HET yPERKHE Een en ander 6UVOEG3EL AAN Standpunten in zake Danzig 20 Jasr, N 20—12 Oogst 1939 n. Vlaamsche films. Belgische filmkunst. DE DANZIGER GOUWLEIDER FORSTER VERKLAART Danzig zal op beslissing van Hitier naar het Duitsche Rijk terug- keeren. DE POOLSCHE MAARSCHALK SMIGLY RIDZ VERKLAARTDanzig is sedert eeuwen aan Polen verbonden en is de long van onze economische organisatie. Wij zul len er zoonoodig voor vechten. MUSSOLINI VERKLAART: Danzig is geen oorlog waard DE DUITSCHE PERS SCHRIJFT: «Ons geduld loopt ten eindewij moeten Dan zig hebben. DE ENGELSCHE PERS SCHRIJFT: «De kwestie van Danzig verkeert nog in een ge vaarlijke faze. DE FRANSCHE PERS SCHRIJFT: «De Duitsche overheden zijn reeds begonnen met de psychologische voorbereiding van het Duitsche volk, met het oog op het ul tiem offensief. WIJ HOPEN OP: BLIJVENDE VREDE! De Danziger Gouwleider Forster zegde onder meer Ik weet niet, wanneer Danzig naar het Rijk terug zal keeren, maar ik weet wel, dat dit te eeniger tijd zal geschieden. Wij kunnen ons zelf niet bevrijden, wij moeten de beslissing van den Führer afwachten. Wat wij echter wel kunnen, is ons zelf verdedi gen. Hiertoe zijn wij thans gereed. Ook kunnen wij voortgaan ons innerlijk voor te bereiden op den terugkeer naar Duitschland. Forster deed een aanval op de Engelsche heer schappij ter zee en betoogde De Duitschers bevoeren de zee lang vóór de Engelschen dit deden. Wij zijn een volk van 80 millioen zielen en hebben dezelfde en zelfs nog grooter rechten dan Engeland, ons deel van de rijkdommen der wereld te verlangen. Engeland domineert een kwart van de wereld, doch met welk recht Het heeft Indië, Zuid-Afrika en an dere bezittingen niet ten geschenke gekregen. De Engelschen hebben deze landen veroverd door brute kracht. Thans zeggen zij, dat wij geen recht hebben op maritieme macht, doch de Führer eischt dezelfde rechten op de wereldrijkdommen als ieder ander. Op sarcastischen toon sprak Forster vervolgens over den onlangs te Gdynia gevierden Poolschen vlootdag, waaromtrent hij zegde Danzig's zeetraditie gaat duizend jaren terug, geen dertien jaren, zooals die der buren. Onze na buren lijden aan zeeziekte. Hoe zeeziek ze zijn zal de toekomst aantoonen. Op 6 Augustus, ter gelegenheid van de 25' ver jaring van de opmarsch der Poolsche legionnairs, heeft Maarschalk Smigly Ridz verklaart Het oorlogswerk van de legionnairs bracht Po len groote dingen bij. Het leven der burgers is nauw verbonden met het leven van het vader land. Er kan geen privaat leven zijn als er geen nationaal leven is. Op het geweld is er slechts één antwoord kracht en geweld. De kracht schuilt in den sol daat en daarom moeten wij soldaten hebben, die voor hun vaderland weten te sterven. Dat zijn de beginselen van Pilsudski, geschreven in ons bloed. Ons land leeft van deze beginselen, zooals het leeft van zuivere lucht en deze beginselen zullen wij nooit prijsgeven. Wij stellen den vrede op prijs zooals andere lan den, maar er is geen kracht, die ons kan dwingen aan te nemen dat recht voor den eene nemen en voor den andere geven beteekent. Wij hebben geen aanvalsplannen, tegenover niemand daaraan mag men niet twijfelen. Maar wij wijzen elke rechtstreeksche of onrechtstreek- sche poging af, die aan onze rechten, onze belan gen of onze eer wil raken. Ik heb den aangenamen plicht te bevestigen, met een groote erkentelijkheid, dat onze vrien den ons begrijpen, en hun houding als zoodanig hebben bepaald. Aangaande Danzig verklaarde de maarschalk Danzig is sedert eeuwen aan Polen verbonden en is de long van onze economische