5 Burgerlijke Stand van Yper In het Ministerie van Landsverdediging Tegen de stijging der Kleinhandelsprijzen Het Pakket van den Soldaat Registers DRUKKERIJ DUMORTIER zijn die welke bij de eenheden van het Leger be staan. De rangschikking in wachten der le en 2' klasse wordt door den Minister van Landsverdediging bepaald. Artikel 16. Een Koninklijk Besluit bepaalt de reglementen van het Leger welke toepasselijk zijn op de Territoriale Wacht voor Luchtafweer, en stelt het tuchtreglement vast dat van toepas sing is op het niet-permanent personeel. Artikel 17. Het taalstelsel van het Leger is toepasselijk op de Territoriale Wacht voor Lucht afweer. Artikel 18. De gemeenten die, krachtens een beslissing van den Minister van Landsverdedi ging, het voordeel genieten van een door de een heden der Wacht verzekerde eigen verdediging, stellen de tot het inrichten van de schietstellin- gen noodige terreinen ter beschikking van deze eenheden. Artikel 19. Artikel 7 der wet van 7 Augustus 1922, betreffende het dienstcontract, is toepasse lijk op de leden van het niet permanent perso neel die gebonden zijn door een dienstcontract, een door de wet van 10 Maart 1900 beheerschte arbeidsovereenkomst, of als dienstboden en an dere loontrekkende bedienden. 3. WERVING. Artikel 20. Om deel te kunnen uitmaken van de Wacht moet men Belg zijn. Artikel 21. De officieren van de Wacht, van af den graad van onderluitenant tot en met dien van majoor, worden uit de actieve of de reserve kaders van het leger gerecruteerd. Een zeker aantal betrekkingen van lager offi cier kunnen begeven worden aan vrijwilligers, die aan de bij een Koninklijk Besluit bepaalde voorwaarden voldaan hebben en aan wie een graad van officier van het aanvullingskader zal worden verleend. De Minister van Landsverdediging bepaalt op geregelde tijden het getal officieren van ieder dezer verschillende categorieën. Artikel 22. Ten einde de rechten op bevor dering van de officieren van het actief en van het reservekader te vrijwaren, bepaalt de Minister van Landsverdediging de voorwaarden waaraan de aanwijzing van officier dezer categorieën voor de Territoriale Wacht voor Luchtafweer onder worpen is. Artikel 23. De Wacht wordt, in princiep ge vormd op grondslag van de plaatselijke werving. Deze werving is beperkt tot de behoeften van de organieke effectieven van de eenheden der Wacht. Het personeel van de eenheden welke be last zijn met de verdediging van de door den Mi nister van Landsverdediging aangewezen inrich tingen van algemeen nut, wordt bij voorkeur uit deze inrichtingen gerecruteerd. Artikel 24. Het lager kader en de wachten worden„ onder de door den Minister van Lands verdediging bepaalde voorwaarden, gerecruteerd onder a) het personeel van het actief Leger b) het personeel van de reserve van het actief Leger c) het personeel van de landweer d) de vrijwilligers die geen militaire verplich tingen hebben of er geene meer hebben e) de ingeschrevenen bij de wervingsreserve. De Minister van Landsverdediging bepaalt op geregelde tijden het bij de Territoriale Wacht voor Luchtafweer in te lijven getal personen van ieder dezer, categorieën. Artikel 25. Met uitzondering van de vrijwil ligers, is het niet-permanent personeel verplicht bij de Wacht te dienen tot den leeftijd van 45 jaar. Te rekenen van dezen leeftijd kunnen de leden van dit personeel voort blijven dienen als vrijwilligers, zulks door middel van dienstver bintenissen voor één jaar, welke tot den leeftijd van 60 jaar kunnen hernieuwd worden. De vrijwilligers onderteekenen een dienstver bintenis voor drie jaar, welke hernieuwbaar is tot denleeftijd van 45 jaar. Te rekenen van dezen leeftijd kunnen zij voort blijven dienen ingevol ge nieuwe dienstverbintenissen voor één jaar, welke tot den leeftijd van 60 jaar kunnen her nieuwd worden. Artikel 26. De onderofficieren en de wachten worden door den Commandant van de Wacht aan geworven overeenkomstig de onderrichtingen van den Minister van Landsverdediging. Deze bepaalt de voorwaarden waaronder de tot het actief Leger en dezes reserve behoorende gegradueerden en wachten voor de Wacht kunnen worden aange wezen. 