Tienjarig bestaan van Ypres Swimming Club 6 Het Internationaal Zwemfeest was een groot succes De Ypres Swimming Club heeft op waardige wijze haar tienjarig bestaan gevierd en noch moeite noch kosten gespaard om te dier gelegenheid een zwemfeest in te richten, dat in gouden letters zal aangeschreven staan in de annalen der maatschappij. Benevens talrijke zwemkoersen stond op het pro gramma een internationale waterpolomatch tusschen Plaistow United ClubLonden, kampioen van En geland en Cercle de Natation de Bruxelleskam pioen van België. Om dergelijke ontmoeting in een kleine provinciestad in te richten is heel wat initiatief en durf vereischt. De Club van Londen was reeds den Zaterdag avond te Yper deze van Brussel alsmede enkele leden van de Brussels Swimming Clubkwamen Zondag mor gen te 10 u. 23 ter statie aan en werden er door het be stuur van Y. S. C. opgewacht. De feestelijkheden van het tienjarig bestaan werden met een officieele ontvangst op het stadhuis ingezet. Om 11 u. 30 werden de leden van Ypres Swimming Club alsmede de deelnemers uit Brussel en de Plaistow United Swimming Club ten stadhuize door den Heer Burgemeester Vanderghote en den Heer Secretaris Versailles ontvangen. De heer Burgemeester hield er de volgende toespraak: MM., Ik ben gelukkig vandaag ter gelegenheid van de tiende verjaring van de stichting van de Y. S. C. het Comité en de leden van dezen kring ten stadhuize te mogen ontvangen. Ik neem graag de gelegenheid van deze ontvangst te baat om U, MM. HH., te bedanken voor al wat uw kring sinds zijne stichting ten bate van de bevolking van Yper gedaan en bewerkstelligd heeftde oplei ding in de zwemkunst van zeer talrijke kinderen en volwassenen, de vulgarisatie van de zwemsport dank aan het inrichten van feesten en zwemdemonstraties, het boeken van vele sportieve suksessen, stellen reed? voor uwen jongen kring een zeer benijdenswaardig verleden daar. dat U en onze Stad ter eere strekt. Het was dan ook omdat wij uwe werking ten hoog ste waardeerden, het is omdat wij de overtuiging heb ben dat de zwemsport onder alle sporten de beste en op maatschappelijk gebied de nuttigste is, dat ons Bestuur eraan gehouden heeft de stedelijke zwemin richting op moderne en aantrekkelijke wijze in te rich ten en erin gelukt is, meen ik, eene up to date inrich ting ten dienste van de Ypersche zwemmers te stellen en zoo doende U in uwe taak bij te staan. MM., Je suis heureux de pouvoir recevoir aujourd'hui aux cötés des membres de l'Y. S. C., qui fête le dixième anniversaire de sa fondation, les délégués et les joueurs de l'équipe championne de Belgique du Cercle de Na tation de Bruxelles et de leur souhaiter la bienvenue en notre ville. Mon plaisir de vous accueillir ici est d'autant plus grand que je suis convaincu que la visite et l'essai que vous ferez eet après-midi de nos installations spor- tives vous laissera une impression trés favorable. Je vous demanderai done de voploir a votre retour a Bruxelles faire part a vos dirigeants et amis spor- tifs de l'effort que nous avons fait et de la bonne im pression que vous en aurez