TOffilSTISQMOfM HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Wat n u Zielmissen 20 Jaar, N 20 12 Oogst 1939 20 Année, N 20 12 Aoüt 1939 B I V O E C S E L SUPPLÉMENT KLEINE Leest onze AANKONDIGINGEN MOEDERSDAG EXAMEN UITSLAGEN ST JOZEFS VRIJE BEROEPSSCHOOL S. Jozef's Kerk der Paters Karmelieten TENTOONSTELLING STERFGEVAL Zondagrust Repos Dominical Vele Ieperlingen en ook vreemde toeristen vra gen zich dikwijls af wie of wat dat mannetje mag beteekenen dat met zijn halve lichaam uit het on derste gedeelte van het torentje aan het westelijk uiteinde van de Halle zit. Welnu dat mannetje is Jan Ellebo Laten wij U dit even vertellen In het jaar 1675 bevond zich aan dezen kant van de halle een stalletje gebruikt door een zekeren Jan Ellebo en waarin zich buskruit bevond. Door een reden welke wij niet hebben kunnen achter halen raakte dit buskruit op 6 Aug. in brand en werd een deel van den zuidmuur aan het westein de der hal. van den grond tot aan het dak, op een breedte van veertig voet, vernietigd. Boven de schade welke hierdoor aan de hal en aan de daar omtrent staande huizen veroorzaakt werd, ver loren vijf en zeventig menschen, hierbij het leven, waaronder voornoemde Jan Ellebo en zijn vrouw. Het jaar nadien werd de gesprongen muur op nieuw opgebouwd en kreeg men het eigenaardig idee Jan Ellebo en zijn vrouw uit te beelden in een uitstekenden steen aan de twee zijden van den westhoek van de halle, waarschijnlijk om door het aanbrengen van hun troniën er op te wijzen dat zij de schuld waren geweest van het ongeval. Wie reeds Zwitserland of een ander land met hooge bergen bezocht, genoot stellig van de vele schoonheden welke deze streken aanbieden. Maar behalve dat de machtige natuur er ons zoo aan trekt en de gezonde berglucht er ons verkwikt, is er nog een reden die door vele toeristen wordt gewaardeerd en dat is de interessante Alpen flora, die ons boeit door zijn prachtige kleur- schakeeringen waarvan wij intens in die hoogere regionen kunnen genieten. Vooral wanneer onze toerist thuis een rotstuintje bezit en hij dan in het wild op de bergen vele van die rotsplantjes terugvindt. Zoo kan hij dan wel eens enkele dier Alpenplantjes als levende reisherinneringen mee naar huis brengen om ze een eereplaats in den rotstuin te geven. Als de Alpenplant bij uitnemendheid geldt altijd de Edelweiss die we uit duizenden bloe men herkennen, doch wat bij velen voor de eigen lijke bloem wordt gehouden, bestaat feitelijk uit een menigte kleine, onooglijke bloempjes bijeen. Velen is het allicht onbekend, dat de Edelweiss eigenlijk een steppeplant is, uit Siberië afkom stig, doch die we in de Alpen en wel op hoogten van 1900 m. en hooger tot 3400 m. kunnen aan treffen. Op de Alpenweiden hebben wij menig maal in verrukking gestaan bij het aanschouwen van de prachtige blauwe Gentianen. Zij groeien van 1200 m. en hooger tot 2800 m.ook deze houdt, evenals de Edelweiss van kalkgrond. Wij vinden er ook de gele Gentiaan die in Juli en Augustus bloeit en hooger wordt (tot 1.50 m.) De dikke vleezige wortels van deze plant worden gezocht om er met die van andere soorten de Gentiaan- bitter van te maken. Denk aan de reclamebor den in Frankrijk Suze - Apéritif a la Gen- tiane Het spreekt van zelf dat door deze «jacht» de plant op grove manier uitgeroeid en zelfs zeld zaam dreigt te worden, als we nagaan dat er per jaar ongeveer 500.000 kg. gentiaan-wortel voor dit doeleinde worden gebruikt. Zoo zijn er nog een menigte andere verrukke lijke Alpenbloemen het Alpen-leeuwenbekje, met lilabloempjes de roestbladige Alpenrozen de Gletscherranonkel tot op 4000 m. hoogte in de onmiddellijke nabijheid van de «eeuwige sneeuw met groote witte bloemen, die aan de buitenzijde meest lilarose gekleurd zijn. En ein delijk om te besluiten de Alpenlelie die op 1700- 2500 m. hoogte te vinden is en slank omhoog ri jst en in Juni en Juli met witte bloemen prijkt. Gekleurde platen van deze heerlijke planten zijn op prachtige kalenders in Zwitserland te verkrijgen ook gaf enkele jaren geleden de ver- keersvereeniging van Davos in Graubunderland een mooi gekleurde prospectus uit met de voor naamste Alpenbloemen. Wij twijfelen er niet aan of dezTe prospectus is nog steeds aldaar te ver krijgen. Reysiger. 