Wat eten wij deze week Enkele recepten. Wanneer moet men den geneesheer raadplegen voor den zuigeling? Zonnebaden voor kinderen. Bange kinderen, Huishoudelijke wenken. Levenswijsheid. 30 JULI 1340. Beleg van Doornik door de Franschen. Na den slag bij Sluis trok Jacob van Artevelde aan het hoofd van 120.000 man naar Doornik, die door de Fran schen was ingenomen. De koning vroeg vrede en een wapenbestand van zes maanden werd gesloten. Van Artevelde werkte alsdan om de Vlamingen volledig aan Lodewijk van Nevers te doen verzaken, doch hij kon er niet in slagen. 1750. Jean Sebastian Bach overlijdt te Leipzig. Hij is de vader der Duitsche toonkunst. Zijn hoofdwerken zijn: passies (Mattheus en Johannespassie), klavier en orgelstukken, enz, fuga's,vsonaten, suites en onver gelijkelijke vioolstukken. 1784. De Fransche schrijver Diderot gestorven te Parijs, alwaar hij in 1713 geboren werd. Hij gaf met d'Alembert de Encyclopedie uit (1772). 1898. Dood van Bismarck. Duitsch staatsman, in 1815 geboren. Hij stichtte tijdens den Fransch-Duit- schen oorlog 1870-1871 het Duitsche Rijk. 31 JULI 1815. Engeland weigert de gastvrijheid aan Napo leon I. Na de ramp van Waterloo, was Napoleon ge dwongen het bestuur van Frankrijk neder te leggen en het land te verlaten Hij meende het best zich te schik ken naar de bepalingen van Engeland. Doch in Enge land aangekomen vernam hij dat Engeland beslist had hem naar het eiland Sinte Helena te verbannen. Den 7° Augustus werd Napoleon aan boord gebracht van de Northumberland, die drie dagen nadien vertrok, en landde er den 15" October aan, om het nimmer levend te verlaten. 1848. Geboorte te Parijs, van R. Planquette, schrij ver van De Klokken van Cofneville 1864. Dood, te Parijs, van Louis Hachette, stichter van de Hachette-Uitgaven. Geboren in 1800. 1914. De Fransche staatsman Jean Jaurès. gebo ren in 1859, wordt te Parijs vermoord. Hij was een der voormannen der Fransche Socialistenpartij en een be kend. redenaar. 1922. De Schotsche" natuurkundige en physioloog Alex Graham Bell gestorven. Geboren in 1847 te Edin- burg, was hoogleeraar te Boston. Vervaardigde de eer ste practische telefoon. 1938. Heel Mechelen feest in tegenwoordigheid van koning Leopold III, den eersten uitgang van den Hans- wyck-praalstoet. 1 AUGUSTUS ENGELAND: Bank Holiday. ZWITSERLAND Nationale Feestdag. 1578. Rymenam wordt ingenomen en door de Span jaards in brand gestoken, maar de Belgen kregen hun vijanden op een nieuw slagveld en, na hun groote ver-> liezen te hebben toegebracht, behaalden zij de zege praal. 1464. Dood van Cpsimo de Medicieerste lid van het beroemd Italiaansche vorstengeslacht dat van het einde der XIVP eeuw tot 1737 te Florentië heerschte. 1848. -- Geboorte van P. Gaillard te Toulouse. Fransch zanger en toondichter. Bestuurder van de Opera. 1936. Dood van M. Blériot die in 1909 het eerst per vliegtuig over het kanaal vloog. 2 AUGUSTUS 1823. Dood van den Duitschen schrijver Lazare Carnot. 1824. Geboorte te Aalst van Willem Rogghé, Vlaamsch schrijver en tooneelkundige, te Gent over leden in 1896. 1831. De tiendaagsche veldtocht. Dien dag was Leopold I te Luik, toen hem, te midden de feestelijk heden, bericht werd dat de Hollanders, zonder rekening te houden van het wapenbestand in November van het vorig jaar gesloten, de grens waren overgestoken met een leger ""van 95 000 man, onder geleide van den prins van Oranje. Onmiddellijk trok de koning naar Brussel, gereed om onze onafhankelijkheid te verdedigen. Ons leger telde slechts 20.000 man. Het werd in tweeën ge splitst het leger van de Schelde onder Tieken. en het leger van de Maas onder Daine. Dit laatste werd op de vlucht gezet en de vijanden gingen Brussel innemen, toen een Fransch leger van 50.000 man, onder bevel hebberschap van Maarschalk Gérard, in België viel en de Hollanders over de grenzen terugdreef. 