organisatie. Po len bepaalt zijn houding zonder vijandschap wij schuiven geen internationale verplichtingen van ons af, want onze actie in Danzig is slechts een antwoord aan onze tegenstanders. UI. Italië is afkeerig van een oorlog om Danzig. Rome, 8 Aug. De Italiaansche politieke middens blijven opti mistisch wat een vreedzame oplossing van het vraagstuk van Danzig aangaat. Het artikel van 29 Juli in de «Relazioni Inter nationale verschenen, en dat heet rechtstreeks door Mussolini te zijn ingegeven, en waarin ver klaard werd dat de kwestie van Danzig de moeite niet waard was om een gewapend conflict te ont ketenen, wordt algemeen aanschouwd als een be vestiging dat er dit jaar geen oorlog zal komen. Wat de vrees betreft die in zekere buitenland- sche bladen tot uiting komt, als zouden zekere Duitsche leiders een prestige-overwinning willen behalen, waarmede zij zouden kunnen uitpakken, hetzij op 27 Augustus te Tannenberg, hetzij op den partijdag te Nuremberg, op 2 September, zou men in Italië van oordeel zijn, dat het niet in het belang is van de hoofdzakelijke belangen van de as. Men is overtuigd dat de Duce, die reeds her haaldelijk een rechtzinnige vredeswil heeft be toond, de as niet zal laten meeslepen in een ge wapend conflict, waarvan de uitslag op zijn minst twijfelachtig zou zijn. IV. Het Duitsche Standpunt Het Duitsche standpunt blijft steeds dat de Danzigers het recht hebben te beslissen dat zij tot Duitschland willen behooren. Op dit zelfbe schikkingsrecht hebben de Duitschers zich be roepen in Oostenrijk en in het Sudetengebied. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft dat «het geduld van Duitschland eens zal uitgeput zijn en dat de Polen dan zullen kennis maken met het Duitsche- leger dat hen voor altijd den lust zal ontnemen Duitschland of Duitschers uit te da gen Bovendien wordt Engeland aansprakelijk ge steld voor die onduldbare houding van Polen. Immers, volgens de opvattingen van Duitschland zou Polen het nooit hebben aangedurfd zich op zulke uitdagende wijze aan te stellen. Het manoeuver van de Duitsche pers is klaar. Zij verwijt aan Polen dat het een hetze-cam pagne voert tegen Duitschland, wijl de Duitsche bladen zelf den haat tegen Polen door alle midde len aanvuren en ook den haat tegen Engeland. Zoo wordt zeker en vast geen vreedzame oplos sing van het vraagstuk van Danzig voorbereid. Het vraagstuk is ook een voorwerp geworden van internationale rivaliteiten, waardoor de op lossing nog moeilijker wordt gemaakt. V. De Engelsche Pers De diplomatieke medewerker van «The Times» bericht Over 't algemeen is men te Londen van oordeel, dat de kwestie van Danzig nog in een gevaarlijke faze verkeert en op een of ander punt critiek kan worden. Het volle effect van Danzig's antwoord, dat niet gansch bevredigend is voor Polen, zal slechts kunnen beoordeeld worden naar de onder richtingen welke Hitier verstrekken zal aan Forster, die, zooals men weet, naar Berchtes- gaden is' gegaan. De houding van de Britsche regeering kan niet verkeerd uitgelegd worden. De terugkeer van Strang te Londen wijst op het feit, dat de groote moeilijkheden te Moscow overwonnen zijn en de militaire besprekingen kunnen aanvatten. Van haar kant schrijft News Chronicle De toestand blijft ernstig door het feit van de mobi lisatiemaatregelen in Europa. Duitschland heeft het initiatief van dit gevaarlijk spel genomen met zijn eischen op Danzig te steunen doar een reusachtig samentrekken van troepen in de buurt van de Poolsche grenzen. Polen heeft natuurlijk de verplichting ingezien dezen maatregel