retenue. Vous nous aiderez de la sorte a combattre le préjugé défavorable dont les villes de province, surtout celles de Flandre, sont parfois en de hautes sphères les victimes. Connaissant l'esprit d'entreprise du Comité du Y. S. C. dont vous êtes les hótes, je veux aujourd'hui vous dire un cordial au revoirje suis convaincu de pouvoir vous accueillir et applaudir encore prochaine- ment. I am, Gentlemen, very pleased to receive to day at our provisional Town Hall the members of the team of the Plaistow United Swimming Club of Lon don. I wish you, Gentlemen, a very hearthy wellcome. I hope you will enjoy your journey and keep from Ypres the best remembrance. Ik verzoek U, MM. HH., uw glas te ledigen op den groei en den bloei van Y. S. C. Vervolgens dankte de Heer Meert uit Brussel het stadsbestuur van Yper. en bijzonderlijk den Heer Bur gemeester voor deze hartelijke en tevens vereerende ontvangst. Dan kwam de Heer Temme, kapitein van Plaistow United Swimming Club Londen, aan het woord en drukte zijn dank uit aan den Heer Burgemeester, en tevens zijn spijt dat hij en zijn ploeg reeds dezen avond Yper moesten verlaten, Yper, waarvan hij bij zijn terugkomst den lof ging verkondigen aan zijn Engel sche vrienden. De Heer André Van Wassenhove, Voorzitter van Ypres Swimming Club, drukte zich vervolgens als volgt uit Hooggeachte Heer Burgemeester, Een zekere emotie heeft mij aangegrepen wanneer U, in persoonlijken naam en als eerste burger van de stad Yper, ons op dit stadhuis hebt verwelkomd. De woorden door u uitgesproken hebben de zwem mers, leden van de maatschappij die ik de eer heb te leiden, diep getroffen. Allen kenden reeds de belang stelling die u stelt in de zwemsport. Maar nu weten ze dat hun Burgemeester, zoo noodig. optreden zou als verdediger van hun streven en werking. Laat mij dan toe. Heer Burgemeester, u te be danken. Heeren, De receptie die wij de eer hebben vandaag te ge nieten, is rijk van beteekenis. Sedert 10 jaar gaan onze beste krachtinspanningen de zwemsport ten goede. In 1929 hadden 17 personen het inzicht de bevolking te winnen voor dë eerste en meest noodige aller lichamelijke cultuurhet zwem men. Ze stichtten de Ypres Swimming Club. In 1939 telt de kring reeds 275 leden. Intusschen moesten talrijke moeilijkheden overwonnen worden, hinderpalen uit den weg geruimd, onverschilligheid omgezet in geestdrift. Lijk overal waren er perioden van vooruitgang en van crisis. Enkel een taai doorwer ken heeft gezegevierd. En thans bieden wij aan de be volking een feest, welke getuigen kan dat de Ypres Swimming Club iets grootsch verwezenlijken kan en reeds op een aktief verleden mag bogen. Indien onze Club een grooten bloei kent, dan zijn wij eveneens trotsch op wat wij in stad. buiten de maatschappij, verwezenlijkt hebben. Het zwemmen dat vóór 10 jaar aanzien werd als een liefhebberij van eenige zeldzame kampioenen, is thans bij de bevol king ingeburgerd. Het zwembad is meer geworden dan een kom om zich te wasschen het is nu een middel van propaganda voor de volkshygiene. Honderden kin deren hebben bij ons het zwemmen aangeleerd, aan