Kuhlmaphos 38°/, GARAGE TYTGAT Smeerdienst MARFAK Station de graissage MARFAK Laat uw auto smeren in den nieuw geïnstaileerden van de Faifes graisscr votre voiture a la nouvelle du Maarschalk Frenchlaan Y P E R Agentschap «PEUGEOT» en Vrachtwagens VOLVO Boulevard Maréchal French YPRES Agence «PEUGEOT» et Camions «VOLVO» zou wanhopen aan een eerlijke toekomst voor mijn volk, indien in deze omstandigheden, wij niet zouden besloten zijn de kwestie op te lossen op de een of an dere wijze. Indien thans om deze reden, het lot opnieuw onze twee volken verplicht den strijd aan te binden, dan zou er nochtans een verschil bestaan in de beweeg reden. Mijnheer Daladier, dan zal ik met mijn volk strijden voor het herstellen van een onrechtvaardig heid. en de anderen voor het behoud van deze onrecht vaardigheid.» i III. REACTIES Polen, Engeland. Frankrijk willen echter geenszins weten van de teruggave van Danzig en van den Cor ridor Thans toegeven verklaren die landen zou niet den vrede verzekeren. Men heeft sedert verleden jaar geleerd beweren di£ landen dat elke toege ving aan Duitschland leidt tot nieuwe eischen. De Timeshet gezaghebbende Britsche blad, schrijft, dat de Britsche regeering zich rekenschap geeft dat geen enkele onderhandeling nog mogelijk is onder de huidige Duitsche drukking. Men moest ten minste thans overgaan tot de afkondiging van een rusttijd, op dat de onderhandelingen een kans tot welslagen zouden bieden, maar in alle geval zou de Britsche waarborg een rechtvaardige onderhandeling blijven gelden. Thans terugdeinzen schrijft de Daily Telegraph and Morning Postzou de capitulatie voorbereiden voor lederen nieuwen eisch, die de dictators in de toekomst zouden stellen. Hun wil mag niet langer een wet zijn De vernietiging van Polen zou het einde inluiden van al de kleine Oost-Europeesche staten. Van deze standpunten uit hebben dan ook zoowel de Engelsche als de Fransche en de Poolsche regeering officieel aan Duitschland laten weten dat ieder geweld om Danzig bij Duitschland in te lijven op een militair verzet zal stuiten, en het sein zal wezen tot een bloe- digen oorlog. Het blijkt dat op Berlijn de uiterste pressie wordt uitgeoefend door talrijke volkeren, en dat Hitler van niemand aanmoediging krijgt, zelfs niet van Italië. Maar of het feit, dat hij ten slote zal moeten inzien al leen te staan, hem voor de daad, die de breuk zou be- teekenen. zal weerhouden, daarover zijn de meeningen in twee kampen verdeeld. Vooropgesteld moet echter worden dat niet gewan hoopt wordt en men aarzelt in het geheel niet ronduit te zeggen, dat de Italiaansche pogingen tot moderatie tot het uiterste zullen worden voortgezet. Verder is men overtuigd, dat Roosevelt ook nog niet zijn laatste woord gezegd heeft, en er gaan ernstige geruchten omtrent een nieuwen stap tot vredesbehoud \van Roosevelt, ditmaal versterkt door den steun van alle Noord- en Zuid-Amerikaansche staten. IV. INCIDENTEN Het spijtige is echter dat er thans regelmatig kleine incidenten voorvallen die de onderhandelingen in de war kunnen sturen, die de onderhandelingen zelfs op een gegeven moment kunnen stopzetten, zelfs kunnen plaatsen voor het voldongen feit dat het oorlogsvuur is losgebrand. Inderdaad zoowel van Duitsche als van Poolsche zijde wordt er almaardoor gewezen op incidenten die zich aan de Poolsch-Duitsche grens voordoen. Op verschillende grensposten zouden reeds schoten gelost zijn. Duitsche soldaten hebben de grens over schreden en zijn teruggedreven. Te Katowice zijn ont ploffingen voorgekomen in de statie, het gebouw van den Volksbund. de binnenplaats van een Duitsche school en een Duitsche drukkerij. De Polen schrijven dit echter toe aan Duitsche uitdagingen, de Duitschers spreken van Poolsche terreurdaden. Te Danzig worden Polen aangehouden, en de Duit schers zetten er het verkeer stop. Een bom zou 's nachts ontploft zijn in de bewaarzaal van de Poolsche statie van Farnoz op de lijn Krakau-Lwow. Nog