De bescherming tegen luchtaanvallen 6 WAT ELKEEN WETEN MOET Territoriale Burgerlijke Wacht Raadgevingen aan de Bevolking BOEKEN voor AANGIFTE van SLACHTING CONTROLEBOEKEN VOOR BEENHOUWERS 34, Boterstraat YPER De Voetbalkampioenschappen van West-Vlaanderen Allerlei bijzonderheden. De Koning kan, te gepasten tijde, de burger lijke overheid aanwijzen welke, van den mobili satietijd af, optreedt in de plaats van den minis ter, tot wiens bevoegdheid de- passieve luchtbe scherming behoort. De Territoriale Burgerlijke Wacht omvatbij den nationalen echelon, een algemeene inspektie; bij den provincialen, den gewestelijken en den lokalen echelon, een direktie provinciale, gewes telijke en lokale eenheden. Hun inrichting en hun samenstelling worden bij Koninklijk besluit bepaald. Een Koninklijk besluit bepaalt de regelen be treffende de werving, de benoeming en de bevor dering van het personeel, waaruit de kaders der wacht bestaan, alsmede de vergoedingen, welke hun mogen worden verleend. De algemeene inspektie is verbonden aan het algemeen kommissariaathaar personeel is ter beschikking van den algemeenen kommissaris, voor al de opdrachten tot kontrool en inspektie. De lokale eenheden worden aangewezen voor de bescherming van de gemeenten de geweste lijke eenheden staan hen bij voor de bescherming van sommige bepaalde gewesten de provinciale eenheden zijn mobiele eenheden en mogen, in geval van nood, naar om het even welk punt van 's lands grondgebied ter versterking worden gestuurd. De werving is gesteund op de vrijwillige dienst neming. Laat de vrijwillige dienstneming niet toe de noodige effektieven te bekomen, dan wordt het tekort aangevuld. Zooals reeds gezegd, moet men Belg zijn. Mogen eveneens een vrijwillige dienstverbin tenis aangaan de onderdanen der Staten die reci prociteit overeenkomsten met België hebben ge sloten. Als de bij vrijwillige dienstneming bekomen effektieven ontoereikend zijn, dan is de minister, tot wiens bevoegdheid de passieve luchtbescher ming behoort, er toe gemachtigd de tot de werf- reserve behoorende mannen boven de 25 jaar ambtshalve bij de territoriale burgerlijke wacht in te lijven. De aanwijzingen geschieden per vol ledige klasse, tot beloop van de noodige effektie ven en te beginnen met de jongste mannen. Vrouwelijk personeel Vrouwelijk personeel mag, onder de bepaalde voorwaarden, tot vrijwillige dienstneming toege laten worden, zulks tot beloop van de behoeften. Dit personeel mag slechts aangewezen worden voor kantoorwerk, telefoondienst of hulpverlee ning aan kinderen, ouderlingen, zieken, gewon den en geëvacueerden. Geldt het een gehuwde vrouw, die niet van tafel en bed gescheiden is, dan moet de echtge noot de dienstnemingsakte medeonderteekenen. De machtiging door den echtgenoot wordt niet vereischt indien hij afwezig is, onder kurateele is gesteld, in de onmogelijkheid verkeert zijn wil uit te drukken of veroordeeld is tot een krimi- neele straf, zelfs zoo deze bij verstek uitgespro ken werd, tijdens den duur der straf. Bij zijn aanneming wordt het personeel aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Benevens een vergoeding behouden het slacht offer van een ongeval en zijn rechthebbenden tegenover de voor het ongeval verantwoordelijke personen de openbare machten en dezer or- ganep uitgezonderd het recht om, overeen komstig de regelen van het gemeen recht, alge- heele schade te eischen. De schadevergoedingen zijn niet verschuldigd wanneer het ongeval opzettelijk teweeggebracht werd door het slachtoffer. Voord eelen. De tot de territoriale burgerlijke wacht behoo rende vrijwilligers genieten een prijsverminde ring welke niet minder dan vijf en twintig ten honderd mag bedragen op het spoor en de buurtspoorwegen. Een koninklijk besluit bepaalt de voorwaarden waaronder er hun sommige belooningen in de nationale orden zullen worden toegekend. Tuchtstraffen. De tijdens de uitvoering van den dienst door de wachten begane nalatigheden en de inbreuken op de door den Koning vastgestelde tuchtreglemen- ten