TORISTISMOIM HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES OORLOGSMUSEUM VAN T IEPERSCH SAILLANT Zielmissen 20 Jaar, N 18 29 Juli 1939 20 Annéc, N 18 29 Juillet 1939 BIJVOEGSEL Handels- en Nijverheidskamer van Yper Een heerlijke Plechtigheid in Sint Maartenskathedraal TENTOONSTELLING HEILIG UUR O; L. Vrouw van Tuine GOEDENDAG, MIJNHEER! 'ALTIJD IETS NIEUWS! Oorlogsmuseum van 't Iepersch Saillantingang Boomgaardstraat. lEPER'S MISSIEWEEK BEDANKING STERFGEVAL Zondagrust Repos Dominical SUPPLEMENT Claudius De Clerck Aan de Noordzijde der Halle, aan den kant van St Maartenskathedraal staan nog een paar ge schonden beelden van- personages uit de geschie denis van leper. Onder een dezer beelden kan men nog den naam lezen van C. De Clerck. Wie was C. De Clerck Claudius De Clerck was een Iepersch dichter uit de 17'' eeuw, welke voor dien tijd, toen de let terkunde in Vlaanderen op betrekkelijk lagen trap stond, een belangrijke Iepersche figuur was, gheboren rymconstenaer zooals zijn grafsteen eertijds vermeldde. Claudius De Clerck werd te leper geboren op het einde van de 16" eeuw, en wel op 9 Januari 1587, waarschijnlijk van weinig bemiddelde ou ders. Langen tijd moet hij niet school geloopen hebben, maar daar het dichten hem in het bloed zat, zou hij alras op dat gebied van zich laten hooren hebben. Daar de dichters in dien tijd zoomin als nu van rijmen en verzen maken konden leven, koos De Clerck het beroep van biervoerder, in wier gilde hij werd opgenomen. De 16" eeuw was de bloeitijd geweest van de rederijkerskamers of vereenigingen die zich be zig hielden met verzen maken en tooneel opvoe ren. Hier te leper hadden wij onder meer de be kende kamer Alpha en Omega die de moeder kamer was van gansch het Westland. Doch in het begin van de 17" eeuw hadden deze earners van rhetorikeneen gevoeligen slag gekregen. Hier te leper kwamen nochtans nog altijd enkele le den van een kamer bijeen, nl. de Koornbloem die als patrones had O. L. V. van Alsemberg, en als spreuk droeg Door 's geests weldaden, zijn ligt geladen Het was in hun midden dat Clau dius De Clerck werd opgenomen op 16 October 1617. Reeds het volgende jaar werd De Clerck dichtmeester van deze rederijkerskamer en zon der echter zijn stiel van biervoerder op te zeg gen, hield hij zich thans druk bezig met de lite ratuur, zoodat de kamer waarvan hij deel uit maakte een nieuwen glans en bloei kreeg en in 1627 opnieuw werd ingericht. De invloed was zoo groot dat ook andere maatschappijen van rhe toriken heropbloeiden, zoo bv. de kamer van St Anna Rosier en met melodie die in het jaar 1638 opnieuw werd ingericht en als dichtmeester koos Jan Bellet, drukker te leper. Intusschen was C. De Clerck druk aan 't rijmen en dichten gegaan en de rederijkerskamer beloonde zijn werk met hem op 20 Augustus 1623 een pensioen van tien pond groot toe te staan op voorwaarde dat hij elk jaar een treurspel en een esbattement (blijspel) voor de kamer zou maken. Zijn bekendheid groeide met den dag en lan gen tijd na zijn dood vertelde men nog allerlei anecdoten uit het leven van den biervoerder- dichter. Zoo wist men o. m. te vertellen dat Ja cob Cats, de bekende dichter uit Noord-Neder land hem in eigen persoon kwam bezoeken te leper en namelijk logeerde in de oude afspanning van het Koninklijk Zweerdop de Grooje Markt. Cats bracht drie dagen door te leper en de kroniek vertelt dat beide dichters gansch dien tijd alleen in verzen zouden gesproken hebben Wat er ook van zij, deze anecdote werpt een eigenaardig licht op onzen localen dichter en be wijst stellig dat hij, zoo hij dan niet over groote dichterskwaliteiten beschikte, toch een buitenge wone rijmvaardigheid bezat, wat hij dan trouwens met Jacob Cats gemeen had. In elk geval is het zeker dat Claudius De Clerck een vruchtbaar schrijver geweest is ongelukkig zijn weinig van zijn werken bewaard gebleven. Dit belet echter niet dat hij ruimschoots ver diende in de rij van beroemde mannen van zijn vaderstad een plaats