Gemeenteraad van Yper 2 ETAMGl ds ZILLEBEKE Grandes Festivités CONCOURS DE CANOË ons van op den prachtig verlichten beiaardtoren op een mooi en kunstig beiaardconcert dat zeer in den smaak viel der toehoorders. En om het feest te eindigen werd dan rechtover het Justitie paleis een schitterend vuurwerk afgeschoten dat meermaals door de verrukte menigte toegejuicht werd en dat in een overdoovend gekraak en geknetter besloten werd met de verlichte spreuk Leve Belgiëen met een dreunende Braban- gonne door de Harmonie Ypriana uitgevoerd. O Verslag der zitting van 24 Juli 1939. De zitting wordt te 18 u. 20 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote. burgemeester-voorzitter; Delahaye. Biebuyck en Berghman, schepenenJvr. Cornillie, de Heeren Muiier, Seys, Missiaen, Michiel, Vergracht, Van Alleynnes. Lahaye, Leuridan en Ca- poen. raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer Pattyn heeft zich laten verontschuldigen de zitting van heden niet te kunnen bijwonen, daar hij voor het oogenblik in de kliniek verblijft. I. Proces verbaal der zitting van den 5 Juni 1939. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-ver- baal der zitting van 5 Juni 11., waarna dit verslag zon der opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. VI. Vanderghote. Dit punt betreft het vaststellen der vergoedingen die voor de laatst aangevraagde grondvergunningen op het stedelijk kerkhof verschul digd zijn. Het schepencollege stelt voor het aandeel door de aanvragers dier grondvergunningen te betalen ten voordeele der Commissie van Openbaren Onder stand. te bepalen op de som van 4200 fr. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Alleen de Heer Mis siaen. lid der Commissie van Openbaren Onderstand, onthoudt zich: III. Commissie van Openbaren Onderstand On derzoek der kas 2' kwartaal 1939 Proces-verbaal. M. Vanderghote. Uit het onderzoek der kas blijkt dat de toestand op het einde van het tweede kwartaal 1939 als volgt was Overschot van het dienstjaar 1938, j 303.988 fr. 88ontvangsten voor het dienstjaar 1939. 546.165 fr. 59 en voorloopige ontvangsten, 11.196 fr. 41. 't zij in 't geheel 861 350 fr. 88. De uitgaven daarentegen bedroegen de som van 1.407.389 fr. 94 voor het dienst jaar 1939 en 323 fr. 40 als voorloopige uitgaven, 't zij een totaal van 1.407.713 fr. 34, zoodat er voor het tweede kwartaal 1939 een tekort is van 546.362 fr. 46, som die in overeenstemming bevonden werd met de boekhou ding. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verpachting van een woonhuis Proces verbaal. M. Vanderghote. Volgens proces-verbaal den 4 April 1939 opgemaakt door Meester Lemahieu. notaris te Yper. werd het huis gelegen in de Bukkerstraat, Nr 23. en toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onderstand, tijdens de openbare verpachting, die op voormelden dag plaats greep, verpacht aan den Heer Demarré. Indien er hierop geen opmerkingen te maken zijn. stelt het schepencollege voor dit goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja uitgenomen de Heer Missiaen. die zich nogmaals onthoudt. V. Commissie van Openbaren Onderstand Pachtoverdrachten. M. Vanderghote. In haar zitting van 23 Mei 1939 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand be raadslaagd over de vraag van Mevr. Weduwe Cyrille Callens-Dubois. die wenscht haar pacht van 70 a. 10 ca. weide, gelegen te Langemarck. sectie F. Nr 226. te mogen overdragen aan haar zoon. Heer Joseph Callens. Deze pacht werd in datum van 24 Juni 1938 door de Bestendige Afvaardiging goedgekeurd. Gezien Mevr. weduwe Callens wegens haar hoogen ouderdom onbe kwaam is dit land verder uit te baten en daar haar zoon Joseph anderzijds als een ernstig landbouwer mag aanzien worden, besluit de Commissie de Wc Cyr. Cal- lens-Dubois te ontslaan van haar pacht en deze aan de bestaande voorwaarden over te dragen op haar zoon Joseph die zulks aanvaardt. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Eenparige instemming. Alleen de Heer Missiaen ont houdt zich. M. Vanderghote. Den 23 Mei heeft de Commissie van Openbaren Onderstand ook tiog beraadslaagd over een zelfde vraag uitgaande van den Heer Cesar De- rycke. van Vlamertinghe, die gezien zijn vergevorderden ouderdom de toelating vraagt om zijn pacht te mogen overdragen aan zijn zoon Daniel. Het betreft hier een perceel land. van 27 a. 66 ca. gelegen te Vlamertinghe, sectie B. deel van Nr 62, en waarvan de pacht door de Bestendige Afvaardiging insgelijks den 24 Juni 1938 werd goedgekeurd. Het Bestuur der Commissie heeft besloten den Heer Cesar Derycke van zijn pacht te ontslaan en de gevraagde overdracht in te willigen ten voordeele van den Heer Daniel Derycke die de pacht aan de bestaande voorwaarden aanvaardt. De raad brengt hierop eveneens een gunstig advies uit. M. Vanderghote. Een beraadslaging door de Com missie van Openbaren Onderstand den 6 Juni 1939 ge nomen betreft de vraag van Vrouw Louise Decroix die wenscht haar pacht te mogen overdragen op haar doch ter en medepachteres Madeleine Decroix, die met den Heer Maurice Deconinck in den echt is getreden. Die pacht van 1 ha. 54 a. 13 ca. land te Zillebeke gelegen en er op het kadaster bekend onder sectie C, Nr 220 1, werd in datum van 24 Juni 1938 door de Bestendige Afvaardiging goedgekeurd. Gezien den hoogen ouder dom van Vrouw Louise Decroix besluit de Commissie haar van haar pachtverbintenis te ontslaan en de pacht over te dragen op haar schoonzoon. Heer Maurice De coninck die zulks aanvaardt. Ook dit voorstel wordt met dezelfde stemming bijge treden. M. Vanderghote. En den 16 Mei 11. heeft de Com missie van Openbaren Onderstand eindelijk nog de volgende beraadslaging genomenDaar Mevr. Weduwe Theophile Donck wegens haar hoogen ouderdom vraagt haar pacht van 56 a. 22 ca. land, gelegen te St Jan, Sectie B, deel van Nr 193 b, aan haar zoon Elie te mo gen overdragen, besluit de Commissie Vrouw Weduwe Donck te ontslaan van haar pacht die ingegaan werd den 1 October 1938 en ze over te dragen op haar zoon Elie Donck, die zulks aan de bestaande voorwaarden aanvaardt. Het schepencollege stelt voor hierop ook een gunstig advies te willen verleenen. Zooals voor de voorgaande beraadslagingen der Com missie van Openbaren Onderstand, wordt het voorge steld gunstig advies hierop ook verleend met 13 stem men en 1 onthouding, te weten deze van den Heer Missiaen, lid der Commissie. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Le gaat. M. Vanderghote. Dit punt betreft een legaat aan de Commissie van Openbaren Onderstand geschonken. In zitting van 20 Juni 1939 heeft de Commissie beslo ten een legaat van 3000 fr., haar nagelaten door wijlen den Heer Philippe Vandenberghe, eigenaar te Brugge, te aanvaarden. M. Leuridan. Ik geloof het wel. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor deze beraadslaging goed te keuren. De raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen die zich nogmaals onthoudt. M. Leuridan. Is de Heer Missiadn met die gift niet t'akkoord M. Missiaen. Jawel, in den Openbaren Onderstand heb ik de aanvaarding ervan gestemd VII. Commissie van Openbaren Onderstand Re kening over het dienstjaar 1939 Nederlegging. M. Vanderghote. De rekening der Commissie van Openbaren Onderstand voor het dienstjaar 1938 wordt op het bureel neergelegd en hierover zal dan in een volgende zitting verslag uitgebracht worden. VIII. Stadsrekening over het dienstjaar 1938 Nederlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer ook de stadsreke ning van 1938 ter inzage der raadsleden op het bureel neer te leggen. In een volgende zitting zal hierover eveneens verslag uitgebracht worden. M. Van Alleynnes. Ik ben den bundel komen na zien, doch heb er niet de minste bewijsstukken in ge vonden. M. Missiaen. Ik heb er ook geen gezien. M. Vanderghote. Dit is thans alleen maar de neer legging der rekening. De noodige bewijsstukken zullen bij den bundel gevoegd worden en de rekening zal maar in de volgende zitting besproken worden. IX. Mutualiteiten Verordening Wijzigingen. