Cinema 'Oud Yper' Koloniale Loterij De Prins Bouboule ALLES GAAT GOED OM IN AUGUSTUS TE OOGSTEN Het super-groot lot van Een Millioen. 3 LE PRINCE BOUBOULE TOUT VA TRÉS BIEN Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde waar, doch die leden kunnen niet als mutualisten aan zien worden. Dit argument van den Heer Missiaen'kan niet aanvaard worden omdat het vruchteloos is te vree zen dat een eerelid zich zou laten bedeelen met die toelage. Ik geloof eerder dat dergelijk lid. dat alleen maar lid is om de mutualiteit te steunen en niet om ervan te genieten, deze toelage van meet af in de kas der maatschappij zou storten. Men hoeft dus niet te vreezen dat die meer vermogende of begoede personen, die de mutualiteit uit genegenheid steunen, zich zou den vernederen de stadstoelage op te rapen. Dit ar gument is dus niet te aanvaarden. Maar het tweede of liever het derde argument van den Heer Missiaen, betreffende de nieuwe bestuurlijke rechtsspraak, is van aard om indruk te maken. Ik geloof inderdaad dat wij ook van hetzelfde laken een broek zouden gepast wor den als de gemeente Ukkel. Immers, eens dat ze dien weg opgegaan is, zal de hoogere overheid geen andere houding aannemen voor ons. Ware het in die voor waarden niet beter zich eerst te vergewissen bij de hoogere overheid welk lot er de stad te wachten staat indien zij het nu gedane voorstel in een beslissing moest omzetten. Het is vervelend door den Heer Gouverneur, ik zal niet zeggen op de vingers 'getikt worden, doch te moeten terechtgewezen worden in iets dat men had kunnen voorzien. Volgens mij ware het dus beter eerst nog een aanvullend onderzoek te doen. M. Delahaye. Het is nu reeds maanden dat wij ons met die zaak bezighouden. Ik versta goed het ar gument van den Heer Missiaen. Het ideaal ware dat iedere mutualiteit dezelfde bijdrage van haar leden zou eiscjien *en ook dezelfde onkosten zou doen. Laat ons nu het voorstel stemmen voor een jaar, ten einde het niet op de lange baan te schuiven. Gij kunt ook mutualiteiten hebben die de voordeelen verhoogen tot in het oneindige. Het is echter maar redelijk te beta len volgens de bijdragen. Ik weet niet zoo er mutu aliteiten zijn te Yper die eereleden bezitten, maar ik weet dat er middenstanders bij een mutualiteit aan gesloten zijn, doch die menschen mogen ook verze kerd zijn tegen ziekte want velen onder hen hebben het zoo gemakkelijk noch zoo breed niet als men door gaans wel denkt. Ik vraag aan den gemeenteraad er kort spel mede te maken en de voorgestelde verorde ning voor een jaar ten titel van proef te stemmen, dan zullen wij zien wat ervan komt. M. Missiaen. Als gij nu besluit de verordening voor een jaar toe te passen en zoo uwe beraadslaging dan niet goedgekeurd wordt, dan zal het jaar voorbij zijn en zult gij nog steeds geen oplossing hebben, ter wijl wanneer gij nu tegen de aanstaande zitting iets opstelt dat kans heeft door de hoogere overheid goed gekeurd te worden, dan zult gij een reglement bezitten dat nog dit jaar kan in voege treden De Heer schepen Delahaye zoekt verwarring omtrent het woord eere leden. Daarmede heb ik geenszins de middenstanders bedoeld die werkend lid zijn. Als men de voordeelen tot het oneindige moest opdrijven, zooals de Heer sche pen zegt, dan zouden de mutualiteien nog maar aan haar doel beantwoorden. Tot hiertoe echter hebben de mutualiteiten nog nooit een bijdrage gevraagd die toereikend is om de leden volledigen steun te .laten ge nieten in geval van ziekte. Al de lasten voortsprui tende uit de ziekte van een lid. onkosten van dokter en