in de Halle te mogen in nemen. Claudius stierf te leper, op 13 October 1645 en werd begraven in het St Maartenskerk hof vlak voor de dekenskapel. Langen tijd bewaarde men nog in den gevel van deze kapel een zerksteen waarop men een gebed af smeekte voor de zielerust van den goeden man», die op het schauw tooneel, met liedjes, clinck- dicht en rondeel, en redenrijeke klucht vermaeck, soo dickwils heeft gheweirt den vaeck Het ware goed konden wij tegen het jaar 1945, bij de 300' verjaring van het afsterven van Clau dius De Clerck een nieuw standbeeld van onzen dichter in de nissen van de Halle bijzetten. En gij Ieperling, die voorbij de Halle wandelt, kijk even op naar het geschonden beeld en weet dat het een voornaam persoon uit de geschiedenis van uw stad voorstelde. Reysiger. Gezien de geringe deelneming in de reize naar de gewezen frontstreek, heeft het bestuur in vergadering van den 22 Juli, besloten die reize niet te laten doorgaan. Na de Pontificale Hoogmis die Z. Exc. Mgr. Six, Apostolisch vicaris te Leopoldstad, verleden week hier in onze kathedraal opdroeg ter gelegenheid der opening van de Missietentoonstelling, hadden we Zondag laatst de innige voldoening er een nog heerlijker en indruk wekkender plechtigheid te mogen bijwonen. Dien dag immers werd de plechtige Hoogmis er ge celebreerd door Eerweerden Pater Seys, met pontifi cale assistentie van Z. D. H. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge. Eerw. Pater Seys, een Ypersch zendeling die reeds 27 jaar zijn edel apostolaat in het verre China uitoefent, was aan het autaar bijgestaan door twee chineesche priesters, zijne oud-leerlingen, die onlangs te Rome priester gewijd werden en nu weldra, in het begin van Oogst, naar China zullen terugkeeren om daar midden eigen volk hunne zending te vervullen. In het koor bevonden zich ook nog Z. Exc. Mgr. Six en een groot aantal zendelingen die, zooals de Z. E. Heer Deken het in zijn roerende gelegenheidsaanspraak zeg de, alle landen der wereld vertegenwoordigden. Ter gelegenheid dezer indrukwekkende Hoogmis, die wellicht eenig is in de geschiedenis der kerk, was de ruime St Maartenskathedraal bijna te klein om al de geloovigen te bevatten die eraan gehouden hadden ze bij te wonen en de eerbiedige stilte die de ingetogen menigte gedurende gansch den dienst onderhield zegde genoeg hoezeer allen onder den indruk waren dezer heerlijke plechtigheid. Bij het einde der H. Mis gaf Z. Exc. Mgr. Lamiroy den bisschoppelijken zegen en het is in stoet dat de twee kerkprelaten plechtig, terwijl de geloovigen op den door tocht eerbiedig knielden, door de talrijke geestelijk heid, waaronder zich vier chineesche priesters bevon den, naar de dekenij geleid werden. Een welverdiende Hulde Daar werd vervolgens, door Z. D. H. Mgr Lamiroy een vereerende hulde gebracht aan den getrouwen en voor- beeldigen kerkbediende, Heer Polydore Andries, die reeds sedert 56 jaren in dienst staat van S Maartens kerk en als belooning daarvoor onlangs met de gouden medaille der Orde van Leopold II vereerd werd. De Heer Polydore Andries, omringd van zijne familie, mocht er de welverdiende gelukwenschen ontvangen van Zijne Excellentie de Bisschop van Brugge, van Z. E. H. Deken Vermaut en de parochiale geestelijk heid, alsook van de heeren leden van den kerkraad van St Maartens. Daar werd ook den wensch uitgedrukt hem nog vele jaren in de beste gezondheid te mogen bewaren, tot stichting van allen. Ad muitos annos. Bij de Zusters van Maria (Lamotte) zullen de wer ken der leerlingen (van het leerwerkhuis) ten toon gesteld worden vanaf Zondag 30 Juli tot Donderdag 3 Augustus inbegrepen. Ingang, Wenninckstraat. Donderdag avond, 3 Augustus, te 64 uur. wordt de zegenrijke oefening van het Heilig Uur gehouden in St Maartenskerk (Sacrakapel). Iedereen wordt er toe uitgenoodigd. leper Tuinzal gevierd worden, naar oude tra ditie met de vereering en verheerlijking van O. L. Vrouw van Tuine, de glorieuse patrones der stad leper. Op Zaterdag 