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen Delahaye om hierover den noodigen uitleg te geven. M. Delahaye. Tijdens de laatste zitting van den ge meenteraad werd de laatste alinea der verordening gestemd, waarbij een bijkomende geboortevergoeding van 25 fr. voor het eerste kind en van 50 fr. voor het tweede en voor ieder der volgende kinderen door de stad verleend wordt aan de te Yper wonende leden eener mutualiteit. De eerste alinea der verordening op de mutualiteiten werd echter naar de Commissie voor verder onderzoek teruggezonden. Tijdens de vergade ring dier commissie werd het gedane voorstel met al- gemeene stemmen aangenomen. Slechts een enkele kleine wijziging werd eraan gebracht. De jaarlijksche toelage van 5 fr. per aangesloten lid is gebleven, doch er werd bijgevoegd dat de fichen der leden door den secretaris der mutualiteit naar het bureel van den bur gerstand moeten gebracht worden en dat zij daar zul len onderzocht worden terwijl de secretaris er bij is. In geval een strafmaatregel moet genomen worden, zal deze niet van kracht worden zoolang de voorzitter der mutualiteit er niet van verwittigd werd. Tijdens de laatste gemeenteraadszitting werd er een slechte bere kening gedaan aangaande de geboorten waarvoor de stad Yper in den loop van verleden jaar een toelage zou gegeven hebben. Ik heb dit nagezien en ik kan verzeke ren dat er enkel voor 110 geboorten een toelage ver leend werd. In de nu voorgestelde verordening staat er bepaald dat er vanaf 1 Januari 1940 aan de wettig erkende mutualiteiten, die hier in stad gevestigd zijn, de volgende toelagen verleend worden. Ik geloof dat dit niet goed is. Alzoo immers ware het aan vreemde mutualiteiten niet mogelijk van die stadstoelage te ge nieten voor de bij haar aangesloten leden die hier te LE 30 JUILLET 1939, A 14 HEURES La grande COUPE de I'Etang de Zillebeke. PROGRAMME I. Course500 m. pour double Messieurs. 500 m. pour équipe Mixte. II. Course 500 m pour double Messieurs de 14 a 18 ans. 500 m. pour équipe Mixte, de 14 a 18 ans. III. Course: 1000 m. double Messieurs. IV. Course 3000 m. pour double Messieurs 3000 m. pour équipe Mixte. La grande COUPE de I'Etang de Zillebeke, au club qui obtient le plus grand nombre de points. A ces courses participeront les ClubsSport Nau- tique Meninois, Isegemsche Roei- en zeil Club, Lauw- sche roei- en kano Club. Le concours se déroule sous le haut patronage de la Ville d'Ypres. Le concours est rehaussé par des dons de Brasserie Phoenix et Van de Vyver, Perle Caulier, Monsieur Capelle, Brasserie Centrale Yproise et Top Bronnen. Chocolat Kwatta. Cigarettes Boule Nationale, St Michel et Belga. Une prime est offerte par l'Hostellerie de I'Etang (propr.M Briffaut). Le Comité. Yper wonen. Ik stel daarom voor in de verordening te bepalen dat de jaarlijksche stadstoelage van 5 fr. zal geschonken worden aan iedere wettig erkende mutuali teit voor de leden die de stad Yper bewonen. Alzoo zouden al de te Yper wonende mutualiteiten op den zelfden voet behandeld worden. Is de gemeenteraad daarmede t'akkoord? M. Missiaen. Dit is ten andere verplichtend. M. Delahaye. Ik denk het ook, anders zou ons re glement niet goedgekeurd worden. Thans heb ik de eer aan den gemeenteraad te vragen de verordening te willen stemmen zooals wij ze nu voorstellen en zooals ze door al de afgevaardigde secretarissen der mutuali teiten aangenomen werd. M. Missiaen. Ik zou hier het woord niet gevraagd hebben omdat ik gevoel dat er over de voorgestelde verordening algemeen akkoord bestaat tusschen de verschillige mutualiteiten, doch het valt mij moeilijk mij t'akoord te verklaren met het schenken van een dergelijke toelage. Ook in de Commissie van Openba ren Onderstand heb ik een ander stelsel voorgesteld en had er het geluk dit te zien aanvaarden. Hetgeen hier nu voorgesteld wordt is een stelsel dat geenszins met de rechtvaardigheid strookt. Een mutualiteit be staat uit leden, maar het leven der mutualiteit hangt niet af van het aantal leden, doch wel van de gedane ontvangsten en uitgaven. Een voorbeeld zal dit duide lijker maken. Een mutualiteit kan bijvoorbeeld slechts 1 