Cinema 'Oud Yper' Leeftijd Shanghai' Die Ondankbare Ten Oosten van 3 NOS MIETTES HISTORIQUES De Economische en Militaire Macht van de thans Oorlogvoerende landen (CET ACE INCRAT) <A L'EST DE SHANCAI) SCHUILPLAATSEN IN BETON Daniel BEUN en Henri DE RYCKE 201, Dickebuschsfeenweg, te YPER Les batiments militaires érigés par Vauban. Au moment oü nos braves soldats ont été en- voyés sur divers points pour défendre éveniuel- lement notre territoire et que nombre d'entr'eux ont dü quitter des casernes généralement pour- vues de tout le confort moderne, nous jetterons un rapide coup d'oeil sur ce que furent nos éta- blissements militaires sous le règne de Louis XIV. II y a un peu plus d'un an, nous rendions un hommage ici même a Vauban, le célèbre ingé nieur francais, a l'occasion de son tricentenaire. Pour ce qui concerne Ypres, nous sorpmes obli- gés de déchanter et de relever l'insuffisance des batiments militaires érigés par Vauban et leur compléte insécurité. Minora Canamus... La place d'Ypres ne fut que faiblement dotée de batiments militaires par Vauban. Cet ingé nieur se borna a faire construire Un hópital, non a l'épreuve de la bombe, situé dans un enclos, rue des Tuiles. Ce batiment avait 65 mètres de longueur sur 13 mètres de largeur et pouvait, contenir 200 malades et un arsenal a trois étages non a l'épreuve de la bombe, ayant 39 mètres de longueur sur 16 de largeur, situé prés du Zaalhof. Ces deux batiments placés der rière le front couvert par l'inondation de Bailleul, sont les seuls de cette époque qui revêtent un peu la forme monumentale que Vauban sut si bien appliquer aux constructions qu'il fit élever dans les autres places fortes de la France. Par contre, les casernes qu'il fit construire étaient d'une forme chétive, basses et composées uniquement d'un rez-de-chaussée et d'un étage sous toit, qui n'était éclairé que par des lucarnes. Les casernes qui datent de ce temps sont les suivantes 1° La caserne de cavalerie située prés du Zaal hof, qui se composait de six blocs ayant ensemble une longueur de 295 mètres sur 9 m. 55 de lar geur pouvant contenir 200 chevaux et servir au logement de 450 hommes. 2° La caserne de la rue des Bouchers, appelée aussi caserne de Bailleul située prés de l'ancienne porte de ce nom, derrière l'enceinte crénelée qui fut encore laissée debout. Cette caserne formait un bloc d'environ 90 mètres de longueur sur en viron 10 m. de largeur et pouvait contenir 300 hommes. 3" La caserne du Zaalhof, située au nord de l'ar- senal de Vauban, et sur l'emplacement de laquelle sous le gouvernement des Pays-Bas en 1817, on a construit la loge aux afïüts n° 1. Cette caserne se composait de deux bloes parallèles, ayant en semble environ 90 m. de longueur sur 9 m. de lar geur, et pouvait contenir 250 hommes. 4° La caserne de St Jacques, située prés et der rière l'église. Elle avait une longueur d'environ 50 m. sur 6 m. de largeur et pouvait loger 120 hommes. 5° Une caserne dont l'ouvrage a couronne enve- loppait la basse ville. Cette caserne qui était si tuée derrière la courtine du front de l'est, avait une longueur d'environ 50 m. sur 12 m. de lar geur et pouvait servir au logement de 200 hommes. Contenance des casernes construites par Vau ban 1320 hommes et 200 chevaux. A ce nombre il faut ajouter la contenance d'une caserne qui datait du gouvernement espagnol savoir la caserne de St Pierre, dite aussi Messines, située prés de la porte de ce nom, qui avait une longueur d'environ 92 m. sur 5 m. 60 de largeur et pouvait contenir 300 hommes. Total 1620 hommes. Voila les seules ressources pour le logement de la garnison que Vauban créa a Ypres, tandis qu'il établit dans son mémoire sur cette place, écrit en 1689, que la garnison doit être forte de 3000 hommes au moins en temps de paix et de 8000 en temps de siège, d'oü il suit qu'il lui manquait du logement pour 1380 hommes sur pied de paix et pour 6380 hommes sur pied de guerre. II est a remarquer en outre, qu'aucun de ces batiments affectés