DE MOBILISATIE VRAAGBAAK BELANGRIJKE BESLISSINGEN VAN DEN KABINETSRAAD Het gebruik van het kenteeken van het Rood Kruis, 1. Wat moet ik doen om de militievergoeding te trekken wegens het binnenroepen van mijn echtgenoot ANTWOORD. Hiervoor moet ge u wenden tot het bureel der militie van uw gemeentebe- stuui 2. Hoeveel bedraagt de vergoeding en wan neer wordt zij uitbetaald? ANTWOORD. De vergoeding bedraagt per dag 8 fr. voor de echtgenoote en 3,50 fr. per kind ten laste. Zij wordt uitbetaald om de 7 dagen, dus per week. 3. Wie levert het getuigschrift af, waaruit blijken moet dat mijn man werkelijk onder de wapens is? ANTWOORD. Dat getuigschrift wordt af geleverd door den commandant der eenheid waar bij uw man is ingedeeld. 4. In welke voorwaarden genieten militairen van vrij vervoer op trein, tram en daarmee ge lijkgestelde autobusdiensten ANTWOORD. Het kosteloos vervoer wordt slechts verleend aan de militairen evenals aan de reserve-officieren, gebeurlijk in burgerkleedij, die opgéroepen of weder opgeroepen werden on der de wapens, voor de reis die zij moeten afleg gen om zich bij hun eenheid te vervoegen. De an dere verplaatsingen welke door de militairen van eiken graad worden gedaan, blijven onderworpen aan de regels voorzien in vredestijd. Ook de sol daten met verlof zullen echter weldra van koste- loo- vervoer kunnen genieten, dit op vertoon van hun verlofbriefje. 5. Worden er voor de wederopgeroepenen verlofdagen voorzien? ANTWOORD. JawelBinnen zeer korten tijd zal een stelsel van permissies op grond van drie dagen per maand ingericht worden. Naar ge lang van de noodwendigheden van den diénst, zal ieder wederopgeroepene ofwel 3 permissies van 24 uur per maand kunnen genieten, ofwel 3 per missies van 48 uur om de 2 maanden, ofwel één permissie van 6 dagen om de 2 maanden. 6. Is het aan familieleden toegelaten weder opgeroepenen een bezoek te brengen? ANTWOORD. Het Ministerie van Landsver dediging raadt ten sterkste de familieleden van de militairen af, verplaatsingen te doen om de wederopgeroepenen te bezoeken. Zij zullen geen toelating meer krijgen om de kantonnementen te bezoeken. 7. Mag een fiets op straat worden opgeëischt ANTWOORD. In zekere gevallen mag een fiets op straat worden opgeëischt. Degene die op- eischt moet altijd kunnen bewijzen dat hij tot een commissie voor opeisching behoort en moet steeds voorzien zijn van de desbetreffende docu menten. Hij is zelfs verplicht een officieel op- eischingsbewijs af te leveren. In geval van be twisting, kan men zich te zamen tot het naast bij gelegen politiebureel wenden. 8. Hoe moeten pakjes aan soldaten worden geadresseerd ANTWOORD. De adressen moeten goed op gemaakt worden, alle afkortingen moeten verme den worden, en ook de voornaam moet voluit ge schreven worden. Bijvoorbeeld De Heer Jan Vliegers, Korporaal 2e Regiment Hulptroepen 7e Compagnie BELGISCH LEGER Er wordt op aangedrongen geen voedsel of an dere dingen op te sturen dat gemakkelijk bederft, ingezien de pakjes soms verscheidene dagen on der weg kunnen blijven, zonder den bestemme ling te bereiken. De Nationale Maatschappij der Belgische Spoor wegen heeft besloten den vervoerprijs voor aan militairen gestuurde postcolli' tot 5 kilo eenvor mig te stellen op drie frank. 9. Kan in dezen tijd uitstel van betaling van belastingen hekomen worden voor degenen die onder de wapens zijn ANTWOORD. Ja. Hiervoor wende men zich tot den controleur der belastingen of, voor de genen die in een groote stad wonen, tot den ge westelijken bestuurder der belastingen. 10. Kunnen er vervolgingen ingespannen worden tegen iemand die onder de wapens is ANTWOORD. Neende vervolgingen tegen wederopgeroepenen zijn geschorst tot ze terug vrij van wapenen zijn. Aldus kunnen de huis bazen nu evenmin de huishuur opeischen van diegenen die onder de wapens geroepen zijn doch dit beteekent geenszins dat de nu uitgestel de huishuur later niet zal moeten betaald wor den. 11. Op welke uren mogen de cafés en andere drankgelegenheden geopend zijn? ANTWOORD Van 12 uur tot 14 u. 30 en van 17 tot 21 yur. 12. Welke zijn de laatste mededeelingen van het Ministerie van Landsverdediging inzake gas maskers ANTWOORD. Het masker, dat te koop ge steld is in de verkoopkantoren tegen den prijs van 50 frank, is uitnemend goed, op voorwaarde, dat het bekleed is met een stempelControol S. P. G., zich bevindende op de doos en met een lood of stempel vastgemaakt op het gezichtsdeksel. Dit masker heeft zeer strenge proefnemingen ondergaan. Het is een van de beste die bestaan. Het is niet waar te beweren dat het dragen van het passieve masker tegen 50 fr. alle beweging belet Er valt niet te vergeten vooraleer het masker op te zetten 1. Het draaistopsel af te nemen, dat toelaat de bus op het gezichtdeksel te vijzen. 