geven aanleiding tot toepassing van de vol gende tuchtmaatregelen 1") de berisping, met of zonder verplichting om bijprestaties te volbrengen 2') de schorsing voor een termijn van een tot zes maanden de schorsing brengt, voor haar gan- schen duur, de onttrekking mede van de voor- deelen welke de wachten genieten 3°)- de wegzending uit de wacht 4") daarenboven, in oorlogstijd, arrest van ten hoogste één maand. Er bestaat een tuchtraad voor de territoriale wacht van een gemeente of van verscheidene ge meenten. Het getal, de samenstelling, de territoriale be voegdheid en de werking van de tuchtraden wor den bij Koninklijk Besluit vastgesteld. In oorlogstijd worden de tuchtstraffen uitge sproken door den kommandant der eenheid, doch er kan. uitgenomen wat de berisping aangaat, niet-opschortend beroep worden ingesteld bij de door den Koning aangewezen overheid. De vormen en termijnen voor het instellen van hooger beroep worden bij Koninklijk Besluit be paald. Andere straffen. Elke wacht, die er schuldig aan bevonden wordt het materiaal en de uitrustingsvoorwerpen, welke hem werden toevertrouwd, te hebben weggege ven, verpand, uitgeleend, te koop gesteld, ver kocht of verduisterd, die ze vrijwillig vernietigd of beschadigd heeft, of die geweigerd heeft ze terug te bezorgen, wanneer hij daartoe werd aan gezocht, zal gestraft worden met de straffen voor zien bij artikel 491" van het Wetboek van Straf recht. Benevens de straf, bepaalt de rechter de som welke, door den, ver oor deelde, aan den Staat ver schuldigd is voor het vervangen of herstellen van de vermiste of beschadigde voorwerpendeze som wordt ingevorderd bij dwangbevel zooals ge zegd bij verderstaand artikel 51. Wordt gestraft met een geldboete van zes en twintig tot tweehonderd frank a) de wacht die zich vrijwillig onttrekt 'aan de inlijving van ambtswege b) de wacht die weigert aan een bevolen dienst deel te nemen c) de wacht die schuldig is aan nalatigheid in het bewaren of onderhouden van het materiaal en de uitrustingsvoorwerpen welke hem zijn toe vertrouwd. In laatstgemeld geval bepaalt de rechter, bene vens de straf, tevens de som welke, door den ver oordeelde aan den Staat verschuldigd is voor het vervangen of herstellen van de vermiste of be schadigde voorwerpen deze som wordt ingevor derd bij dwangbevel. In oorlogstijd kunnen de bij dit artikel voor ziene overtredingen bestraft worden met een ge vangenisstraf van acht dagen tot één maand. De inbreuken op de reglementen worden be straft. Deze reglementen zijn bindend zoodra ze door middel van aanplakbiljetten of proklamaties be kend gemaakt zijn, tenzij ze andersluidende be palingen bevatten. In oorlogstijd kan de Koning, bij een in den ministerraad besproken besluit, beslissen dat er tegen de gevelde vonnissen, geen hooger beroep kan worden ingesteld en dat de voorziening in verbreking de uitvoering er van niet schorst. De vrederechters zijn bevoegd tot kennisneming van de voorziene overtredingen, onverminderd het recht van den Prokureur des Konings, om een vooronderzoek in te stellen of een onderzoek te vorderen. Toezicht. Benevens alle officieren van gerechtelijke po litie worden door den Koning aangewezen agen ten er mede belast voor de toepassing van ai de vorenstaande bepalingen te waken en de inbreu ken op de tegenwoordige wet en op de ter vol doening aan deze wet uitgevaardigde reglemen ten vast te stellen bij processen-verbaal, die ge loof verdienen tot bij bewijs van het tegendeel. Alle dagen die geen feestdagen zijn, tusschen acht en achttien uur, zullen zij vrijen toegang hebben tot de voor de luchtbescherming dienen de lokalen. Voor het bezoeken van de andere ge deelten der gebouwen of het bezoeken buiten de hiervoren bepaalde dagen en uren is de .toelating noodig van den vrederechter, wiens bevelschrift op straffe van nietigheid melding moet ma ken van de op de zaak betrekking hebbende ern stige en buitengewone omstandigheden welke den maatregel kunnen rechtvaardigen. Taalgebruik. De wettelijke bepalingen betreffende