1839. Inhuldiging van den Franschen spoorweg van Parijs naar Versailles (rechter oever) 3 AUGUSTUS 1312. De Kwade Sint Maartensdag. waarop de ede len willen deelnemen aan de kiezing van een Prins- Bisschop te Luik. Maar de geestelijkheid en het Volk weigerden zulks toe te laten. Tweehonderd edelen moe ten vluchten en verschansen zich in de Sint Maartens kerk, die in brand gestoken werd. en al de vluchtelin gen kwamen in het vuur om. Die wreede gebeurtenis heet Kwade St Maartensdag. 1923. M. Coolidge wordt, pro interim, tot president der Vereenigde Staten gekozen. 4 AUGUSTUS 1744. Frankrijk verklaart den oorlog aan Maria- Theresia. 1870. Elzas wordt overweldigd door Frankrijk, ten gevolge van den strijd te Wissenburg, waar generaal Abel Douay werd gedood. 1909. De vlieger R. Sommer gelukt erin een vlucht van 2 uur 10 minuten te doen. 1914. 's Ochtends te acht uur twee minuten, werd het Belgisch grondgebied, bij den grenspost van Grem- menich, geschonden door een detachement Duitsche Uhlanen. De eerste geweerschoten van den grooten wereldoorlog 1914-1918 werden afgevuurd door Bel gische gendarmen, op wacht bij dezen grenspost. (W.) 1921. Dood van Caruso. Geboren in 1868 te Napels. Italiaansch zanger met wereldreputatie. 5 AUGUSTUS 1582. Verovering van Oudenaarde door Alexander Farnese. 1835. De Engelsche sterrekundige Halley ontdekt een komeet die zijn naam draagt. 1870. Jan Oudegeest geboren. 1875. Dood van den bekenden sprookjesschrijver Andersen. Geboren in 1805. 1937. Een groote brand breekt te Antwerpen uit in den Grand Bazar du Bon Marché een pompier wordt gedood bij de reddingswerken. P. B. ZONDAG Tomatensoep Gebraden kip Appelmoes Aardappelen Griesmeelpudding met bessensap MAANDAG Biefstuk Prince sseboontjes Aardappelen Vanillevla DINSDAG Kalfslapjes Spinazie Aardappelen Vruchtenvla WOENSDAG Gekookte visch Botersaus Worteltjes Aardappelen Maïzenapudding DONDERDAG Varkenscoteletten Snijboonen Aardappelen Rijst met rozijnen VRIJDAG Gestoofde paling Mosterdsaus - Aardappelen Broodpudding ZATERDAG Biefstuk Sla met tomaten Frites Karnemelkpap Paling in MosterdsausZe vooraf een poos in war men met water verdunden azijn leggen, om ze te doo- den. Bij dikke paling het vel aftrekken, dunne enkel met zout afwrijven. Kop en staart er af doen, en haar verder in stukken snijden uit de bovenste deelen wor den de ingewanden verwijderd. Daarna worden de stukken gewasschen in wat lauw water. De gewasschen stukken worden een kwartiertje ge kookt. dan even opgestoofd in e'en bouillonsaus van bij voorbeeld 50 gram boter, 30 gram bloem, een halve liter kooknat, wat peper en zout. Op het laatst van het stoven, zoo gewenscht, een scheutje madera toevoegen, en de saus afmaken met wat mosterd. Broodpudding We wrijven 200' gram oud brood (zon der korst) fijn in een vierde liter warme melk. Vermen gen met 50 gram suiker, 50 gram krenten en 50 gram rozijnen die goed gewasschen werden, 25 gram gesniD- perde sukade, 50 gram boter, drie eierdooiers en ten slotte het stijfgeklopte eiwit. We doen het mengsel in een met boter besmeerden en met paneermeel bestrooiden puddingvorm. We sluiten den vorm en koken den pudding ander half uur in kokend water of in de stoompan. We presenteeren er een warme vanille -of schuim- saus bij. Gevulde TomatenTomaten zijn door hun mooie kleur zeer geschikt voor garneering van schotels. Ze kunnen op zeer verscheidene wijzen gevuld worden, en dan als koud voorgerecht of bij de koffietafel worden gegeven. Men rekent één tomaat per persoon. Om de tomaten te vullen, zullen we er een kapje af snijden. en de inhoud er met een koffielepeltje uitne men. Men vult de uitgeholde vrucht met doperwtjes vermengd met mayonnaise, of