bUVOEG3EL AAN 'HET yPERKHE 20 Jaar, N 18 29 juii 1939 De Internationale Tentoonstelling van het Water XE LUIK li. DE TENTOONSTELLING Nooit was Luik zoo gemakkelijk, zoo vlug en zoo goedkoop te bereiken als thans. lederen dag rijden er speciale exprestreinen, verscheidene autobussen naartoe, 'uit alle hoeken van het land; men kan zelfs uit Brussel er per vliegtuig naar toe. Maar ook nooit te voren was er te Luik zoo'n feeststemming, zoo'n internationale drukte als thans. Zoodra men er uit het station stapt be merkt men het reeds aan de mooie eerepoorten die er op het stationplein opgetimmerd staan, en aan de tientallen vlaggen en wimpels die er aan de gevels der restaurants en winkels wapperen. We banen ons een weg doorheen de beweging van duizende toeristen. We zien vreemde ge zichten, eigenaardige kleedij van Turken, en andere buitenlanders. We hooren er allerhande talen spreken. Taxi's toeten onophoudend, en rijden langzaam voorbij. Trams tinktanken Vooruit naar de tentoonstelling We trammen de stad door... minuten lang Bij momenten zien we, nu eens links van ons, dan eens rechts, hooge heuveltoppen en we herinne ren ons vroeger geleerd te hebben dat de stad Luik tusschen twee heuvels opgebouwd is. Place Coronmeuse We bevinden ons vóór den hoofdingang der Internationale Tentoonstellnig van het Water.. Prachtig, luxueus dekor!... De eerste indruk is overweldigend. Immers nog vooraleer wij ons entreekaartje laten afscheuren, en wij ons op den grond der tentoonstelling zelf bevinden, zien wij reeds vlak voor ons een wonder van hoog open- sprankelende waterfonteinen, bloemenperken, stijfvolle hoo ge gebouwen, en heel hoog in de lucht een toren van waaruit de kabelspoorweg vertrekt. Stemmige muziek weergalmt doorheen de luidsprekers. Wij schuiven aan, treden bin nen Wij kijken om ons heen niets dan bloemen, niets dan water, niets dan stijlvolle gebouwen. Wij kijken om ons heen, en wij denkenWat een origi naliteit Wat een enorm werk!... Wat een fortuin werd hieraan besteed!...» Minuten lang staan wij in zwijgende bewondering toe te kijken!... - Enorm Maar VooruitWij willen zien, zien, en genieten Vooraf zullen wij ons orienteeren. Wij loopen rechtdoor, tot aan het Maaswater, waar wij het tentoonstellingstreintje zullen ne men, om eens rond te toeren. We nemen plaats Daar gaan we, met korte snokjes, in zachten vaart Wij kijken aandachtig om ons heen. Wij trach ten alles in onzen geest op te nemen de mooie hoekjes, de vorm der gebouwen, de plantsoenen, de opschriften, de voorbijwandelende menschen, de vroolijke gezichten We lezen op de gebouwen de namen van de vele deelnemende landen, steden en firma's Duitschland, stad Oostende... We rijden langs heen het overprachtige rozenpark. Dan ko men wij in een wat eenzamer plaats, dwarsen een eerste brug, hebben links van ons een park, komen overheen een tweede brug en bevinden ons plots bij het Lido, bij de Fransche Afdeeling, Belgisch Kongo, Binnenvaart, Burger lijk Genie, het Zeewezen, de scheepbouwcon- structies. Wij zien de vele ultra moderne attrac ties, wij rijden het Persgebouwtje voorbij, wij komen langsheen het Canadeesch paviljoen, voorbij het restaurant L'Huile Impériale langsheen het sportpaleis, het Visscherij gebouw,.. En steeds verder rijden wij... Want telkens het treintje even halt houdt om nieuwe passa giers op te nemen, of om enkele passagiers naar eigen lust te laten uitstappen, blijven wij rustig* zitten. Zoo gaat de treintjestocht steeds verder. Nu opnieuw overheen een brug waar weinig te ont dekken valt, om echter dadelijk aan den eersten oever terug terecht te komen. Wij zien nu het entreegebouw van den kabelspoorweg, wat ver der een soort theater, het park Astrid, het ge bouw van Griekenland, het gebouw van Neder land, het Persil «-paviljoen, het Marbrietpavil- joen, het gebouw der Christelijke Werken, de Afdeeling van de stad Antwerpen, en eindelijk de Afdeeling Toerisme Halt!... We bevinden ons terug aan ons afreisstation netje. Hier stappen we uit!... Nu hebben wij een vluchtig beeld van de enor me groote tentoonstelling. Nog tientallen andere gebouwen en standen stonden achter de geziene paviljoenen verscholen. Er is dus veel, heel veel te zien. Zooveel dat wij geenszins op één dag ermee kunnen klaar komen. Daarom moet een keus gedaan worden. Wij moe ten ofwel hier meerdere dagen verblijven om al les te kunnen zien, ofwel wij beperken ons bij een ééndagbezoek en moeten dan noodgedwon gen verzaken aan 't aandachtig en geïnteresseerd bezoeken van verscheidene standen. Het attractiepark zullen wij alvast eerst van avond