DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat - YPER MUSIOUE Liefdadigheidsfeest 8 ALLERHANDE NIEUWS Lecons de Piano par MeI,e A. Blanckaert MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING De Heropening der Scholen Gevonden en Verloren Voorwerpen DE JACHT IS GEOPEND Burgerlijke Stand van Yper Bond der Herbergiers en Restauratiehouders STAD YPER BEZUINIGING OP BENZINE STAD YPER Kristen Volkshuis St Jacobsstraat TFKE Mrlkouderzoek. Zaterdag laatst bevond de Heer Vermoere Joseph, controleur van den eetwa- rendienst. zich hier in stad en ging op straat over tot het pekelen der melk van de melkverkoopers die hij op zijn ronde ontmoette. Zoo werd rond 9 u. 30, in het be gin der Korte Thouroutstraat. Vrouw Remi Duthoo- Lepla. melkverkoopster, wonende nabij Zillebekevijver, door der Heer controleur verzocht hare waar aan het onderzoek te onderwerpen. De melk was echter van zulke goede hoedanigheid en de melkkruiken waren zoo rein dat de Heer toeziener niet aarzelde deze melk verkoopster geluk te wenschen voor de uitstekende melk die zij verkocht en ook voor de echt zindelijke manier waarop zij haar melkgerief onderhield. Wij zijn ,'elukkig te mogen melden dat hier onvervalschte en propere melk aan de bevolking geleverd wordt. Voorbeeldige straffen. Deze week Dinsdag werden een paar doppers van Yper door de politierechtbank uit hoofde van openbare dronkenschap op voorbeeldige wijze gestraft. De eene. Moerman Arthur, schilder, werd hier den 23 Juni 11. te middernacht door den politie agent Debel in staat van vergevorderde dronkenschap bevonden, terwijl de andere. Dochy Cyriel. fabriek- verker, op 12 Juni, te 16 u., door agent Tancré dronken langs de straat aangehouden werd. Beiden, die duchtig berispt werden voor het verbrassen van het geld dat zij als werkloozensteun ontvangen, zagen zich veroordeeld tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten zonder voorwaarde. Botsing. Dinsdag voormiddag, rond 11 u. 15, had er op het kruispunt der Maloulaan en Capronstraat een hevige aanrijding plaats tusschen de auto van M. Han- nebouw Joseph, van Poperinghe. en deze van M. Ra- baut Herman, van Vlamertinghe. Eerstgenoemde auto, die van de Maloulaan kwam en de Capronstraat wilde nrijden werd gevat door de auto van M. Rabaut die van de Capronstraat naar de Elverdinghestraat toereed. Beide voertuigen werden nogal erg beschadigd en ten gevolge van den schok had M. Rabaut een rib gebroken. Na door den Heer Dokter Ronse verzorgd te zijn ge weest, kon hij echter huiswaarts keeren Drenkeling. Vrijdag morgen rond 7 u zagen voor bijgangers het lijk van een manspersoon liggen voor aan in de kaai. heel dicht tegen den muur. Dadelijk gingen zij de politie verwittigen die het noodige deed om het lijk van den ongelukkige op te halen en het ver volgens naar het doodenhuisje van het hospitaal ver voerde Uit de papieren, welke de drenkeling bij zich had, bleek het dat het de genaamde Tiberghein Edmond was. 30 jaar oud. thans landbouwwerkman te Boesinghe, doch die hier vroeger te Yper nog handel in oud ijzer heeft gedreven. Bij de papieren, die men op het lijk vond, was een oproepingsbevel gevoegd dat den onge lukkige Zaterdag laatst besteld werd en dat hem ver zocht den Maandag morgen zijne eenheid bij het leger te gaan vervoegen. Naar het schijnt zou Tiberghein Zondag laatst nog te Boesinghe gezien geweest zijn. Wat er met hem later gebeurde weet niemand eri nu men zijn lijk uit de kaai heeft opgehaald vraagt men zich vruchteloos af zoo het hier een ongeval ofwel een zelfmoord geldt. lr Prix au Conservatoire Royal 41. Rue de