15 Augustus De Roomsch Katholieke Kerk viert op 15 Au gustus het overlijden van de Goddelijke Moeder. Volgens Prof. Al. Janssens wordt sedert het eind der VI of het begin der VIL eeuw het feest van Maria's overlijden gevierd, aanvankelijk als een herdenking van haar Koimesis, dit wil zeg gen van haar ontslapen Van den H. Modes- tus, bisschop van Jeruzalem (gestorven in 634), is een lofrede bewaard met de verklaring van het feest als een herdenking van Maria's wederop wekking uit den dood en lichamelijke tenhemel opneming of hemelvaart. De kerken van het Westen, Rome eerst van al, later Milaan, Spanje en Gallië, namen dit feest van de Byzantijnen over. Sedert de Middeleeuwen wordt Maria's lichamelijke hemelvaart in de Katholieke Kerk algemeen aangenomen, alhoewel dit punt niet als dogma werd uitgeroepen. De hemelopneming van Maria, met lichaam en ziel, is dus geen dogma het is te zeggen dat het geen waarheid is door God geopenbaard en door de H. Kerk als te gelooven geleeraard. Het is dus geen punt van het Katholieke geloof. Toch wordt het in de Katholieke Kerk alge meen aangenomen Waarom 1. Er bestaat een eeuwenoude ononderbroken overlevering over Maria's tenhemelopneming. 2. Het druischt tegen de menschelijke rede en het hart der Katholieken in, dat God het li chaam van zijn Moeder zou overgeven aan het bederf van het graf. 3. Door Hare Onbevlekte Ontvangenis, moest Haar lichaam niet onderworpen worden aan de gevolgen der zonde. Ook Jezus kende de corrup tie van het graf niet, en daarom zou Hare dood slechts een korte poos duren, waarna Zij zou ont waken, om bekleed te worden met de onsterfe lijke glorie. Het Mariafeest van -Half Oogst is uitgedijd tot een algemeenen MOEDERSDAGzoodat he den ten dage, in de heele beschaafde wereld, nü tevens de huizelij ke moeders gevierd worden, dus elk voor zich zijn eigen moederke speciaal indachtig is, eert en feest Er zijn er echter reeds velen, wier moeder over leden is, en die den Vlaamschen dichter René De Clercq, in zijn Toortsen kunnen nazeggen: Mijn moeder was een heilige vrouw - O daar ligt blijdschap in dien rouw Mijn moeder was heilig, en rein en zoet Als de melk van haar borst... O, mijn moeder was goed! En schoon, schoon oud Niet één groef in haar wang, Haar oogen al ziel en haar woorden al zang Gij hoordet, gij zaagt haar. en vroegt, mijn vriend Ach, jongen, waar hebt ge zoo'n moeder verdiend En toch, gij wist nog niet half wat ze deed Uit verborgen zorgenhoe hard zij streed In de nederigheid van haar weduwsmart, Met een roos op 't gelaat en een doorn in 't hart Haar kinderen schonk zij het brood uit haar mond. Tot het laatste bloed uit haar warme wond... Mijn moeder!... Zoete gedachtenis Beheersch wat er goeds in mijn leven is Moederkensdag Laten wij dien dag innig en blij vieren (Nadruk verboden). W. KATHOLIEKE HOOGESCHOOL TE LEUVEN M. Heyman Autbert, van Westouter, kandidatuur in de wijsbegeerte, 2* proef, met onderscheiding. De plechtige afkondiging der uitslagen en het uitrei ken der diploma's aan de leerlingen der dagvakschool, afdeelingen metaal en hout. alsook aan de leerlingen der afdeeling snit en confectie, zal plaats hebben op Zondag 20 Augustus, te 3 uur namiddag,- in