Radiorede van Z. Koning Leopold Belangrijke mededeelingen 20' jaar, N 24 9 September 1939 20 Année, N 24 9 Septembre 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres STAD YPER Comité cTEntente des Anciens Combattants Verstandhoudings - Komiteit, leper De Heropening der Scholen Proklamatre van den Minister van Binnenlandsche Zaken RlfWIELERS HET YPERSCHE Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA RÉ0I0N D'YPRES Redaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Het College van Burgemeester en Schepenen der stad Yper maakt bekend dat de UITBETA LING VAN DE MILITIEVERGOEDING aan de gezinnen van de militairen, die terug onder de wapens geroepen werden of onder de wapens ge houden werden, zal geschieden eiken Zaterdag van 14 tot 17 uur ten stadhuize. De eehtgenooten gelieven het huwelijksboekje voor te leggen. Yper, den 30 Augustus 1939. —o Het College van Burgemeester en Schepenen richt een dringenden oproep tot al de ingezete nen van stad die geen militaire verplichtingen hebben opdat zij hunne medewerking zouden verleenen aan de LUCHTBESCHERMING of deel uitmaken van de BURGERLIJKE WACHT. De inschrijvingen zullen ontvangen worden van heden af ten Stadhuize, Secretariaat, van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 uur. Yper, den 30 Oogst 1939. N. B. Het College van Burgemeester en Sche penen doet opmerken dat de inschrijvingen per soonlijk moeten gedaan worden. o Het College van Burgemeester en Schepenen richt een dringenden oproep tot al de VROUWE LIJKE INGEZETENEN van Stad, opdat zij hunne medewerking zouden verleenen aan de SPECIALE AFDEELING van de Burgerlijke Wacht (Bureelwerk, Bijstaan van Ouderlingen, Kinderen of Weezen, Geëvacueerden enz...) De inschrijvingen zullen ontvangen worden van heden af ten Stadhuize, Secretariaat, van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Yper, den 4 September 1939. o Er wordt aan de Bevolking aanbevolen 25 Kilos ZAND of FIJN GEMAAKTE AARDE op de Dak verdieping van hun woningen in voorraad te heb ben om desnoods alle brandgevaar te kunnen te keer gaan (BRANDBOMMEN). Er is aanbevolen alle ontvlambare en brandbare stoffen uit de dakverdiepingen te verwijderen. Yper, den 6 September 1939. o Het stadsbestuur stelt GASMASKERS ter be schikking der bevolking tegen den prijs van 50 fr. per masker. Het bureel is open, ten stadhuize, van 17 tot 18 uur. De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen, (get.) G. Versailles. (get.) J. Vanderghote. Les anciens militaires, ayant servi pendant la guerre comme infirmier, sont instamment priés de se faire connaitre d'urgence, a M. A. Gruwez, rue au Beurre, a Ypres. De Oud militairen, die gedurende den oorlog dienst van ziekenverpleger zouden gedaan heb ben, worden vriendelijk uitgenoodigd zich drin gend kenbaar te maken aan den Heer A. Gruwez, Bcterstraat, te leper. Maandag avond richtte Z. M. Koning Leopold een dringenden en weidoordachten oproep tot het land, die door de radio uitgezonden werd en over al, om den ontroerden toon waarop hij uitgespro ken werd, om het vertrouwen erin uitgedrukt, en om de voorzichtige en wijze raadgevingen die hij bevat, den besten indruk heeft verwekt. Niettegenstaande meest allen deze merkwaar dige rede reeds door de radio beluisterden, geven wij hier den tekst ervan opdat allen die wijze woorden van onzen Koning nog eens zouden kun nen herlezen en Zijn oproep tot strenge tucht, soli dariteit, burgermoed en zelfbeheersching zouden beantwoorden. Mijn waarde Medeburgers, Nabij ons is de oorlog uitgebroken. Een tijd van ekonomische, zedelijke, mensche- lijke beproevingen breekt voor België aan. Tal rijke haarden kennen voortaan de ontroeringen van het scheiden. Ouders, vrouwen, kinderen, ik kom u betoogen dat ik in gedachten aan uw zijde sta. De veiligheid van het land is verzekerd. Ons machtig en tuchtvolle leger houdt aan onze grenzen een waakzame wacht. In al onze provin ciën, zoo Vlaamsehe als Waalsche, staan onze soldaten tegenover eiken hoegenaamden aanval paraat. Het land is voor langen tijd van voorraad voor zien niets onder dit opzicht kan onrust wekken. Het ekonomische