DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER 8 ALLERHANDE NIEUWS BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Gevonden en Verloren Voorwerpen Werden ten politiebureele aangegeven: Gevonden. Zaterdag 2 September, door M. De- brucq Gustave, Lombaardstraat, een zilveren ketting met aandenken. Zondag 3. is bij M. De Roo Victor. Meenensteenweg, een zwart hond.ie met rosharige vlekken en grijze pootjes toegekomen. Maandag 4. door M. Baillieul Robert. Kemmelsteen- weg. een aandenken van eere-communie. bestaande uit zilveren kruis aan wit lint gehecht met naam erop. Door M. Haghebaert Maurice, Yperleestraat, een rij- wielpomp. Dinsdag 5, door M. Vandenberghe H., Patteelstraat, eer. lederen brieventasch. Donderdag 7. door M* Van Elslande Christine, Vla- inertinghe. een rijwieltaksplaat Nr 427.626. Verloren. Donderdag 31 Oogst, door Mevr. Clarysse Camille, Pennestraat, een donkerrood sajetten kinder- Ineed.ie. Vrijdag 1 September, door M. Coussement Godefroid, Vandenpeereboomplaats, een band van het voorwiel van een kinderrijtuig. Zondag 3. door M' Masure Maria. Zonnebeke, een gi s lederen geldbeugel inhoudende de som van 150 fr. in bankbriefjes en eenig kleingeld. Door M. Nevejans Joseph. Kalfvaart. een zwart kerk boek. Donderdag 7. door M. Busschaert Jules, Deerlijk, een dekkleed van 10 x 6 m. voor autocamion. Door M. Patfoort Gerard. Lange Meerschstraat, een zwart lederen aktentasch bevattende schrijfboek over kunstgeschiedenis en teekening. YPER. Arbeidsongeval. De 26 jarige Hanseloo Georges, gehuwd en vader van een kind. wilde Vrijdag morgen rond 7 u. in de weverij Alpaga waar hij als meestergast werkzaam is. een handje toesteken aan een machine die defect had en niet meer in gang kon gez£t worden. Op zeker oogenblik legde hij den electrischen stroom aan. doch er'sloeg een groote vlam op. die den werkman aan het aangezicht en de armen trof. Deerlijk verbrand, moest hij zich door een dokter laten verzor gen om vervolgens als heropgeroepene. daar hij tot de phase C behoorde, nog denzelfden dag zijn garnizoen te vervoegen. Zware botsing. Terechtwijzing. Verleden week meldden wij dat een fransche auto. bestuurd door M. Vanquaethem Antoine. van La Madeleine (Noord Frank rijk), alhier op den Rijselsteenweg tegen een stilstaan- den wagen, die met oogstvruchten beladen was. gere den had. doordat hij verblind was geworden door de lichten van een uit tegenovergestelde richting komende auto. bestuurd door den Heer senator Vandenbulcke, van Vlamertinghe. De Heer senator verklaart thans dat ons relaas over het ongeval niet juist is en hij beweert dat hij niet met zijn groote lichten, doch wel met zijn kleine reed. Ook de woorden die wij in zijn mond legden en waarbij hij zou gezegd hebben geen tijd te hebben om te wachten, zijn volgens hem onwaar. De Heer senator Vanden bulcke verzekert ons dat hij niet alleen stilgehouden heeft om desgevallend hulp te bieden, maar zelfs zijne identiteit heeft bekend gemaakt om als getuige' te kun nen optreden. GHELUVELT. Wijding der Kerk. De schoone romaansche kerk. die in 1925 heropgebouwd werd. is Maandag laatst door Z. D. H. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, plechtig gewijd geworden. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit was. niettegen staande de bange tijden die we nu opnieuw beleven, de gemeente mooi bevlagd. De liturgische plechtigheden der kerkwijding werden om 8 u 30 's morgens aangevangen. Rond 10 u. werden de H. Relikwieën processiegewijze naar de kerk terug gebracht, waarna, in aanwezigheid van een talrijke menigte geloovigen. een plechtige Mis met pontificale assistentie opgedragen werd. De E. H. pastoor Ingelram droeg het H. Misoffer op, terwijl zich verder nog in het koor bevondenE. H. Verhaeghe. principaal van 't Col lege te YperE. H. Debrie. principaal van 't College te Meenende Eerweerde Heeren Pastoors van Voor- mezeele en DickebuschE. H. English, ceremonie meester, enz. Als burgerlijke overheden waren aanwezigM. Jules Houdendyck, burgemeester, de heeren schepenen en gemeenteraadsleden, de voorzitter, M. Paul Maerten, en de leden der kerkfabriek, enz. Na de kerkelijke plechtigheid werd Z. D. H. Mgr Lamiroy in stoet naar de pastorij geleid. DRANOETER. Kerkwijding. Ook