GARAGE TYTGAT Smeerdienst MARFAK Station de graissage MARFAK Leest en verspreidt HET YPERSCHE Laat uw auto smeren in den nieuw geïnstaileerden van de GEWELDIG ONWEDER RICHT OVERGROOTE SCHADE AAN Faites graisser votre voiture a la nouvelle du Maarschalk Frenchlaan YPER Agentschap «PEUGEOT» en Vrachtwagens VOLVO Boulevard Maréchal French YPRES Agence «PEUGEOT» et Camions «VOLVO» kocht geweest. De Heer de Villemessant over leed echter vooraleer zijn plan te kunnen verwe zenlijken. Vijf jaar later ondernam M. Daloz zelf de ver wezenlijking van het ontworpen plan en M. Ray mond Lens, hoofdconducteur van Bruggen en We gen, een kind der streek, werd gelast met het trek ken der straten, twee hoofdstraten gelijkloopend met de zee rue de Paris en rue de Londres, en een tiental smallere dweerschstraten. De duinen werden op die plaatsen vereffend en, den 22 Maart 1882, waren de werken voleindigd en de straten getrokken. Toen verhief zich daar een enkel steenen huisje, een herberg x A la naissance de la Plage geheeten. Wat later bouwde een andere notaris, M. Sau- mon, van Aix-en-Issart, er de twee eerste lust huisjes. Wanneer M. Daloz, de vader van Le Touquet, stierf in 1885, waren er daar, benevens het kas teel en de huizen der bewakers van de vuurto rens, nog maar vijf lusthuizen. Het jaar nadien werden er nog enkele bijge bouwd en in 1887 bezat Paris-Plage reeds drie hotels, een kerk, een overdekte markt, een tele graafkantoor en een vijftigtal lusthuizen. In 1896 waren er daar reeds 241 woningen en in 1902 was dit getal tot 355 gegroeid. Zoo ontstond stilaan dit moöi badstadje, dat in 1893 in volle feest was toen de treinwachters voor de eerste maal den naam van Paris-Page in de statie van Etaples afriepen en de spoorwegmaat schappij van het Noorden alzoo den naam dier opkomende stad officieel erkende. In 1894 kwam zich daar een engelsche maat schappij vestigen die in 1902 het domein van Le Touquet aan de familie Daloz kocht voor 870.000 frank en er machtig toe bijbracht om van de wor dende badstad te maken wat zij thans is. Sport- en speelpleinen werden er ingericht, hotels, tot zelfs éen Casino werden er gebouwd, en weldra kwamen daar evenveel Engelschen als Franschen benevens de plezieren van de zee ook het genot van dit eenig mooi bosch zoeken. De eerste golf werd in 1904 ingehuldigd door den toenmaligen eerste minister van Engeland, M. A. J. Balfour, en sedertdien hebben de links» van Le Touquet die reeds tot tweemaal toe moes ten vergroot worden, spelers van alle wereld- deelen aangelokt. In 1906 werd, benevens de Engelsche maat schappij Touquet Syndicate Limited een fran- sche groep gevormd thans vertegenwoordigd door de Société Générale met het doel een strook van 225 hectaren uit te baten. Nieuwe banen werden aangelegd, de water-, gas- en electriciteitsleidingen werden geplaatst, de verkoop van bouwgronden werd bespoedigd, het bouwen der eerste groote hotels werd ver gemakkelijkt. een tramlijn werd van de golfbaan naar het centrum van de plaats aangelegd, enz. Dank aan die innige en uiterst gelukkige sa menwerking van Engelschen en Franschen ver wierf Le Touquet reeds zekere faam en werd die plaats meer en meer bezocht. Tengevolge hunner gedurige uitbreiding wer den Le Touquet en Paris-Plage in 1903 versmol ten om voortaan maar een en dezelfde stad meer te vormen. De duinen, die het zicht op de zee be lemmerden, werden weggenomen, een zeedijk werd gebouwd en eindelijk, den 12 Maart 1912, werd deze nieuwe badplaats officieel als ge meente opgericht. In twee jaar tijd was Le Touquet-Paris-Plage opnieuw machtig vooruitgegaan en geleek reeds, niet alleen op een goed ingerichte stad, maar aan een badplaats aan dewelke een schoone toekomst was voorbehouden. De oorlog onderbrak alle ver dere uitbreiding, en de hotelkamers, alsook de feest- en speelzalen werden in hospitaalzalen herschapen. Gekwetsten en vluchtelingen werden er gedurende deze gruweljaren liefdevol ver zorgd en gulhartig ontvangen. Na den oorlog hernam Le Touquet-Paris-Plage stilaan nieuw leven. Den 