fr. bijdrage van haar leden eischen en toch dezelfde voordeelen geven als een andere mutualiteit waarvan de leden 2 fr. betalen als bijdrage. Het spreekt van zelf dat de eerste mutualiteit haar dienst met een de- ficiet zal sluiten, tenware de andere het geld met volle handen zou verkwisten. Zijn het dan de openbare be sturen die moeten tusschenkomen om het tekort dezer mutualiteit te dekken En hier hebt ge nog een tweede voorbeeld. Er zijn mutualiteiten met alle soorten van leden. Zooals dit nu het geval is zijn er mutualiteiten in stad die anders niet hebben dan werkende leden, 't is te zeggen leden die, wanneer zij door ziekte ge troffen worden, moeten gesteund worden. Doch er zijn daarbij andere mutualiteiten die ook nog steunende of eereleden hebben, welke een bijdrage betalen én dus deel uimaken van de mutualiteit. Met het stelsel dat door het schepencollege nu voorgesteld wordt, zullen de mutualiteiten dus ook voor die leden van de stads toelage genieten. Nu wordt er door de stad 25.000 fr. meer als toelage aan de mutualiteiten toegekend, doch dit zal niet beletten dat een der bijzonderste mutuali teiten van stad thans minder zal ontvangen dan vroe ger Hieruit ziet ge dus hoe onrechtvaardig het thans voorgesteld stelsel van toekenning der toelage is. Ik zou mij er echter bij neerleggen, zooals ook onze vertegen woordiger ermede t'akkoord was. omdat, het wel ver staan werd dat de toepassing van de voorgestelde ver ordening enkel als proef voor een jaar zou gelden. Ik had mij zelfs reeds voorgenomen u dan binnen het jaar het bewijs te leveren van de onrechtvaardigheid van het stelsel, waardoor een der bijzonderste mutualitei ten minder zou ontvangen dan zulks vroeger het geval was. Doch er is meer. Het voorstel, zooals het nu ge daan wordt, is onwettelijk en niet vatbaar voor goed keuring. Ik ben hier inderdaad in 't bezit van een af schrift van een Koninklijk Besluit van 29 April 1939 dat een beraadslaging der gemeente Ukkel. in zake steunverleening aan de mutualiteiten, vernietigt. Deze beraadslaging werd vernietigd omdat de jaarlijksche toelage door de gemeente te verleenen enkel berekend was op het aantal leden der mutualiteit die de gemeen te bewonen, wat in strijd is met de wet van 5 Mei 1912, volgens dewelke de te verleenen toelage in verhouding moet zijn met de som door de werkende leden als bij drage betaald. Het is dus klaar dat ook onze verorde ning. zooals zij nu voorgesteld wordt, niet vatbaar is voor goedkeuring Ik denk ook wel dat er bij. het stads bestuur hier een circulaire moet bestaan uitgaande van het provinciaal bestuur waarbij gezegd wordt dat de toelage van stad moet vastgesteld worden volgens de som die de mutualiteit als bijdrage harer leden ontvangt. Deze circulaire is bij de Commissie van Openbaren Onderstand toegekomen door tusschenkomst van den Heer burgemeester. In den Openbaren Onderstand is men verplicht de bijdrage ten voordeele der behoeftige leden te verdeelen a prorata van hetgeen zij in de mu tualiteit betalen. De Openbare Onderstand komt alleen tusschen voor de behoeftige leden der mutualiteit, doch hier moet de stadsbijdrage berekend worden volgens hetgeen de leden betalen. Ik vestig de aandacht van het schepencollege hierop. Wil men het toch beproeven, ik zal mij er niet tegen verzetten, doch ik zal het voor stel niet stemmen omdat het door de hoogere overheid niet kan goedgekeurd worden. In dit geval zal ik mij dus onthouden. M. Leuridan. De Heer Missiaen heeft indruk op mij gemaakt met zijn twee laatste argumenten. Dat sommige mutualiteiten eereleden of beschermende le den bezitten dié een kleine bijdrage betalen, dat is Een Nieuwe Hoed voor 10 fr. is inderdaad niet mogelijk, maar de meest bevuilde Heerenhoed, grondig gekuischt en hervormd door MERRY ziet er wel uit als nieuw. (Model naar wensch). MERRY Verven Kuischen Stoppen Natwasch Kilowasch Droogwaseh Pressing Luxe Wasch. Vermaken van Kousen Stoffen Knoopen. L. KNOCKAERT, Dixmudestraat, 53. YPER Telefoon 260. (1439)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2