RAPH -Tailor De bescherming tegen luchtaanvallen CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ j. C. DONCK WAT ELKEEN WETEN MOET Maatregelen inzake passieve luchtbescherming. vanaf 180 tot 600 frank N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255 H<MWWWWWMWWMWWWWW<MWWI<HHH ning. Ik verheerlijk geenszins den oorlog. Ik zelf heb gestreden. Ik doe thans mijn plicht van eerlijk man. De Fransche soldaten voeden geen haat tegen het Duitsche volk, maar zullen hun plicht doen. Zij weten dat 's lands bestaan in het spel is. De Franschen zouden niet opstaan om een ander land te overrompelenals men Frankrijk ziet opstaan, dan is 't omdat het bedreigd is. Wij staan kant en klaar voor alle vreedzame po gingen zoowel als voor de beproevingen van 't geweld. Als de Duitsche regeering de verzekering niet geeft dat ze haar troepen zal terugtrekken, zullen Frankrijk en Engeland tusschenkomen voor Polen. Een Frankrijk dat den huidigen inval zou dulden, zou veracht en afgezonderd wordenhet zou zonder steun vallen en spoedig overgeleverd zijn aan den gru- welijken aanval. Als deze inval in Polen geduld werd, wat zou de waarborg beteekenen welke voor onze Elzas en Lor- reinen gegeven werd Men weet hoe Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije ge varen zijn. Nu is de beurt van Polen gekomen. Daarna zullen de aanranders zich tegen ons keeren. Het lot van Frankrijk is gebonden aan dit van Polen. Wij kunnen er ons niet aan onttrekken. Als we ons onttrekken, volgt een vrede die geen vrede zou zijn en we zouden slechts nog een ellendig volk zijn, rijp voor de nederlaag en de slavernij. Op dit uur waarop het lot van Europa gespeeld wordt, spreekt Frankrijk door de stem van een zijner zonenhet opperste offer, reeds door zoovelen aan vaard, is noodig. Wij moeten den geest terugvinden die de helden van onze geschiedenis bezielde. Frankrijk is in dit gewichtig uur, bewust te kampen voor zijn leven, voor zijn onafhankelijkheid. Mijne Heeren, Frankrijk beveelt VIII. ENGELAND EN FRANKRIJK VERKLAREN DUITSCHLAND DEN OORLOG. Zondag 3 September te kwart na elf uur kondigde Chamberlain langs de radio aan, dat Engeland zich in staat van oorlog bevindt met Duitschland. «Hitier» zoo' zei hij, «kan slechts tegengehouden worden door geweld Frankrijk doet zooals Engeland. Frankrijk bij monde van den heer Coulondre, Fransch ambassadeur te Berlijn deelde de rijksregeering mede dat indien er geen of een negatief antwoord werd ge geven op het Fransch verzoek, de Duitsche troepen uit Polen terug te trekken, Frankrijk daardoor zou genood zaakt zijn, van Zondagnamiddag te 17 uur, de verplich tingen te vervullen welke het jegens Polen aanging. IX. HET DUITSCHE ANTWOORD. Duitschland schuift de schuld van den oorlog voor namelijk op Engeland. Duitschland, zoo wordt beweerd, vraagt niets aan Engeland en Frankrijk en nooit heeft Duitschland het inzicht gehad deze landen den oorlog te verklaren. Wat de verschillende pogingen betreft, die in de laat ste vier en twintig uren werden gedaaii om den oorlog te beletten, beweert men, in dezelfde Duitsche kringen, dat het aanbod van Mussolini <fen stilstand van de Duitsche troepen op hun huidige stellingen voorzag. Wat de eischen van het Britsche ultimatum betreft, die Duitschland wilden dwingen zijn troepen terug te trekken, houdt men deze voor onbeschaamd. Het is een onbeschaamdheid, zegt men, het terug trekken van de Duitsche troepen te eischen, als Duitsch land, ten koste van zijn bloed, de onrechtvaardigheden die te zijnen opzichte werden gepleegd, aan het herstel len is. X. DE VERNIELING OP GROOTE SCHAAL IS BEGONNEN. In één dag werden 94 luchtaanvallen op Poolsche ste den gedaan. Reeds meer dan 1500 slachtoffers zijn ge vallen. Daaronder veel vrouwen en kinders. Dé Engelsche paketboot Atheniawerd getorpe deerd. Van de 1400 medevarenden zijn er 125 vermist Drie Duitsche schepen, de Olinda de «Fritzen» en