Allerhande Nieuws De Plechtige aanstelling van Heer Dr J. VAN WALLEGHEM als burgemeester van Poperinghe De melk- en boterstaking La Fête Nationale chez les Poilus et Anciens Combattants Francais Rijksmiddelbare School PRIJSUITDEELING Vriendelijke Uitnoodigirtg EXAMEN Onderscheidingen HANDBOOGSCHIETINGEN Verleden Zondag vierde de stad Poperinghe de plechtige aanstelling van haar nieuwen burgemeester Heer Dr J. Van Walleghem. 's Morgens te 10 uur werd in de hoofdkerk van St Bertinus een - -~- plechtige hoogmis van dankzegging opgedragen waarop benevens de heer Burgemeester, de heeren sche penen en gemeenteraadsleden, de vertegenwoordigers van de verschil lende staats- en stadsdiensten, ook nog talrijke vooraanstaande perso nen eft een menigte stadsgenooten aanwezig waren. Na de H. Mis, ge celebreerd door Z. E. H. Kan. Jans- sens, bijgestaan door de parochiale geestelijkheid, werd een plechtig Te Deum gezongen. Te 11 uur werd op de Groote Markt een prachtig kunstconcert uitgevoerd, door de Koninklijke Philharmonie, onder de talentvolle leiding van heer Moreau, gepension- neerde luitenant-kapelmeester van het derde Linie. Het hoofdnummer van het feestprogramma was ech ter de feestelijke optocht, welke 's namiddags gedurende meer dan twee uren de bijzonderste straten der stad doortrok en waaraan niet minder dan een zestigtal groepen en praalwagens deelnamen. De stad zelf was feestelijk versierd. Aan alle gevels wapperden vlaggen. In de straten, waar de stoet voor bijtrok. waren sparrenstammen geplant, die met kran sen van groen en veelkleurige bloemen aan elkander waren verbonden. Op de groote markt was aan den ingang van elke straat een prachtige praalboog opgetrokken, met groen en loofwerk versierd, en waarop boven, als motief, de door bloemen gevormde letters J. V. W. (de voorletters van den naam van den nieuwen burgemeester) zich op een groenen achtergrond afteekenden. De stoet zelf was prachtig uitgewerkt. Hij beva; meerdere historische tafereelen. folkloristische groepen en zinnebeeldige wagens die echte kunststukjes waren. Vermelden we onder de merkwaardigste en in de volg orde van den stoetHet historisch tafereel van de Oude Purperstedede praalwagen van de Kon. Tooneel- maatschappij De Roeysche Barbaristen verbeeldend een tafereel uit het drama Op Gods Genadede praalwagen van de Koninklijke Kamer van Rhetorika Langhoirs Victorinen een mooi tafereel voorstellen de uit Schoon Julietje van Volendam de praalwagen Vrede en Welstand in 't Arbeidersgezin de verschil lende tafereelen van den Poperingschen Hoppepluk de middeleeuwsche praalwagen der Ambachten en Ne ringen de praalwagen Hulde aan Paus Pius XII Het tweede gedeelte van den stoet was gevormd door afvaardigingen van de verschillende maatschappijen en gilden der stad. de oudstrijders en invaliden. Daarop volgde de heer burgemeester, gezeten in een open koets met de heeren schepenen Cassiers, Sansen en Lefevere en gevolgd door de heeren gemeenteraads leden en andere overheidspersonen. Na een tocht van meer dan twee urén langs de Ieper straat,-St Jorisstraat, Bruggestraat, Guido Gezellestraat, Groote Markt, Vlamingstraat. Bertenplaats, Boescnepe- straat, Keer van den Ommegang, Casselstraat, Noord straat en Gasthuisstraat, kwam de stoet omstreeks 16 u. 30 op de Groote Markt terug waar hij uiteen ging. Wijl de overheidspersonen op een verhoog vóór het stadhuis plaats namen had op de Groote Markt een monsterloslating van duiven plaats. De heer Cassiers, eerste schepen, nam vervolgens het woord van op de eeretribune om den nieuwen bur gemeester te verwelkomen en zijne hoop en vertrouwen uit te drukken in zijn wijs beleid. De heer burgemeester dankte het inrichtingscomité en de bevolking om het prachtige feest en beloofde de burgemeester