met vleeschrestjes in kleine stukjes gesneden en met vinaigresaus vermengd, of met knolselderijsaladeof met garnalen vermengd met mayonnaise of met vischrestjes en een augurkje of met ham of met fijn gewreven harde eieren ver mengd met mayonnaise of met een mengsel van aller lei koude restjes. De opgevulde tomaten worden dan op een schotel ge plaatst, waarop frissche slabladen zijn gelegd, of een papieren vingerdoekje. Men garneert dan met schijfjes ei en augurkjes die tot waaiertjes zijn gesneden. Het moet toegegeven worden dat een moeder van ver scheidene kinderen door jarenlange ondervinding heel wat meer ervaringen inzake kinderenhygiene heeft opgedaan dan een jong moedertje dat haar eerste bébé opvoedt. Doch dit beteekent nog geenszins dat de moe der van verscheidene kinderen onfaalbaar is inzake kinderenhygiene. en zich nooit meer vergissen kan in zake de gezondheid der 'kinderen. Want men mag niet vergeten fiat alleen de geneesheer zich gespecialiseerd heeft in gezondheidsleer en geneeskunde... en aldus de ervaring en kunde bezit der eeuwen. Wat willen wij daarmede zeggen Heel eenvoudig dat een geneesheèr voor ALLE kinderen onontbeerlijk is. We drukken ons duidelijker uit. Het is zeer verkeerd te meenen dat moeders alle kin derziekten en kinderongesteldheden het best zelf kun nen oplossen, zonder de hulp in te roepen van een ge neesheer Als het kindje te stil is, of te onrustig, of te huilerig, of te bleek of te mager, of... dan mag de moe der niet te gauw meenen dat zij er zelf onmiddellijk de oorzaak van kent, en het kind weet te behandelen. Im mers dan zou het zeef dikwijls kunnen gebeuren dat de kleine totaal verkeerd behandeld wordt. Dit wil geenszins bettekenen dat een dokter voor de minste kleinigheid bij den zuigeling moet geroepen wor den. Dit ware in het andere uiterste vervallen: meenen dat zij, bij de minste onregelmatigheid, hun kleine gaan verliezen. Besluitalle moeders moeten hun kinderen niet te dikwijl^, maar ook niet te zelden door een geneesheer laten onderzoekenhet wenschelijke is het kind regel matig te laten onderzoeken. Tegenwoordig is dit zeer gemakkelijk. Immers er bestaan thans in ieder ge meente vereenigingen voor Moeder- en Kinderwelzijn. Daar wordt regelmatig iedere maand of om de veertien dagen een dokter te uwer beschikking gesteld. Het is zeer aan te prijzen mét u& kleine naar dit zuigelingen onderzoek te gaan. Immers daar worden de kleinen gewogen en gemeten, hun gezondheid wordt in het oog gehouden, hun voedsel wordt geregeld, enz... Niet alleen voor de volwassenen, maar ook voor de kinderen zijn zon en lucht uitstekend om de lichamen gezond en krachtig te maken Indien men een kamer heeft met véél zon, dan is het uitstekend om kinderen daar 's morgens na het op staan een paar minuten geheel naakt te laten rond- loopen. later kan men dit langer doen. Doch men dient er op te letten dat de kinderen dan in beweging blijven. Wanneer het weder warm is, dan zijn zonnebaden voor kinderen aan te bevelen op het balcon of in den tuindoch ze moeten zeer geleidelijk gedaan worden, het is te zeggen progressief langer, en steeds moeten de kinderen in een zekere beweging blijven. Aldus zal men in het begin eerst voeten en beenen der kinderen aan de zon bloot stellen, en dit gedurende hoogstens een paar minuten. Geleidelijk aan zal men er dan het lijf aan wennen, zoodat na afloop van 2 a 3 weken het kind hoogstens gedurende een half uur mag zonnebaden. Kinderen, nog meer dan volwassenen, moeten een zonnehoed dragen, om de oogen, het hoofd, de nek, en het bovenste gedeelte van de ruggegraat tegen te sterke inwerking der zonnestralen te beschermen. Op zeer heete dagen moet een zonnebad 's morgens vroeg ofwel laat in den namiddag genomen worden, echter NOOIT gedurende de