apotheker, versterkingsmiddelen, enz., zonder nog te spreken van loonverlies, zouden door de mutuali teit moeten kunnen vergoed worden, want het is juist wanneer een huisgezin door ziekte getroffen wordt dat het meest moet geholpen worden, immers dan juist zijn de inkomsten minder en de uitgaven hooger. Ik vind dat de mutualiteiten nooit genoeg kunnen doen, maar dan ook moeten zij den moed hebben een vol doende bijdrage van haar leden te eischen. Hetgeen ik voorstel is wet en er bestaat geen vrees dat de mutu aliteiten de voordeelen tot in 't oneindige zullen op drijven daar de openbare besturen steeds steun te kort geven. Wat ik wensch is integendeel een toelage te geven om de mutualiteiten in hooger mate te steunen. Als de Heer Leuridan zegt dat het een nieuwe wet is, dan vergist hij zich. Immers die wet, waarop het Ko ninklijk Besluit zich beroept om de beraadslaging van Ukkel te verbreken, dagteekent van den 5 Mei 1912. Zij is dus niet nieuw. M. Leuridan. Maar de eraan gegeven interpre tatie is toch nieuw. M. Missiaen. Ja. Naar mijn oordeel moeten de le den zelf zich eerst een opoffering getroosten vooraleer te kunnen gesteund worden. In een volgende zitting zou die kwestie definitief kunnen geregeld worden. In de Commissie van Openbaren Onderstand stelt men een zekere som voor die dan verdeeld wordt in verhouding der uitgaven door de mutualiteiten gedaan en tot hier toe heeft zulks nog nooit tot eenige moeilijkheden aan leiding gegeven. Hetzelfde stelsel zou hier evengoed kunnen toegepast worden en zoo zou de stadstoelage op een rechtvaardige wijze tusschen de mutualiteiten verdeeld worden. Daar ik op voorhand weet dat het nu gedane voorstel niet kan goedgekeurd worden, zal ik mij bij de stemming erover onthouden. M. Leuridan. Ware het aan het schepencollege niet mogelijk zich bij hoogdringendheid tot de hoogere be sturen te wenden opdat het dan reeds tegen de aan staande zitting ofwel met het tegenwoordig voorstel ofwel met een gewijzigd voorstel, zoo het aan afkeu ring blootstaat, voor den dag zou kunnen komen Alzoo zou er geen tijd verloren gaan. Het is wel met tegenzin .dat ik het nu voorgelegd voorstel zou zien veranderen. Mijn voorkeur gaat naar de toelage vol gens het aantal betalende leden en ik ben tegen het stelsel van den Heer Missiaen, doch ik vrees dat hij gelijk zal hebben. M. Delahaye. Vroeger was de toelage der stad op de gedane uitgaven gesteund en het is op de uitdruk kelijke vraag der mutualiteiten zelf dat zulks nu ver anderd wordt. M. Missiaen. t'Akkoord. Dit is inderdaad zoo. BRIEFJES VAN DUIZEND FRANK Koop uw biljet der 8' schijf 1939 van de 61.200 loten van 100 tot 10.000 fr. Vijftig loten van 20.000 frank Vijf en twintig loten van 50.000 fr. Vijf en twintig loten van 100.000 fr. Met mijn stelsel zal er niets gebeuren dat onwettig is, maar de geldelijke toelage wordt enkel gegeven a prorata van de opofferingen door de leden zelf gedaan. M. Vanderghote. Ik stel voor dit punt tot de aan- saande zitting te verdagen. M. Leuridan. Met dien verstande, Mijnheer de Burgemeester, dat ge dan zult weten welk voorstel dient goedgekeurd te worden. Gij zijt bij machte dit tegen dan reeds van de hoogere overheid te weten. M. Missiaen. Ten einde hier niet als saboteur van de voorgestelde verordening door te gaan, moet ik aan mijne uiteenzetting nog toevoegen dat ik slechts se dert 15 Juli, dus nog maar heel onlangs, in 't bezit ben van bedoeld document. Ik kon dus nie vroeger de aan dacht van den gemeenteraad daarop vestigen. M. Delahaye. Wat zeggen de mutualisten van den