezind en wist haar zoon te bewegen dat hij afkeerig werd van Godelieve. Zij moest allerlei martelingen en be spottingen doorstaan en werd zelfs in een kerker opgesloten. Eindelijk werd zij door boosdoeners in het jaar 1070 gewurgd en haar lichaam werd in de kerk begraven. Sedert vele eeuwen reeds is de kerk van Gistel een bekende bedevaartplaats. Een internationale jury, waarin ook burge meester Lang van Oberammergau zitting had, heeft de namen gepubliceerd der winnaars van de prijsvraag voor een plakaat voor de Passie spelen van Oberammergau in het komend jaarr De eerste prijs werd toegekend aan Rudolf Lipus (Duitschland), de tweede aan A. Carigiet (Zwit serland) en de derde prijs aan Sergei Glumac (Joego-Slavië). Tevens besloot de jury echter, geen der be kroonde ontwerpen als officieel plakaat voor de Oberammergauer Passiespelen 1940 te laten uit voeren, doch daartoe het wereldberoemd gewor den plakaat der Passiespelen 1934 te bestemmen. Dit plakaat werd ontworpen door den Berlijn- schen teekenaar Jupp Wiertz. Bij een interna- tionalen wedstrijd te Parijs werd de Koning Foead-beker er aan toegekend als de beste ver- keerspropaganda ter wereld. Reysiger. i De profetie is in vervulling gegaan op Zondag 25 Juni was onze stadsschouwburg waarllijk te vernepen om die talrijke schaar vrienden van ons vrij onderwijs gerieflijk te plaatsen. De feestavond, ingericht door onze vrije meisjesscholen van stad. is dan ook een reusachtig succes geweest. 't Programma was keurig samengesteld en werd kunstvol uitgewerkt. De Vlinderseen van Bavo's lieve en opvoedende kinderliederen, uitgevoerd door minzame meisjes uit de kostschool der Rousbrugge- Dames, was een weelde voor oog en oor. Het bracht ons in een gunstige gemoedstoestand tot het volgen van Perelierke en Ginneginnekewon dermooi en fijnzinnig sprookjesspel door Yv. Waege- mans met muziek van Jaak Opsomer. Eere aan de Sint- Jozefsschool van den Meenensteenweg. die zich dezen krachttoer veroorloofde, eere aan het talent van too- neelleidsters en jonge actricen. Hoe fijntjes toch dat spel. waarvan de kinderlijke verbeelding geniet, waar in het grootmenschelijk oordeel werkt. In heel dat kaboutergedoe vinden wij zoo treffend het werkelijk leven afgebeeld. Bonesco. de Boschgeest, zinnebeeld van den goeden God. duldt in zijn Rijk slechts vrede, geen wraak. Wie wraak neemt, zijn wraak ontmoet. Daar is echter altijd vergiffenis voor schoon berouw. Ook moeten de menschen in elkaar steeds vertrouwen hebben, want lijk Feetje het zoo bevallig en ont roerend expliqueerde in de booste menschen is er nog altijd een plekje goed. Een tijdje worden we uit dit sprookjesleven gerukt om de prachtige, flinke rhytmische turnles te volgen. Deze les, opgebouwd volgens Zweedsch stelsel en door de laatste verbeteringen op gebied van vrouwelijke lichaamsopvoeding aangevuld, is er een slaand bewijs van dat de H. Familie en de katholieke School in 't algemeen aan onze kinderen waarlijk een volledige vorming geeft. Overheen alle modern stadsgewoel bracht de school O. L. Vrouw van Thuyne ons in sublieme sferen van Gqd-vinden in stilte, door de groepdeclamatie uit Pater Monstrey's Stille Stonden Eerw. Heer Verhaeghe, gewaardeerde principaal van leper's College, wist op de hem eigen zoo typische ma nier de ouders enkele raadgevingen op te disschen. Strenge geboden wilde hij zich immer niet permittee- ren midden deze meisjeslieftalligheid, die