warmste uren van den dag. wanneer de stralen recht naar beneden vallen. Op te warme dagen moeten de kinderen zelfs alleen in de schaduw spelen, en niet in de zon... en dan nog zoo luchtig mogelijk gekleed. Kinderen zijn bang omdat zij vrees werden aange kweekt Dit kan vreemd klinken, doch het is de waar heid. Immers een kind dat niet bang gemaakt werd. is ook niet bang Ouders die hun kinderen van jongsafaan in het don- ker leeren slapen, zullen bij voorkeur in het donker blijven slapen, en vragen om eventueel licht te dooven: immers de duisternis zal het normale kind een prettig gevoel van rust geven. De vrees wordt bij het kind over het algemeen onbe wust aangekweekt Ouders bedreigenPas óp, of ik roep den boemanLoop niet zoo dicht bij het water, of de bullebak zal eruit springen om je te pak ken en mee te sleurenAls ge niet zwijgt zal de heks je komen halenAls je niet braaf bent, zal ik de politieman roepen!»... Eerstens is dit onder opvoedkundig oogpunt zeer ver keerd, maar tweedens is het ook voor de gezondheid van den kleine verkeerd hem aldus onnoodig bang te maken Want de zenuwen worden er door geschokt, de verbeelding begint wild te werken, het lichaampje wordt er door verzwakt Een kind dat ziek was, en bittere drankjes heeft moe ten slikken, of misschien een kleine operatie heeft moeten ondergaan, mag evenmin met den dokter be dreigd worden, die weer eens zoo'n drankje zal ge ven, weer eens zal gaan snijdenwant daardoor maakt men het kind bang voor den dokter. Dit is niet alleen slecht voor de opvoeding van het kind, maar het gevaar is niet denkbeeldig dat wanneer het kind weer eens werkelijk ziek wordt, zóó bang wordt voor den dokter dat het 't onderzoek belemmert, mogelijk zelfs belet, door op allerlei manieren den dokter tegen te werken. Een andere verkeerde manier bij de opvoeding van kinderen is het voorlezen of vertellen van griezelige verhalen, .wat helaas nog veel te veel gebeurt... zelfs door onderwijzers en onderwijzeressen. Men moest toch begrijpen dat deze griezelige verhalen een nood- lottigen invloed hebben op de teedere kinderzielen Daarom straft de kinderen als ze stout zijn. maar maakt ze NOOIT bang Het kraken en piepen van deurenen het slecht'slui ten van sloten kan door het oliespuitje voorkomen wor den. De bewegende of draaiende onderdeelen moeten van tijd tot tijd met een machinespuitje met olie vet gemaakt worden. Om zonder ijzer te strijkenIn sommige omstandig heden kan het gebeuren dat men geen ijzer bij de hand heeft om te strijkén. Dan kan men, met volgend een voudig middel ,erin verhelpen. Daartoe volstaat het een flesch te vullen met warm water en ze over het vochtig linnen te wrijven dat op een effen plank werd gelegd. Het linnen zal er glad uitkomen. Om de kurk vast op de flesch te stekenWanneer ge een flesch mee op reis neemt en vreest, dat de kurk los kan komen, neem dan een vinger van een ouden glacé handschoen, snij dezen af en doe hem over de kurk. Vervolgens bindt ge een touwtje stevig om het gedeelte van den vinger dat om de flesch zit en ge hebt evenals bij Eau de Cologne flesschen en ande re die men in de winkels koopt, een perfecte sluiting. Om het kleuren van rauwe aardappelen té voorko men Rauwe, geraspte aardappelen, die men bijvoor beeld voor koekjes moet gebruiken, kleuren dikwijls roodachtig, hetgeen men kan voorkomen door er on middellijk na het raspen bloem over te strooien. In liefde beteekent zwijgen vaak meer dan spreken. Het heeft een goede uitwerking als een minnaar in zijn ontroering geen woorden kan vinden. Er bestaat een zwijgende welsprekendheid, die dieper doordringt dan woorden zouden kunnen doen. (Pascal). (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). TANTE BARBARA.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 16