raad over dit voorstel van verdaging. M. Van Alleynnes. Het ware jammer moest de verordening niet goedgekeurd worden. Doch het sche pencollege zou dan de noodige inlichtingen bij hoog dringendheid moeten vragen. M. Vanderghote. Is de raad t'akkoord om dit punt te verdagen M. Leuridan. Ja, maar op voorwaarde dat het voorstel tegen de aanstaande zitting in orde weze. Daar de raadsleden geen verdere opmerkingen ma ken, verklaart de Heer Voorzitter het punt verdaagd. X. Aangenomene Sint-Jozefsschool Tijdelijke nieuwe bewaarklas Aanneming. M. Vanderghote. Men vraagt ons een tijdelijke nieuwe bewaarklas van de St Jozefsschool op de Kalf- vaart te willen aannemen. M. Van Alleynnes. Voor welke klas is dat M. Vanderghote. Voor een zomerklas die voor het tijdperk van hef verlof ingericht wordt. M. Leuridan. Ik dacht dat door die vraag bedoeld was dat er meer kleine kinderen in die school waren. De Heer Voorzitter geeft hierop lezing van den toe gekomen brief, waaruit inderdaad blijkt dat de Heer schoolopziener toelating gegeven heeft een zomerklas te openen omdat de bevolking der bewaarklas te groot was. M. Missiaen. Thans zijn wij in 't verlof. Men vraagt ons dus de aanneming als de school reeds gedaan is M. Vanderghote. Ik stel voor de gevraagde aanne ming te willen stemmen. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Biebuyck, Bergh- man. Jvr. Cornillie. de Heeren Muiier, Seys en Van derghote neen de Heeren Missiaen en Michielont houden zich de Heeren Vergracht, Van Alleynnes en Lahaye XI. Wegenis Afstand van grond Regeling. M. Vanderghote. Dit betreft hier de regeling van een oude zaak, die dagteekent sedert de onteigening gedaan werd voor het verleggen der Aardestraat. Vol gens de lijnrichting vastgesteld door den Koninklijken Hoogcommissaris in datum van 27 Juni 1921, werd een perceeltje grond van 99 m2, toebehoorende aan den Heer Armand Donck, onteigend in het oude Aarde- straatje. Hiervoor werd overeengekomen de som van 18 fr. den vierkanen meter te betalen. Die som dient thans verhoogd met den intrest gerekend aan 4 vanaf de inlijving. M. Van Alleynnes. Dit is dus 18 jaar dat die zaak aansleept. M. Missiaen. Er is ook nog een andere kwestie van afstand van grond in de Augustinenstraat. Wanneer zal die zaak nu geregeld worden Het is ook 18 jaar dat ze duurt. M. Vanderghote. Ik stel voor den afstand van grond in de Aardestraat goed te keuren. De raadsleden stemmen eenparig ja. XII. a) Nieuwe voorlanden Aandeel der aan palende eigenaars Rol Bepaalde vaststelling. b) Ondervraging door Raadslid Leuridan, over de vaststelling der belasting op het leggen van borduren, voetpaden en kasseiwerk, ingevolge de beslissing van den Gemeenteraad, in zitting van 5 Juni 1939. c) Ondervraging door Raadslid Seys over idem. M. Vanderghote. Tijdens de laatste zitting van den gemeenteraad werden de rollen voorloopig vastgesteld welke het aandeel bepalen dat de aanpalende eigenaars te betalen hebben in het leggen der voetpaden langs den Dickebuschsteenweg, Meenensteenweg, Zonnebeke- steenweg, Vlamertinghesteenweg. Bruggesteenweg en Kalfvaart. Als gevolg daarop werd door de Heeren Leuridan en Seys een vraag tot ondervraging aan het schepencollege gericht. Ik denk dat, om deze bespre king kort te maken, het best ware dat het schepencol lege eerst een verklaring zou doen. Ziehier wat er ge beurd is. In de laatste zitting van den gemeenteraad werden de rollen voorloopig bepaald op het geheel be drag der aanbestedingen die voor het leggen dezer voetpaden plaats hadden. De algeheele kosten dezer nieuwe voorlanden