aan de ge meente Dranouter viel Donderdag laatst de eer te beurt hare mooi herbouwde parochiekerk plechtig geconsa creerd te zien door Z. D. H. Mgr Lamiroy. bisschop van Brugge. De wijdingsplechtigheid werd om 8 u. 30 's morgens aangevangen. Nadat rond 10 u. de H. Relikwieën stoets gewijze naar de kerk waren teruggebracht, werd door E. H. pastoor Vermeersch een solemneele hoogmis op gedragen met pontificale assistentie. De E. H. pastoor was aan het altaar bijgestaan door Z. E. H. Hanssens, deken van Poperinghe. en E. H. Sobry. pastoor te West- Nieuwkerke. In het koor bevonden zich ook nog E. H. Hoornaert, pastoor te Dickebusch E. H. De Schuytter, pastoor van de Clytte, en E. H. English, ceremonie meester. Deze plechtige mis werd door een overgroote schaar geloovigen bijgewoond, onder dewelke men onder meer de vereerende aanwezigheid bemerkte van de Heeren Gruson. burgemeester; Warlop en Caenepeel. schepe nen; Van Pitthem voorzitter der Kerkfabriek, en ver der ook nog de leden van den gemeenteraad, der Kerk fabriek. enz. Na de Mis trok Z. D. H. Mgr Lamiroy stoetsgewijze en de omstaanders zegenend naar de pastorij. STADEN. Botsing. Op het gehucht Sleyhaeghe had er een hevige botsing plaats tusschen de auto van M. Christiaens en een opgeëischte auto gevoerd door een soldaat die van een officier vergezeld was. De auto van M. Christiaens werd vlak in de zijde aangereden en erg beschadigd. De autovoerder werd gekwëtst aan dc beenen. terwijl zijn echtgenoote. die door den schok uit de auto geslingerd Werd. kloeg over inwendige pij nen. Hun zoontje zat vastgekneld in het ingedrukte voertuig en had verwondingen in den nek. Zij werden ter verzorging naar een kliniek overgebracht. Ook de opgeëischte auto was beschadigd en de officier werd door glasscherven gekwetst Noodlottige afloop. Verleden week meldden wij dat MEESTER - KLEERMAKER de 20 jarige D'Hondt A., paardengeleider in dienst van den voerman Verlez. bij het verzorgen der paarden een hoefslag ontving en ter verzorging naar een kliniek moest overgebracht worden. Niettegenstaande de beste zorgen is het slachtoffer er aan de gevolgen der opge- loopen verwondingen bezweken. Een overtalrijke me nigte woonde de begrafenis van den ongelukkige bij. WÓESTEN. Tuinbouw. De maandelijksche ver gadering die op Zondag 10^ dezer moest plaats hebben is afgelast. Door de afwezigheid van een groot aantal leden die opgeroepen werden en den algemeenen crisis toestand zullen deze vergaderingen tijdelijk geschorst worden. De eerstkomende bijeenkomst zal door middel van dit blad de leden worden bekend gemaakt. Handels- en Nijverheidskamer van Yper BERICHT AAN DE BEZITTERS VAN AUTO V OERTUIGEN. Het Hoofd van 's Lands mobilisatiedienst ver zoekt ons aan de nijveraars en handelslui de vraag te richten dat zij vrijwillig het verbruik van benzine zouden beperken tot het hoogst noo- dige. Deze vrijwillige beperking heeft tot doel de reglementeering van het benzineverbruik zoo lang mogelijk uit te kunnen stellen. Wij zouden het zeer op prijs stellen indien al onze aangeslotenen, welke een motorvoertuig be- j zitten, hiervan zouden willen rekening houden. Ii DE LUCHTOORLOG Het is belangwekkend eens de hieronder aan- gegeven afstanden te overzien tusschen Londen j en Parijs en enkele groote Duitsche steden en j ook tusschen Berlijn en enkele groote Engelsche steden. Bij de berekening van deze afstanden werd rekening gehouden met het feit dat het Nederlandsch en Belgisch grondgebied niet mag overvlogen worden. Wanneer men nu tegenover deze afstanden de snelheden stelt, die de huidige vliegtuigen ont- wikkelen, hetzij van 3 tot 500 km. per uur, dan beseft men te beter hoe men terecht mag verkla ren, dat thans, bij een luchtoorlog elke stad van het binnenland aan het front ligt. Londen-Wilhelmshaven 550 Km. Bremen 585 Km. Hamburg 675 Km. Hanover 700 Km. Brunswijk 750 Km. Berlijn 900 Km. Magdeburg 825 Km. Leipzig 915 Km. Frankfurt 1000 Km. Danzig 1250 Km. Vanuit grensplaatsen zooals Yarmouth of Nor wich is deze afstand ongeveer 150 Km. minder. Parijs-Berlijn 750 Km. Manheim 400 Km. Nurenberg 590 Km. Dresden 800 Km. Vanuit andere plaatsen dichterbij de grens b.v.b. Metz of Nancy, bedraagt de afstand onge veer 250 Km. minder. Berlijn-Hull (Eng.) 850 Km. Liverpool 1050 Km. Birmingham 1000 Km. Newcas 1000 Km. Manchester 1000 Km. Vanuit Cuxhaven of Bremen is deze afstand ongeveer 300 Km. minder. Koninklijk Besluit houdende verbod tot het uithangen van om het even welke vlag van een vreemden Staat Artikel 1. Tot op den dag, vastgesteld voor het weder op vredesvoet brengen van het leger, is het uithangen van om het even welke vlag van een vreemden Staat verboden. Art. 2. Met afwijking van wat voorafgaat, mogen hun nationale vlag voeren1. de diplo matieke en consulaire zendingen 2. de vreemde schepen en booten. Art. 3. De overtredingen aan dit besluit wor den gestraft met de straffen voorzien bij de wet van 5 Juni 1934. Art. 4. Dit besluit treedt in werking den dag zijner bekendmaking. leper grijpt plaats ep St-adsjongensschool De heropening der klassen Maandag 11 September. De inschrijvingen mogen gedaan worden op Zaterdag 9 September van 9 tot 11 uur en op den dag der heropening IngangSt Niklaasstraat„ Nr 2. Postcolli voor de soldaten Om het opzenden van colli aan de onder de wa pens zijnde militairen te vergemakkelijken, heeft de Nationale Maatschappij der Belgische Spoor wegen besloten den vervoerprijs voor aan die mi litairen gestuurde postcolli tot 5 kgr., eenvormig te stellen op 3 frank. Die colli worden aangenomen in alle stations van de Belgische Spoorwegen alsmede in alle postkantoren van het land. Werk van het Pakket voor den Soldaat De giften in geld en waarden stroomen toe in het Departement. De Minister van Landsverde diging dankt ten zeerste al wie zijn oproep be antwoordt. Velen bieden hun medewerking aan, om giften in te zamelen en tot het welslagen van 't Werk bij te dragen. Dit in zulk aantal, dat de Minister hun niet afzonderlijk kan antwoorden. Hij dankt hen zeer hartelijk. De op privaat of gezamenlijk initiatief ingeza melde giften in geld en in natura zullen met vreugde ontvangen worden. Er weze aan herin nerd, dat de stortingen moeten gebeuren op post- checknummer 300816 aan 't Werk van het Pakket voor den Soldaat. De giften in natura mogen besteld worden1. Voor de Brusselsche agglomeratie in het Depar tement van Landsverdediging, Wetstraat, 22. Voor de provincieten bureele van den naasten Plaatskommandant. Vrijstelling van opeisching voor merriën De Minister van Landsverdediging, op voorstel van den Minister van Landbouw, heeft beslist dat de geprimeerde merriën of de merriën terugge roepen in de prijskampen in 1936, 1937, 1938 en 1939 ingericht, ter uitvoering van het algemeen reglement betreffende de verbetering van het paardenras, alsook op den Nationalen Prijskamp gehouden in den Heysel, zullen vrijgesteld zijn van de opeisching in de mate van het mogelijke. De schriftelijke vragen dienen gericht tot den veekweekdienst, 3, Middaglijnstraat, Brussel. Eenzelvigheidskenteeken voor kinderen Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede Overeenkomstig de bestaande onderrichtingen moeL elk persoon boven de 15 jaar, die zijn ge woon verblijf houdt'in België voorzien zijn van een reglementair eenzelvigheidsstuk. Aangezien de kinderen beneden 15 jaar van deze verplichting ontslagen zijn, wordt door de Regeering uit zorg voor hun vrijwaring tegen de bezwaren en gevaren, die voor hen kunnen voort vloeien uit eventueele verplaatsingen der bevol king. aan de families aanbevolen hun kinderen van nu af aan te voorzien van een stuk, waar mede zij kunnen vereenzelvigd worden. Dit stuk zou kunnen bestaan in een wit karton, 5 of 6 cen timeter vierkant, waarop met inkt zou moeten aangeteekend wordennaam, voornamen, ge boortedatum, nationaliteit en gemeente van ver blijf van het kind. Het is geraadzaam dit karton te bergen in een zakje van dik stof, dat door middel van een sterk lint of snoer om den hals van het kind wordt ge hangen onder zijn kleederen. Bedoeld eenzelvigheidsstuk is gemakkelijk te vervaardigen en kost niets, het is om verschil lende redenen te verkiezen boven alle andere ma nier van identificatie, bestaande bij voorbeeld in een plaat of kenteeken in kostbaar metaal te dra gen in den vorm van armband of halssnoer. De Regeering beh«udt zich het recht voor be doelden maatregel verplichtend te maken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 8