DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 5 Tegen het opdrijven der prijzen van de levensmiddelen. Wees!" op uwe hoede voor paniekzaaiers en aftruggelaars Een dringende waarschuwing aan de verspreiders van valsche berichten Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper STAD IEPER VAKSCHOOL VOOR JONGELINGEN Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8. YPER Tel. 159. Het Staatsblad van Zondag kondigt een vol- machtbesluit af tot strenge reglementeering van de prijzen der levensmiddelen. De Regeering heeft er reeds verscheidene malen op gewezen dat er voor de bevoorrading van de bevolking volstrekt niets te vreezen is, en dat er geen redenen bestaan noch voor de burgers om in paniekstemming overdreven provisies op te doen, noch voor de handelaars om de prijzen op te drijven. Ondanks deze waarschuwingen, werden op vele plaatsen misbruiken vastgesteld en ziet men reeds woekeraars en spekuleerders hun misdadig werk aanvangen. Daaraan moet en zal te allen koste paal en perk gesteld worden. De regeering zal niet dulden dat in handel en nijverheid, zoo bij de grossisten als bij de klein- verkoopers, de normale prijzen overschreden worden. De normale prijzen moeten gehandhaafd blij ven. De Rechtbanken worden bevoegd verklaard om te oordeelen wanneer een prijs abnormaal is. Zij zullen daartoe alle nuttige adviezen mogen in winnen. Bovendien zal de Minister van Bevoor rading het recht hebben de normale prijzen vast' te stellen, na advies van de bevoegde organismen van produktie en verkoop. Hij zal aldus raad plegende komiteiten voor eiken bedrijftak kun nen oprichten. In hoofdzaak zijn het de Rechtbanken, die zul len beslissen. Desnoods zal de minister maxima- prijzen bepalen voor den groothandel en voor den kleinverkoop. Deze vastgestelde prijzen zullen om geen enkel voorwendsel mogen overschreden worden. De be teugeling der misbruiken zal uiterst streng zijn. De minister zal ook het recht hebben van in beslagname der produkten, welke het voorwerp van overtreding zullen uitmaken. Bovendien zal de minister eveneens het recht van evenredige verdeeling hebben. Wanneer bijv. wordt vastgesteld dat een gewest overvloed heeft aan produkten, welke in een ander gewest ont breken, zal er van den overvloed mogen in beslag genomen worden ten voordeele van de gewesten, waar schaarschte heerscht. Het toezicht van openbare en geheime agenten zal uitgebreid en verscherpt worden. De goede winkeliers hebben niets te vreezen, maar de woe keraars en sjacheraars zullen het bij de eerste overtreding duur moeten bekoopen. De voorname straffen gaan van 15 dagen tot 3 jaar gevang, en van 100 tot 100.000 frank boet. Een winkelier mo.et verkoopen aan den eersten den besten kliënt. die zich aanbiedt. Er mogen geen koopwarerf voorbehouden worden voor vriendjes. Indien deze maatregelen nog ontoereikend moesten blijken, dan liggen er nog veel strenger gereed, aldus de rantsoeneering van de hande laars en van de kliënten. De minister hoopt echter dat de Belgische han delaars tucht en burgerdeugd genoeg zullen be- toonen en dat de burgers zelf in kalmte en gema- tigheid hun gewone aankoopen zullen doen. Hieronder laten wij ten andere den tekst vol gen van de Besluitwet van 9 September 1939 die in het Staatsblad van Zondag 10 September af gekondigd werd tot het voorkomen en het beteu gelen van de misbruiken bij den handel in waren en andere goederen. Artikel 1. Het is verboden waren of andere goede ren te Jtoop aan te bieden of te verkoopen op de natio nale markt aan een prijs die hooger is dan den normalen prijs. De Hoven en Rechtbanken beoordeelen oppermachtig het abnormaal karakter van den prijs. In dat opzicht, houden ze rekening van den stand der markt en de exploitatiekosten van den handel of dé hijverheid, in zonderheid van de kosten van productie, van fabricatie, van tewerkstelling en van vervoer. Art. 2. De Minister van Economische Zaken en Middenstand kan voor gansch het Rijksgebied of voor zekere deelen ervan den maximum verkoopprijs, in 't groot of in 't klein, vaststellen van waren en andere goederen die hij specifieert. De Minister van Economische Zaken en Middenstand