KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijR Te koop in olie goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper, Van alles wat EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 7 Een vierling in Holland. Engeland zou een geheimzinnig anti- duikbootwapen bezitten. Therese Neumann zou nog leven. Een record van dén Koning van Zweden. Zonderlinge strijd om een doofstom meisje. Petroleum te Leffinge en te Lichter- velde VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ j. G. DONCK Werkverschaffing aan geesteszieken. Driejarig kind reeds 1,55 meter hoog. Athletische wedstrijd tusschen Duitsch- land en België te Krefeld. Een nieuw stelsel van recruteering van vrijwilligers. Bedienden die geen aanspraak hebben op betaald verlof. De nieuwe volkstelling. De vergoedingen voor de opeischingen bij de voormobilisatie in September. Moet een werkgever bijdragen voor ge zinstoelagen betalen voor personeel dat bij hem kost en inwoon geniet Ziet uw vijftig-frankstukken na. Gasmaskers tegen 55 frank per stuk. De arbeid der vreemdelingen. Ouderdomsgrens. De Italianen moeten zich gasmaskers aanschaffen. Dansverbod in Duitschland voor meis jes onder de 1 8 jaar. Het elektriciteitsvraagstuk. --- Zooals men reeds weet werd enkele dagen geleden te Hengelo, in Nederland, een vierling geboren. Hij stelt het uitstekend moeder Pijlman eveneens. Op het oogen- blik slaapt Johannes broederlijk in één ledikantje tus- schen Antje en Aukje, terwijl zus Harmke in een apart bedje ligt. De gezondheidstoestand is zeer goed. Nog altijd trekt de woning van de familie Pijlman de aandacht. Hier zijn ze geborende voorbij gangers wijzen elkaar het huis aan. Maar niemand, die er niets te maken heeft, komt er binnen. De vader en de burgemeester houden heel verstandig voet bij stuk: géén soort publieke vermakelijkheid... Er komen nog steeds bloemen voor de gelukkige moe der en geschenken voor den vierling. Alles wordt dank baar aanvaard, maar elk geschenk waaraan een re- klaamgeurtje zit, gaat onverbiddellijk terug Lord Stanhope, de Engelsche minister van Marine, heeft tijdens het debat in het Hooger Huis over een motie van Lord Mattistone tot afschaffing van het duik bootwapen op humanitaire gronden, een verklaring af gelegd over Engelands anti-duikbootwapen. Hij gaf hierover geen enkele nadere aanduiding, maar sprak van het desbetreffende apparaat Ik geloof, aldus Lord Stanhope, dat de marine-auto riteiten van gevoelen zijn, dat wij onder gewone om standigheden duikbooten kunnen verjagen en bestrij den, wanneer wij dit bijzonder apparaat gebruiken, dat ik niet nader zal aanduiden, en dat de zekerheid geeft haar op te sporen. Ik geloof, dat andere naties dit we ten. Ik geloof niet, dat zij dit apparaat hebben, of iets dat er op lijkt. Toen indertijd werd aangekondigd dat Groot-Brit- tanje, in geval de duikbootaanvallen in de Middelland- sche zee zouden voortduren, het gerechtvaardigd zou achten, in dat gebied duikbooten tot zinken te brengen, hielden de aanvallen van duikbooten meteen op. Ik ge loof. dat dat de erkenning is van het feit. dat ons land den toestand op dit punt meester is. Lord Mottistone nam na het debat zijn motie terug. Enkele dagen geleden kon men uitvoerige berichten over den dood van Therese Neumann lezen, in alle dag bladen. Nu wordt echter door de vooraanstaande Katho lieke krant De Maasbode uit Holland, dit doodsbe richt formeel tegengesproken. Het blad schrijft: «We derom doet in de pers het bericht de ronde, dat de ge stigmatiseerde van Konnersreuht, Therese Neumann is overleden. Op grond