de Carl Fritzen werden door de Engelschen in den grond geboord. De bemanning werd gered. De Britsche stoomer Bosnia werd aangeschoten en zonk oogenblikkelijk. Schepen van neutrale landen liepen reeds op Duit sche mijnen en zonken. De oorlogsbalans is geopend. Zal er dan werkelijk gezond inzicht komen wanneer men ze sluiten zal XI. ALLERLEI NIEUWS. Italië houdt zich voorloopig stil. Spanje wenscht strikt neutraal te blijven. De Vereenigde Staten van Amerika stemden de neutraliteitswet. Britsch-Indië. Australië en Nieuw-Zeeland verklaarden Duitschland den oorlog. Canada en Zuid-Afrika bewegen zich ook in die richting. Turkije werkt ijverig aan zijn verdedi ging en zou nu wel kunnen met Engeland zijn kans wagen. Scandinavië omvattend Noorwegen, Zweden en Denemarken wenscht insgelijks neutraal te blijven. Roe menië houdt zich koes en in Hongarije begint men de Duitsche expansie te vreezen. Rusland zal handel drij ven met de twee strijdende groepen. Vreemde vliegtuigen vlogen alreeds tweemaal over Nederland. In België werden twee Fransche militaire jachtvliegtuigen tot dalen verplicht. De inzittenden wer den geïnterneerd. Engelsche vliegers wierpen in het Duitschgeschreven berichten uit boven Duitschland. De Engelschen bom bardeerden van uit de lucht Cuxhaven. Willemshaven. Kiel en Hamburg. Duitsche vliegers maken verkenningstochten boven Engeland en Frankrijk en hier en daar werden ook alreeds bommen geworpen De oorlogscommuniqué's van het Westelijk Front lui den iaconisch dat de krijgsverrichtingen een normaal verloop hebben Men zal denkelijk, dezen keer veel voorzichtiger zijn met het doorzenden van oorlogs nieuws. Ad interim. A. VOORBEREIDINGSMAATREGELEN. 1. Transmissie van het alarm. De gemeentebesturen moeten de verspreiding van het alarm onmiddellijk nagaan (werking van de telefoonverbindingen) en de alarmmiddelen aanvullen ingeval deze ontoereikend zijn (be nuttiging van klokken, klaxons, ratels, enz.). Bij die verifikatie moet men vermijden de officieele sirenen te doen werken, daar deze uitsluitend voor het wezenlijk alarm moeten dienen. 2. Verlichting. De Gemeentebesturen moeten hun alarmver lichting voorbereiden het blauwmaken van de gasverlichting moet onmiddellijk geschieden. Het verduisteren van de lichten in al de wonin gen en in om 't even welke gebouwen dient van stonden aan zorgvuldig voorbereid. Van nu af is het noodig te beschikken over voldoend materiaal om, in zeer korten tijd, alle deuren en vensters derwijze af te dekken dat geen enkel lichtstraal van buiteii uit kan waargenomen worden. Dit materieel bestaat uitondoorschijnende rolgordijnen, behangsels en vensterblinden; zwart papier of karton dat op de vensters, dakvensters en deurspleten dient geplakt'; kappen welke over de binnenlampen dienen geplaatst opdat de naar den vloer gerichte lichtkegel zeer klein zij. Voor de nijverheidsinstallaties welke voorzien zijn van glazen daken, dient het verduisterings- werk onmiddellijk uitgevoerd. 3. Brand. De brandbluschmiddelen moeten in al de wo ningen worden voorbereid. Alle licht ontvlambare stoffen moeten uit de dakverdieping worden verwijderd. Het is aange raden op de zolders droog zand in kisten of in zakken voorradig te hebben. Een gedeelte ervan moet, zoodra er gevaar is, over de zoldering wor den uitgespreid. Het overschietende zal dienen om, met behulp van een schop met langen steel, te worden gestrooid op de plaatsen waar brand ontstaan is. De voor te bereiden maatregelen van algemeen belang omvatten 1. Het inrichten, in de, benedenverdieping, van een luchtdichte gezinsschuilplaats welke kan weerstaan aan de instorting van het gebouw dat er op staat. Ieder persoon moet over ten minste 2 m 3 beschikken. De eventueele versterking der plafonds wordt bekomen door ondersteuning door middel van balken of liggers welke steunen op twee of drie houten of metallieke standers. Op de liggers of balken zal men vlak of gegolfd plaatijzer kunnen leggen om het vallen van puin in de schuilplaats te beletten. Zoo de schikkingen van het gebouw niet toelaten een gezinsschuil plaats in de benedenverdieping te verwezenlij ken, dient er op de achterplaats of in den tuin, op een afstand van het gebouw welke gelijk is aan dezes hoogte, een bedekte loopgraaf met wandbe- kleeding gemaakt. Die loopgraaf moet ten minste 1 m. 80 diep, 0 m. 80 breed zijn en lang genoeg om de bewoners van het gebouw te kunnen be schutten. 