te zijn van allen zonder onderscheid en in een geest van breede verdraagzaamheid te besturen. Daarop had op de kiosk der groote markt, door den Peter Benoit Kring onder de leiding van heer Roger Claus, de uitvoering plaats van een huldezang ter eere van den heer Dr Van Walleghem. Op het stadhuis ontving de heer burgemeester ver volgens de geestelijke en wereldlijke overheden als mede de afgevaardigden der verschillende maatschap pijen. Rond 17 i uur gaf de Koninklijke Stadsharmonie van Roeselare. onder de leiding van heer Karei Deschee- maeker een prachtig kunstconcert op de groote markt en om 19 u. kwamen de «Poperingsche Accordeonisten onder de leiding van heer Marcel D'Heere aan de beurt. Eindelijk te 20 u. 30 gaf de Katholieke Harmonie Sinte Ceciliaonder de directie van heer Joseph Wynsberghe een puike muziekuitvoering. Middelerwijl werd in de feestzaal van het stadhuis een puik banket opgediend, waaraan meer dan twee honderd dischge.nooten aanzaten en tijdens hetwelk tal rijke heildronken werden ingesteld. Het feest sloot 's avonds met een schitterend vuur werk dat jong en oud te been bracht. Heil Poperinghe en zijn nieuwen burgemeester De dagbladpers heeft te gepasten tijde verslag uit gebracht over de betooging van het Boerenfront op Zondag 25 Juni il. te Brussel gehouden en van het be sluit aldaar, tijdens de daaropvolgende meeting in het Sportpaleis, genomen van geen melk meer te verkoo- pen noch boter ter markt te brengen als protest tegen het verschil van prijzen aan den voortbrenger betaald voor de melk en de verkoopprijzen door de eischen der tusschenhandelaars, voornamelijk de melkerijen, aan den verbruiker opgelegd. De melkerijen immers beta len slechts 0 fr. 65 tot 0 fr. 70 per liter, terwijl de melk in stad tegen 1 fr. 50 wordt verkocht. Alhoewel al de landbouwersgroepeeringen bij het Boerenfront niet aangesloten zijn, werd het ordewoord dezer laatste vereeniging toch zoo wat overalin het land. in de eene streek meer dan in de andere, gevolgd. Zelfs grepen reeds hier en daar kleine incidenten plaats. In de wetgevende Kamers werden ook verscheidene interpellaties over die kwestie ingediend en in het mi nisterie van landbouw hadden vergaderingen plaats tusschen de bevoegde ambtenaars en de vertegenwoor digers van de belanghebbende kringen om zooals in 1938, toen een gelijkaardige staking plaats had, tot een op lossing te kunnen komen die beide partijen bevredigt. Hier in de streek werden door den Heer Marcel Se- nesael. van St Rikiers, gewestelijke leider van het Boe renfront, vergaderingen belegd om de boeren aan te zetten de uitgeroepen melk- en boterstaking te volgen. Daar dientengevolge gevreesd werd dat men de niet stakende landbouwers zou kunnen lastig vallen, werden xoo wat overal bijzondere maatregelen getroffen om de melkerijen die nog werken te beschermen en om opstootjes tijdens de botermarkten te vermijden. Zaterdag laatst was dit hier te Yper eveneens het geval en de politiedienst op de botermarkt was.buiten gewoon versterkt geworden, wat veler nieuwsgierig heid opwekte. In en rond de Halle bevonden zich tal van politieagenten en gendarmen die een waakzaam oog in 't zeil hielden en aandachtig alle groepen of samen scholingen gadesloegen. Zoo werd een dier groepen, waarin voornamelijk één persoon den hoogen toon aan sloeg, door de politie opgemerkt en uiteengedreven, ter wijl de woordvoerder verzocht werd de botermarkt te verlaten en zelfs, daar hij het hem gegeven bevel niet rap genoeg uitvoerde, op krachtdadige wijze buiten aan de deur gezet werd. Dadelijk kwam er beweging onder de talrijke aanwezigen die nieuwsgierig kwamen toege- loopen om te zien wat er gaande was, en zoo vernam men dat de persoon in kwestie niemand anders was dan den Heer Senesael die hier