tientallen andere incidenten verschenen in de dagbladpers V. VREDESSTEMMEN Door verscheidene vooraanstaande politieke personen, zelfs door zijn Heiligheid den Paus, en door andere hooggeplaatste personaliteiten werden pogingen aan gewend om aen Vrede te behouden, om den vrede meer dan ooit te bestendigen, en dit door de huidige geschil len in der minne te laten regelen. Koning Leopold III deed een oproep in naam van de Oslolanden. Koningin Wilhelmina der Nederlanden gaf een radiorede. President Roosevelt heeft aan den Ko ning van Italië getelegrafeerd om hem te vragen een formuul te willen onderwerpen voor een vredelievende oplossing van de huidige crisis. Koning Victor-Emma nuel heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten ver zocht President Roosevelt hartelijk te bedanken om zijn boodschap, en beloofde ze aan de Italiaansche regee ring over te maken. President Roosevelt heeft ook een vredesoproep aan Rijkskanselier Hitier en aan den Poolschen President Moscicki gericht, waarin aan beide Staatshoofden ge smeekt werd er mede in te stemmen bij gemeenschap- jpelijk overleg, zich te onthouden van iedere daad van "werkelijke vijandschap gedurende een redelijke en vastgestelde periode, en dat zij er eveneens zouden in toestemmen, in gemeenschappelijk overleg, de geschil len, die zijn opgerezen tusschen hen. te beslechten vol- gens één der drie volgende methoden 1 Door rechtstreeksche onderhandelingen; 2. Door het onderwerpen van de geschillen aan een onpartijdig scheidsgerecht, waarin de twee partijen vertrouwen kunnen stellen 3. Instemming met het oplossen van deze geschil len door middel van een verzoeningsproceduur, door als verzoenend of matigend element een burger van de Amerikaansche republieken te kiezen, die allen vrij zijn van iedere betrekking met of iedere deelname in de politieke aangelegenheden in Europa. Polen heeft president Roosevelt een instemmend ant woord gestuurd. Rijkskanselier Hitier heeft er echter nog niet op geantwoord. Daarop heeft Roosevelt een tweede boodschap aan Hitier gestuurd, waarin het ant woord van Polen werd medegedeeld, en waarin ook onderlijnd werd Ontelbare menschenlevens kunnen nog gered worden en men kan nog de hoop aanwak keren dat de natiën van de moderne wereld de basis kunnen leggen voor vreedzame regeling, aanvaard door de Poolsche regeering en waarvan de gansche wereld smeekt, dat zij ook door Duitschland zouden worden aanvaard. De brief van Daladier aan Hitler, en van Hitier aan Daladier kunnen eveneens in het kader van vredespo gingen gerangschikt worden. Minister-President Dala dier schreef o. m. aan Rijkskanselier HitierGeen enkel Franschman wenscht vuriger dan ik, om niet al leen den vrede, maar ook een eerlijke samenwerking te zien tot stand komen, zoowel in hun eigen belang, als in het belang van Europa en van de wereld. Bij al die pogingen om den vrede te behouden, om den oorlog te voorkomen dient nog een nieuw bemidde lingsvoorstel gevoegd te worden van onzen Koning Leopold en van Koningin Wilhelmina der Nederlanden, die hun tusschenkomst aangeboden hebben met het oog op het zoeken naar een oplossing aan de huidige crisis. Dit aanbod werd gericht tot de regeeringen van Frank rijk, Engeland, Duitschland, Italië en Polen. Voegt daarbij de ontelbare besprekingen der diplo matieke korpsen, de telefonische boodschappen tusschen Hitler en Mussolini, de verplaatsingen van hooge En gelsche ambtenaren per vliegtuig naar Berlijn, het uit wisselen van diplomatieke brieven en gedachten. Werkelijk, dan moet ingezien worden dat de deur nog niet dicht is, dat er nog vrede kan gevonden wor den VI. ZOO ER OORLOG KOMT?... In de veronderstelling de zeer treurige veronder stelling, die echter kans heeft op werkelijkheid dat alle vredespogingen mislukken, dat het wapengeweld het wint op de rede. hoe zullen de kampen dan tegen over elkaar staan Engeland, Frankrijk en Polen zullen tegenover eene gebeurlijke gewelddaad van Duitschland