over den feestavond zoo'n gratie sponOuders, zorgt dat uw kinderen thuis frissche lucht inademenniet enkel stof felijke. maar ook geestelijke. Vreugde Plant vreugde Spreekt nooit kwaad over uw medemenschen het kind, dat alle Ieperlingen goed vindt, zal het in 't leven ver der brengen dan dat. hetwelk overal spinnewebben ontwaart. Denkt ook niet dat de school alles kan drie zijn er, die harmonisch moeten samenwerken aan de ééne opvoeding van uw kindhet Huis, de School, de Kerk. Onthoudt Sint Paulus' tekstIk (de vader) heb geplant, Apollo (de school) heeft besproeid. God echter geeft de groeikracht. Welnu, als gij in uw kind niet het goede zaait, dan is het vruchteloos dat de school besproeit. Weest de opvoedsters-onderwijzeres sen heel dankbaar. Zij geven hun leven en heel hun innerlijk bezit en laten door dit offer in uw kinderen datgene gedijen, wat gij er door den priester in het Doopsel hebt laten in neerleggenkiemen van Geloof, Hoop en Liefde De Tyroolsche Boerinnetjes kleurige, fleurige dans van jeugd en vreugde door de Mariaschool (Lamotte) vormde het gepast besluit van dien heerlijken feest avond. We sturen inrichters en uitvoerders, werksters van vóór en achter de schermen onze hartelijkste geluk- wenschen toe, en drukken eerbiedig het verlangen uit toekomend jaar twee opvoeringen aangekondigd te zien (Zondag en Maandag b.v.b), want... leper's stads schouwburg was niet ruim genoegde vrienden van het vrij onderwijs zijn hier overtalrijk Een prachtige gelegenheid zult gij allen krijgen.om Uwen ijver te toonen voor het missiewerk. Want gansch de dekenij leper moet in rep en roer staan van 16 tot 23 Juli. om op grootsche en schitterende wijze de mis sieweek op te luisteren en te vieren. Neen. neen leper niet alleen, ook Wervick, Westouter, Poperinghe, El- verdinge, Becelaere. Passchendaelekortom alle ge meenten van de streek, want allen hebben hun belang in deze grootsche missiefeesten. Zondag 16 Juli, om 11 u., na de pontificale hoogmis in St Maartenskerk te 9 u. opgedragen door Z. Exc. Mgr Sik, met assistentie van twee Chineesche priesters, zal de missietentoonstelling en- missiekermis plechtig geopend worden. Dan zullen de vlaggen wapperen en zegen, vreugde, geluk, missieijver golven over gansch de dekenij. Iedereen is welkom, gansch de week door De tentoonstelling zal een herhaald bezoeken over waard zijn, om niet te spreken van de missiekermis zelf. Want dat ook zal iets reuzefijns zijn dit jaar. Om 2.30 u. opvoering van het grootsche massaspel O. L. Vrouw van Thuyne door meer dan 500 per sonen uitgevoerd, in middeleeuwsche kleedij, met or kestbegeleiding. Iets eenigs in de annalen van leperOrigineel van de hand van Bert Van Hees, regent aan Sint-Vincen- tiuscollege. Daarvoor alleen zijn reeds honderden plaatsaanvragen gedaan. En dan 's avondsfeest, ker mis! Dat is dan nog maar één dag!... Gansch de week door zal de tentoonstelling open zijn vanaf 10 u. voor middags. En welke tentoonstelling Je zal er een Boedhatempel zien. Chineesche pagoden, Indische tem pels, alles, alles wat maar aan -missies grenst. En de missionarissen zelf zullen niets liever doen dan U al len gewenschten uitleg te verschaffen. Het moet een waar missiefeest worden, een echte verbroedering tusschen missionarissen en missievrien den. Mag één van U dan wegblijven Neen. neen Komt allen, brengt vrienden en vriendinnen mee... Het belooft watEr zijn geen woorden genoeg