GARAGE TYTGAT Huis Verfaillie Het onherstelbare is voltrokken... Smeerdienst MARFAK Station de graissage MARFAK Laat uw auto smeren in den nieuw geïnstalleerden van de Faites graisser votre voiture a la nouvelle du Maarschalk Frenchlaan YPER Boulevard Maréchal French YPRES Agentschap «PEUGEOT» en Vrachtwagens VOLVO Agence «PEUGEOT» et Camions «VOLVO» NAAI MACH I EN EN NECCHI Niettegenstaande de herhaalde bemiddelingspo gingen, de steeds dringender wordende vredesop roepen van Z. H. den Paus, Eerste Minister Chamberlain. President Roosevelt, H. M. de Ko ningin der Nederlanden samen met Z. M. Koning Leopold, en zelfs Mussolini, is de zoogevreesde oorlog opnieuw over een groot deel van Europa losgebroken. Hitier heeft het hem gezonden ultimatum niet beantwoord en Zondag, te 11 uur voormiddag, verklaarde Engeland zich in staat van oorlog met DuitsChland, voorbeeld dat slechts enkele uren nadien, ten einde het Duitsche Reich alzoo nog een allerlaatste kans tot het redden van den vrede te bieden, door Frankrijk nagevolgd werd. Daardoor is nu alle hoop op een mogelijken vrede, die door zoovelen gedeeld was en waaraan meest allen zich met de kracht der wanhoop vast hielden, jammerlijk verzwonden. Thans is alle twijfel verdwenen, aan de bange onzekerheid, die we dagen en weken lang reeds beleefden, is een einde gesteld, het onherstelbare is voltrokken. Sedert de Duitsche troepen de Poolsche grens hadden overschreden, en de eerste gevechten en luchtbombardementen aldaar reeds aan den gang waren, doch vooral na de redevoeringen van de Eerste Ministers van Engeland en Frankrijk, die plechtig verklaarden dat zij hun verbintenissen jegens hun bondgenoot, Polen, zouden nakomen, was de mislukking der aangeknoopte onderhan delingen, de nutteloosheid van alle vredelievende tusschenkomsten gevreesd en de oorlog als on vermijdelijk aanzien. Ook heeft de bekendmaking van dit ontzettend en bedroevend nieuws hier niet de algemeene verstomming doch alleen een groote verslagen heid verwekt. Van zoodra het korts na 11 u. door de radio was aangekondigd, liep het dadelijk van mond tot mond rond en in een oogwenk was het gansch de stad door geweten. Op café, op straat, overal waren de menschen van niets anders bezig en menig wezen versomberde bij de gedachte van al het onmenschelijke dat zou gebeuren, van de vele slachtoffers die opnieuw zouden vallen. Zooals te begrijpen was het bespreken van den oorlog, het wikken en wegen der kansen, het on gerust zijn over familie en vrienden die zooveel Yperlingen, welke vier jaar lang als vluchtelin gen in Frankrijk verbleven, aldaar achtergelaten hebben, het bange ondervragen over wat de toe komst ons nog zou voorbehouden, gansch den dag en zulks misschien nog voor langen tijd de voornaamste bekommernis van iedereen. Wat men ook deed, men kon zijn gedachten daarvan niet afwenden, overal waar men ging of kwam, was men over hetzelfde onderwerp bezig. Men kan dan ook niet zeggen dat het leven hier zijn normalen gang voortgaat en thans reeds voelt mèn maar al te wel welke geweldige terugslag deze oorlogsverklaring onzer buren op ons inner lijk en economisch leven heeft. Alle toeristenverkeer, dat in gewone omstandig heden de voornaamste inkomstbron onzer stad uitmaakt, is volledig stilgelegd. In het begin de zer week was het een zeldzaamheid hier nog een vreemde auto te ontwaren, doch thans is er geen enkele meer te zien. Autocars met landgenooten die een uitstapje doen, vindt men ook niet meer, gezien, in deze bange tijden, niemand nog lust gevoelt tot reizen, schier niemand meer nog den moed heeft om zich een aangenaam verzet te ver schaffen. De weinige beweging die Zondag namiddag hier in stad heerschte, was deze van bloedverwanten en kennissen die naar Yper gekomen waren om de hier en overal in 't ronde liggende soldaten te