solidair blij ven. Dat heeft M. Chamberlain verklaard, dat heeft M. Daladier verklaard. Ook de Indische prinsen zul len Engeland terzijde staan. Op de sluitingszitting van den XXI1" Zittijd van de wereld zionistische inrichting verklaarde de voorzitter, Dr. Chaim Weizmann. dat voor geval van oorlog de Jo den Engeland zouden steunen, niettegenstaande hun grieven ten opzichte van dit land gevoerd. De Melbourne Herald schrijftKomt het tot een oorlog dan zal Australië aan de zijde van Engeland staan, en het maximum van inspanning en offers bren gen. Ook in de bevoegde kringen van Portugal wordt an dermaal de trouw van Portugal aan het verbond met Engeland bevestigdPortugal geeft de voorkeur zegt men aan den eerbied voor het gegeven woord boven de gemakzuchtige neutraliteit, aan de rede van den heer Salazar van den 22 Mei, boven bet dubbelzin nig stilzwijgen. Uit Saratoga Springs wordt gemeld, dat kolonel Ce- dric Fauntaroy, die indertijd het Kosciusco-eskadrilje» heeft gevormd, met een groep Amerikaansche vliegers, die in 1920 met het Poolsche leger tegen de Sovjets streden, opnieuw zijn diensten aan de Poolsche regee ring heeft aangeboden. Dat beteekent dat de Ameri kaansche kolonie zijn hulp aan Polen aanbood. Het feit dat de Turksche zending te Londen is aan gekomen. wordt te Londen beschouwd als het bewijs, dat de Turksche regeering voort besloten is haar volle medewerking aan de Fransche en de Britsche regee ringen te verleenen, indien een gewapend geschil uit breekt. De Poolsche middens te Londen bevestigen dat de Sovjet gezant te Warschau de Poolsche regeering ver wittigd heeft, dat het Duitsch-Russisch akkoord het le veren van grondstoffen en oorlogsmateriaal door Rus land aan Polen niet in den weg zal staan. En Spanje Spanje wenscht neutraal te blijven om twee redens. Eerstens generaal Franco beweert dat hij zijn soldaten noodig heeft voor den heropbouw van zijn land. Tweedens in Spanje wordt beweerd dat Spanje in geen geval aan de zijde van Duitschland kan strijden, nu het een akkoord met Rusland afsloot, daar Rusland of beter het land der Communisten precies de grootste vijand van Spanje blijft. En Italië?... Geruchten doen de ronde dat Italië zich eveneens neutraal zou houden. Deze bevestiging werd door de volgende beschouwingen ingegeven 1. Ita- is gewaarborgd watervrij Phosphoorzuur volkomen De beste Phosphorische meststof oplosbaar in WATEK I Te verkrijgen bij de bijzonderste handelaars van 't land. Inlicht. Et. KUHLMANN, 2, Loxumstraat, Brussel lië is thans de rem van Duitschlands voortvarendheid het tracht Duitschland te bewegen tot onderhandelen, omdat het niet geneigd is te strijden 2. Italië zou finantieel in de onmogelijkheid verkeeren te strijden 3. Italië is misnoegd over de afsluiting van het Duitsch-Russisch niet-aanvalspakt, daar daardoor de as stuk is 4. Italië drukt er thans geenszins op dat het aan de zijde van Duitschland zal strijden, wat het vroe ger wel deed 5. Italië schijnt thans aan te leunen bij Frankrijk en Engeland6. Italië zou in toom ge houden worden door het Vatikaan. dat niet gesteld is op communisme. 7. Er wordt veel te veel telefonisch onderhandeld tusschen Italië en Duitschland zonder dat Duitschland zich publiek beroept op den steun van zijn vriend Italië. En Rusland Over Rusland is niemand zeker Men denkt dat Rusland slechts één enkel doel heeftoorlog in Europa aanwakkeren, om dan zijn eigen commu- nistischen slag te kunnen slaan. Japan Japan heeft zich van de as losgemaakt. Ja pan wil thans een eigen politiek voeren, los van Duitsch land, dat een verbond sloot met den vijand Rusland. Over Roemenië, Zuid-Slavië en Hongarije is weinig geweten. Men denkt dat Roemenië nu opeens weer min der sympathiek staat tegenover Duitschland. nu het bemerkt dat de kansen van Duitschland zeer klein zijn tegenover die van Engeland en bondgenooten. Inderdaad, thans komt het voor alsof Duitschland den strijd alleen zou moeten wagen tegen verscheidene