werden verdeeld tusschen de aan palende eigenaars en alzoo op de opgemaakte rollen gebracht die met eenparige stemmen door den gemeen teraad voorloopig goedgekeurd werden. Iedereen weet dat de wet ons verplicht voor dergelijke rollen een en kwest te openen. Aan de aanpalende eigenaars werd dan een verwittiging gezonden waarbij hen het aandeel bekend gemaakt werd dat op hun naam gevestigd is. Gij weet evengoed als ik dat deze bekendmaking een halve revolutie in stad heeft teweeggebracht. Het sche pencollege besloot dan een afvaardiging van de betrok ken eigenaars te ontvangen. Deze afvaardiging, be staande uit een dertigtal personen, werd door het schepencollege in hare verdediging gehoord en de kwestie werd door de verscheidene partijen op heel faire wijze behandeld. Ik denk echter dat sommige dier personen zich over de ware beteekenis der hun toege zonden verwittiging vergist hebben. Verschillige der ons gemaakte opmerkingen laten ons toe te ver onderstellen dat het enkwest niet goed verstaan w.erd. De algemeene bespreking handelde voornamelijk over de kwestie te weten zoo het nieuw ofwel het oud re glement van toepassing was. Het schepencollege was eerst van meening dat het nieuw reglement van 1935 op het openen, verbreeden en uitrusten van straten van toepassing was, en volgens dit reglement vallen alle onkosten van aardewerken, borduren, kasseiwerk en voetpaden ten laste der aanpalende eigenaars, zon der dat de stad daar een aandeel in heeft voor de kos ten van eerste inrichting. Gij weet allen in welke om standigheden dit reglement gestemd werd De moderni seering van den Veurnesteenweg veroorzaakte aan de stad zulke hooge kosten dat men alsdan door het stem men van een reglement getracht heeft den terugkeer daarvan te vermijden. Ik moet echter bekennen dat er in dit nieuw reglement eenige onduidelijkheden voor komen. De Dickebuschsteenweg, Bruggesteenweg. enz. zijn straten die reeds geopend waren, dus geen nieuwe Vrijdag 28, Zaterdag 29 en Maandag 31 Juli, te 8 uur Zondag 30 Juli, te 2 en 5 u. (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur. Deze week het groot en laatste succes van den beroemden franschen komiek Georges MILTON Groote fransch gesproken film Bouboule de geliefde artist uit Le Roi des Resquilleurs en «De Bende van Bouboule» in zijn laatste succes, omringd door de bekoorlijke Irène de Zilahy, Jac. Varennes, Mare Vallée en Lina Roya. 2 uren schaterlachen DAARBIJ NOG Groote gesproken avonturenfilm met James ELLISON en Terry WALKER. Kinderen toegelaten. ECLAIR JOURNAL. straten maar straten die reeds bestonden. Het schepen college, dat van gedacht was dat het nieuw reglement daar moest toegepast worden omdat er daar vroeger geen voetpaden waren, is nu echter van gedacht veran derd en heeft besloten het oud reglement, dat niet af geschaft is, op die straten toe te passen. De stad zal dus in de kosten van het leggen dier voetpaden tus- schenkomen voor zes tienden, terwijl alleen vier tien den der kosten ten laste der aanpalende eigenaars zul len gelegd worden. Om meer klaarte in het debat te scheppen, houdt het schepencollege eraan nu reeds te zeggen dat de stad 6/10 der onkosten te haren laste neemt. Wat de borduren betreft, is dit een zaak die de licaat is. In het reglement immers staat bepaald dat de taks op de borduren toepasselijk is op alle plaatsen waar vroeger bestaande voorloopige of onvolledige bor duren door bepaalde of nieuwe borduren vervangen worden. Deze bepaling van het reglement schijnt dus van toepassing te zijn op den Dickebuschsteenweg waar