om aller verwachting en spanning uit te drukken. Hebt ge de aanplakbrieven al gelezen Neen Wacht niet, vergeet het niet. want ge zoudt een eenige gelegen heid voorbij laten gaan Viermaal wordt het massaspel opgevoerd Zondag 16 en Zondag 23 Juli om 2.30 u. Maandag 17 en Don derdag 20 Juli om 21 u. M'.ssievrienden van de dekenij leper, zegt het voort van 16 tot 23 Juli, rendez-vous te leper op de missie kermis in St Vincentiuscollege Vlamertinge. Langemarck, Wytschate, Kemmel, Zon- nebeke. enz. tot Bixschote en Poelcapelle toe, leper verwacht u. op Uw missieweek, Uw missiekermis Op Donderdag 6 Juli, om 8 u. 's avonds, groote volks toeloop te wege in onze Kathedraal Het aandoenlijke Missie Heilig Uur met gezang, gebea en overweging wordt geleid door den vurigen apostel der Missiën, E. Pater Declippele. S. J. Zijn onderwerpEen schrijnende nood zal ieder een aangrijpen en de zielen ontvlammen van ijver voor het edele missiewerk. Alle missievrienden en wie is het niet onder ons christen volk zullen op post zijn. Donderdag avond, om 8 u. Mevrouw Henri Wullus-Alexander Mijnheer en Mevrouw Edgard Wullus-Van Haelen en hun kinderen Henriette, Jean, Fernand en Monique; Eerweerde Zuster Monique der Zusters Karmeliter- sen van den Heiligen Joseph te Cairo (Egypte), in de wereld Mejuffer Rachel Wullus Mijnheer en Mevrouw Oswald Wullus-Van Geyte en hun kinderen Henri, Ghislaine en Jacques Mejuffer Bertha Wullus Mijnheer en Mevrouw Albert Wullus-Plancqueel en hun kinderen Henri. Jean-Marie en Pierre Mejuffer Elise Wullus Mijnheer Gerard Wullus Eerweerde Dame Marie-Emmanuelle der Dames van het Kristelijk Onderwijs te Gent, in de wereld Me juffer Germaine Wullus Mijnheer en Mevrouw Raoul Wullus-Waerenborg Mejuffer Suzanne Wullus Mijnheer Etienne Wullus De familiën Wullus, Alexander, Vandendriessche en De ver, melden met droefheid het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, schoonvader, grootva der en bloedverwant Mijnheer Henri-Cornelius WULLUS Echtgenoot van Mevrouw Emma ALEXANDER Oud-leeraar der Rijksmiddelbare- en Nijverheidsschool te leper Ridder .in het Orde van Leopold II Vereerd met het Burgerlijk Kruis en de Medaille van Eerste Klas geboren te Poperinghe. den 8 Augustus 1860. en god vruchtig overleden te leper, den 29 Juni 1939. De Lijkdienst zal plaats hebben in SintMaartens Kathedraal, te leper, op Maandag .3 Juli 1939, te 10 ure. De Plechtige Nadienst vanwege de Derde-Orde van den Karmel, zal gezongen worden in de Kerk der Pa ters Ongeschoeide Karmelieten, op Zondag 16 Juli 1939, te 9 ure. Vergadering in Sint Maartens Kathedraal. Lange Thouroutstraat, 9. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 2 Juli, om 8 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Euphrasie WATERBLEY echtgenoote van Heer Joseph Mouchamps, (1573) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 Juli, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk. tot zielelafenis van Heer Adrien STRATSAERT gewezen surnumerair der registratie en domeinen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 9 Juli, om 11.30 uur, in Sint- Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer en Mevrouw Pierre VAN WICHELEN - AMEEL en zoon Joseph. (1582) La Pharmacie de De Apotheek van Mr HOUTEKIER Meenenstraat o— rue de Menin is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 2 Juli Dimanche 2 Juillet van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9