ster ke landen, en dat een oorlogsverklaring of een oorlogs daad vanwege Duitschland tegenover Polen het einde van Duitschland zou beteekenen. VII. HOE ZOU ER GEVOCHTEN WORDEN Hoe zou er gevochten worden Veronderstellen we even, dat Duitschland het oor logsgeweld inzet om aldus met wapengeweld zijn eischen ingewilligd te krijgen. Wat zal er dan gebeuren? De strijd zou dan natuurlijk het eerst losbranden langsheen de Duitsch-Poolsche grens Duitschland heeft langs daar kans op een overwinningOp een spoedige? Misschien Maar misschien ook nietDoch Duitschland zou dan oogenblikkelijk zijn Siegfriedlinie moeten be zetten. Zouden Frankrijk en Engeland dan Duitschland aanvallen Wezen we niet te voorbarig met ons ant woord. Immers Duitschland zou zich versterkt houden in zijn Siegfriedlinie, en Frankrijk zou er als tegen een granietmuur zware verliezen kunnen lijden. Tenware dat er appel gedaan worde op een enormen luchtoor log En België En Nederland Zouden die landen hun neutraliteit kunnen bewaren? Denkelijk wel. Doch hoe moeten Engeland en Frankrijk Polen hel pen 1 Dit blijven ernstige militaire problemen, die niet ge makkelijk op te lossen zijn door de leeker.. Een zaak staat echter vastaan weersxanten zouden zware verliezen geleden wordenaan weerskanten zou den honderdduizenden dooden vallen, zouden milliarden stuk geschoten worden, zouden millioenen menschen levens verminkt worden, zou de burger-bevolking ellen de en miserie lijden. Ook dat staat vasthet zou een gruwelijken oorlog worden die verscheidene jaren zou kunnen duren, en die geen oplossing zo.u brengen HUIDIGE TOESTAND Gelukkig is het nog niet zoover Gelukkig is men nog steeds aan het onderhandelen, en blijft de deur tot het wellukken dier onderhandelingen open. Maar intusschen is men zoowat in alle landen tot de plaatselijke mobilisatie der troepen overgegaan, die aan elk land iederen dag millioenen kost. De vreemde lingen zijn in grooten getale terug naar hun land ver trokken. De nationale schatten zijn in veiligheid ge bracht. Politieke personaliteiten en schepen zijn terug geroepen. Grensgebieden en hoofdsteden werden ten deele ontruimd. Vaarwaters werden versperd. De gren zen worden militair bewaakt. De scheepspremiën te gen oorlogsrisico zijn minstens verdubbeld. Talrijke feesten, sportwedstrijden, examens, enzoovoort werden afgelast of uitgesteld. De 25' herdenking van Tannen- berg ging niet door. Generaal von Brauchitsch. zag van zijii aangekondigde rede af. Te Berlijn werden reeds de voedingskaarten uitgedeeld. De menschen koopen zich een reserve levensmiddelen. Kelders en zolders worden in orde gebracht. De geldverhandelingen en het gan sche economische en industrieele leven werd in de war gestuurd. De diplomatieke bedrijvigheid neemt nooit gekende bedrijvigheid IX. VERWACHTINGEN Hoe zijn de verwachtingen Wordt het vrede Wordt het oorlog Wie kan daarop antwoorden Wij niet! Immers één der twee kampen moet ten deele toe geven om den vrede te bewaren ofwel moet Hitier van zijn nrunimumeischen afzien, ofwel moet Polen Duitschland's minimum eischen inwilligen! Maar de twee kampen staan nu onverbiddelijk te genover elkaar keikoppig Van dat standpunt uit gezien moet het slechtste ver wacht worden Doch we mogen ook geenszins vergeten dat geen en kel der twee kampen uiteindelijk den oorlog begeert, en dat het er aldus nu in de hooge diplomatie op aan komt moreele suksessen te boeken. De eene diploma tieke partij tracht op de andere zetten te winnen Het gaat er nu dus nog voor elkaar te toetsen, elkaar te meten, de overtuiging te krijgen in hoever de eene par tij de andere kan overhalen... Wanneer deze lijnen verschijnen is de beslissing misschien reeds gevallen de beslissing dat onderhan deling voorkeur verdient op geweld, of de beslissing dat er geen gronden zijn om te onderhandelen en de wapens zullen beslissen Spectator. Leest en verspreidt HET YPERSCHE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5