dTintTsté M"' Vandendriessche Van alles wat 6 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten De Voetbal—Kampioenschappen GEMEENTE VLAMERTINGHE BOEKEN voor AANGIFTE van SLACHTING CONTROLEBOEKEN VOOR BEENHOUWERS Het postkantoor der liefde verdwijnt. Kinemazalen als slaapgelegenheid te Los Angeles. Oorzaak van kinderverlamming op het spoor Beethoven's Vlaamsche oorsprong. Hoe brengt men zijn leven door Schoonheidsspecialist in de vijfde eeuw. AUTOBUS LILLE - LA PANNE - COXYDE - BAINS gegeven onderrichtingen te doen publiceeren, uit- deelen en uitvoeren. Zij beschikken over een bestuur van de pas sieve luchtbescherming, opgericht volgens de on derrichtingen van den minister en van den loka len diepst van de territoriale burgerlijke wacht voor de passieve luchtbescherming. Zij mogen, aan het onder hun bevel staande personeel, bijzondere prestaties met het oog op de uitvoering van deze wet opleggen. Wanneer de gouverneur, in gemeen overleg met den algemeenen kommissaris, het nuttig acht ver scheidene gemeenten te vereenigen voor wat de maatregelen tot uitvoering van deze wet betreft, wijst hij den persoon aan die aldaar, onder zijn gezag, te zorgen heeft voor de toepassing van de krachtens de vorige twee artikelen getroffen be s-luiten. Opleiding. De provincie- en gemeentebesturen zijn er toe gehouden de lokalen, meubelen en gronden, welke noodig zijn tot de opleiding van het personeel en tot de uitvoering van de beschermingswerken, ter beschikking van den Burgerlijken Dienst voor de Passieve Luchtbescherming te stellen. Deze lo kalen en middelen worden bepaald door den mi nister tot wiens bevoegdheid de passieve lucht bescherming behoort. De minister bepaalt de kollektieve bescher mingsmaatregelen welke dienen genomen bij het oprichten of veranderen van de aan den Staat, de provincies en de door hem aangewezen gemeen ten toebehoorende gebouwen. De uit deze maat regelen voortvloeiende kosten vallen ten laste van den Staat, voor zoov.er de plans en bestekken door den Algemeenen Kommissaris goedgekeurd zijn geworden. Aan al de openbare besturen, aan de onderne mingen van gemeenschappelijk vervoer, aan de regie van telegraaf en telefoon, aan de onderne mingen van water-, gas- en elektriciteitsvoorzie ning, alsmede aan alle organismen van openbaar nut, mag de minister een minimumprogramma van passieve beschermingsmaatregelen voor schrijven. Het aandeel in de kosten, dat ten laste van den Staat valt, wordt door den minister bepaald, zon der dat het minder dan de helft moge bedragen en zulks voor zoover de plans en bestekken door den Algemeenen Kommissaris goedgekeurd zijn geworden. Maatregelen tot voorbereiding. De bouwvergunningen moeten melding maken van de verplichting om zich te gedragen naar de voorwaarden welke met het oog op de passieve bescherming, opgelegd zijn door den Algemeenen Kommissaris, aan wien de aanvraag om vergun ning vooraf ter inzage moet gestuurd worden door de administratieve overheid. De te verwezenlijken beschermingsvereischten mogen geen uitgaaf van meer dan vijf ten hon derd van de kosten van het gebouw medebren gen. In de lokaliteiten, bepaald door den minister tot wiens bevoegdheid de passieve luchtbescherming behoort, is iedere private inrichting waar ten minste honderd personen in dienst zijn of welke tot kollektief gebruik van ten minste honderd personen dient, er toe gehouden zich te gedragen naar het minimumprogramma van beschermings maatregelen dat haar door den minister wordt opgelegd. De partikulieren zijn er toe gehouden reeds in vredestijd maatregelen tot voorbereiding van de verduistering van de lichten, tegen brand, tot geschiktmaking van de zolderverdiepingen, als mede alle andere maatregelen van algemeen be lang te nemen welke bepaald worden door den minister tot wiens bevoegdheid de passieve lucht bescherming behoort. Hulp aan de bevolking. Zoodra de minister, tot wiens bevoegdheid de passieve luchtbescherming behoort, zulks nuttig acht. mag hij alle maatregelen voorschrijven wel ke geschikt zijn om de bevolking tegen de lucht aanvallen te beveiligen, namelijk den overgang tot het alarmverlichtingsstelsel, de verspreiding van een gedeelte der bevolking, de bestendiging van den dienst voor de gansche territoriale bur gerlijke wacht of voor een gedeelte er van, de uitdeeling van gasmaskers of andere gasafweer- middelen. Het tandheelkundig kabinet van Een zeer belangrijke beslissing van het Uitvoerend Komiteit. Het Uitvoerend Komiteit K. B. V. B. verga derde Dinsdag ten einde den toestand te onder zoeken en de noodige maatregelen te treffen in verband met de voetbalkompetitievolgende zeer belangrijke beslissingen werden genomen 1°) De kampioenschappen die door de kalenders voorzien waren, vallen weg zoowel voor de hoo- gere als voor de lagere afdeelingen. 