kan, bovendien, wanneer de omstandigheden zulks ge biedend eischen, de hoeveelheid reglementeeren die van zekere waren en goederen mag aangeschaft, binnen een bepaalden termijn, hetzij door de verdeelers of hande laars hetzij door de verbruikers. Art. 3. De voortbrengers, verdeelers of handelaars mogen niet de door den Minister van Economische Za ken en Middenstand gespecifieerde waren of goederen aan den omloop onttrekken, hetzij door ze vrijwillig te laten bederven, hetzij door te weigeren ze te verkoo pen overeenkomstig de modaliteiten door den Minister, of door zijn afgevaardigde vastgesteld. Art. 4. Al de officieren van de gerechtelijke poli tie, alsmede de door Ons aangestelde agenten zijn be voegd om de inbreuken op het onderhavig besluit en op de besluiten in uitvoering ervan getroffen, vast te stel len de processen-verba al hebben rechtskracht tot be wijs van het tegenovergestelde. Met het oog op de vaststelling van deze inbreuken mogen de officieren en agenten tusschen 9 en 21 uur de lokalen binnentreden, waar de waren en goederen ge fabriceerd. opgeslagen of te koop gesteld worden ze mogen ze zich doen voorleggen, alsmede de boeken, pa pieren en dokumenten die tot den handel betrekking hebben. Ze mogen zelfs buiten de hierboven vastgestelde uren de lokalen binnentreden die open zijn voor het publiek Art, 5. Worden gestraft met een gevangenzitting van vijftien dagen tot drie jaar en een boete van hon derd tot honderd duizend frank a) hij die de artikels 1 tot 3 of de besluiten getroffen krachtens het tweede alinea van het artikel 2 over treedt b) hij die waren of goederen verkoopt of te koop stelt aan een prijs die hooger is dan de krachtens het eerste alinea van artikel 2 vastgestelde prijzen c) hij die op 't is gelijk welke wijze de vaststelling verhindert óf belemmert van de inbreuken of de op zoekingen gedaan met het oog op deze vaststelling, over eenkomstig het artikel 4. Al de beschikkingen van boek I van het Strafwetboek inbegrepen hoofdstuk VII en het artikel 85. zijn toepas selijk op deze inbreuken. De rechtbank kan bovendien bevelen het vonnis aan te plakken in de door haar aangeduide plaatsen, en het geheel of gedeeltelijk in te lasschen in door haar vastgestelde dagbladen, dit alles op kosten van den veroordeelde. Art. 6. De in artikel 4 bedoelde officieren en agen ten. die een inbreuk vaststellen, mogen beslag leggen op de waren en goederen die het voorwerp uitmaken van deze inbreuk ze zullen deze die niet kunnen be waard blijven, onmiddellijk te koop stellen. De proku- reur des Konings mag bovendien te allen tijde de pro- ceduur bevelen voor de te koopstelling van de waren en goederen waarop beslag is gelegd. De prijs van deze verkoopingen zal in de Deposito- en Consignatiekas gestort worden, en, in geval van ver oordeeling, zal deze prijs aan den Staat toegekend wor den in plaats van de verbeurd" verklaring van de waren en goederen. Art. 7. Ons besluit Nr 161 van 6 Mei 1935 is inge trokken. Art. 8. Onze Minister van Economische Zaken en Middenstand is belast met de uitvoering van het onder havig besluit, dat zal vigeeren van af den dag van zijn bekendmaking. In de onrustige tijden die we thans beleven hoeven we meer dan ooit op onze hoede te zijn voor alle slag gewetenlooze personen die er steeds op uit zijn om het ongeluk van anderen ofwel abnormale toestanden te hunnen profijte en dit zelfs met de meest oneerlijke middelen uit te buiten. Zoo heeft het Ministerie van Landbouw het noodig geacht de landbouwers te waarschuwen tegen de handelwijze van sommige kerels die in zekere streken op den buiten het gerucht ver spreiden dat de bevolking er binnen kort zal moeten ontruimd worden. Aan de landbouwers, die zoo simpel zijn eenig geloof aan deze leugens te hechten, bieden zij dan spotprijzen voor het opkoopen van het vee en vooral van de varkens. Klaarblijkelijk trachten deze kerels, door het verspreiden van valsche geruchten, de menschen den schrik aan te jagen ten einde er dan op de een of andere manier voordeel uit te trekken. Anderen daarentegen hebben er iets anders op gevonden en aarzelen niet beroep te doen op de milddadigheid van