den Stads schouwburg. Vanden Peereboomplaats. Iedereen wordt vriendelijk ertoe uitgenoodigd. IEPER. Feest en Noveen van den H. Albertus van 6 tot 14 Augustus. Zondag 13 Augustus Gebedendag Te 9 u. en te 10 J u. plechtige mis, met gelegenheids sermoen, en vereering der relikwiën. Maandag14 Augustus Sluiting van de Noveen Heel den dag worSen de bedevaarders ontvangen, om gezegend te worden met de relikwiën van den H. Albertus. Mogen deze dagen, dagen van dank en betrouwen wezen Hoe dikwijls hebt U reeds, met de Thuindagen, de tentoonstelling in het Gesticht van de H. Familie, te leper, bezocht en hoe dikwijls hebt U gezegd 't Is al tijd meer en altijd beter Dit jaar vooral mocht de inrichting der H. Familie uitslagen boeken zooals nooit te voren een heele zaal officieele diploma's en getuigschriften van verschillen den aard verkondden de uitgebreidheid en de stevig heid van het onderwijs welke er verstrekt wordt. Niemand van alwie in een klas staat, en die ten toonstelling is gaan bezichtigen, zal hebben kunnen na laten zich af te vragen hoe het mogelijk is zulke jonge elementen, in zoo groot getal, tot dergelijke resultaten te brengen. Tevens heeft hij of zij moeten aanvoelen of naderbij kunnen berekenen wat een som arbeid en toewijding die uitslag van de meesteressen heeft ge vergd. Dat er hier van 8 urendagen geen spraak kan zijn geweest maar veeleer van achttienurendagen om de te verwerken stof zóó bereid voor te schotelen, dat ze reeds half verteerd was vooraleer de leerlingen ze te slikken kregen. Heer en Mevrouw Firmin Gouwy-Pintelon; Mejuffer Eliane Gouwy Mevrouw Weduwe Legrou-Pintelon, kinders en klein- kinders Heer Medard Pintelon-Braem De kinders van wijlen Heer en Mevrouw Francois Dehaerne-Simoen; De familiën Simoen, Legrou en Dehaerne. melden met droefheid het afsterven van hun teergelief den vader, schoonvader, grootvader, broeder, oom. grootoom en bloedverwant, Heer FELIX PINTELON Weduwnaar van Mevrouw Ludovica SIMOEN Vereerd met de Gouden Medalie van de Orde van Leopold II - De Herinneringsmedalie van het Eeuwfeest van 's Lands Onafhankelijkheid Het Burgerkruis van le klas en andere eereteekens. geboren te Brugge, den 2 April 1854. en godvruchtig overleden te leper, den 5 Oogst 1939. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien, leper. D'Hondstraat. 50. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 Augustus, om 8 1/2 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Jean DECLERCQ zoon van Petrus en Marie Dauchy. (1657) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 Augustus, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Achiel VERBEKE echtgenoot van Marie Devos. Dikkebuschesteenweg, 113. (1654) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 Oogst, om 11 uur, in Sint Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Mevrouw Joseph PEEL geboren Hélène Vandewalle. (1669) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN te willen bijwonen die zullen gezongen worden op Dinsdag 15 Oogst (O. L. V. Hemelvaart), om 9 uur, in de kerk der Paters Karmelieten (Patersstraat), en op Zondag 20" Oogst, om 7 i uur, in St Jacobskerk, tot zielelafe nis van Heer Roger DEMEERE (1670) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Oogst, om 8 uur, in het O. L. V. Hospitaal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw VANDENBROUCKE - VERMEERSCH (1671) De Apotheek van La Pharmacie de MrSEYS Dixmudestraat Rue de Dixmude is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 13 Augustus Dimanche 13 Aoüt en deze van et celle de M' VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de la Station op Dinsdag 15 Augustus le Mardi 15 Aoüt van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9