2. Het stopsel onder de bus af te nemen zonder dit is het ademen natuurlijk onmogelijk maar dit stopsel mag slechts afgenomen wor den in geval van een echt alarm. Men moet zorg vuldig het masker op het hoofd aanpassen en zich beoefenen in het dragen van het masker, teneinde zich er aan te gewennen. De verkoopprijs van 50 fr. is opgelegd aan al de verkoopkantoren en de gemeentebesturen. 13. Komt er einde September Broodrantsoe- neering in ons land? Bevestigd wordt dat de rantsoeneering van het brood einde September zou worden ingevoerd. Men zou werken met kaarten en zegels. De rant soenen zouden 350 gram per dag en per man be dragen. en 225 per kind. Voor arbeiders die in open lucht werken, zou een grooter percentage worden voorzien. 14. Wanneer zal de uitbetaling der opeischin- gen gebeuren? ANTWOORD. We konden vernemen dat nu zeer vlug het noodige zal gedaan worden om de uitbetaling der opeischingen te bespoedigen. Dit betreft zoowel de opeischingen- gedaan in Sep tember van vorig jaar als deze die sedert den aanvang der huidige legermobilisatie zijn uitge voerd. 15. Kunnen de Belgen nog naar het buiten land reizen? ANTWOORD. Ja, mits ze zich voorzien van een paspoort, dat ze door het konsulaat van het te bezoeken land moeten laten voorzien door een visa. Ook voor Nederland, Frankrijk en het Groot Hertogdom Luxemburg moet men thans voorzien zijn van een paspoort met visum. P. B. Maandag namiddag kwamen de leden der re geering in kabinetsraad bijeen onder het voor zitterschap van den Heer Eerste Minister Pierlot. Na afloop der vergadering werd volgende offi- cieele mededeeling aan de pers overgemaakt De Raad regelde dringende bestuurlijke za ken. Hij onderzocht de maatregelen, te treffen om de vereischten van de mobilisatie aan te passen bij de noodwendigheden van de nationale ekono- mie. Minister Marck legde een ontwerp van over eenkomst voor tusschen de Spoorwegmaatschap pij, de Buurtspoorwegen en andere vervoermaat schappijen, ten einde kosteloos vervoer te verlee- nen aan de militairen, die met verlof gaan. De Raad besliste, op verslag van generaal Denis, en in het belang der landsverdediging, de openingsuren der drankslijterijen te bepalen als volgt open van 12 tot 14 uur 1/2 en van 17 tot 21 uur. Voorziene maatregelen voor de aanpassing der mobilisatie aan de economische noodwendigheden De ministerraad heeft moeten toegeven dat sommige opeischingen groote ontreddering heb ben teweeggebracht in de landbouwbedrijven, in kleine nijverheden en handelszaken en ook nog in tal andere takken van 's lands economische bedrijvigheid. Daarom werden enkele maatrege len voorgesteld met het doel de vereischten van de mobilisatie beter bij deze van de normale be drijvigheid van het land aan te passen. Als algemeene maatregel werd vooreerst be sloten de opeischingen, welke voor de mobili saties van 1938 en 1939 gedaan werden, zoo spoe dig mogelijk uit te betalen. Verder zullen, ten behoeve van den landbouw, de opgeëischte volle merries en de melkkoeien teruggegeven worden. De kleine landbouwers, die hun eenig paard hebben moeten afstaan en die alzoo in de onmogelijkheid zijn het noodige land- bouwwerk te verrichten, zullen ook hun paard terug krijgen. Zelfs zal het leger in sommige ge vallen zijn paarden aan de landbouwers uitlee- nen om daar waar het mocht noodig blijken het werk op de velden te bespoedigen. Ook de trac tors voor de dorschmachienen zullen terug afge staan worden. De ambachtslieden en handelaars, wier zaken volledig stilgelegd werden tengevolge van het opeischen van het eenig vervoermiddel waarover zij beschikten en dat voor de uitoefe ning van hun beroep onontbeerlijk is, zullen eveneens terug in 't bezit gesteld