au logement des troupes n'était a l'épreuve de la bombe. Cependant, lors de la mise a exécution de son deuxième projet, Vauban ménagea sous plusieurs cavaliers ou sous le rem part de la nouvelle enceinte bastionnée, quelques locaux ou casemates a l'abri de la bombe. Nous laissons a nos lecteurs le soin d'épiloguer sur le manque d'hygiène, d'aération, de propreté des logements militaires de cette époque. Ceux qui savent, par les mémoires du temps, combien les seigneurs invités aux fêtes brillantes de Ver sailles étaient embarrassés de trouver un fuen retiro, ceux-la pourront se représenter ce que de- vait être dans les casernes du Roi Soleil, quelque chose comme les sentinelles qui ne sont plus sur les murs de Carcassonne, mais bien aux pieds de ces murs... SERPY. Koopt de waren extra sterk Van het oude PACHA merk. Want dan wordt U. voor Uw geld, Onvervalschte waar besteld. Hieronder geven wij enkele cijfers nopens de sterkte van de thans tegenover elkaar staande strijdkrachten. Deze cijfers laten toe zich op be naderende wijze een denkbeeld te vormen van' de macht dier landen doch, zooals wel te begrij pen, dient er omtrent hunne echtheid zeker voor behoud gemaakt te worden, vooral voor wat de luchtmacht en het aantal duikbooten betreft. Het aantal gemobiliseerden en reservisten is natuur lijk ook niet het volledig cijfer van de legers die op oorlogsvoet kunnen gebracht worden. Ziehier deze inlichtingen volgens ze tot hiertoe bekend zijn VELDLEGER FRANKRIJK 1,500,000 man gemobiliseerd. Reserven 4,000,000. ENGELAND 650,000 man gemobiliseerd. POLEN2,000,000 man gemobiliseerd. Re serven 3,000,000. DUITSCHLAND 2,000,000 man gemobiliseerd. Reserven 4,000,000. Hieraan moet worden toegevoegd dat Engeland de algemeene mobilisatie heeft ingevoerd en dat alle mannen van 18 tot 40 jaar worden gemobili seerd. Engeland heeft ook den algemeenen dienst plicht ingevoerd. Het territoriaal leger telt thans 750,000 man. DE LUCHTMACHT Frankrijk 6,000 vliegtuigen en 100 duizend man. Engeland11,000 vliegtuigen en 150,000 man. Polen3,500 vliegtuigen en 40,000 man. Duitschland14,000 vliegtuigen en 250,000 man. Het spreekt van zelf dat na de lange voorberei ding van de laatste maanden, dit aantal vliegtui gen is verhoogd. DE VLOOT Frankrijk 11 slagschepen 7 zware kruisers 14 kruisers 32 lichte kruisers 3 vliegtuigsche pen 69 destroyers 101 onderzeeërs. Engeland 19 slagschepen 3 slagkruisers 15 zware kruisers 66 lichte 11 vliegtuigschepen 178 destroyers 69 onderzeeërs 21 vlootleiders. Duitschland5 slagschepen 3 zware kruisers 10 kruisers 2 lichte kruisers 30 destroyers 89 onderzeeërs. DE BEVOLKINGSCIJFERS Duitschland heeft een bevolking van 86 mil- lioen inwoners, Engeland 47 millioen, Frankrijk 42 millioen, Polen 35 millioen. Engeland bezit den steun van zijn dominions, kolonies, en Frankrijk dezen van zijn overzeesche gebieden. De Engelsche dominions en koloniën hebben een blanke bevolking van 25 millioen zielen. 70 millioen kleurlingen wonen in de Fransche kolo nies en overzeesche bezittingen. Bovendien be schikt Engeland over 450 millioen menschen in het Britsche wereldrijk. De hulp, welke aan Frankrijk en Engeland kan worden geboden door de kolonies en overzeesche bezittingen, is zeker en vast van groot belang. Het zijn evenwel de bevolkingen van Frankrijk en Engeland zelf, welke in de eerste plaats voor den strijd worden opgeeischt. DE HANDELSVLOTEN In economisch opzicht geldt als overwegende factor de Britsche handelsvloot. Die vloot bezit een register tonnemaat van 17.800.000. De Fran sche handelsvloot bezit een tonnemaat van 2.900.000, wijl de Duitsche handelsvloot 4.200.000 ton groot is. Om een uithongeringsoorlog tegen Duitschland te kunnen voeren, moet die Duitsche vloot kun nen uitgeschakeld worden. De pogingen van Engeland zullen ongetwijfeld in dezen zin worden gevoerd. Bij de tonnemaat van de Britsche handelsvloot moeten nog worden gevoegd de 2.900.000 ton van de andere Britsche landen. Men merke anderzijds op dat in Duitschland