bezoeken. Dienzelfden namiddag werd nog overgegaan tot de oproeping eener speciale lichting der phase D. Te Yper onder meer waren er ruim 35 mili tairen met onbepaald verlof, meestal behoorende tot de artillerie, die hun oproepingsbevel ont vingen. Ook eenige autocamions werden opge- ëischt en moesten reeds 's anderdaags 's morgens door hun gewone geleiders naar hun bestem mingsplaats gebracht worden. Den Maandag namiddag verdrongen zich veel nieuwsgierigen rond een groep van een honderd tal lanciers per velo die, op doortocht zijnde, hier op de Groote Markt een oogenblik uitrustten. Ook aan de statie heerschte er een nogal drukke be weging. Daar immers was een volledige trein artillerie toegekomen. Het lossen der paarden, caissons en kanons werd met de meeste belang stelling gevolgd en ook in stad, welke ze in ver schillende groepen en tot in den laten avond toe doortrokken, was iedereen te been om onze jon gens te zien voorbijtrekken. 's Avonds waren voor de eerste maal het mee- rendeel der straatlantaarns gedoofd zoodat de stad een uiterst treurig uitzicht bood en het voor bijtrekken der artilleriegroepen 's avonds in den donker er nog akeliger door scheen. Dienzelfden avond zeer laat werden opnieuw enkele autocamions opgeëischt. Den Dinsdag verliep zonder merkwaardige ge beurtenissen, alhoewel velen zich aan een nieuwe versterking van ons leger verwacht hadden. Dien dag echter werden de hier verblijvende en nog dienstplichtig zijnde Franschen verwittigd dat zji op hun beurt onder de wapens geroepen waren. Den Woensdag en Donderdag werden er te za- men een 250 tal paarden, naar het schijnt de laat ste die men vragen kan, opgeëischt. Aan alle hoe ken der straten werden de borduursteenen wit geverfd, ten einde het verkeer 's avonds in de weinig verlichte straten te vergemakkelijken. Op het dak van het hospitaal werd op verschil lende plaatsen uit voorzorg een groot rood kruis geschilderd. Verders is er hier weinig nieuws. De menschen die nog werk hebben en niet op geroepen werden, begeven zich nog steeds zooals gewoonte naar hun werk, doch velen meenen reeds het weinig bemoedigend vooruitzicht te ontwaren dat ook zij weldra werkloos zullen val len, gezien er om zeggens geen nieuwe bestellin gen meer binnenkomen, geen nieuwe werken meer uitgevoerd worden. Wegens het binnenroepen van technisch perso neel en het opeischen van materiaal dreigen ook veel ondernemingen weldra te moeten sluiten. Handelaars, wier auto opgeëischt werd niettegen staande dit vervoermiddel voor hen even onmis baar is als een spade voor den aardewerker, zijn in de volstrekte onmogelijkheid hunne gewone bedrijvigheid voort te zetten. Ook op den buiten lijdt het nog te verrichten landböuwwerk groote- lijks onder den tegenwoordigen toestand. Thans maken wij de overgangsperiode door die misschien de moeilijksté, zoo niet de slechtste zijn zal die wij nog zullen kennen. In zijne boodschap van Maandag avond zegde Z. M. Koning Leopold onder meer Het econo misch leven van het land moet voortgaan. Dat iedereen aan het werk blijve en met nauwgezet heid zijn dagelijksche taak vervulle Dit zijn voorwaar wijze woorden. Ja, het leven moet voortgaan, doch voor het oogenblik kunnen er omstandigheden zijn, onafhankelijk van onzen wil, die zulks beletten of ten minste grootelijks belemmeren. Hoelang dit duren zal, weet men niet. Daarom zal iedereen zich in de komende dagen aan de nieuwe omstandigheden moeten aanpassen, wat, wij bekennen het, in het begin niet steeds ge makkelijk zal zijn. Men moet trachten te vermijden dat de nijver- 115A, Meenensteenweg, YPER OPEN ZON- EN FEESTDAGEN. HKIIIIKKW heden, ondernemingen en handelszaken zich ver plicht zien alle bedrijvigheid te staken, want de stilstand van de eene zaak heeft onvermijdelijk deze van veel andere ondergeschikte zaken voor gevolg. De