22 Juli 1922 werd de prachtige zeedijk ingehuldigd. Dank aan een lee ning door het gemeentebestuur uitgegeven, werd een nieuwe brug over de Canche gebouwd die den 6 Juni 1926 ingehuldigd werd. De sport be gon er op ongehoorde wijze te bloeien en thans is de paardenkoers het land door bekend, en polo, jacht, enz. trekken steeds meer en meer liefheb bers aan, onder dewelke men niet zelden namen vindt van de meest vooraanstaande personen van vreemde landen. In de kreek van de Canche, rivier die men uit haar bedding heeft moeten drijven en door een dijk van ongeveer 3 kilometer lang moet tegen houden, richtte men in drie jaar tijd een hippo droom in. Een nieuw luxe hotel Westminster kwam de vroegere houten Casino vervangen, en weinige jaren nadien waren daar reeds een tien tal andere groote hotels opgericht. In Juni 1931 had de inhuldiging plaats van het prachtig stadhuis, een echt meesterwerk van anglo-normandische bouwkunst, ontworpen door de bouwkundigen Debrouwer en Drobecq. In 1932 werd de vijftigste verjaring van het be staan van Le Touquet-Paris-Plage herdacht. Toen beschikten de hotels reeds over een 3000 kamers en meer dan 1000 gemeubileerde villas, waarvan vele de bewondering der bezoekers afdwingen, konden dan reeds ter beschikking der families gesteld worden. Ziedaar wat de durf kracht der inwoners, van het gemeentebestuur, van de plaatselijke ver- eenigingen, waaronder de Société des Grands Etablissements Syndicat d'Initiative hotel maatschappijen en andere, vermagin enkele jaren van een ongekende, verlaten streek een der mooiste en meestbezochte badsteden van Frank rijk maken. De meer dan 300 Yperlingen die op 30 Juni 1935 het groot genoegen hadden de heerlijke reis naar Paris-Plage meê te maken en waaronder velen er gedurende de oorlogsjaren verbleven hadden, hebben met verbazing getuige geweest van den wonderbaren opgang die deze badstad sedert den oorlog heeft gekend. Ze hebben met bewondering gezien welke ongehoorde uitbreiding ze sedert dien genomen heeft, welke groote verbeteringen en verfraaiingen er verwezenlijkt werden. In die weinige jaren waren tal van luxueuze hotels ge bouwd geweest, op het strand was een prachtig zwembad opgericht geworden, nieuwe kwartieren waren ontstaan, nieuwe lanen en straten getrok ken en ook nieuwe parken en hovingen aangelegd en onder deze laatste bevindt zich onder meer de hof van Yper die alzoo genoemd werd ter herin nering aan de vele Yperlingen die aldaar vier jaren lang verbleven. De inhuldiging van dezen prachtigen hof gaf aanleiding tot een reeks heerlijke feestelijkheden waarvan al dezen, die het geluk hadden ze bij te wonen, onuitwischbaar de zoetste herinnering be waren. Niet alleen de luister van de verscheidene plechtigheden welke tijdens de officieele ont vangst voorzien waren, doch vooral het zoo gul hartig en geestdriftig onthaal dat de Yperlingen er vanwege de bevolking genoten, de prachtig versierde straten, de algemeen bevlagde huizen, hebben op hen den heerlijksten indruk gemaakt en hen het deugddoend bewijs geleverd van de innige genegenheid welke de bewoners en Het stadsbestuur van Paris-Plage de Yperlingen toe dragen. Nu dat wij, die zooveel aan het gastvrije Paris- Plage verschuldigd zijn, op onze beurt de eer zullen hebben de municipaliteit ervan hier in onze heropgebouwde stad officieel te mogen ont vangen, ware het te hopen dat ook onze bevolking zich eenparig en geestdriftig beijvere om huizen en straten te bevlaggen en te versieren, om har telijk meê te vieren, opdat de ontvangst der overheden van Paris-Plage te Yper niet deze van de Yperlingen te Paris-Plage overtreffe maar ze mogelijk toch evenare, opdat de municipaliteit en de bewoners van Le Touquet-Paris-Plage hier werkelijk zouden zien en voelen dat ook ons hert nog warm en dankbaar klopt voor dezen die aan zoovelen der onzen vier jaar lang hulp en bij stand, huisvesting en steun zoo van materieelen als van moreelen aard hebben verleend. De inhuldiging van de Square Le Touquet op Zondag 10 September aanstaande zal voor de