RAPH Tailor CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet 2 Opvoeding. Hygiene. Huishoudelijke wenken. vanaf 180 tof 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Bofersfraat, 12 'bij den Grooten Bazar) Y P E R Levenswijsheid. ZEVEN DIEPE GEDACHTEN De ontbijttafel der kinderen. Hoeveel kinderen zijn er toch die des morgens niet etenAnderen slikken hun ontbijt 's morgens maar haastig in en spoelen het daar na weg met een kop koffie. Niets is zoo verkeerd Voor al voor kinderen en nog niet volwassenen geldt een goed en behoorlijk gebruikt ontbijt als een eerste ver- eisqhte. Men kan beter een kwartier vroeger opstaan en dit kwartier bij uw vijf-minuten-ontbijt voegen, dan langer te bed blijven en zich nauwelijks den tijd gunnen het ontbijt te gebruiken. Niet alleen is een haas tig genuttigd ontbijt ongezond voor ons organisme, maar ook ver van bevorderlijk voor onzen arbeid. Daarbij hebben zij, die 's morgens gehaast eten. altijd een on- ru.-tig. jachtig gevoel over zich. hetwelk den geheelen dag blijft. Vooral voor de kinderen is het zoo verkeerd de morgenboterhammen gehaast te doen gebruiken. Vol gens de schoolartsen is een haastig gebruikt ontbijt de grootste vijand voor de gezondheid der kinderen. En is het dan niet de plicht van onze moeders, dat zij ook hiervoor waken Het ontbijt dient smakelijk bereid te worden. Laat het niet dag-in, dag-uit bij twee of drie boterhamme- kens met het gewone stukje kaas of hesp, maar breng afwisseling aan de ontbijttafel Afwisseling bevordert den eetlust. Dek de tafel netjes, niet haastig, maar gun uzelf er even den tijd voor. Het ontbijt zal veel smake lijker zijn. wanneer gij aan een keurig gedekte tafel zit, met frissche tassen en schaaltjes om u heen. Sommige kinderen kunnen 's morgens zeer slecht eten, hetgeen natuurlijk ook wel bij volwassenen voor komt. Geef zulke kinderen dan eenig fruit b.v. een appel. De meeste fruitsoorten zijn licht verteerbaar, waarom wij ook vaak fruit als dessert aanwenden. Bij de koffie van het kind voege men 50 procent heete melk. Wanneer een kind eieren moet eten zorg er dan al tijd voor. dat de eieren niet te hard koken. Niets is voor het kind zoo slecht als een te hard gekookt ei. Geef liever een geklutst ei met warme melk. Een geklutst ei verliest niets van zijn kracht, terwijl een gekookt ei een groot deel er van verliest. Havermout is het gezondste ontbijt voor kinderen. Houdt een kind niet van enkele havermout met melk en suiker, voeg er dan rozijntjes bij. ofwel stukjes ap pelen. Een dergelijke mengeling maakt het gerecht al tijd veel aantrekkelijker. Een teiloortje havermout des morgens maakt een ontbijt reeds voldoende. Blijft het kind in de middaguren zijn boterham in de school eten. maak dit boterhammetje dan zoo smakelijk mogelijk. Een kind eet, wanneer het niet bij moeder thuis is. toch al minder smakelijk dan anders. Pak het brood niet in papier in. maar schaf er een goed sluitend blikken trommeltje voor aan. Brood, dat meegenomen wordt, is toch al niet versch en wordt nog ouder, wanneer men het in papier wikkelt. Geef het kind eenig fruit mee, dat het als nagerecht kan eten. Genotmiddelen die den slaap storen. Menschen, die over een slechten slaap klagen, moeten eens hun heele levenswijze nagaan, om de mogelijke fout te ontdekken. Heel vaak worden de slaapverstoringen veroorzaakt door genotmiddelendit zijn stoffen, die weinig of hoe genaamd geen voedingswaarde bezittenmaar die ge bruikt worden wegens hun prikkelenden invloed op de zenuwen. Betrekkelijk onschuldig zijn koffie en Chineesehe thee. Toch zijn er gevoelige personen die wel degelijk last hebben van slapeloosheid wanneer ze deze genot middelen gebruikt hebben. Over het algemeen kan men deze beide genotmiddelen rustig gebruiken, zonder niet in slaap te kunnen komen. Een veel gevaarlijker vijand van den slaap is de nicotine vooral bij jonge mannen, die veel sigaretten rooken. kan men vaak een symptomen-complex waar nemenhartkloppingen, angstgevoel, trillen en slaap loosheid. Ook het misbruik van alkool en morphine, voert dik wijls, naast andere ernstige bezwaren, ook tot een chronische slapeloosheid. Medisch allerlei. 