van inlichtingen te bevoegder plaatse kunnen wij voor de zooveelste maal dit bericht, hetwelk steeds opnieuw opduikt, absoluut tegenspre ken.» Men weet dat Koning Gustaaf van Zweden een ver woed tennisspeler is, en dat hij, zooals trouwens al. de sportliefhebbers graag recorden slaat. Dezer dagen heeft hij er een nedergehaald en niet het kleinste Het is wel waar dat hij het niet verwierf als tennisspeler, maar wel als koning van Zweden. Ja, Gustaaf V, heeft thans den hoogsten ouderdom zijner dynastie bereikt. Tot hier toe was de recordhouder Karei XIV, anders gezegd de Fransche generaal Ber- nadotte. die de stichter der Zweedsche dynastie was. Deze overleed op 8 Maart 1844 in den ouderdom van 81 jaar en 42 dagen. Ingezien Gustaaf V op 16 Juni 1858 werd geboren, heeft hij dus sedert een paar weken dit record neergehaald, en op zijn naam gebracht. Voe gen wij hier nog bij dat hij thans de oudste regeerende vorst van Europa is In Cawnpore (Britsch-Indië) dreigde een vechtpartij tusschen Hindoes en Mohamedanen, om het bezit van een veertienjarig doofstom-meisje, dat zoowel door de Mohamedaansche als door de Hindoes werd opgeëischt. Beiden beweerden, dat het meisje onder hun hoede moest worden genomen. De kleeding van het meisje gaf geen uitkomst. Zij zelf kon niet duidelijk maken aan welken Godsdienst zij de voorkeur gaf. Tenslotte wist de politie het meisje uit de menigte te bevrijden. Voor het bureel bleven Mohamedanen en Hindoes haar echter opeischen Tenslotte trad de Kom- missaris als Salomop ophij liet het meisje twee maal tijden voorzetten, één bereid volgens Hindoesche op vattingen. de andere volgens Mohamedaansche gewoon ten. Het meisje koos de Hindoe-schotel, en werd des wege, tot genoegen van alle aanwezigen als een Hin does-weeshuiskind herkend. Naar gemeld wordt zijn op dit oogenblik boringen aan den gang op het grondgebied van de gemeente Lef finge. nabij Oostende, en ook te Lichtervelde, om aldaar na te gaan of er petroleum aanwezig is. De diepte op dit oogenblik bereikt is 400 meter. De boringen zullen desnoods tot 2000 meter worden doorgezet. Men weet dat enkele jaren geleden, in de Kempen, bij Mol, eveneens naar petroleum werd gezocht. Deze boringen werden evenwel stopgezet. Naar verluidt zou dit gebeurd zijn. omdat de ondernemers niet tot akkoord 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255 kwamen met den Staat aangaande het eigendomsrecht van het eventueel ontdekte petroleum. De Belgische wetgeving voorziet dat alle grondstoffen, op het Belgisch grondgebied ontdekt eigendom worden van den Bel gischen Staat, die dan voor de eventueele exploitatie concessies kan verleenen. De achtste tentoonstelling van handwerken zal plaats hebben in de kolonie te Geel. van 20 tot en met 27 Au gustus aanstaande. Al de werken zijn door de verpleegden vervaardigd Men heeft er prachtige borduurwerken, kunst- en ge woon breiwerk, schilderijen en schilderwerk, houtbe werking, kant, weefsel en haakwerk. Het doel dezer tentoonstelling is de patiënten in hun vrijen tijd in de gelegenheid te stellen nuttige en tevens loonende bezigheid te laten verrichten, teneinde een terugkeer inde maatschappij te bevorderen. De tentoonstelling wordt gehouden in de vergader zaal der kolonie, Passtraat, 128, te Geel, van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Enkele weken geleden werd in een ziekenhuis van Lenox Hill, in de Vereenigde Staten, een driejarig kind afgeleverd, dat plotseling met een verbazingwekkende snelheid in de hoogte begon te schieten. De genees- heeren weten geen raad, hoe zij den