hen hebben de zwemleeraars vele uren van hun vrijen tijd geofferd, doch niet te vergeefs we mogen van die nederige werkers zeggenhun volk hebben ze het zwemmen aangeleerd. Dit alles, Heer Burgemeester, hebt U begrepen. U hebt de stad begiftigd met een zwembad daf onze fierheid is en een weldaad voor de bevolking. U hebt een tornooi ingesteld voor de scholen, dat met sukses werd bekroond. Paraleel met onze werking is de uwe de goedkeuring en de concentratie van ons streven. Permitteer mij, Hooggeachte Heer Burgemeester, U den titel van Eerelid van Ypres Swimming Club toe te kennen uit dank voor alles wat U gedaan hebt en opdat wij steeds, ieder in zijn werksfeer, maar één in het doel. kunnen werken tot den vooruitgang van de zwemsport in onze geliefde stad. Na deze plechtigheid werd door den Heer Dehaeck een foto genomen voor 't stadhuis. HET GROOT ZWEMFEEST 's Namiddags te 3 uur had in de stedelijke zwemkom, voor een recordopkomst, en in tegenwoordigheid van, talrijke personaliteiten, het groot internationaal zwem-" feest plaats. Ziehier de officieele uitslagen 50 m. kadetten vrije slag, voorbehouden Yper 1 Bastil, 54 sec. 1/5. 2. Fi?her, 59 sec. 3. Delange, 1 m. 02 sec. 1/5. 50 m. vrije slag kadetten, open 1 reeks 1. Vandeplas, Meenen, 33 sec. 1/5. 2. Demoor Roger, Yper, 36 sec. 3/5. 3. Demaeyere, Meenen, 39 sec. 2" reeks 1. Devos. Waereghem, 44 sec. 2/5.- 2. Ghijs, Kortrijk, 45 sec. 3/5. 3. Becquart, Meenen, 46 sec. 4/5. 50 m. schoolslag kadetten, voorbehouden 1. Soenen Alfons, 47 sec. 4/5. 2. Staelens Jan, 48 sec. 3. Desmedt, 50 sec. 1/5. 100 m. Vrije slag Beginnelingen 1' reeks1. Verheye. Iseghem. 2. Vandevoorde, Gent. 3. Guillemot. Brussel. 2e reeks: 1 Mortier, Kortrijk. 2. Bruysegeer, Brussel. 3. Vanderstricht, Gent. 50 m. Schoolslag Meisjes, Voorbehouden Yper: 1. Mea Gallagher, 1 m. 04 3/5. 2. Vandamme, 1 m. 05. 3. Gilberte Roose, 1 m. 05 3/5. 100 m. Schoolslag Heeren, Beginnelingen le reeks1. Vanmarcke, Kortrijk, 1 m. 37 3/5. 2. Gustaaf Ossieur, 1 m. 38. 3. Maeckelberghe J., 1 m. 49 1/5 2' reeks: 1. Thomas Wood, Yper 1 m. 42 sec. 2/5. 2. Roger Walraedt, Yper, 1 m. 46 sec 3. Eloy, Mouscron, 1 m. 47 sec. 2/5. 100 m. Schoolslag Damen 1. Libotte, Brussel Swimming Club, 1 m. 43 s. 2/5. 2. Martha Busschaert, Yper, 1 m. 49 s. 3. Lansen, Brussel Sw. Club, 1 m. 50 sec. 3/5. 4. Denise Dehaene, Yper, 1 m. 50 sec. 4/5. 100 meters Vrije slag Heeren 1. Gonthier Cercle N. Bruxelles, 1 m. 14 sec. 2. Van Zeveren, Gent Sw. Club, 1 m. 15 sec. 3. Deroeck. Brussel Sw. Club. 1 m. 18 sec. 1/5. 3 x 50 meters, 3 zwemwijzen Heeren 1. Kortrijksche Ploeg (Declercq - Vanmarcke - Mor tier), 2 m. 09 s. 3/5. 2. Ploeg Yper (Coeckelbergh - Wood - Demoor), 2 m 12 sec. 3. Mouscroen (Poublon-Vanderbogaerde-Demeyere). 2 m. 16 sec. 2/5. 100 meters Vrije slag, Beginnelingen Dames: 1. Gerard en Doutrelong, beiden gelijk. 1 m. 27 sec. 3. Peeters, 1 m. 32 sec. 3/5. Allen van Brussel Swimming Club 200 meters Streekzwemmen Heeren, open 1. Demeester, Gent, 3 m. 29 sec. 4/5. 2. Gustaaf Ossieur, Yper, 3 m. 33 sec. 3. Devriese Frans, Yper, 3 m. 44 sec. 4/5. 