bezoeken, wanneer de bijzonderste ten toonstellingspaviljoenen gesloten zijn wanneer de duisternis is ingevallen, en de heele tentoon- Een algemeen zicht op de Tentoonstelling. stelling zal baden in een rijke schakeering van de meest fantastische lichtcombinaties. Wij hebben ons een officieel gidsboekje ge kocht, voor vijf frank. En terwijl wij op het terras van een restaurant eventjes rustig in een rieten clubzeteltje za ten, met een verfrisschend drankje voor ons op 'n tafeltje... hebben wij het keurige boekje doorbladerd... Wij bestudeerden op de zeer dui delijke kaartjes waar wij ons precies bevonden. We keken even na wat er in de voornaamste ge bouwen, paviljoenen en standen zooal te zien was. Wij zagen even na op welke volgorde wij de interessantste afdeelingen het best konden be zoeken... Toen zijn we op stap getogen... Toen zijn we van de eene afdeeling in de an dere geweest. Toen hebben wij steeds opnieuw gefluisterd «Prachtig!... Prachtig Interessant!...» Toen hebben wij aan onze lezers gedacht en ons voorgenomen aan allen een warmen oproep te doen om die werkelijk hoogstaande tentoon stelling te komen bezoeken. Dien oproep doen we thans, u tevens de stellige verzekering gevende, dat niemand onder u ooit zal beklagen zich de moeite en de kosten te heb ben gedaan om deze tentoonstelling te bezoeken. Want in waarheid zij is het overwaard MMMnnHnnnnn*» LUIK FEEST PROGRAMMA 29 Juli a 6 Augustus ZATERDAG 29 JULI 17 uurAankomst van de Internationale Ral- lye van canoë's. 18 uurAankomst van de Rallye Internatio nal der Yachten van het Goud-Paviljon. 19 a 21 uurKoersen van Hors-Bordsen demonstratie met Ski - Plans en Aqua - Plans 16 a 18 u. en 20,30 a 22,30 u.Vertooningen van het A. B. C. Theater in de Casino van Gay Village Mosan 18 a 24 u. Vertooningen in het Luiksch Ma- rionnettentheater, in het Gay Village Mosan ZONDAG 30 JULI 15 u. 30Onthulling door Koning Leopold van het Koning Albert - Gedenkteeken. Daarna schou wing door Z. M. van de 3.000 verdedigers van Luik. 17 uur: Laatste voorstelling van het Spel van Luik 16 u. 30Monster-oplating van duiven. 14 u. 30 tol 16 u. 30, 17 a 19 u. en 20 u. 30 a 22 u. 30.Vertooningen A. B. C. theater in de Casino van Gay Village Mosan Groot Vuurwerk. ZATERDAG 5 OOGST 9 a 12 u. 30 en 14 a 20 u.Turnwedstrijden. Lido Zwemfeest. 15 u.Internationaal kampioenschap scher men. 20 u.Muziekwedstrijd op de kiosken. Vertooningen van het A. B. C. Theater en in het Luiksch Marionettentheater. ZONDAG 6 OOGST 8 u. 30Gezamenlijke turnoefeningen. 11 u.Pontificale Mis door Kardinaal Van Roey bijgestaan door talrijke Bisschoppen. 15 u.Vorming van een grooten optocht, Bou levard d'Avroy. die naar de Expositie gaat. 17 u.Groote feesten met meer dan 10.000 deelnemers. Zwemfeest in de Lido. 19 u.Apotheose ter eere van Christus-Koning 22 u.Verlichte zwem-optocht. MWMMMMWMMWWMWl «MMMMMMt Wanneer men ons nu vraagtWat is het in teressantste Wat het mooiste Wat het plezie rigste van de Luiksche tentoonstelling?...» dan moeten wij eerlijk bekennen dat het zeer delikaat is daarop een juist antwoord te geven. Immers er zijn zoo heel veel interessante zaken te zien, er valt zoo heel veel moois te bewonderen, er is zoo enorm veel te genieten, dat het werkelijk moei lijk is te bepalen wat boven al het overige pri meert. Overigens de eene mensch voelt zich meer tot iets bepaalds aangetrokken dan een ander mensch. Toch mogen wij schrijven dat er een paar din gen zijn die de algemeene bewondering en bij zondere hooge waardeering van alle bezoekers bekomen, en dat zijn 1. Het Fransche en het Duitsche paviljoen. 2. De Lido. 3. De kabelspoorweg, welke den bezoeker honderd meter boven den grond een eenig mooien overblik der gansche expositie aanbiedt. 4. -r- Het attractiepark en het Mosandorp, waar aan wij volgende week een speciaal artikel zul len wijden. 5. Last not leastde sprookjesmooie avond verlichting, waarover ieder bezoeker enthousiast is. Sommigen vragen ons Zijn de restaurants er duur Zijn de consommaties er duur Hierop kunnen wij het meest geruststellende antwoord geven: «Geenszins!... De prijzen zijn zeer normaal!... Men drinkt er een goeden ex port voor twee frank Men krijgt er 'n goede portie frites met 'n lekker biefstuk en wat salade voor zeven frank vijftigAan de prijzen van deze twee courante bestellingen kan men ook de prijzen van al het andere schatten, en tot de over tuiging komen dat de bezoekers op de Luiksche tentoonstelling geenszins schandalig geëxploi teerd worden. Wel integendeel ('t Vervolgt).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 15