stad Yper en haar bewoners een eenige gelegen heid zijn om aan onze fransche vrienden vanParis- Plage te bewijzen hoezeer wij hen erkentelijk zijn voor al hetgeen zij tijdens den oorlog voor Yper en zoovelen zijner ongelukkige bewoners gedaan hebben. Aan dezen plicht van dankbaar heid mag niemand zich onttrekken en op Zondag 10 September a. s. moet de bevlagging algemeen zijn, moet Yper volop in feesttooi zijn zooals nog nooit te voren ter eere zijner weldoeners van 1914-18. De oogstvruchtën en vooral de tabakvelden zijn erg beschadigd. Maandag namiddag, rond 6 u„ had hier boven de streek een wolkbreuk plaats welke gepaard ging met een hevige hagel- en dondervlaag zooals we er nog maar zelden zagen. Bijna een half uur lang gutste het water bij stroomen neer zoodat men er onmogelijk kon door zien. Benauwelijke bliksemschichteff doorklief den de lucht en ruim een kwart uur lang vielen hagelsteenen of liever echte ijsbrokken neer. waarvan het meerendeel de grootte van een dui venei bereikten. Ook was, toen dit echt noodweder wat opklaar de, de aanblik der velden oprecht pijnlijk. De oogstvruchten die grootendeels nog te velde in stuiken stonden waren doornat, de buitenste aren der schoven waren door den hagel letterlijk uit- gedorschen, vele schoven lagen links en rechts verspreid en zelfs waren er die door den wind een heel eind ver waren weggeslingerd, geweest. Ook partijen paardeboonen waren op het land uitge- dorschen zoodat het onnoodig is ze af te doen de beetenvelden waren eveneens deerlijk geha vend en de bladeren ervan gansch doorhakkeld zoodat dit een groote vertraging in den groei voor gevolg zal hebben en ook het veevoeder schaarscher zal maken. Ook in de boomgaarden hadden de vruchten het op vele plaatsen leelijk te verduren en in sommige groententuinen blijft er niets meer over, doch vooral de tabakvelden zijn het ergst gesteld. Sommige zelfs, zooals deze toebehoorende aan den Heer Desmyttere Henri, gelegen nabij Zillebeke statie langs de spoor baan Yper-Kortrijk, en deze van M. Gaston Van- denbroucke, wijk Pollepel, en M. René Forrez, op het gehucht Zwarte Leen, allen te Zillebeke, zijn totaal verwoest. Van de planten blijven al leen nog de gekneusde en geknakte stengels over terwijl de bladeren gansch doorhakkeld en vol ledig onbruikbaar zijn. Alleen aan de tabak lijdt ieder dezer landbouwers meer dan tienduizenden frank schade. De aangerichte schade te lande is werkelijk onberekenbaar en na de geweldige en zoo na- deelige vorst van verleden winter heeft het on- weder van Maandag laatst voor vele landbouwers de noodlottigste gevolgen gehad. Eigenaardig is het echter hoe die hagelvlaag bij strepen heeft gewoed. Op de eene hoeve is schier alles verdelgd, terwijl daar aanpalende landen weinig of niet te lijden hadden. Hier ook in de stad werd er veel onheil ge sticht. Talrijke kelders liepen onder water, vele telefoontoestellen waren tijdelijk buiten gebruik en op vele plaatsen werden ruiten stukgeslagen. Ook de bliksem sloeg in op verscheidene plaat sen zonder evenwel groot onheil te stichten. Op het gehucht de Brijke werd een motor verbrand, te Zillebeke werden de draden der electrische leiding van de filtreerstatie getroffen. Naar we in dagbladen zien heeft het onweder van Maandag zoowat overal, zoowel in binnen- als in buitenland van zijn perten gespeeld. Op talrijke plaatsen werd brand gesticht en hadden overstroomingen plaats. Te Halewijn onder meer was de spoorlijn door de geweldige stortregens ingezakt met het gevolg dat een werkerstrein ontspoorde en er een paniek ontstond onder de reizigers die al door de overstroomde landerijen op de vlucht sloegen. Overal werd aanzienlijke schade aangericht en op vele plaatsen werd in korten tijd de vrucht van een gansch jaar werken en zwoegen ver nietigd. Vele onweders teisterden reeds onze streek, doch menschen van jaren zeggen dat zij nog nooit zooveel schade hebben weten aanrich ten dan tijdens de hagelneerslag en stortvlaag van Maandag laatst.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2