4. DIENST. Art. 27. Het niet-permanent personeel van de Wacht moet, in vredestijd, een opleidingsperiode, gevolgd van een trainingsperiode, volbrengen Gedurende de opleidingsperiode wordt het per soneel met zijn functies vertrouwd gemaakt. De trainingsperiode heeft ten doel de tijdens de opleidingsperiode opgedane kennis te onder houden en aan te vullen. Artikel 28. De opleidingsperiode duurt ten hoogste acht maanden. Gedurende deze periode is het personeel van de Wacht er toe gehouden maandelijks vier oefe ningen, ieder van twee volle uren, te volbrengen. De trainingsperiode strekt zich uit over den ganschen duur van den dienst bij de Wacht. Ge durende deze periode is het personeel er toe ge houden jaarlijks tien oefeningen, elk van twee volle uren, te volbrengen. Artikel 29. Gezamenlijke oefeningen van de Wacht worden ieder jaar, gedurende ten hoogste zes dagen, op een of andere plaats van het grond gebied gehouden. Gedurende de eerste twee jaren na hun inlij ving bij de Wacht, moeten de niet in permanen ten dienst zijnde leden van het personeel ieder jaar deze gezamenlijke oefeningen bijwonen. Te rekenen van het derde jaar, moeten zij er slechts om de twee jaar aan deelnemen. Artikel 30. De commandant van de wacht mag, om de luchtveiligheid van de aan zijn com mando toevertrouwde gewesten te verzekeren, de gansche wacht of een gedeelte ervan alarmeeren. De omstandigheden waarin de commandant der wacht van dit recht mag gebruik maken, als mede de uitvoeringsdetails, worden door den mi nister van Landsverdediging bepaald. Artikel 31. De gewestelijke lucht afweer- commandanten mogen, om de luchtveiligheid van het aan hun commando toevertrouwd gewest te verzekeren, de eenheden van de territoriale wacht voor luchtafweer van hun gewest geheel of gedeeltelijk alarmeeren. De omstandigheden, waarin de gewestelijke luchtafweercommandanten van dit recht mogen gebruik maken, alsmede de uitvoeringsdetails, worden door den minister van Landsverdediging bepaald. Artikel 32. Ten allen tijde kanode minister van Landsverdediging, aan de gansche wacht of aan een gedeelte er van, bevelen den alarmopstel- lingsvorm aan te nemen. Artikel 33. Bij een onverhoedschen aanval heeft het personeel van de wacht tot plicht zich, uit eigen beweging en met staking van al het an dere werk, naar zijn verzamelplaats te begeven. Artikel 34. De mobilisatie van het leger brengt automatisch die van de Territoriale Wacht voor Luchtafweer mede. Artikel 35. In de bij artikels 30, 31, 32, 33 en 34 voorziene gevallen wordt de dienst bij de een heden van de Territoriale Wacht voor Luchtaf weer geregeld zooals bij de eenheden van de Grondverdediging tegen Luchtvaartuigen van het Leger. ADMINISTRATIE VERGELDING TENUE. Artikel 36. De begrootingsvooruitzichten be treffende de wacht worden jaarlijks opgemaakt door den commandant van de wacht die ze langs hiërarchischen weg aan den minister van Lands verdediging voorlegt. Artikel 37. De commandant van de wacht be schikt over een dienst welke belast is met de al- gemeene administratie van al de eenheden der wacht. Artikel 38. Voor ieder luchtafweergewest be staat er een dienst welke belast is met de admi nistratie van al de eenheden der wacht van het gewest. Artikel 39. De Minister van Landsverdedi ging bepaalt de prestaties van de wacht die in vredestijd vergolden worden. Het bedrag van de vergeldingen wordt bij ko ninklijk besluit vastgesteld. Artikel 40. De uniform van het personeel der wacht wordt bij Koninklijk besluit bepaald. OVERGANGSBEPALING. Artikel 41. De bij dit besluit gevoegde tabel, houdende opgave van de getalsterkte van de terri toriale wacht voor luchtafweer en van den terri- torialen vliegdienst, voor 1939. wordt goedge keurd. Gegeven te Brussel, den 20 Mei 1939. LEOPOLD. Volgen de handteekeningen van de Ministers. van den 36 Oogst tot den 1 September 1939. Geboorten Platteau Gilbert. Recollettenpoort'. 5. van Wytschaete. Defoort Gerard. - Recollettenpoort. 5. Groote Markt Koning Albert. 4. Dehaene Willy, Re collettenpoort. 5. Paddevijverstraat. Ververken Annie. St Jacobstraat. 63b. Cool Willy, Recollettenpoort, 5. van Merckem. Vanderhaeghen Luc, Tempelstraat. 6. Huwelijken: Legley Victor, muzikant bij het N. I. R. en Souvage Beatrix, klavierspeelster, beiden te Yper. Parmentier Gerard, autogeleider, en Vanlimburg Si- monne. z. b., beiden te Yper. Overlijdens Indevuyst Camiel. 