TOWISMfflnifK HET YPERSCHE- LA REGION D YPRES «Le Musée de Guerre du Saillant»! Zielmissen "20 |aar, N 22 26 Oogst 1939 20 Année, N 22 26 Aoüt 1939 BI JVOEGSEL SUPPLEMENT Gevonden en Verloren Voorwerpen Stadsjongensschool leper DE KLASSEN HERBEGINNEN BONJOUR, MONSIEUR! Le Musée de Guerre du Saillant d'Ypresentrée Rue du Verger. Oudleerlingendag in het St Vincentscollege te Yper Bedevaart en Algemeene Vergadering der Vrienden van Lourdes te Dadizeele op Dinsdag 12 September 1939 S. Jozefs Kerk der Karmelieten BEDANKING Zondagrust Repos Dominical Wanneer vreemde toeristen naar onze stad ko men, geldt dikwijls hun eerste bezoek aan de her bouwde St Maartenskerk, waar zij naast de voor name eenheid in de lijnen ook den rijkdom van beeldhouwwerk kunnen bewonderen. Voor dat beeldhouwwerk zijn drie namen te onthouden A. De Beule, O. Sinia en J. Lelan. Over dezen eersten kunstenaar die zoo een ruim en laten we maar zeggen schitterend aandeel heeft gehad in de versiering van onze kathedraal willen we he den enkele woorden wijden. Aloys De Beule werd in 1861 te Zele geboren, als vijfde kind van schoenmaker Jan Baptiste De Beule, die nochtans aanleg had voor teekenen. Aloys ging naar school tot 10 jaar, waarna hij eveneens den schoenlappersstiel aanleerde. Op 23 jarigen ouderdom werd hij ziek en moest het schoenlappen vaarwel zeggendaar hij intus- schen reeds bewezen had aanleg te bezitten voor het houtsnijden ging hij op stiel te Gent, en na eenigen tijd werd hij-aldaar leerling van de St- Lucasschool. Hier behaalde hij in de zesde klas den eersten prijs, ook in de zevende en bij het eindigen der achtste en hoogste klas den grooten prijs der St Lucasschoolmet een half-verheven beeldwerk De Dood van Karei den Goede Nu zou hij voor eigen rekening beginnen te werken. Hard was de aanvang van zijn loopbaan, want het duurde lang eer hij bestellingen kreeg. Toch kwamen ze en vooral Kruiswegen wer den hem besteld, waarvan de schoonste deze zijn van de St Jacobskerk te Gent, van het Benedic tijnerklooster te Ramsgate in Engeland, van de St Baafskathedraal te Gent, van de kerk te Gistel. Zoo maakte hij er tijdens zijn leven 14 oorspron kelijke, waarvan elf in het land bleven en drie naar Engeland gingen. Buiten deze «Kruiswe gen Is zijn godsdienstig werk zeer omvangrijk, want hij boetseerde nog ontelbare pieta's, ge boorten, kalvaries, voorstellingen uit de levens der heiligen, enz.ook onder meer het bekende werk Christus aan den Yzer op enkele stappen van het Yzerkruis te Diksmuide. Na den oorlog, toen de godsvrucht tot het H. Hart zich geweldig uitbreidde kreeg De Beule heel wat bestellingen van dergelijke beelden, en wel voor 6 kerken in Nederland en voor 5 in Bel gië, waaronder dat van leper. Tot in 1914 bleef A. De Beule hoofdzakelijk de schepper van godsdienstige werken, hoewel hij toch ook reeds prachtige proeven van profane kunst had geleverd en wel in de twee monumen ten van den Boerenkrijg, nl. te Mol en te Over- mere, alsook in het Ros Beiaard-gedenkteeken in 1913 te Gent op de Wereldtentoonstelling opge richt. Na den oorlog echter zou hij gelegenheid krij gen om in talrijke plaatsen gedenkteekens op te richten gewijd aan de nagedachtenis der gesneu velden zoo werden door De Beule in niet minder dan 21 plaatsen oorlogsmonumenten gemaakt, waarvan dat van Doornik het best geslaagde en indrukwekkendste is. In onze streek kennen wij dat van leper, alsook deze van Ploegsteert en Elverdinge. Dit laatste, een bas-relief aan het gemeentehuis aangebracht, is terecht een ver dienstelijk stuk dat een stervenden soldaat