groei kunnen ver tragen. Het kind heeft nu reeds een lengte van 1,55 meter bereikt, en het is nog niet te voorzien, wanneer de angstwekkende snelheid yan de abnormale ontwik keling zal afnemen. De dokters vermoeden dat de snelle groei een gevolg is van een overmatige functie van de klieren. De pa tient is overigens geestelijk volkomen normaal en lijdt ook geen lichamelijke pijn. Wel moet hij voortdurend in bed liggen. In het stadion te Krefeld dat verleden jaar ingewijd werd, en een der modernste inrichtingen van Duitsch- land is, heeft er op 26 en 27 Augustus een wedstrijd in athletiek tusschen België en Duitschland plaats.. Onder de ingeschrevene vindt mén de namen van den Duit- schen meester in het gewicht werpen Bongen, en van de gewestelijke meesters Mertens (200 m.) en Böhmer (hoogspringen). De Belgische kampioen van wereld klasse Mostert loopt eveneens te Krefeld. Naar verluidt zou Minister Denis een nieuw stelsel van recruteering van vrijwilligers ontworpen hebben, dat tot doel zou hebben -de vergoeding van 300 tot 500 fr. aan de jonge mannen die meer dan 12 maanden dienst verrichten, af te schaffen. Tegelijkertijd zou het vraagstuk der wederopgeroe- penen en van degenen die langer dan him term onder de wapens werden gehouden, zijn opgelost. Naar blijkt uit een verklaring van den minister van Arbeid en Sociale Voorzorg is de wetgeving op het ver lof met behoud van loon niet toepasselijk op de be dienden van bouwmeesters, geneesheeren en andere personen die een vrij beroep uitoefenen. In 1940 heeft de nieuwe volkstelling plaats, die ook zou slaan op de talen die in het land gesproken worden. Reeds nu wordt medegedeeld dat bij het vaststellen van het aantal ingezetenen die deze of gene taal spre ken, de vreemdelingen niet meer zouden medegerekend worden. Bij ongeveer 120.000 burgers werden in September 1938 opeischingen verricht, hetzij motorvoertuigen, paarden, brandstoffen, enz... Tevens werd aan zekere personen schade berokkend. De betalingen zijn sedert November 11. begonnen en het zal nog een zekeren tijd duren alvorens de nog te onderzoeken dossiers vereffend zijn, want de diensten van Landsverdediging moeten door de verstrekkers geëischte vergoedingen nazien, daar al de gedane be talingen bij het Rekenhof moeten verantwoord worden. Tot nu toe werden 6 millioen 800.000 fr. uitbetaald Ziehier het antwoord op deze vraag Een ambachtsman die rechtstreeks voor de verbrui kers werkt is er niet toe gehouden lid te worden van een compensatiekas voor kindertoeslagen indien hij, gewoonlijk, maar een enkelen persoon te werk stelt krachtens een dienstcontract, op voorwaarde dat deze bij hem op bestendige wijze kost en inwoon geniete en geen eigen huishouden hebbe. Die uitzondering geldt ook ten aanzien van de klein handelaars, landbouwers, veefokkers en exploitanten van een boschbouwbedrijf die, als werkgevers, maar één werknemer te werk stellen in de aangehaalde voor waarden. Zijn er eveneens ontslagen van bijdragen aan een compensatiekas, de personen welke geen andere arbei ders in dienst hebben dan dienstboden of huisbedienden, die bij hen op bestendige wijze kost en inwoon genie ten en uitsluitend huishoudelijk werk te verrichten heb ben. De zilveren 50-frankstukken aangemunt bij gelegen heid van de Brusselsche Tentoonstelling 1935 en van het Eeuwfeest der Belgische Spoorwegen, hadden met ingang van 15 Juni 11. geen wettelijken koers meer. Tot 31 Oktober 1939 kunnen die stukken worden om gewisseld tegen munt met wettelijken koers bij de kas sen van de Nationale Bank van België in en buiten