sommige personen of doen zelfs geldinzamelingen op den openbaren weg zoogezegd ten bate van het Werk van het Pak ket voor den Soldaatwerk dat bij de bevolking dadelijk zooveel sympathie ontmoette. Om der gelijke aftruggelarijen te vermijden, heeft het Ministerie van Landsverdediging laten weten dat het niemand de toelating noch de opdracht heeft gegeven om geld voor dit werk in te zamelen. Alle giften dienen uitsluitend gestort op post- checkrekening Nr 300.816 van het «Werk van het Pakket voor den SoldaatMochten zekere geld inzamelingen en inschrijvingen toegelaten wor den, dan zal de Minister van Landsverdediging het noodige doen om het publiek daarvan te ver wittigen. Het ordewoord van allen weze dus op uwe hoede voor paniekzaaiers en gelukzoekers. Het departement van Landsverdediging brengt de bevolking op de hoogte van het feit dat zekere, met slechte inzichten bezielde personen, over be paalde eenheden van het leger valsche of tenden tieuze berichten verspreiden. Deze "berichten zijn van aard om verwarring te stichten in de geesten en nuttelooze onrust te zaaien. Het departement vraagt aan de bevolking slechts met de grootste omzichtigheid de mede- deelingen te aanvaarden die niet uit een gekon- troleerde bron voortkomen. en waarschuwt de. personen die, om het even op welke manier ge ruchten verspreiden, van aard om een ongunsti- gen invloed uit te oefenen op den geest van tucfyt in het leger en op het moreel van de bevolking, dat zij kunnen vervolgd worden, in gevolge het wets besluit van 11 October 1916. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 16 Juli 1939. De Heer Casier Hector opent de vergadering om 15 uur en verleent het woord aan den secre taris, die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkin gen goedgekeurd. Mededeeling. De voorzitter laat weten dat de eerstkomende vergadering zal plaats hebben op Zondag 17 September 1939. Voordracht. Daar er geen publieke voor dracht voorzien is voor deze vergadering, geeft de Heer Hector Casier eenige nuttige wenken nopens de seizoenwerkzaamheden en namelijk over het aanplanten en de toe te dienen zorgen aan de aardbeziën. Hij beantwoordt ook nog menige vragen hem door de leden gesteld, en zijne uiteenzetting wordt ten slotte met handgeklap begroet. Aanbrengsten Verscheidene schoone aan brengsten overdekken de tafels en worden als volgt bekroond. 1) Hebben Henri, 5 punten, voor zijne aard appelen Eerstelingen witte en roode zijne trosbeziën witte en roode, en zijn perzikken Vainqueur 2) Devreker Jerome, 4 punten voor zijne groen ten «Boonen princessen porrei en selderij fijne en grove. 3) Leupe Arthur, 3 punten voor zijne boonen Boter en zwarte van België 4) Vandendriessche Maurice, 2 punten voor zijne boterboonen en groene boonen zonder per sen. Nieuwe ledenWorden als nieuwe leden voor gesteld 1) Muille Omer, door Vanheste Oscar. 2) Deconinck Richard, door Hebben Henri. TombolaEen schoone en welvervulde tom bola, samengesteld uit allerlei kamer- en bloem planten en geleverd door het huis Boudein Paul, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uit geloot en de vergadering gaat uiteen om 17 uur. Zondag 17 September 1939, om 15 uur. ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van 't verslag der vorige vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Voorstelling van nieuv/e leden. 6) Tombola. De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Hector Casier. Het nieuw schooljaar 1939-1940 vangt aan op morgen Maandag 18 September, te 8 uur. De leerlingen van het 2e en 3e studiejaar dér metaal en houtafdeeling hebben kennis gekregen der genomen schikkingen. De nieuwe leerlingen voor het le studiejaar metaal en houtafdeeling moeten zich aanbieden, Maandag 18 September, te 2 uur namiddag voor het ingangsexamen. Inschrijvingen van nieuwe leerlingen den Zon dag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur, St Jacobs- straat, 5, leper. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder- nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premie vermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VECRNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5