af beeldt die door een engel wordt gekust. Maar vooral te leper zou Al. De Beule prachtig werk kunnen uitvoeren in samenwerking met zijn oud makker der Gentsche St Lucasschool, Ing. Archit. J. Coomans. Reeds voor den oorlog had De Beule het prach tige zijportiek van St Maartenskerk uitgevoerd, en zoo kon Arch. Coomans den knappen kunste naar De Beule als een zijner voornaamste mede werkers uitkiezen in den heropbouw onzer kathe draal. Het werk van dezen beeldhouwer zijn wij in de gelegenheid eiken dag te bewonderen. Maar ook nog ander werk werd door hem ge maakt en weltwee beelden aan den gevel van het Gerechtshof (De Rechtvaardigheid en het Recht) voor de Dank van Kortrijk, twee beelden Handel en Nijverheidaan den stads schouwburg, twee beelden de Volksmuziek en de Kunstmuziekaan het stadhuis, de medaljons van de zeven Hoofdzonden aan het Belfort, de vier beelden van Koning Albert, Koningin Elisabeth, Boudewijn van Konstantinopel en Maria van Champagne, en verder nog het oor- logsgedenkteeken waarover wij reeds vroeger spraken. Is dat geen voldoende reden opdat de naam van Alois De Beule aan de Ieperlingen zou bekend zijn? Wij gelooven het toch. Alois De Beule over leed in December 1935, maar na zijn dood wer den nog enkele kunstgewrochten afgemaakt, die reeds vroeger door hem waren ontworpen, zoo bv. de triomfboog Salvator Mundi en de 9 beel den van het zijportaal van St Maartens, als tweede uitvoering van het vooroorlogsche kunst werk. Laten wij te leper den kunstenaar De Beule niet vergeten. Reysiger. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 17 Oogst, door Mc Dehaene Jeanne, de Stuersstraat, een gouden halsketting. Vrijdag 18, door Jvr. Hollebeke Godelieve, Korte Thouroutstraat, een contactsleutel van auto, merk Omega Nr Z. P. 2891. Zaterdag 19, door Me Vandenberghe Simonne, Ligy- wijk, een vrouwenhoed. Maandag 21, door M. Ronse Hubert, Kalfvaart, een dameshandschoen. Door M. Kooyman Cyrille. Dixmudestraat, een mans- klak. Door Mej. Degryse Gabrielle, Eigen Heerdstraat, een dameshandschoen. Verloren. Donderdag 17 Oogst, door M. Domicent Valère, van Waasten, een contactsleutel van auto. Door M. Richmond John, Blinde Liedenstraat, een fototoestel Kodak. Vrijdag 18, door Me Vanommeslaeghe Marcella. Heere Janstraat, een zilveren armband. Zaterdag 19, is bij M. Gryffon Emile, Statiestraat, een fazantkieken weggevlogen. Door Mej. Donche Marie-Thérèse, Korte Thourout straat, een handtasch bevattende een kerkboekje. Door Me Vandenbilcke Bertha, Bruggesteenweg, een brieventasch dienende voor geldbeugel en eenig klein geld bevattende. Zondag 20, door M. Wenes Gerard. Vandenpeere- boomplaats, een kindervelo met 3 wielen. Belooning aan wien dit rijwiel terugbrengt. Door M. Houtayne W., van Londen, een bril in hoorn bevat in een koker dragende naam en adres van den eigenaar. Woensdag 23, door Mej. Druez Antoinette. Carton- straat, een zilveren armband. De inschrijving der nieuwe leerlingen heeft plaats op Zaterdag 2 September en op den dag der heropening, 4 September. Ingang St Niklaas- straat, 2. Op Maandag 4 September voor de leerlingen van de Stadjongensschool, St Niklaasstraat Stadsmeisjesschool, Rijsselstraat Stadsmeisjesschool, St Janstraat St Aloysiusschool, d'Hondtstraat St Michielsschool, Elverdinghestraat. St Vincentiuscollege Lagere afdeeling St- Jacobsstraat H. Harteschool Lamotte Capucienenstraat Mariaschool Lamotte Rijselstraat St Jozefsschool, Meenensteenweg, Kalfvaart en Potyze O. L. Vrouw van Tuineschool, Beluikstraat. Op Donderdag 14 September voor de leerlingen van de H. Familie