2°) De kampioenschappen worden vervangen door officieele provinciale kompetities, en dit met ingang van 24 September, welke door de Provin ciale Komiteiten zullen op touw gezet worden. De laatste Zondag der maand, en dit van Okto ber af, zal moeten vrij gelaten worden voor het gebeurlijk op touw stellen van interprovinciale ontmoetingen of andere. 3°) De noodige schikkingen zullen getroffen worden om den bond aan het liefdadige werk Het Pakje van den Soldaatte doen deelne men. Tengevolge van de opeisching van talrijke paar den. zullen de LIEFDADIGHEIDSDRAFKOER- SEN die op Zondag a. s., 10 September, zouden plaats hebben en hier verleden week aangekon digd werden, niet kunnen doorgaan. te verkrijgen ten bureele dezer 34, Boterstraat YPER De verliefde paartjes van Praag zijn droef gestemd, omdat men hun juist in dezen zomer hun liefdespost kantoortje ontrooft, dat zij zelf hadden opgericht. Het «Uschalku-huis» op het «Karlsplatz» wordt ge sloopt, en daarmee verdwijnt ook een unieke manier van correspondentie tusschen verliefde jongelui, die hier een goedkoop surrogaatvoor brieven post-restante hadden gevonden. Men had van de muren van den poortingang van het Uschalku-huis een soort liefdes brievenbus gemaakt, waar verliefde paartjes elkaar de noodige mededeelingen konden doen. Het ging" allemaal heel eenvoudigmet een gekleurd potlood reserveerde men voor zichzelf enkele vierkante centimeters van het muurvlak en schreef daarboven bijvoorbeeldVoor Carel en Tanja en dan kon men er zeker van zijn, dat dit plekje door andere paartjes werd gerespecteerd. Dan kon men daaraan een papiertje bevestigen, waar op b. v. te lezen stond Lieve Carel Vader wil niet hebben, dat ik morgen uitga. Verwacht overmorgen weer bericht van mij. Zuchtend schreef Carel daaronder zijn antwoord Ik sterf van verlangen ik moet u in ieder geval zienOp deze manier voerden de jongelui him cor respondentie en werden honderden afspraakjes gemaakt. De laconieke woorden Deze plaats is vrijgekomen beteekende ofwel het einde van een verliefdheid of de toestemming van papa, die deze manier van correspon- deeren overbodig maakte. Tegelijk met het oude huis verdwijnen nu ook al deze liefdesuitingen aan den muur, en de verloofde paartjes moeten nu maar een ander liefdespostkantoortje zoeken. In Amerika is een veldtocht ingezet tegen de bios coopbestuurders in Los Angeles, die hun inrichtingen gedurende gansch den nacht open houden. De leden van het comité, dat zich met deze werking heeft gelast, beweren dat personen, die 's nachts kinema- vertooningen bijwonen, «zondaars» zijn. «'s Nachts,» zeg gen zij, dienen deftige lieden in hun bed te liggen.» Het stadsbestuur van Los Angeles stelde een onder zoek in, waaruit bleek, dat de nachtelijke bezoekers der voormelde inrichtingen heelemaal geen zondaars zijn, maar dat die menschen... geen bedden hebben om in te slapen. Aldus zou een sluiting der nachtelijke bioscopen voor gevolg hebben, dat duizenden 's nachts dakloos zouden zijn. Die duizenden gaan 's nachts naar de kinema om er rustig, of tenminste warmpjes te slapen. Derhalve besliste het stadsbestuur van Los Angeles dat de bioscopen aldaar 's nachts open mogen blijven De bekende Zweedsche bacterioloog, Dr K. Kling, heeft een wetenschappelijke ontdekking gedaan, die de hoop doet koesteren, dat de medische wetenschap niet langer meer machteloos staan zal tegenover de ge-i vreesde kinderverlamming. In een verslag aan de me dische faculteit In Stockholm ])eeft Dr Kling medege deeld, dat hij uit het water van een bron bij een hof stede een virus heeft kunnen afzonderen, dat zoo het al niet de werkelijke