verdediging onzer grenzen zal aan het land reeds geld genoeg kosten, zonder dat het noodig zij nog den last der werkloosheid te ver meerderen. Daarvoor zal in de eerste plaats het thans zoo zeer geschokt vertrouwen moeten terugkeeren. Men heeft ons verzekerd dat België voor langen tijd van de noodige levensmiddelen voorzien is en zelfs zoo noodig, mits zekere beperkingen en besparingen, op eigen krachten voortkan. Men hoeft zich dus opdat gebied volstrekt niet be zorgd te maken en aan de huisvrouwen wordt dringend aangeraden, nu vooral in deze tijden dat het vervoer uiterst beperkt en bemoeilijkt is en gedurende deze eerste dagen van ontreddering de bevoorrading van sommige winkels zou kun nen te lijden hebben, geen overdreven en nutte- looze voorraden op te doen. Van een anderen kant hebben wij eveneens de zekerheid dat, zoo alle Belgen den plicht onderhouden der meest volkomen onzijdigheid, ons door den Koning en de Regeering opgelegd, ons land ditmaal het ge luk zal hebben van de ramp gespaard te blijven. Waarom zouden dan allen die werken uit te voe ren hebben, of aankoopen moeten doen, daarmede wachten Allen hebben voor plicht het econo misch leven van ons land niet te ondermijnen noch te belemmeren. Daarom blijven we kalm en werken we voort met moed en vlijt alsof er niets gebeurd noch veranderd ware. Ook verlichtingen van rekwisities zullen moe ten toegestaan worden en wij voorzien dat bin nen kort sommige opgeëischte paarden en vracht wagens zullen mogen terugkeeren opdat het land- bouwwerk en ook de handel, die onmisbaar zijn voor de natie, onbelemmerd zouden kunnen voortgaan. En eindelijk, opdat de bevolking met Vertrou wen, kalmte en vastberadenheid de moeilijke da gen zou doorworstelen die ons waarschijnlijk te wachten staan, moet de regeering voortaan een streng toezicht uitoefenen op alle uitgaven en alle geldverspillingen uitroeien. Op die wijze is het economisch leven van ons land verzekerd en mogen wij hopen van een nieuwe ramp gespaard te blijven, dank aan het wijs en klaarziend bestuur van onzen Vorst die ons land te gepasten.tijde van alle militaire ak koord met grootmogendheden wist los te maken. Aan ons thans behoort den plicht de onzijdig heid van ons land, die door 2. M. Koning Leopold met zooveel bijval bewerkt en bekomen werd, én die thans opnieuw plechtig door de oorlogvoerende landen komt aanvaard en gewaarborgd te wor den, niet in gevaar te brengen. Z. M. Koning Leopold zegde het zoo goed De positie van een onzijdig land is moeilijk. Het kan niet anders of het wordt met allerlei propagan da en drijverijen bestookt. In deze gevaarlijke oogenblikken kan één woord, één daad, één onbe zonnen geschrift de belangen van het land scha den. Dat iedereen zich deze wijze woorden goed in het hoofd prente. Wat ook onze gevoelens wezen voor dit of gene land, wij moeten ze het zwijgen opleggen, ze in het diepste van ons hart verbor gen houden. Opstokingsagenten dienen óp staan- den voet aangeklaagd bij de overheid die vol doende gewapend is om ze onschadelijk te maken. Wantrouwt alle ophefmakende berichten en ver telsels die meestal van allen grond van waarheid ontbloot zijn. Luistert niet naar de zwartkijkers die van nu reeds jammeren dat wij onze onzijdig heid onmogelijk kunnen bewaren en alzoo hun eigen landgenooten willen ontmoedigen. Wat aan Nederland in 1914-1918 gelukt is, moeten wij thans ook kunnen. Blijven wij kalm. plaatsen wij het nationaal belang boven alle kleine meeningsverschillen, we zen wij eendrachtig en zoo zullen wij, samen met onze soldaten die moedig en tuchtvol onze gren zen bewaken, ons land gaaf en gezond weten te redden uit den brand die zoo dicht aan onze gren zen weedt. De mooie kleur De fijne geur Van de PACHA suikerij Is van namaak immer vrij.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2