worden van hun wagen. De stallen, schuren en ook de scholen, welke door de troepen bezet zijn, zullen ontruimd worden Er zal er over gewaakt worden dat voortaan geen overdreven opeischingen meer in een en de zelfde plaats gedaan worden, en -al het mogelijke zal gedaan worden om in niets de normale wer king van de nationale economie van het land te hinderen noch te beletten. Bepaalde regeling voor het sluiten der drankhuizen Op voorstel van den Minister van Landsverde diging heeft de Kabinetsraad besloten voortaan de kwestie van het sluiten der herbergen op be paalde wijze en voor geheel het land te regelen. Uit de verslagen der legeroverheid is immers gebleken dat de ongeregeldheden, welke zich in de kantonnementen voordoen en dan ook den goe den gang der mobilisatie tegenwerken, het gevolg zijn van drankmisbruik. Om dergelijke feiten te voorkomen moeten thans alle drankhuizen opnieuw gedurende een groot deel van den dag gesloten blijven en mo gen zij slechts open zijn van 12 tot 14 u. 30 en van 17 tot 21 u. Deze maatregel geldt zoowel voor spijshuizen als voor herbergen en ook voor pastei bakkerijen indien deze gegiste dranken verkoo- pen. Hij is van toepassing in gansch het land en dit voor zoolang de huidige internationale span ning blijft duren. Vroeger was deze maatregel genomen door de Heeren provinciegouverneurs en was ook maar tijdelijk, namelijk voor de tijdstippen gedurende dewelke er binnenroepingen gedaan werden. Zoo werd naar het voorbeeld van hetgeen reeds in andere provincies gedaan werd, verleden week Vrijdag hier ook de politieverordening betref fende het sluiten der drankhuizen ingetrokken en mochten wij in ons laatste nummer aankondigen dat de herbergen voortaan gansch den dag zou den mogen openblijven, wat er grootelijks zou toe bijdragen om, naar den wensch zelf van Z. M. den Koning, het normaal leven in ons land te bevor deren. Dit is thans weerom veranderd, gezien de hoo- gere overheid geoordeeld heeft dat, voor de goede orde in het land, een regeling voor het openhou den der drankhuizen onontbeerlijk is. De wederoproepingen Het Ministerie van Landsverdediging deelde Zondag mede dat er overgegaan werd tot het op roepen van een zeker getal reserve-eenheden voor een oefenperiode. Naar het blijkt zullen deze oproepingen verder voortgezet en zelfs nog uitgebreid worden. Het betreft echter alleen maar mobiele wederoproe- pingen voor den duur van twee, drie weken of meer, ten einde opgeroepenen het hanteeren der wapens aan te leeren en oefeningen te laten uit voeren. Deze oproepingen zullen kunnen gaan tot den ouderdom van de uiterste militieverplich ting, zijnde dus 45 jaar voor wat betreft de terri toriale troepen. Dit is opdat alle weerbare Belgen alzoo in staat zouden zijn aan het land de dien sten te bewijzen welke het gebeurlijk van hen zou kunnen vergen. In sommige streken van het land worden, se dert eenigen tijd. misbruiken vastgesteld in zake het gebruik van het kenteeken van het Rood Kruis. Het Middencomiteit van het Rood Kruis van België acht het dienvolgens nuttig de aandacht van het publiek op dit belangrijk vraagstuk te vestigen. De bevolking meent, doch ten onrechte, dat het kenteeken van het Rood Kruis in oorlogstijd vrijelijk mag gebezigd worden om alle hospita len en alle liefdadigheidsinrichtingen aan te dui den. Het is volstrekt noodig dat de verantwoorde lijke besturen en het publiek weten dat het ge bruik van dit zinnebeeld aan zeer strikte regelen onderworpen is. Bijgevolg mag er op dit oogenblik geen enkel Rood Kruisgeschilderd of geplaatst worden op gebouwen die dienen als burgerlijk hospitaal, kliniek, of als onderdak voor allerlei bescher- mingswerken. Alleen de gezondheidsinrichtingen van het leger en de door het Rood Kruis van Bel gië reeds ingerichte hospitalen mogen het regle mentair kenteeken dragen. Alleen de gebouwen (hospitalen en hulpposten), beheerd door de gezondheidsdiensten van het le ger en door het Rood Kruis en in dewelke zorgen verleend worden aan militaire gekwetsten, mo gen in oorlogstijd het kenteeken dragen dat door de overeenkomst van Geneve voorzien is. Onderrichtingen zijn gegeven opdat deze regel overal strikt zou nageleefd worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2