1. Een sterkere prikkel, verdringt een minder sterker. 2. Er zijn dwaasheden, die om zich heen grijpen, als overerfelijke ziekten. 3. Door den Hippocratischen eed, was het den arts streng verboden, een mensch. ook al vroeg deze er om, een doodelijk middel te geven. Keelontsteking. De keelontsteking (angina) is na de verkoudheid wel de meest voorkomende ziekte. Meestal is het een lichte ongesteldheid, doch dit is niet altijd het geval. Men moet een keelontsteking nooit ge ringschatten. omdat er meestal een andere ziekte ach ter is verborgen, bijvoorbeeld roodvonk, diphteritis. nierontsteking, gewrichtsrheumatiek, ja zelfs bloedver giftiging kan optreden na een ernstige keelontsteking. Het is een groot voordeel de kinderen van jongs af aan dagelijks te laten gorgelen met versch water. Wan neer dan eens een keelontsteking optreedt, kan men wat hvpermangaanzure kali aan het water toevoegen. En kele korreltjes hiervan zijn reeds genoeg om een rozige vloeistof te vervaardigen, welke zoowel voor de keel als voor verdere kleine mondkwalen goed is. Deze kali werkt ontsmettend de smaak ig wel niet erg prettig, doch de kinderen leeren daardoor te gorgelen, zonder iets in te slikken. Op deze wijze zullen zij na eenig oefenen in staat zijn om, wanneer dit bij een ernstige keelontsteking noodig is, de giften te gorgelen, die de dokter voorschrijft. Doch dit is natuurlijk alleen noo dig bij zeer ernstige gevallen. Keelontsteking is eigenlijk een ontsteking van de verhemelte-amandelen en dikwijls echter ook van de keelamandelen. De amandelen zijn dan opgezet en heb ben gele etterpuntjes. Dikwijls zijn ook de klieren aan de onderkaak opgezet. Iemand met keelonsteking hoort onvoorwaardelijk in bed thuisvier tot vijf dagen. Zoo lang duurt ten minste in den regel een eenvoudige, niet ingewikkelde keelontsteking. Wanneer kinderen deze ziekte hebben, doet men er verstandig aan, direkt een dokter er bij te roepenwant het geringste verzuim in de behandeling van keelziekten kan zich bitter wreken. Ondertusschen laat men het kind gorgelen en brengt het in bed. Daar na geeft men het den bekenden Priesnitz-omslag en neemt de temperatuur op. In geen enkel huisgezin mag een koortsthermometer ontbreken. Na het kwik naar beneden te hebben geslagen, legt men den thermometer in de okselholte, drukt den arm stevig tegen het li chaam en haalt hem er 10 minuten later weer uit. Stijgt de koorts niet boven 38 a 38,5, dan kan men rustig de komst van den dokter afwachtenwijst het kwik echter 39 graden of nog hooger aan, dan dient het altijd aanbe veling, nog voordat de dokter komt, te beginnen met koude omslagen om de keel en om het lichaam. Kanten kleed. Wanneer men een kanten kleed wil reinigen of wasschen loopt men steeds het gevaar, dat er zich scheuren in het fijne weefsel voordoen. Men kan dit euvel voorkomen, door het kleed te wikkelen in een fijn doek, en te laten weeken in een bad van warm zeep water. Om te spoelen gebruikt men zuiver lauw water, en men gaat op dezelfde wijze te werk. Kant strijken. Gesteven kant moet zoo ongeveer twee uren rusten tusschen een drogen doek, vooraleer men tot strijken overgaat. Eerst legt men haar schoon uit en trekt men haar zacht in de lengte. Dan plaatst men haar op een witten flanel en gaat er met een niet warm ijzer over totdat de plaats, waar men strijkt, gansch droog is. Indien men een valsche plooi maakt, dan gaat men er even over met een spons, die men doopt in het stijfsel, en dan strijkt men er over op de zelfde wijze. Dan trekt men de kant in de breedte en men strijkt er nog even over. Doet men die laatste be werking niet. dan is de kant, door het eerste strijken, al te stijf. Kant kleuren. Wanneer men gaarne een ander tintje heeft voor de gordijnen, dan zal men op de vol gende wijze te werk gaan. Men voegt eenige druppels koffie bij het stijfsel. Onnoodig te zeggen,, dat het stijf sel zeer goed moet geroerd worden. Men kan. bij het stijfsel, ook thee voegen. Koffie geeft een donker-crême- tint en thee een lichte groene tint. Ziehier nog een zeer eenvoudig middel om kanten te kleuren, vooral fijne kanten, die slecht tegen geweldige kleurmiddelen kunnen. Men zal ze een paar oogenblikken laten trekken in 5 liter