thans bepaalde borduren geplaatst werden. Ik denk echter, daar het aldaar gebruikte materiaal zeer duur is, dat het redelijk ware daarvoor ook slechts 4 /10 der kosten ten laste der aanpalende eigenaars te leg gen. zooals het vroeger in het reglement van 1865 voor zien was. De wensch der bevolking wordt alzoo dus in groote mate ingewilligd. Er werden ons ook nog an dere klachten overgemaakt, namelijk dat de werken te veel hebben gekost, dat er geen rekening werd gehou den van de toelagen die de stad van de hoogere bestu ren ontvangen heeft. Ik' moet hierop doen opmerken dat het aandeel der eigenaars bepaald werd niet alleen op de kosten der aanbesteding maar ook nog op de bij komende kosten waartoe de aanbesteding aanleiding heeft gegeven. Wanneer de aannemer het werk van het leggen der voetpaden aanvaard heeft aan 27 fr. per vierkanten meter, dan is men verwonderd dat de stad hiervoor 30 fr.. zelfs 32 fr. of nog meer aanrekent. Men moet echter ook rekening houden van de aardewerken die moesten uitgevoerd worden, van de asschen, van het eereloon van den bouwmeester, enz. Zoo komt het dat de eene voetpaden aangerekend werden aan 30 fr., andere aan 32 fr. en zelfs 34 fr. den vierkanten meter. Ik denk dat deze reclamatie niet gegrond is. Er zijn ook nog personen die ons hun beklag gemaakt hebben over het feit dat de door hen te betalen som te hoog is om ze in eens te kunnen voldoen. Wij hebben die menschen echter de verzekering gegeven dat het sche pencollege het noodige geduld zal hebben om de nu reeds verminderde bedragen te innen. Er zal aan de belanghebbenden alle gemak van betaling gegeven worden en indien er zich bijzondere gevallen mochten voordoen, dan zal de gemeenteraad met ons t'akkoord zijn om geen vervolgingen in te spannen tegenover de personen die op den gestelden tijd niet zouden kunnen betalen. Een gansch andere zaak is echter het geval der Kleine Pennestraat, die heelemaal onder de toe passing van het nieuw reglement valt. Dit is immers een private straat die vroeger in den winter een ech ten modderpoel geleek. In die nieuwe straat werd nu een kassei gelegd en de stad heeft alles gedaan om dit werk zoo goedkoop mogelijk te maken. De steenen die er gebruikt werden zijn de oude steenen die voort komen van den Dickebuschsteenweg en die door de stad van den Staat werden afgekocht. De borduren, die daar geplaatst werden, zijn in beton. Niettegenstaande alles dus om ter goedkoopst gedaan werd, kost de be strating nog 140 fr. per loopenden meter voorgevel. Dit is veel, doch men mag ook niet vergeten dat door dit werk een groote meerderweerde aan de huizen gege ven werd. De eigenaars zullen daar ook alle gemak van betaling hebben. Ten andere door het reglement zelf wordt er aan de eigenaars een terwijn van 5 jaar gegeven voor de betaling van hun aandeel, en die per sonen zullen niet lastig gevallen worden. Ik stel voor dat de gemeenteraad deze zaak zou verdagen, immers de vaststelling der rollen kan thans nog niet op be paalde wijze gedaan worden. Vandaag moeten wij dus alleen de basis bepalen op dewelke de nieuwe rol zal dienen opgemaakt te worden, alsmede de eenheids prijzen die voor de uitgevoerde werken moeten aan gerekend worden. Indien er nog andere grieven te ma ken zijn aangaande de afmetingen der gelegde voet paden of zoo men niet t'akkoord is met de opgegeven lengte van den voorgevel, mogen die bezwaren nog steeds ingediend worden. Naderhand zullen wij dan de rollen bepaald kunnen vaststellen. (Vervolg aanstaande week)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3