51 j kiekenkweeker, echtg. van Indevuyst Maria. Zonnebekesteenweg, 398. Lewyllie Celine, 77 j., 'huishoudster, echtg. van Cappoen Achiel, van Voormezeele. Debreuck Maria, 27 jaar, werkvrouw, echtg. Debeer Joseph, Wenninckstraat. 9- 11. van Elverdinghe. HuwelijksbelofteArthur Verstraete, kleermaker, te Geluwe en Augusta Devlieger, dienstmeid, te Yper. In het kabinet van den Minister van Lands verdediging is men getroffen door al den goeden wil, die aan den dag treedt in deze kiesche om standigheden. Talrijk zijn de aanbiedingen die dagelijks toekomen, zoowel van jonge lieden als van oudere menschen van beider kunne. Er ke rnen aanbiedingen van jongelingen van 16 en van menschen tot 70 jaar toe. Talrijke parlementairen en oud-ministers hebben zich eveneens ter be schikking van de militaire overheid gesteld. Al de aanbiedingen worden zorgvuldig genoteerd, maar tot nog toe zijn al de behoeften royaal ge dekt. Om dezelfde redenen worden op dit oogenblik nog geen vrijwilligers voor den duur van den oorlog aanvaard. Wat de nieuwe recruten van de nieuwe klas be treft, die eerlang onder de wapens moeten komen, deze zullen op normale wijze dienst nemen. Er kan geen kwestie van zijn hun intrede in de ka zerne uit te stellen, vermits zelfs in oorlogstijd deze lichtingen steeds regelmatig zijn geschied. Strenge straffen voorzien. Op zekere plaatsen wordt een prijsverhooging vastgesteld van producten van eerste noodwen digheid. Geen enkele dezer verhoogingen is gerechtvaar digd, daar de bevoorrading van het land groo- tendeels verzekerd is en dit voor een langen tijd. Het Departement van Economische Zaken heeft aan de Handelspolitie voorgeschreven nauwkeu rig op de prijzen te waken. Zij die waren of goederen aanbieden of ver- koopen aan een hoogeren prijs dan den normalen, stellen zich bloot aan de straffen voorzien bij be sluit van 6 Mei 1935 houdende beteugeling van een buitengewone stijging der prijzen. Bovendien zullen de diensten van de burger lijke Bevoorrading geen hulp verleenen om de ravitailleering te verzekeren van handelaars die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan een der overtredingen waarvan sprake in voormeld be sluit. Een initiatief van luitenant-generaal Denis Ingevolge de door de Belgische regeering ge troffen veiligheidsmaatregelen van militairen aard zijn er een tamelijk groot aantal mannen terug onder de wapens geroepen. De ravitailleering van de eenheden is verze kerd en de gemobiliseerden beschikken over al wat noodig is tot hun voeding en hun onderhoud. Evenwel zouden zekere extra's zonder twij fel gunstig worden onthaald. Wel is waar betee- kent de aankoop er van, voor sommige wederop- geroepenen, een onbeduidende uitgave, doch voor andere is het een weelde waaraan zij niet kun nen denken. Vele personen zullen er prijs op stellen hun steun te verleenen aan het «Werk van het pak ket voor den soldaat dat op initiatief van Luite nant-Generaal Denis, Minister van Landsverde diging, werd opgericht en belast is met het ver deden, onder al de korpsen en diensten van het leger, van paketten van het hieronder beschre ven type, welke de korpscommandanten en diensthoofden aan de minst bemiddelden onder hun soldaten zullen bezorgen. Het type-pakket zal bevatten 5 pakjes sigaretten of 100 gram tabak 1 stuk zeep 5 reepen chocolade 1 potje confituur. De Minister van Landsverdediging doet beroep op allen om dit werk van sympathie ten opzichté van onze soldaten te steunen en verzoekt hen hun bijdrage te storten op de postcheckrekening Nr 300816 van het Werk van het pakket voor den soldaatMinisterie van Landsverdediging. Brus sel. Die postcheckrekening wordt beheerd door den Intendancedienst van het Departement van Landsverdediging, die al de noodige maatregelen getroffen heeft opdat de paketten spoedig samen gesteld en aan de bestemmelingen gezonden wor den. De Minister van Landsverdediging heeft, ten bate van het nieuw werk. een som van 10.000 fr. gestort. van alle formaten, van alle dikten en regelingen linnen, halflinnen en gewonen band. 34. BOTERSTRAAT, 34 YPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13