poogde de boeren tot de melk- en boterstaking aan te zetten. Eenigen tijd nadien trachtte de Heer Senesael opnieuw al tusschen het volk in de botermarkt te geraken, doch de politie, onder leiding van den Heer Commissaris Maertens. ver hinderde hem zulks, waarop de Boerenfrontleider dan wat verder op het voorland ging staan en er geruimen tijd met eenige zijner aanhangers bleef discuteeren. Hier en daar zag men eenige misnoegde en dreigende gezichten, doch dank het vastberaden optreden der po- itie, die alle betoogers en kijklustigen op de voorlan den terugdreef, bleef alles kalm. Ondertusschen gingen de verhandelingen op de bo termarkt hun normalen gang zonder dat er nog noe menswaardige incidenten plaats hadden. Nochtans was er omtrent de helft minder boter dan naar gewoonte naar de markt gebracht, zoodat mag besloten worden dat de staking hier ook nog wel gevolgd werd. Niette genstaande haar schaarschte werd de boter slechts aan 18 fr. 50 tot 19 fr. 50 de kilo. dus aan geen te overdreven prijzen verkocht. Zelfs langen tijd nadat de botermarkt reeds geëindigd was, bleef er nog een groote drukte en ongewone be weging rond de Halle heerschen. doch ten slotte gin gen de talrijke groepen de eene na de andere uiteen en kreeg de omgeving der botermarkt haar gewoon uit zicht der andere marktdagen. Deze week Donderdag werd, in den namiddag, een afvaardiging van het Boerenfront, vergezeld van drie parlementsleden, door den Heer Graaf d'Aspremont- Lynden. minister van Landbouw, ontvangen. Na afloop van dit onderhoud, werd door het Boeren front de volgende nota aan de pers medegedeeld Daar de Heer Minister van Landbouw ons. namens de regeering, op de stelligste wijze bevestigd heeft dat de oplossing van het melkvraagstuk thans heel nabij is en daar wij anderzijds de vaststelling van den prijs, die tegenwoordig aan de melkvoortbrengers moet be taald worden, aan de scheidsrechterlijke beslissing van den Minister onderworpen hebben, heeft het Boeren front besloten van heden af de melkstaking te eindigen. De melk- en boterverkoop, die in vele plaatsen reeds hernomen was, zal voortaan dus weer normaal ge schieden. (Section d'Ypres). Les Poilus de France et Anciens Combattants, fêteront de nouveau cette année leur Fête Na tionale. A cette occasion, ils organisent le 14 juillet un petit banquet qui sera servi, a 18 heures. chez leur camarade Oscar Blic, Café du Chatelet. con tinuation de la Chaussée de Furnes (Boulevard du Maréchal Haig). Un défilé des Poilus et de tous ceux qui vou- dront bien assister a notre fête se fera a 19.45 h. et sera précédé par la musique et le drapeau de la section. Tous ceux qui y prendront part seront coifïés, pour leS Messieurs, d'un képi de Poilu, pour les dames, du béret de la Marine Frangaise. Après cette manifestation, vers 20 heures, un bal champêtre sera organisé sur le terre plein du Café du Chatelet, avec le concours d'un Jazz réputé. Nous prions tous nos camarades et compa- triotes a participer a notre Fête Nationale. Nous invitons tous les Francophiles d'Ypres et de la région a venir fêter avec nous le 14 juillet pro- chain Notre Fête Nationale Qu'ils soient per- suadés qu'ils recevront un chaleureux accueil. Le Comité des Poilus de France. Plechtige Prijsuitdeeling De plechtige prijsuitdeeling aan de leerlingen van de Rijksmiddelbare school gaat door op Donderdag 13 Juli e. k., te 9 i uur, in den Stads schouwburg. Voor de leerlingen van het St Vincentiuscollege, op Vrijdag 14 Juli, te 9 u., in de feestzaal van 't College (ingang St Jacobsstraat). Voor de leerlingen van de St Aloysiusschool, op Maan dag 17 Juli, te 9 u in de feestzaal van het Christen Volkshuis. Voor de leerlingen der Stadsjongensschool, op Maan dag 17 Juli, te 9 uur in den stadsschouwburg. Voor