water Dit water moet gekookt zijn met 25 gram bitterpeeën. en door een doekje gezeefd worden Indien Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. men de tint donkerder- wil hebben, zal men minder water gebruiken. Crêpe reinigen. Over en weer slaan in ammoniak- water waarin een weinig witte zeep werd opgelost. De temperatuur stilaan verhoogen zonder te laten koken. Spoelen zonder wringen en zachtjes intrekken. Wan- hij half droog is... nog eens in vorm trekken. Vooral niet strijken. Nieuwe zijden kousen. Denkt er aan, dat nieuwe zijden kousen eigenlijk vier-en-twintig uur in koud water moeten staan, voor ge ze aan trekt. Nieuwe kou sen. die zoo behandeld zijn, zullen veel sterker blijken dan nieuwe kousen die ge meteen aan hebt getrokken. Speciaal de zoo gevreesde ladders zullen er niet zos gauw in komen. Geluk is slechts liefde, liefde is slechts geluk. (Chamisso). 17 SEPTEMBER 1322. Dood van Robrecht van Bethune. 1804. Geboorte te Dendermonde van den begaaf den en vruchtbaren vlaamschen dichter Prudens Van Duyse. Gestorven 13 Nov. 1859. 1863. Dood van A. de Vigny. Geboren 1797. Dich ter, dramaturg en romancier. Eloa, meesterwerk. 1871. Inhuldiging van tunnel van Mont Cenis (13052 m.) gegraven onder den top van Fréjus (22 km.) 18 SEPTEMBER 1848. Barrikaden te Frankfort aan de Main. Wapenbestand tusschen Maximiliaan van Oostenrijk en den Fr. koning Lodewijk XI. 1426. Overlijden te Gent van den beroemden VI. kunstschilder Hubert Van Eyck. 1932. Groote hulde te Dftndermonde ter eere v. d. VI. voorman Lode Dosfel. 1837. De phys. Morse beproeft zijn apparaat schrij vend op een telefonische lijn. 19 SEPTEMBER 1925. Troelstra's afscheid. 1931. Moekden door Japan beschoten. 1902. Dood van Maria-Hendrika, tweede koningin der Belgen. 1798. De eerste tentoonstelling van Fr. industrie produkten heeft te Parijs plaats. 20 SEPTEMBER 1870. De kerkelijke staten afgeschaft. 1697. Vrede van Rijswijk. 1~19- De zestigjarige Volksheld, Fr. Anneessens, deken der stoelbinders, op bevel van Markies de Prié te Brussel, onthoofd. 1873. Dood van J.-B Donati, sterrek.deed opzoe kingen over de kometen. 1908. M. Lowel bestatigt het bestaan van water dampen op de planeten Mars, Jupiter en Saturnus. 1938. Overlijden van de Amerikaansche filmster Pauline Frederick. 21 SEPTEMBER 1866. H. G. Wells geboren 1558. Dood van Keizer Karei V, in het Spaansche klooster van Sint Just. 1859. Te Nevele wordt Cyriel Buysse geboren, die een van onze grootste, zooniet de grootste Vlaamsche romancier werd van zijn tijd. 1860. Dood te Frankfort (D.) van Schopenhauer, wijsgeer, apostel der pessimisten (geb. 1788). 22 SEPTEMBER 1792. Proklamatie van de eerste Fransche repu bliek. 1880. A. B. Kleerekoper geboren. 1792. Het republikeinsch bestuur te Parijs gestemd. 1618. Bij den Antw. drukker Abraham Verhoeven verschijnt het eerste regelmatig Vlaamsch Nieuwsblad, getiteld Nieuwe Tijdingen 1938. Praag aanvaardt de voorstellen van Engeland en Frankrijk. 1846. Verschijning van de planeet aangekondigd door Le Verrier. Hij stierf juist 30 jaar later.' 1803. Dood te Pise (It.) vin Angelo Fabroni de Ital. Plutarcus (geb. 1732). 23 SEPTEMBER 1900. Kongres der Internationale te Parijs. 1830. De vier Septemberdagen ingezet. 1906. Overlijden te Testelt van den volksgeliefden Burgemeester van Antwerpen. Jan Van Rijswijck. Geb. 14-2-1869. 1937. Te Parijs verdwijnt in vollen dag generaal Miller. Generaal Skoblin, verdacht van medeplichtig heid in de ontvoering, verdwijnt eveneens. 1937. Overlijden van den Amerikaanschen tooneel- en filmspeler Osgood Perkins. 1877. Dood van Le Verrier. Geb. 1811 te St L6, sterrekundige. Ontdekte planeet Neptunus. 1870. Dood van Prosper Merimee. geb 1803. ZONDAG Vroege bijval wordt voor menig talent een... valbijl! MAANDAG Ook ih de zonnestralen van het geluk dansen gaarne muggen DINSDAG Booze menschen zingen niet WOENSDAG Werk met vlijt, maar rust op tijd DONDERDAG Zeg altijd de waarheid, maar zeg haar zoo vriendelijk mogelijk VRIJDAG Hij die het ei verlangt, moet voor de kip zorgen. ZATERDAG Niet enkel beleedigingen, ook weldaden laten soms een wrangen nasmaak achter

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10