y A Wat eten wij deze week Enkele recepten. Inmaak. Mode-Tipjes. Enkele schoonheidswenken. Medische wenken. Opvoedkundige wenken. Huishoudelijke wenken. Herdenkingen. ZONDAG Tomatensoep Rosbief Doperwtjes Aardappelen Meioen met vruchtensla MAANDAG Koud Vleesch (Overschot Rosbief) Salade met tomaten Gebakken aardappelen Griesmeelpap DINSDAG Gehakt Gestoofde sla Aardappelen Flensjes WOENSDAG Gekookte rog met raapjes en uien Aardappelen Beschuit met bessensap DONDERDAG Versche worst Bloemkool Aardappelen Kersenpudding VRIJDAG Gestoofde tarbot Gekookte aardappelen Gesmolten boter Havermout ZATERDAG Varkenscoteletten Erwten en wortelen Aardappelen Eierpudding met rozijnen r TOMATEN BROODSOEP. We laten vier sneedjes oud brood met één liter water, een paar uitjes en een stukje Spaansche peper koken. We wrijven daarna al les door een zeef en vermengen met een paar lepels tomatenpuree, 50 gram boter en één liter bouillon van vleesch of bouillonblokjes of 100 gram gebruinde bo ter en 3 4 liter water. Daarna de soep binden met wat bloem of maïzena en afmaken met wat citroensap, pe terselie en één of twee eieren. TOMATEN-AARDAPPELSOEP. We koken een vijftal versche tomaten gaar met een paar uitjes, wat peper en zout. Daarna door een zeef wrijven en het vocht tot twee liter aanlengen met bouillon of kokend water, waarin 4 bouillonblokjes per liter werden op gelost. of waarbij 100 gram gebruinde boter. We laten er wat aardappelschijfjes in gaar koken en we maken de soep af met wat peterselie. We kunnen ook wat aardappelresten vermengen met wat tomatenpuree, gehakte uitjes, peper, zout, peter selie en citroensap, hierbij de kokende bouillon voegen of het water met de gebruinde boter en de soep afma ken met een ei of een dooier met een paar lepels room. NOG ANDERE TOMATENSOEP. We wasschen een halve kilo tomaten, welke we met 50 gram boter smoo- ren. een gesnipperd uitje, een stukje foelie en een lau rierblaadje. We voegen er een snuifje zout bij. We los sen 40 gram bloem in wat water op, welke we er al roe rende bijvoegen; daarna gieten we er al roerende nog een liter water bij. We laten de soep nog op een zacht vuur een tiental minuten doorkoken, en wrijven ze dan door een paardenharenzeef in de soepterrine. We kun nen zoo gewenscht de soep nog afmaken met wat ge hakte peterselie, en we presenteeren er een schaaltje croutons bij. MELOENVLA. We koken een halve kilo vruch tenstukjes even op met een halve liter water, 50 gram suiker, een pijpje kaneel, een paar kruidnagelen, een stukje gember en het sap van een citroenhet gezeefde kooknat binden we met 30 gram sago. Daarna garnee- ren we de vla met roomschuim of slagroom en stukjes vruchten. AALBESSEN, BOSCHBESSEN, VEENBESSEN. Vooraf even luchtig wasschen met afgekoeld gekookt water. Ze daarna in glazen doen, met suiker ertus- schen. Ze langzaam tot op 40 a 50 graden verhitten en ze 10 a 15 minuten steriliseeren KROPSLA. De kropjes goed wasschen. daarna bijna gaar koken, ze stevig in de glazen aandrukken en overgieten met wat kooknat, waarbij 5 gram zout per liter. Ze 2 uur en half steriliseeren bij 100 graden. We kunnen de kropsla ook wel fijn snijden als andijvie, en zooals hooger behandelen. KRUISBESSEN. We maken de kruisbessen schoon. We wasschen ze en overgieten ze met kokend water. We doen ze daarna dadelijk in goed uitgekookte fles- schen met vrij wijde halzen We gieten er zooveel ge kookt. maar daarna koud geworden water op, dat ze ruim bedekt zijn. We sluiten dan de flesschen met een schoon geborstelde, uitgekookte kurk en we dompelen het boveneinde der flesch tweemaal in gesmolten lak of hars, zoodat de kurk geheel ermee omgeven is. We herhalen deze bewerking nog eens, nadat de eerste hoe veelheid lak of hars om de kurk gestold is. Wie een paar goedgevormde beenen heeft kan met sukses een korte wijde klokrok dragen. Men