het ge bruik van de talen in bestuurszaken, alsmede die betreffende het gebruik van de talen in rechts- 'zaken, zijn onderscheidenlijk toepasselijk op de inrichting van de passieve luchtbescherming en op de strafrechterlijke en tuchtprocedures. Het is de plicht van elk familiehoofd voorzor gen te nemen. Tucht, en het in achtnemen van eenvoudige richtlijnen, verminderen het gevaar. Voorzorgen te nemen van in vredestijd. Alle noodige schikkingen treffen, opdat, bij ge vaar van konflikt, alle binnenverlichting der wo ningen, niet kunne bemerkt worden van buiten en van uit de lucht (zwart papier, dikke dekens, ondoorschijnende gordijnen, enz.) Zich van een aangenomen masker voorzien. Zich oefenen in het dragen van het masker. Een goed masker, slecht opgezet, beschermt niet. De maskers in goeden staat, vrij voor vochtigheid, warmte en stof bewaren. De filtreerbus mag on der geen voorwendsel geopend worden. De sluit riemen van het gelaatstuk, hoeven van in vredes tijd op het hoofd van den drager aangepast. Familieschuilplaats. Een lokaal om als fami- lieschuiiplaats te worden ingericht, in de kelder verdieping gereedmaken (3 m3 per persoon). Zoo men geen beschutting van 20 cm. beton heeft kun nen verwezenlijken, zal men gereedmaken bal ken om het gewelf te schoren (weerstand tegen instorting) een houweel om een uitgang te ma ken in geval van versperring van de bestaande materialen om deuren en kelders luchtdicht te stoppen (isoleerband voor elektriekwerkers, groene zeep, enz.) Tegen brandgevaar. Te allen tijde in de mate van het mogelijke, alle brandbare stoffen van de zolders wegruimen. Van nu af een schup en een voorraad zand of zavel op de zolders plaatsen, met het oogmerk alle begin van brand te dooven, veroorzaakt door brandbommen. Telefoonn.Brandweer Politie, Hulp... Voorzorgen te nemen bij de afkondiging der mobilisatie. 1. Alles wegruimen op de zolders der gebouwen. 2. Zoo mogelijk langs zolders en kelders, de ver binding voorzien tusschen naburige huizen. 3. Voorafgaandelijk alle openingen van de kel derverdiepingen toestoppen (zakken aarde). 4. Alle voegen van vensters, zelfs op de verdie pingen, dichtmaken (isoleerband voor elektriek werkers, van 4 tot 5 cm. breed) en papierbanden kruisgewijze op de vensters plakken, ten einde het breken, tengevolge der ontploffing, te voor komen. 5. Vaten met chloorkalk, een spade en houweel in de schuilplaats der kelderverdieping aanbren gen. te verkrijgen ten bureele dezer Een bijzondere vergadering werd gehouden te Roeselare tusschen het Prov. bestuur van West- Vlaanderen, de Westvlaamsche verstandhouding en de clubs. Het voornaamste punt van de dag orde behelsde het samenstellen van een Provin ciaal Voetbalkalender. Heel wat gedachten wer den gewisseld en ten slotte kwam het tot het vol gende Hoogere afdeeling van West-Vlaanderen zal bestaan uit 10 clubsCercle en Club Brugge, Knokke, V. G. Oostende, A. S. Oostende, S. K. Roeselare, Kortrijk Sport, Meenen en Moeskroen; een 10' ploeg dient nog te worden vastgesteld. Denkelijk komt Stade Kortrijk hiervoor in aan merking. Onder de reeksen van 2e afdeeling be vordering gewestelijk A en B en 3e afdeeling zouden gewestelijke reeksen worden samen gesteld. Ten slotte werd ook beslist dat kadetten en scholieren in lijn zouden worden gesteld. Voor kadetten zou de ouderdom van 16 jaar en voor scholieren 19 jaar tot ouderdomsgrens gelden. De inschrijving voor deze verschillende reeksen moest ten laatste Donderdag 14 dezer ter post be steld worden. Het Provinciaal Comiteit zal Zaterdag 16 Sep tember vergaderen en de reeksen van de wed strijden van lagereafdeeling vaststellen. De matchen zullen op 24 September aanvangen, -zooals door het uitvoerend Comiteit werd beslo ten. Daar C. S. Yper in tweede afdeeling en ook in scholieren (nu tot 19 jaar) zal optreden, worden de spelers dringend aangezet vanaf a. s. week de oefening te hernemen, om in de vereischte con ditie op Zondag 24 September te kunnen optre den.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6