de autarchie op omvangrijke schaal werd doorge voerd. In alle redevoeringen van Hitier werd op de gunstige uitslagen van dit autarchisch stelsel gewezen. Dit stelsel zal met meer kracht nog wor den doorgezet in oorlogstijd. Dat er anderzijds reusachtige voorraden in Duitschland werden aangelegd, staat vast. De Engelsehe regeering en de Fransche regee ring ook hebben de autarchie afgewezen. Niette min hebben sedert maanden de Engelsche over heden voorraden aangelegd met het oog op de voedselvoorziening. Doch Engeland rekent vooral op zijn handels vloot om de voedselvoorziening van Engeland te waarborgen. Terecht merkt een medewerker van het Alge meen Handelsblad het volgende op Daarnaast heeft de Britsche regeering ook voorraden aangelegd van tarwe, suiker, benzine, Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Maandag 18 September te 8 uur Zondag 17 September, te 2 en 5 uur (doorloop.) Avondvertooning te 8 uur. Deze week wederom een overgroot succes. Een film die iedereen zal veroveren. Groote fransch gesproken film met de nieuwe en jeugdige bekoorlijke star DEANNA DURBIN De gouden stem dezer eeuw. DAARBIJ HEBT U NOG Groote gemou vemen teerde fransch gesproken film met RAY MILL AND en KENT TAYLOR. Deze week in de Cinema OUD IEPER onge twijfeld het schoonste spectakel der stad. Niette genstaande de moeilijke tijden die wij beleven, zullen de programma's der Cinema «OUD YPER» onovertrefbaar blijven. ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten. vetten, katoen, maar lang niet in die mate als Duitschland, dat immers een blokkade te wach ten was Omtrent deze voorraadsvorming, zoowel in Duitschland als in Engeland, zijn evenwel geen positieve gegevens bekend. Deze zijn om begrij pelijke redenen door de betrokken regeeringen zooveel mogelijk geheim gehouden. Evenwel verslindt een oorlog zulke enorme kwantiteiten, dat een reserve-vorming hiertegen afgescheiden nog van de moeilijkheden bij den opslag hiervan en de kwetsbaarheid voor lucht aanvallen slechts beperkten tijd kan duren. Van veel grooter belang is het voortloopend pro ductievermogen der volken, in de eerste plaats de steenkool-, ijzer-, staal-, benzine- en motor productie. DE VOORTBRENGST In verband hiermede zijn van belang de pro ductiecijfers in de thans oorlogvoerende landen. De ijzerertsvoortbrengst in Engeland bedraagt 4 300.00C ton. Die van het overige Britsche Rijk, 5.700.000 ton. Frankrijk en het Fransche Rijk brengen 13.300.000 ton voort. Duitschland 4 mil lioen ton. De ijzer- en staal voortbrengst in Duitschland staat hooger dan die van Frankrijk en Engeland, doch Duitschland heeft den invoer van erts uit Zweden en thans uit Spanje noodig om zijn pro ductie op dit peil te houden. Zal die invoer tijdens den oorlog nog mogelijk zijn Duitschland heeft sinds vele jaren zich erop toegelegd ersats producten te vervaardigen. Dit is het geval met rubber en benzine. De in Duitsch land vervaardigde producten heeten Buna en Leunabenzin En wederom stelt zich de vraag of Duitschland in oorlogstijd die vervangingspro ducten zal kunnen vervaardigen, daar het ver vaardigen ervan een grootere arbeidsinspanning vergt. Heel zeker kan Duitschland invoeren uit Italië, Rusland en Zuid-Oost-Europa. In het Donaubekken vindt Duitschland hout en graan. Uit Italië kan het zich geen grondstoffen aanschaffen. Uit Rusland kunnen worden ingevoerd hout, graan, olie, maar tegen kontante betaling. In Amerika zal eveneens alles kontant moeten betaald worden. De Duitsche schepen moeten bo vendien door de blokkadeversperring kunnen heenkomen, wijl ook Engeland en Frankrijk er voor zullen zorgen dat, langs de neutrale landen om, de blokkade niet wordt verijdeld. Dit zijn al een reeks factoren welke een beslis- sénden invloed kunnen uitoefenen op den oorlog. Voor inlichtingen en Voorwaarden tot het maken van Private, Familie- of Gemeenzame tegen LUCHTAANVALLEN, wende men zich in volle vertrou wen tot de Aannemers

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3