beveelt thans een grijs jumpertje aan, dat op- gevrooiijkt is door een wijnroode bies. De raglanmouw wordt nu veel gedragen. Corselachtige taille-sluiting wordt meeT en meer gezien. Voor slanke figuren is een dwars gestreept schou derstuk op effen stof zeer goed geschikt. Om zich op straat te vertoonen staat een pakje gekleeder dan een enkel jurkje. Voor het gekleed ensemble, dat dienst moet doen bij het maken van visites, of bij het nemen van thee in een voornaam restaurant, zal men een lichte kleur ne men, bijvoorbeeld een mooi grijs, blauw of wat mo derne rose, waarin een tikje lila verwerkt. Bij de keuze van de nieuwste modellen blouses kijke men naar deze met ingehaalde corsages, die de buste een lichte welving geven. Men neemt een tendenz waar voor V-vormige hals uitsnijding, welke versierd wordt met een tulle of kan ten ruche. Inzake moderne hoedjes, men ziet nog steeds de meest verscheidene variantenvan de naar voren val lende platte schoteltjes tot de hoogé puntige torentjes. Bij windstille dagen doet het hoedje van exotisch stroo nu zijn intrede. Voor de warme middagen neme men bij voorkeur kousen van doorschijnende ragfijne weefsels. Voor de wandelkous is wat steviger zijde aangeraden. TEGEN RIMPELS IN HET AANGEZICHT Daar tegen wordt het volgende zeer. eenvoudige middel aan geprezen. Men wassche het gelaat eiken avond met wat citroensap dat men op het vel laat drogen, 's An derendaags wassche men dan zijn gezicht af met lauw water. Een mengsel van rozenwater en citroensap maakt de huid blanker en verdrijft zonnesproeten. GESPRONGEN LIPPEN. Men kan ook in den Zomer gesprongen lippen hebben. Om dit echter te voor komen za! men de lippen voorzichtigheidshalve inwrij ven met een zalfje dat men zelf kan maken Men neme hiervoor boven het vuur een lepeltje honing met een stukje ongezouten boter, ter grootte van een duivenei. We vermengen Rit goed met elkaar, laten het dan af koelen, en kunnen het daarna regelmatig over de lip pen wrijven. OVERMATIG ZWEETEN. Het overmatig zweeten vertoont zich. met de warme dagen het meest aan de voeten (zweetvoeten), in de liezen, de okselholten en op het hoofd. Het openbaart zich doorgaans als een zeer onaangenaam verschijnsel. Daar het zweet, wanneer het niet regelmatig wordt afgewasschen, onder den in vloed van het opgeloste vetzuur, een onaangenamen sterken geur aanneemt en verder de bovenste huidlagen er door verweeken en vervuilen, wanneer het zweet er lang op blijft en daardoor het wondloopen der voe ten bevorderd wordt, is het stellig aan te raden, regel matig de huid te wasschen en dikwijls zuivere kousen en zuiver linnengoed aan te trekken. ÖM EEN DROGE HOEST TE KALMEEREN. Het wrijven van de borst met kamferspiritus is uitstekend om een droge hoest te kalmeeren TEGEN VERKOUDHEID IN HET HOOFD. Een verkoudheid in het hoofd geneest men het best door gedurende eenige dagen om de drie a vier uren een weinig warm water (waarin wat zout is opgelost) door den neus naar binnen te snuiven. Daardoor kan men zelfs de zwaarste verkoudheden genezen. VOETBADEN. Voetbaden mogen op ten hoogste 30 graden warmte gehouden worden. Men late 120 gram zout in het water smelten tot het geen spoor meer ach terlaat, en dan weeke men er de voeten in. WANNEER GE veel zittend werk verricht, doe dan dagelijks eene korte doch flinke wandelingal uwe le vensverrichtingen zullen er goed bij varen. Stel nooit te hooge eischen aan uw kind, door te verlangen dat het het begrip en het inzicht van vol wassen menschen zou hebben. Vergeet nooit dat ge uw kinderen tot volwassen menschen moet opvoeden. Laat een kind nooit het slachtoffer worden van uw slecht humeur. Leer uw kinderen van jongs af zindelijk te zijn zoo kweekt ge ten minste één goede gewoonte aan, de verkeerde gewoonten leeren ze vlug genoeg. Dwing een kind dat aangerigen koortsig is niet