5 Oogst, openingsplechtigheid der Tuin feesten. in St Maartenskerk's avonds, te 6 4 uur wordt het wonderbeeld van O. L. Vrouw van Tuine. overgebracht naar het versierde rustaltaar van den beuk. Daarna, plechtig Lof. Op Zondag 6 Oogst, vertrekt de Processie uit Sint- Maartens te 10 u. Op den doortocht wordt de zegen met het Allerheiligste gegeven aan drie rustaltaren ingang der St-Michielsschool( Elverdinghestraat), ein de Cartonstraat en portaal van St Pieterskerk. ipipipipiwipipii Hebt U reeds de MUSEA in Stad bezocht Begin met het: U zult zoo aangenaam verrast zijn dat gij er andere zult bezoeken leper heeft op eene edele manier zijne Missie- week gehouden. De Missionarissen en Zusters zijn vertrokken met den besten indruk van het onthaal dat zij hier hebben genoten. Missiewerk is een werk van menschlievendheid en van edel kristen apostolaat. Het groot aantal bezoekers heeft getoond hoe de Ieperlingen dit werk gene gen zijn. Al zijn er vele Iepersche Missionarissen vertrokken naar de verre heidenlanden, zij zijn voorwaar niet vergeten Het schoone spel van O. L. Vrouw van Thuyne door Bert Van Hees was ook naar den zin der Ieperlingen. Meester Guido Van Overbeke heeft zijne Ieper-cantate meesterlijk ten gehoore ge bracht. Muzikanten en zangers verdienen onze beste gelukwenschenHet was een feest in den avond, dit mooi belichte spel, te mogen zien uitvoeren. Laat ons hopen dat wij dit nog te zien krijgen. Wat ons nog opviel bij 't bezoek, was de dege lijke inrichting de goede organisatie. Vergt het een groote voorbereiding om een Missieweek goed in te richten, de inrichters halen eere van hun werk. Zijn de Missionarissen tevreden heenge gaan, hun vreugde is leper's hoogste loon TOMBOLA DER MISSIEKERMIS Nog af te halen Prijzen 2 Nr 301 27 Nr 150 46 Nr 257 8 Nr 295 30 Nr 43 48 Nr 401 9 Nr 323 33 Nr 78 49 Nr 17 10 Nr 458 34 Nr 52 52 Nr 439 11 Nr 262. 36 Nr 80 55 Nr 327 13 Nr 413 37 Nr 438 57 Nr 25 14 Nr 214 38 Nr 156 60 Nr 148 17 Nr 210 39 Nr 292 61 Nr 274 19 Nr 335 40 Nr 66 63 Nr 340 22 Nr 453 42 Nr 86 65 Nr 454 24 Nr 281 44 Nr 97 De prijzen mogen afgehaald worden a. s. week, eiken dag, tusschen 11 en 12 uur, in 't College. Heer Alphonse Vangheluwe Jufvrouw Marie Legrand Heer Leon Legrand Heer en Vrouw Charles Legrand-Peperstraete en kinders Heer en Vrouw Leopold Devos-Legrand en kinders; Heer en Vrouw Emile Mortier-Devos en kinders Vrouw Weduwe Pieter Vangheluwe-Devos Heer en Vrouw Désiré Segers-Vangheluwe en kinders; Jufvrouw Emma Vangheluwe Eerweerde Heer Jules Vangheluwe, Pastoor te Des- selghem De kinders en kleinkinders van wijlen Heer en Vrouw Victor Vangheluwe-Legrand De kinders en kleinkinders van wijlen Heer en Vrouw Alois Vangheluwe-Versavel De familiën Legrand, Mortier, Vangheluwe en Fier- lefin, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van Vrouw Alphonse VANGHELUWE geboren Celine-Sophie LEGRAND en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Wij vernemen het overlijden te Gent, op 66 jarigen ouderdom, van den heer Frans VAN HOVE, architect, leeraar aan de St Lukasschool te Gent, architect van de Commissie voor Monumenten en Stadszichten van Gent, Lid van het St Lukas- en St Jozefsgild. enz. De heer Van Hove was vóór den oorlog te Yper de getrouwe en bekwame medewerker van onzen betreur den stadsarchitect Heer J. Coomans. De talrijke oud-Yperlingen die hem gekend hebben zullen van hem een vroom aandenken bewaren. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Oogst, om 8 4 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Camille-Achille OSSIEUR gewezen brievenbesteller. (1640) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Oogst, om 11 4 uur, in Sint Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Alphonse VANGHELUWE geboren Celine-Sophie Legrand. (1641) De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat orue de Menin is alleen open op reste seule ouverte ie Zondag 30 Juli Dimanche 30 Juillet van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9