de Stuersstraat Rousbrugge Dames Maloulaan Humaniora van 't College, Bollingstraat. Op Maandag 18 September voor de leerlingen der voorbereidende afdeeling, der middelbare afdeeling en der meisjesafdeeling van de Middel bare Staatsschool, De Montstraat. «MPMMHnWMHHMIMMMflWfmW AVEZ-VOUS VISITÉ LES MUSÉES EN VILLE Commencez par vous serez si agréablement surpris que vous désirerez en visiter d'autres TOU JOURS DU NOUVEAU! Op Zondag 27 Augustus aanstaande worden de nieuwe gebouwen, welke onlangs in het St Vincentscollege al hier opgetrokken werden, plechtig door Zijne Hoog waardige Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, in gewijd. Te dezer gelegenheid wordt in het Bisschoppelijk College van Yper een eerste oudleerlingendag gehou den. waarop alle oudleerlingen vriendelijk uitgenoo- digd worden, ten einde er met hunne oud-leeraars en hunne oud-medemakkers te verbroederen in het oud college waar zij werden opgevoed en ^oms jaren lang samen hebben geleefd. Het programma van dezen gezelligen oud-leerlingen dag, die de vriendschapsbanden tusschen de oud-stu denten nog inniger moet maken, is als volgt opgesteld: Te 10 u. 30H. Mis in de kapel van het College. Te 11 uur: Inwijding der nieuwe gebouwen. Daarna vergadering in de feestzaal. Te 12 u. 30Gezamenlijk feestmaal, gevolgd van ge zellig samenzijn. DAGORDE Kwart voor 10 uur, aan 't Oud gemeentehuis, afha ling door de parochiale geestelijkheid. Te 10 uur, Hoogmis en Sermoen in de Basiliek. Na de Hoogmis, Processie. De mannen verrichten de verschillige diensten en de andere Bedevaarders vol gen het Allerheiligste Sacrament. Onmiddellijk na de Processie, vergadering in de gil- dezaal. Te 2 uur, Ommegang der VII Weeën, daarna Lof. Al de ieveraarsters der Vrienden van Lourdes worden dringend en vriendelijk verzocht hunne leden te verwittigen. De inschrijvingen worden aanvaard tot 8 September bij 1) M. Robert Soubry, Elverdinghestraat, 16, leper 2) Klooster der Paters Capueienen. Kruisstraat 3) Bij al de Ieveraarsters. Prijs der reis 7 fr. Vertrek Ieper-Statie 8,15 uur. Terug uit Dadizeele 4,30 uur. Alle godvruchtige geloovigen mogen aan die bede vaart deel nemen. Giften voor de kaars worden in dank aangenomen. De Voorzitter van 't Komiteit, Robert Soubry. Broederschap van 't H. Kind Jesus van Praag Zondag 27 Augustus Te 7 i u., mis met algemeene kommunie. Te 5 u., maandelijksche vergadering. Wij verwachten u, kinderen, spijts het verlof. Mevrouw Weduwe J. Cornillie, haar kinders en de familieleden bidden de vele vrienden die christelijk deelgenomen hebben in hun rouw bij het overlijden van hun diepbetreurden echtgenoot, vader, broeder en bloedverwant, Heer Jules CORNILLIE Eereschoolhoofd de uitdrukking te aanvaarden van hun welgemeenden dank. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 Oogst, om 7 uur, in de pa rochiale kerk van Brielen, tot zielelafenis van Heer Leon ROSSELLE echtgenoot van Vrouw Leonie Marchand. (1687) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 27 Oogst, om 11 uur, in Sint Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Henri WULLUS. (1685) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 3 September, om 9 uur, in de kerk der Paters Karmelieten, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Fr. DE GRYZE-DUPREZ en kinders Marie-Louise en Camille. (1688) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANDAMME Rijselstraat oRue de Lille is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 27 Augustus Dimanche 27 Aoüt van 8 tot 12 uur en Tan 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9