tot spelen. Het is beter dat kind in zijn bedje te leggen, rustig te houden en alleen wat licht verteer baar voedsel te geven. Men moet begrijpen dat het zeer verkeerd is kin deren vrees aan te jagenstraf de kinderen als ze stout zijn, maar maak ze niet bang. Om het ladderen van kousen te voorkomen, zet men de nieuwe kousen 24 uur in koud water. Om tulle opnieuw nieuw te maken, legt men de tulle op een linnen doek met het averechts gedeelte naar bo ven. Op de oppervlakte wrijft men met een spons, in thee of azijnwater gedoopt. Men laat er het vocht goed intrekken, en daarna strijkt men met een heet ijzer. Daar zout vocht aantrekt, zal men vochtige kas sen droog kunnen maken door er een schoteltje met zout in te plaatsen, dat men af en toe vernieuwt. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). TANTE BARBARA. opgerichthet is een wereld-organisatie, waarin de communistische partijen van de verschillende landen elk een aparte sectie vormen. De executieve zetelt te Moskou. 15 JULI 1099. Inneming van Jeruzalem door de Kruisvaar ders. 1606. Rembrandt geboren. Nederlandsch schilder en etser. Zoon van een molenaar. Stierf begin October 1669 in armoede. Hij liet ongeveer 600 schilderijen, 275 etsen en 1600 teekeningen na. De machtige uitbeelding van de levende werkelijkheid, voornamelijk van het zieleleven en karakter, de souvereine beschikking over het licht, maken van Rembrandt een éénling onder zijn kunstgenooten. 1796. Dood van dichter Robert Burns. In 1759 in Schotland geboren. Was landbouwer. Schreef Peems (1786) waarin hij zich een waar liederdichter toont. 1809. Geboorte van den Franschen socialist Prou- dhon, grondlegger van de theorie van het anarchisme. 1927. Juli-opstand te Weenen. P.B. 9 JULI 1440. Dood van den Vlaamscben schilder Jan Van Eyck. Hij wordt met zijn broeder Huibrecht beschouwd als de eerste groote meester in de geschiedenis van de Oudnederlandsche schilderkunst. Van hen gaat de Vlaamsche schilderschool van de XV' eeuw uit. Hij werd vermoedelijk rond de jaren 1390 te Brugge ge boren. Hij was met zijn broeder Huibrecht de uitvin der van de olieverf. Omtrent dertig schilderwerken zijn gekend als zijnde vervaardigd door de gebroedèrs Van Eyck. Hun bijzonderste werk is de wereldberoemde po lyptiek de aanbidding van het Lam. volgens Sint Jans' veropenbaring Dit bestond uit twintig tafereelen met 250 personen. Omtrent het aandeel van elk der gebroe ders in dat groote werk. waarvan het vaste middes- stuk uit vier paneelen en de zijluiken uit acht. aan weerskanten beschilderde paneelen bestaat, zijn de ge leerden verdeeld, te meer daar het waarschijnlijk is, dat Jan het werk van Huibrecht overschilderd heeft. Een laatste schilderij van Van Eyck, welke hij be gonnen had toen hij door den dood verrast werd. is niet voleindigd geweest. Zij verbeeldt den Proost van St Maartens, te leper, knielend vóór de Madona. Het is een triptiek, waarvan de figuren op de luiken enkel begonnen waren 10 JULI 1509. Geboorte, te Noyon in Frankrijk, van den Zwitserschen kerkhervormer JAN CALVIJN. Hij moest in 1533 als. aanhanger der Hervorming, uit Parijs naar Bazel vluchten. Was in 1536 leeraar in de godgeleerd heid en predikant te Genève. waar hij als geloofs- dwingeland (15-1-1560: 58 terdoodveroordeelinger, o. m. Servet, en 76 verbannelingen) optrad en in 1564 overleed. Zijn hoofdwerk is Institutio religionis chris- tianaeZijn voornaamste leerling is Beza. 1804. Dood van Fr. Amb. DIDOT, die de drukke rij verbeterde en ook de papierfabrikatie. 1851. Dood van den Franschen natuurkundige Louis Jacques Daguerre, in 1789 geboren hij verkreeg voor het eerst bruikbare uitkomsten op het gebied der fotografie. 