4 Roger Walraedt, Yper, 3 m. 48 sec. 200 m. Vrije slag Heeren, open (Beker André Veys) r GROOTE PRIJS VAN YPER. 1. Lateur, Brugsche Zwemkring, 2 m. 26 sec. 3/5. 2. Neuman, Gent Sw. Club, 2 m. 30 sec. 3. Devlamynck, Cercle Nat. Bruxelles, 2 m 34 s. 15. 4. Mitchell, Plaistow Londen, 2 m. 34 sec. 3/5. 5. Goffings. Brussel Swimming Club. Prachtkoers van Lateur die twee jaar opvolgenlijk wint en dus den beker definitief verovert. M. Lateur, winnaar van den grooten prijs van Yper, ontvangt den beker uit de handen van den heer Burge meester Vanderghote. Finaal 50 meters Vrije slag, kadetten 1. Vandeplas, Meenen, 36 sec. 3/5. 2. Roger Demoor, Yper, 37 sec. 3. Devos, Waereghem, 40 sec. Finaal 100 meters Vrije slag Heeren, open 1. Verheye Medard. Iseghem, 1 m. 12 sec. 1/5. 2. Vandevoorde, Gent Sw, Club, 1 m. 17 sec. 3. Mortier, Kortrijk, 1 m. 20 sec. 1/5. Finaal 100 meters Schoolslag Heeren 1. Gustaaf Ossieur. 1 m. 39 sec. 3/5. 2. Thomas Wood, 1 m. 44 sec. 3. Eloy, 1 m. 45 sec. De beker gegeven door de Brasserie Centrale werd gewonnen door Ypres Swimming Club. Ziehier de stand 1. Ypres Swimming Club 9 punten. 2. Meenen en Kortrijk, beiden 3 punten. 4. Mouscroen 2 punten. 5. Waereghem 1 punt. Na de poos kregen we demonstratie van duikelen uitgevoerd door Vandevoorde Gent Sw. Club en Louis Mion en Roger Demoor, beiden van Yper. Uitslag1 Louis Mion, Yper. 2. Vandevoorde, Gent. 3. Roger Demoor, Yper. Daarop werd de kampioenenploeg van Plaistow Lon den voorgesteld De God save the Kingbegroette haar verschijning. Vervolgens verscheen de ploeg van de Cercle de Natation de Bruxelleskampioen van België, onder het spelen van het Vaderlandsch lied. De Waterpolo - Match De Engelschen nemen seffens twee goals voorsprong langs Dennehay. 't Spel is schoon en aangenaam om volgen. Isselée neemt nu zijn centerhalf plaats in en seffens gaat 't beter bij de Belgen. Plotseling maakt Disy 't eerste Belgische punt, met een bliksem revers. Dan is *t de beurt aan Temme, de Engelsche kapitein, om 't derde doel te lukken. Seffens daarop ontsnapt onze Nationale Centerhalf, Isselée, en zal op zijn eentje 't tweede doel voor Brussel lukken. Daarop rust. In den tweeden time spelen de Belgen veel beter en na een reeks passen stelt Melardy gelijk op pas van Isselée. Nu is 't de beurt aan Disy. hij lokt Blake, de Engelsche keeper, uit zijn goal en boven zijn hoofd is 't kas. Daarop vermindert Pascoe den achter stal der Engelschen. Dan ontsnapt weer Isselée en niet tegenstaande zijn goede ligging om zelf goal te maken geeft hij over aan Melardy, die met een machtig shot de laatste goal maakt. Prachtmatch van beide ploegen. Cercle de Natation won dus den Beker, geschonken door den Heer René Phylipo. met 6 goals tegen 4 voor Engeland. Na 't feest, was een ontvangst voorzien in ons lo- HierbovenDe Waterpoloploeg van Plaistow United Swimming- Club Londen. De vierde persoon van links is de heer Temme, de eenige zwemmer ter wereld, die het kanaal in de twee richtingen overzwom. RechtsDe Waterpoloploeg van de «Cercle de Natation de Bruxelles».

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6