2. Het opslaan van de onmisbare werktuigen en materialen schop en houweel, ten einde voor de gezinsschuilplaats een tweeden uitgang te maken zoo de bestaande versperd raakt. Eveneens het opslaan van zakken zand voorzien voor het af sluiten van de keldergaten, alsmede reepen lin nen of vilt, enz... om de voegen, de spleten der vensters, enz., te stoppen. 3. Zorgen voor een hulpverlichting in den vorm van droge elementen, batterijen en accumulato ren of om 't even welk ander middel, met uit sluiting van alle toestel met vlam het samenstel len van voorraden levensmiddelen en drinkbaar watereen vat chloorkalk voor het neutralisee ren van de giftstoffen. De hoofden van nijverheidsondernemingen, van kloostergemeenten, warenhuizen en, in 't alge meen, van alle ondernemingen welke een talrijk personeel bezigen, moeten van nu af bescher mingsmaatregelen treffen inrichten van kelders, aanleggen van loopgraven voor het benuttigd per soneel op de binnenplaatsen en in de tuinen. In de arbeiderswijken dienen de hooger voor ziene beschermingsmaatregelen eveneens getrof fen. B. OP HET OOGENBLIK VAN 'T ALARM TE TREFFEN MAATREGELEN. Bij alarm in oorlogstijd moet, ondanks de voort durende verduistering van de lichten in de hui zen, de elektrische stroom alsmede de gasleiding afgesloten worden vooraleer men zich naar de gezinsschuilplaats of den tuinloopgraaf begeeft. Gedurende het alarm moeten de voertuigen stil houden en langs den boord van de rechter trot toirs, buiten de kruispunten blijven staan, om het verkeer van de hulpdiensten niet te hinderen. De paarden moeten uitgespannen en achteraan de voertuigen gebonden worden. De trams moeten buiten de kruispunten stil houden. •De lichten van al de voertuigen moeten worden gedoofd. De inzittenden moeten zich onmiddellijk naar de naaste schuilplaats of loopgraven begeven. In de groote gebouwen met betrekkelijk veel bevolking dient op de dakverdieping een waak post voor brandalarm voorzien. De burgerlijke overheden. De gouverneurs hebben de leiding van de pas sieve luchtbescherming in hun provincie. Uit dien hoofde nemen zij, overeenkomstig de onderrich tingen van den Minister tot wiens bevoegdheid de passieve luchtbescherming behoort, de noodige besluiten welke toepasselijk zijn hetzij op som mige er van. Zij zijn gelast de onderrichtingen van den Territorialen Dienst voor de Passieve Luchtbescherming te publiceeren en uit te deelen en voor de strikte toepassing van de voorgeschre ven maatregelen te waken. De gouverneurs beschikken over een bestuur van de passieve luchtbescherming, opgericht vol gens de onderrichtingen van den minister en van den Provincialen dienst van de territoriale bur gerlijke wacht voor passieve luchtbescherming. Zij mogen, aan het onder hun bevel staand per soneel, bijzondere prestaties met het oog op de uitvoering van deze wet opleggen. De burgemeester is gelast alle besluiten en maatregelen te nemen met het oog op de pas sieve bescherming van de burgerlijke bevolking en van de burgerlijke inrichtingen hunner ge meente tegen het luchtgevaar. Deze besluiten moeten overeenstemmen met de door den gouverneur vastgestelde reglementee ring en met de ministerieele onderrichtingen. In spoedeischende gevallen worden de laatstbedoel de onderrichtingen hun rechtstreeks overge maakt. De burgemeesters zijn er toe gehouden al de hun Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5