verwekker van de kinderverlam ming zijn mocht, dan toch zeer nauw daaraan ver want is. Het is Dr Kling gelukt bij proefdieren met dit virus een ziektebeeld te verwekken, dat zeer groote overeen komst vertoont met de kinderverlamming, en waar bij zich de ziekte eveneens door besmetting liet over dragen. De bron, waaruit Dr Kling het virus heeft afgezon derd, behoort bij een hofstede, waar verleden jaar een zesjarig kind aan de ziekte stierf. De hofstede lag zeer afgezonderd, en omdat het onmogelijk scheen, dat het kind van buiten af besmet was, kwam Dr Kling er toe het water van de zeer vervuilde bron te onderzoeken, met het bovengenoemde resultaat. Het verslag van Dr Kling heeft in Zweedsche me dische kringen groote aandacht getrokken, vooral ook omdat er zich in Zweden in het laatste jaar bijna vijf duizend gevallen van ruggemergsverlamming bij kin deren hebben voorgedaan. Tot vóór een tiental jaren stond in alle muzieklexicons te lezen dat de Maestro van Bonn, uit een Antwerpsche familie afstamde. Bewijzen hiervan werden evenwel nergens voorgebracht. Aan den Mechelschen Archivaris, Raymond van Aerde komt de eer toe ontegensprekelijk te hebben vastgesteld dat de grootvader van den toondichter eveneens een Lodewijk van Beethoven te Mechelen werd geboren en uit Mechelen naar Bonn vertrok om er als zanger te worden verbonden aan de hofkapel van den keurvorst van Keulen, te Bonn verblijvende. Uit nieuwe opzoekingen van den h. van Aerde blijkt thans dat de familie van Beethoven waaruit de toondichter afstamt uit Vlaamsch Brabant, namelijk uit Kam penhout ofwel Boortmeerbeek, herkomstig is. Aldus is voorgoed uitgemaakt welke thans nog in het land ver blijvende van Beethoven's aanspraak mogen maken op den titel van verwant met den grootsten aller toon dichters. Aan den Vlaamschen oorsprong van van Beethoven is vrijwel nooit getwijfeld geworden. Zijn naam luidt trouwens van en niet von Een Amerikaansch statistieker vond dat het leven van een gewoon mensch van 50 jaar kan samengevat wor den als volgt6.500 arbeidsdagen, 6.000 slaapdagen, 4.000 vermaakdagen en 500 ziektedagen. Gedurende zijn leven heeft hij 36.000 maaltijden gebruikt waarbij 6.000 kg. vleesch, 1500 kg. visch, eieren en groenten en 32.000 liter drank Zooals men ziet worden de verloren dagen en de kinderdagen niet meegerekend. Wat de afgelegde weg betreft, deze zou 200.000 kilometer bedragen. Hoe die brave mensch dat alles uitgecijferd gekregen heeft, meldt de historie niet. 't Is waar dat een Ameri kaan tot alles in staat is. In de vijfde eeuw vóór onze jaartelling schreef Susjruta, professor aan de Universiteit van Benares, (Britsch-Indië) reeds een verhandeling in het sanskriet over Diagnose en Geneesmethoden Dit werk bevat zeer uitgebreide aanwijzingen omtrent chirurgie, diëet, baden en voedingsmethoden. In zijn boek vermeldt de professor ook, 123 toen reeds bekende chirurgische instrumenten en hij beschrijft verder in alle bijzonderheden een operatie. Susjruta hield zich ook reeds bezig met schoonheids- chirurgie, want hij maakt ondermeer melding van een operatie, waarbij een mismaakt oor hersteld wordt door middel van een stuk huid. dat ergens anders uit het lichaam van den patiënt werd gesneden. Parcours BeigeSociété auxiliaire de Transports et de Travaux, s. a. Ostende. Horaire du 27 Mai au 25 Septembre 1939. Tous I. jours du 8-7 au 3-9 Lille Warnèton Ypres Furnes La Panne St Idesbald Coxyde 7.30 8.05 8.20 9.Ó5 9.15 9.17 9.20 Tous 1. jours du 27-5 au 25-9 Inclus 8.30 9.05 9.20 10.05 10.15 10.17 10.20 Samedis du Tous I. jours 8-7 au 3-9 du 8-7 au 3-9 inclus 14.30 17.45 15.05 18.20 15.20 18.35 16.05 19.20 16.15 19.30 16,17 19.32 16.20 19.35 Coxyde 5.30 St Idesbald 5.33 La Panne 5.35 Furnes Ypres Warnèton Lille 5.45 6.30 6.50 7.20 O) n v- i C ■3° r- ao Samcdis j 8-7 au 3-9 V) 3 3 C/5 O "Tl üo!>— S =-oA ii)h "3 -o H 7.45 13.45 17.00 7.48 13.48 17.03 7.50 13.50 17.05 8.00 14.00 17.15 8.45 14.45 18.00 9.05 15.05 18.20 9.35 1545 18.50 S 3 3 O Cd .3 <h' w TO üt-, to 2-O i a o i tjo n on H Arret fixe a YpresCafé Marché Bas, 7, (en 2 19.00 19.03 19.05 19.15 20.00 20.20 20.50 Aux Trois Savoyards», face des Halles).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6