te be antwoorden door nieuwe manschappen onder de wapens te roepen en alles bijeen, zijn thans tien millioen man in Europa op oorlogsvoet gebracht. Indien nu evenwel de mobilisatie van derge lijke ontzaglijke legers het gevaar van oorlog ver groot, wil dit nog niet zeggen dat de oorlog onver mijdelijk is. Voor 't oogenblik wegen de gewapen de krachten van Europa tegen elkaar op. De dictaturen moeten weten dat zij niet in best postuur zijn om een algemeenen oorlog te ontke tenen. Hun economische moeilijkheden ter zijde gelaten hebben Duitschland en Italië binnen- landsche moeilijkheden. Duitschland heeft Tcheco-Slowakije nog niet verteerd en Italië heeft diepen wrok gewekt bij het willen wegbrengen van zijn Duitsche bevol king, uit Tyrol. Alles zal in de komende moeilijke weken afhan gen van de stevigheid en de krachtdadigheid van de naties die het vredesfront uitmaken. Zoo zij geene zwakheid toonen is het waarschijnlijk dat de oorlog zal vermeden worden. VI. De Fransche Pers Een Fransche lezing over de stemming te Berlijn. De -Jour Echo de Parispubliceerde gister volgend bericht van zijn Berlijnschen korres- pondent Men is verrast door den hatelijken toon waar mede de Duitsche bladen zich uitdrukken. Met een opvallende eensgezindheid vallen ze Polen aan en bedreigen ze Warschau met algeheele verplettering. Ten slotte wordt bij de leidende persoonlijk heden van 't Reich den indruk opgedaan, dat, verre van af te zien van de Duitsche eischen op de Vrijstad, deze, door de Duitsche overheden ge heel behouden blijven en de psychologische voor bereiding van het Duitsche volk reeds begonnen is, met het oog op het ultiem offensief, ten einde de Duitsche rechten op Danzig te laten zegevie ren. BESLUIT Er is nog steeds hevige tegenstelling. Maar alle hoop op Vrede is nog niet uitgesloten. Men weet dat Jan Vanderheyden twee films tegelij kertijd op het getouw heeftEen engel van een man en Met den helm geboren». Op een paar na, zijn alle opnamen voor beide prenten thans voltooid. Nu gaat men zich bezighouden met de registratie van de mu ziek, die erbij past en werk is van Renaat Veremans en Rudolf Perak. «Een Engel van een man zal reeds in September te Antwerpen worden vertoond. Kort daarna zal ook Met den Helm geborenworden voorgesteld. Binnen een veertiental dagen vangt Jan Vanderheyden met de voorbereiding van een vakantiefilm aan Naar nieuwe levensvreugd naar een motief van Lode De Bruyne. In September vangen ook de opnamen aan van een nieuwe groote film Janssens tegen Peeters die nog dit jaar zal verschijnen. België zal officieel deelnemen aan de twee groote internationale filmkunst-tentoonstellingen, welke dit jaar worden- gehouden, de eene in Italië, de andere in Frankrijk. Bedoeld zijnde VIIe Internationale Filmkunstten toonstelling te Venetië en het Internationaal Filmfesti val dat door de Fransche regeering dit jaar voor de eerste maal te Cannes wordt ingericht. De VIIe Internationale Filmkunsttentoonstelling te Venetië duurt van 8 tot 31 Augustus. België zal er vertegenwoordigd zijn door twee films van André Cauvin Congo, Terre d'Eaux Vives een groote prent gewijd aan onze kolonie en het Lam Gods» een korte film gewijd aan het meesterwerk der van Eyck's. Het Internationaal Filmfestival te Cannes wordt ge houden van 1 tot 20 September. De Belgische inzending bestaat uit Afrikaansche Toover de groote reportage van Armand Denis in Belgisch-Kongo Memling» een korte prent van André Cauvinen Het Staal» een korte dokumentaire film van Charles Dekeukelaire.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13