de hoofdstad. In de steden en gemeenten waar geen agent schap var. de Nationale Bank bestaat worden zij aan genomen door de postontvangers, ontvangers der be lastingen, der douanen en accijnzen, der registratie en domeinen. Eerlang zullen onderrichtingen worden verstrekt, welke verband houden met de passieve luchtverdedi ging. Elkeen moet namelijk weten wat er bij een gas aanval te doen en te laten valt Thans worden in het land vijf duizend gasmaskers per dag vervaardigd. De Bond tegen het Luchtgevaar verkoopt de maskers 55 frank per stuk. Aan behoeftigen worden de maskers kosteloos uitge deeld aan de scholen wordt een voorraad verstrekt. In het geheel zijn er drie millioen maskers noodig. Zes honderd duizend zijn besteld geworden. Vier millioen jute-zakjes zijn aan de gemeenten overgemaakt geworden, die ze aan de particulieren moeten ver strekken. Deze met aarde gevulde zakjes dienen om de keldergaten dicht te maken. Een millioen zakken zand zijn besteld. Zij zullen op de zolders worden geplaatst, om door bommen veroorzaakte branden te dooven. Schuilloopgraven zullen aangelegd worden voor de personen die over geen tuin beschikken. De nieuwe ge bouwen opgericht voor rekening van den Staat krijgen gaskelders. De Minister van Ekonomische Zaken, werkt aan de voorbereiding van koninklijke besluiten tot regeling van den arbeid der vreemdelingen. Zij strekken ertoe die vreemdelingen aan een strenge kontrool te onderwerpen en hun het bezit der beroeps- kaart op te leggen, wier aflevering zal onderworpen zijn aan politievoorwaarden. Toekomende maand wordt luitenant-generaal Denis door de ouderdomsgrens getroffen en moet hij den ac tieven dienst verlaten. Dit dwingt hem echter geenszins om af te treden als minister van landsverdediging. Alle Italiaansche bladen publiceeren communiqué's waarin de bevolking aangeraden wordt zich zoo spoe dig mogelijk van gasmaskers te voorzien en niet de sancties af te wachten, welke de militaire autoriteiten zullen nemen tegen degenen, die geen maskers bezitten. De hoofdcommissaris van politie van Breslau heeft, naar de Frankfurter Zeitungmededeelt, bepaald, dat voortaan tegen meisjes onder de 18 jaar, die zon der begeleiding van haar ouders of haar verzorgers in openbare dansgelegenheden worden aangetroffen, zon der aanzien des persoons opvoedende voorzorgsmaat regelen zullen worden genomen. Bovendien zullen de ouders of verzorgers, die hun plicht om toezicht te houden zoo grof veronachtzaamd hebben streng worden gestraft. Ook de eigenaars van zalen en de dansorga- nisatoren worden met straf bedreigd als zij zulke meisjes niet buiten hun lokalen houden. Men weet dat de regeering voornemens was een taks op de winsten van de electriciteitsmaatschappijen te heffen, die 50 millioen moest opbrengen. Thans zouden de electriciteitsmaatschappijen een andere regeling voorgesteld hebben. Zij zouden name lijk den intrest betalen van de leening van 700 millioen, welke de spoorwegmaatschappij zou aangaan voor het electrificeeren van enkele voorname spoorlijnen. Door de werken, die aldus zouden uitgevoerd worden, zou de Staat 100 millioen aan gelden voor werkloozensteun kunnen uitsparen beweert men. Het schijnt echter dat er aan zoo'n plan bezwaren verbonden zijn, althans voorloopig. De taks op de wins ten van de electriciteitsmaatschappijen was er noodig om het begrootingsevenwicht te helpen verzekeren. En indien de spoorwegmaatschappij een leening aangaat, zouden daardoor zelf de leening mogelijkheden van den Staat ingekrompen worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 15