de leerlingen van de St Michielsschool, op Maandag 17 Juli, te 2 u. in de feestzaal van het Chris ten Volkshuis. Voor de leerlingen der Stadsmeisjesschool, Rijsel- straat, op Maandag 17 Juli, te 2$ uur namiddag, in den stadsschouwburg. Voor de leerlingen der Stadsmeisjesschool, St Jan straat, op Dinsdag 18 Juli, te 2 uur namiddag, in den stadsschouwburg. De tentoonstelling der handwerken van de Stadsmeisjesscholen, Rijselstraat, 58, te leper, zal dooi gaan op Zaterdag 8. Zondag 9 en Maandag 10 Juli, telkens 's voormiddags van 8 tot 11 h uur en 's namiddags van 13 u. tot 18 i uur. De ingang is vrij en kosteloos. Zes leerlingen der Rousbrugge-Dames (Maloulaan) hebben deel genomen aan het examen voor reken- plichtige» (comptable), ingericht door het Instituut l'Avenir te Brussel. Allen zijn schitterend geslaagd. Met de grootste onderscheiding Jvr. Judith Delva, van Meenen, 47 punten op 50. Jvr. Esther Leterme, van Fontenay-le-Vicomte, 46 p. Jvr. Paula De Clerck, van Gits, 45 p. 5. Met groote onderscheiding Jvr. M. L. Dezegher, leper, 43 p. Jvr. Jeannine Janssens, leper. 41 p. 5. Jvr. Suzette Van Eecke, leper. 41 p. 5. Onze beste gelukwenschen aan leerlingen en meeste ressen. De heeren Dethoor Victor en Verleure Prosper ont vingen beiden het Nijverheidseereteeken van le klas voor meer dan 30 jaren dienst bij de gasmaatschappij ter stede. Onze hartelijke gelukwenschen. STAANDE PERS ZONDAG 9 JULI 1939 Om 2 uur: POPERINGHE WILLEM-TELL Opper- vogel 100 fr.2- oppervogel (niet verloot) 50 fr.Twee zijdvogels, elk 50 fr.Twee kallen, elk 25 fr.Alle vier tal een primé van 15 fr.Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. Om uur: WULVERINGHEM Oppervogel 80 fr. Twee zijdvogels, elk 40 fr.Twee kallen, elk 20 fr.; Alle zeven schutters een primé van 15 fr.Kleine vo gels 10 fr. en boven de 100 schutters 13 fr. Inleg 13 fr. 50. Om 1 1 uur: ROUSSELAERESt PIETERKam- pioenschietingHoogvogel 120 fr.Twee zijdvogels, elk 60.fr.; Twee kallen, elk 30 fr.'en 85 vogels van 15 frank voor 100 schutters, daarboven een panache van 40 fr. in 't spel per 2 man. Inleg 23 fr. 9,95 per pelo ton van 6 man, voor 't kampioenschap. Meeste getal vogels 400 fr. Nameeste 250. derde 150 fr, vierde en vijfde elk 100 fr.daarbij nieuwe prijs van 100 fr. per tiental schutters boven de 100. Daarbij nog persoon lijke prijzen. MAANDAG 10 JULI 1939 Om 2 i uurOOSTVLETERENJubelschieting Op pervogel 100 fr.2° oppervogel: Vulpen! waarde 75 fr.) 3<' oppervogel 50 fr. Twee zijdvogels, elk 50 frank Twee kallen, elk 25 fr.Tien hoekvogels, elk 20 fr. Dertig primés aan 18 fr.Kleine vogels 12 fr. en boven de 150 schutters aan 15 fr. Inleg 15 fr. 50 Om 2 i uur: WYTSCHAETEOppervogel 120 fr.; 2* oppervogel (niet verloot), 50 fr. Twee zijdvogels, elk 60 fr.Twee kallen, elk 30 fr.Alle viertal een pri mé van 20 fr.Kleine vogels 15 fr. Inleg 20 fr. DINSDAG 11 JULI 1939 Om 2 J uur WOESTEN Oppervogel 80 fr. Twee zijdvogels, elk 40 fr.Twee kallen ,elk 20 fr. Alle vijf tal een primé van 15 fr.Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. JEUDI 13 JUILLET 1939 A 2 5 heuresHONDSCHOOTE S.S.Tir de 25 fr. SAMEDI 15 JUILLET 1939 A 2 1 heuresBERGUES Honneur 200 fr.2* Hon- neur 100 fr. (exclu du sort) Cótés 1 et 2 a 100 fr. 3 et 4 a 75 fr 5 et 6 a 50 fr. 20 primés a 40 et 30 30 fr. Petits 20 fr. Mise 25 fr. ZONDAG 16 JULI 1939 POPERINGHE ST SEBASTLAAN Bondschieting. VRIJDAG 21 JULI 1939 Om 2 I uur: YPER WILLEM-TELL Oppervogel 150 fr.Tweede oppervogel 100 fr. (niet verloot) Twee zijdvogels, elk 75 fr.Twee kallen, elk 35 fr. Kleine vogels 20 fr.Van 81* tot 100* schutter primés van 25 fr.daarboven alle tweetal een vogel van .30 fr. en een van 20 fr. Inleg 25 fr. Leest ons op blz. 5 van dit bijvoegsel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14