leven moet in alle mate van 't mogelijke worden voortgezet. Dat iedereen aan het werk blijve en zich kwijte van zijn dagelijk- sche taak met nauwgezette zorg. De positie van een onzijdig land is moeilijk. Het kan niet anders of het wordt met allerlei propa ganda en drijverijen bestookt. Maar het moet zelfstandig blijven, de oogen steeds gericht op zijne eigen bestemmingen en op zijn eigen doel- O Ingevolge een ministerieele beslissing is de heropening der lagere scholen, die op 4 Septem ber laatst moest geschieden, verdaagd tot Maan dag 11 September. Dit geldt voor volgende scholen te Yper. Stadjongensschool. St Niklaasstraat Stadsmeisjesschool, Rijsselstraat Stadsmeisjesschool, St Janstraat St Aloysiusschool, d'Hondtstraat St Michielsschool, Elverdinghestraat. St Vincentiuscollege Lagere af deeling St- Jacobsstraat H. Harteschool Lamotte Capucienenstraat Mariaschool Lamotte Rijselstraat St Jozefsschool, Meenensteenweg, Kalfvaart en Potyze. O. L. Vrouw van Tuineschool, Beluikstraat. De klassen herbeginnen Op Donderdag 14 September voor de leerlingen van de H. Familie de Stuersstraat Rousbrugge Dames Maloulaan Humaniora van 't College, Bollingstraat. Op Maandag 18 September voor de leerlingen der voorbereidende afdeeling, der middelbare afdeeling en der meisjesafdeeling van de Middel bare Staatsschool, De Montstraat. einden geen enkele overweging mag het daarvan afleiden. Indien het recht heeft op de eerbiediging van zijne onzijdigheid, dan moet het zich ook de plich ten opleggen, die door deze onzijdigheid worden geboden. Plicht van goede trouw wij hebben onze onzij digheid bevestigd, wij moeten haar dan ook uit voeren. België heeft nooit aan zijn 'woord ver zaakt. Plicht van moreele houdingde vrijheid, onder al hare vormen, was voor de Belgen steeds een kostbaar goed. Maar in deze gevaarlijke oogen- blikken kan een woord, een daad, een onbezon nen geschrift, de belangen van het land schaden ik vraag aan eenieder zichzelf bij de uiting van zijne meeningen de strenge tucht op te leggen, die eep stipte onzijdigheid vereischt. De geheele natie heeft tot plicht de regeering, door een waardige en overdachte houding, bij te staan in haar vast besluit het land buiten elk konflikt te houden, en het doorvoeren van zijne vredige werkzaamheden mogelijk te maken. Solidariteit, burgermoed, zelfbeheersching, dat zijn de deugden die zich aan allen onder ons op dringen. Laat ons het voorbeeld van onze soldaten vol gen. Zij hebben tegenover hun plicht geen aarze ling gehad. Niets )bij ons mag de kracht van ons leger ver minderen, noch de eendracht waarvan het leger het vaderlandsch zinnebeeld is. Meer dan ooit is een eendrachtig en machtig België de onmisbare voorwaarde van onze veilig heid. Het heeft onze onafhankelijkheid gegrond vest het heeft in bedreigde uren die onafhanke lijkheid gered het zal het behoud van den vrede verzekeren. God zal België beschermen AAN DE NATIE De wereld beleeft opnieuw tragische uren. Alle Belgen zullen met nauwe eendracht on verwijld en zonder voorbehoud, alle krachten van de natie aanwenden om hare onafhankelijkheid te vrijwaren en hare grenzen te doen eerbiedigen. De wil van allen om in een geest van vertrou wen, hartelijkheid en vaderlandsche tucht, sa men te werken met de openbare besturen zal het algemeen heil verzekeren. Van iedereen worden beperkingen, medewer king en opofferingen gevergd. Iedereen zal zich daaraan onderwerpen met de overtuiging den hei- ligsten plicht te vervullen. Geheel België zal het voorbeeld van de kalme vastberadenheid van zijn Koning navolgen. Vol vertrouwen op zijn leger stelt het land zijn lot, waarover 't vrij beschikt, onder de hoede van zijn eer, zijn getrouwheid en zijn moed. De Minister van Binnenlandsche Zaken ALBERT DEVEZE. worden verzocht zich voor 20 September a. s. ten kantore der belastingen te begeven met de gele quitantie hunner taksplaat om de 10 frank staats belasting per rijwiel te betalen en 15 frank voor de tandems. De bijvoeglijke taks moet er over 1939 ook ge kweten worden door de motorvoertuighouders.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1