11 JULI 1302. GULDENSPORENSLAG. Slag op den Groeninger Kouter bij Kortrijk, waar de Vlamingen het Fransche leger van Filips den Schoonen versloegen, en 20.000 dooden op het slagveld achterbleven, waar onder 700 edelen, herkenbaar aan hun gulden sporen. Die gulden sporen werden aan het gewelf van de O. L. Vrouwkerk te Kortrijk opgehangen. Vandaar dat de Vlamingen dien heugelijken slag DE SLAG DER GULDEN SPOREN» noemen. 1791. De asch van Voltaire wordt naar het Pan théon overgebracht. Voltaire, eigenlijk Francois Marie Arouet, werd in 1694 te Parijs geboren en stierf er in 1778. Hij schreef in alle genre's. Hij is geen diep, maar een helder en pittig vernuft, en op godsdienstig gebied de voorlooper van het modern rationalisme. 1823. Inhuldiging op den toren van Cordouan van de eerste phare, uitgevonden door ingenieur J. Fresnel. 1919 Invoering van den acht-urendag. 12 JULI 1536. ERASMUS gestorven. Erasmus, eigenlijk Ger- rit Gerritszoon, werd waarschijnlijk 28 Oct. 1466 te Rot terdam geboren, waar hij zijn standbeeld heeft. Hij werd in 1492 priester. Hij is een der geleerdste mannen die ooit geleefd hebben. Geestrijk hekelde hij de ge breken der geestelijken en wilde geleidelijk de Kerk hervormen. Zijn beroemds'te werk De Lof der Zot heid 1853. De Fransche physioloog Claude Bernard ontdekt de glycogenische werking van de lever. 1899. BRUGGE'S GRONDGEBIED VERDUBBELD. - Op 12 Juli 1899 werd door koninklijk besluit gansch het grondgebied van Sint Pieters-op-den-Dijk, bij Brug ge ingelij'fd. alsmede een deel van Koolkerke, Dudzeele, Uitkerke en Lissewege. dit teneinde aan Brugge eenen uitweg naar de zee te verschaffen. Dit besluit werd van kracht op 25 Juli van hetzelfde jaar. Door deze aanhech ting werd Brugge's grondgebied in uitgestrektheid ver dubbeld. 13 JULI 1621. Dood van Aartshertog Albrecht van Oosten rijk. Daar Albrecht geen kinderen naliet, kwam België terug aan Spanje. Nochtans, Filip IV, die pas den troon beklommen had. liet het bestuur onzer gouwen bij voortduring aan Isabella over. De Aartshertog werd in Sinte Gudulakerk te Brussel begraven. 1793. Marat, redacteur van L'Ami du Peuple wordt te Parijs omvergestoken door Charlotte Corday. Jean Paul Marat was een Fransch revolutionnair. die in 1743 in Zwitserland was geboren. Hij was aanhanger der Bergpartij in de Nationale Conventie. 14 JULI 1789. De Bastille verwoest. De Bastille was een versterkt kasteel te Parijs, gebouwd in de jaren 1370- 1383, dat later als staatsgevangenis diende. Bij de Fransche Omwenteling werd het ingenomen en om vergeworpen. Sedert deze gebeurtenis viert Frankrijk zijn Nationaal Feest op 14 Juli. 1817. Dood van Madame de Staël, eigenlijk Anne- Louise-Germaine Necker, barones de Staël-Holstein. Geboren te Parijs, reisde in Duitschland en Italië. Zij oefende grooten invloed uit op de letterkundige denk beelden van haar tijd. o. a. op het ontstaan van 't ro mantisme. zij schreef o. m. L'AUemagne 1889. Stichting der Tweede Internationale te Pa rijs. De eerste internationale werd op 28 September 1864 te Londen gesicht«The Working Mens Inter national Association aanvankelijk' eer een radikaal- demokratische arbeidersbeweging, die twee jaar later onder den invloed van Karl Marx socialistisch werd. De tweede internationale of Sociaal-Demokratische Internationale» stelde zich als algemeen doel de po litieke en economische onteigening van de kapitalisten klasse. vermaatschappelijking van de produktiemid- delen De Tweeënhalfde Internationale of Weensche In ternationale» is in Februari 1921 op initiatief van de Engelsche Independent Labour Party (I. L. P.), de Duitsche Unabhangige S. D. P. en de Zwitsersche S. P. gesticht. Zij ontleent haar eigenaardigen naam aan het feit. dat de toen nog niet heropgerichte Tweede Internationale den stichters te rechts, de Derde Inter nationale hun te links was. De Derde Internationale of Communistische Inter nationale, of bij afkorting Komintern werd in 1919

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 16