l'Hdpital, Poperinghe. (1714) WERVICK. Wielrijder doet een ergen val. De genaamde Blondeel Julien reed Zaterdag namiddag met zijn rijwiel, waarop ook zijn zoontje zat. langs den steenweg van Wervick naar Komen. Op zeker oogen- blik moet hij wat te dicht van het voorland gereden hebben, want de pedale haperde plots aan de borduur, met het gevolg dat de wielrijder het evenwicht verloor en zwaai ten gronde stuikte. In zijn val liep hij erge kwetsuren op aan het hoofd en de bovenlip en werd verscheidene tanden gebroken. Ook zijn zoontje be kwam boven het rechter oog een diepe wonde die door een ontboden geneesheer toegenaaaid werd. MOORSLEDE. Auto in de gracht. Langs den teen weg naar Roeselare is een auto, bestuurd door M. Vertoye Jerome, wegens defect aan het stuur in de gracht gebold. De geleider, die met de borst tegen het stuur terecht kwam, kloeg van inwendige pijnen, ter wijl zijn 8 jarig neefje, dat hem vergezelde, tegen 'het portier geslingerd werd en dan ook verwondingen op liep. RENINGHELST. Omvergereden. Bij het over steken van den steenweg werd vrouw Leemans Emilie, die een kindje op" den arm droeg, aangereden door een motorijder dien ze niet tijdig bemerkt had. De vrouw werd met geweld tegen den grond geslingerd en be kwam, evenals het wichtje, verwondingen aan het hoofd. Ook de motorijder stuikte ten gronde en werd aan de beenen gekwetst. Door hond gebeten. Binst de afwezigheid zijner ouders had de 12 jarige Baudry Germain den waak hond losgelaten doch werd op zeker oogenblik door het dier in- de linker bil gebeten. Daar de beet nogal ern stig bleek, werd de knaap voorzichtigheidshalve ter ver zorging naar een kliniek overgebracht. HOUTHEM. Erge val. Bij het schilderen van een vensterraam verloor de genaamde Desmettre Ro bert opeens het evenwicht en viel door de veranda. Hij *on zich echter nog vastgrijpen aan de ijzeren staven, doch was niettemin reeds erg gekwetst door de glas scherven. Enkele stukken glas waren in zijn rug gedron gen en de ongelukkige kloeg ook nog van inwendige pijnen. GHELUWE. Wielrijdster door auto aangereden. Dinsdag namiddag, op den Koelenberg, werd de ge naamde Lounch Emerence, die per velo een voor haar ri dend gespan wilde voorbijsteken, verrast door de auto var den handelaar E. D. van Yper. De wielrijdster ^erd met geweld ten gronde geworpen en in haar val werd zii aan den rechter schouder en aan den arm gekwets' Een geneesheer, die het slachtoffer verzorgde, zag zich verplicht de vrij erge wonde aan den arm toe te naaien. Het rijwiel was ganSch beschadigd. Op Maandag 18 September voor de leerlingen der voorbereidende afdeeling, der middelbare afdeeling en der meisjesafdeeling van de Middel bare Staatsschool, De Montstraat. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Zaterdag 9 September, in de Elverdin ghestraat. door M. Hamers Jules, van Veurne, een re- serve-autowiel. Door M. Craye Alfred. Dickebuschsteenweg, een paar lederen manshandschoenen. Bij M Cherchye Emile, Capronstraat. is een rosharige hond toegekomen. Door M. Eerdekens Jacques, Rijselstraat, een kleine sacoche. Zondag 10, door Me Vangheluwe Esther, melkver koopster. een rechter dameshandschoen. Maandag 11, door M. Denys Joseph. Elverdinghestraat, een kindermuts. Dinsdag 12, door Mej. Vanraes Marie-Louise, Maar schalk Frenchlaan. een linker manshandschoen. Woensdag 13. door Mevr. Santy, Bruggesteenweg, een linker dameshandschoen. Donderdag 14. door M. Heeckhout Henri, Aalmoeze nierstraat, een nieuw linker kinderschoentje. Verloren. Vrijdag 8 September, door M. Renner Jean, soldaat, een rechter geel lederen handschoen. Zondag 10, door Me Vanpachterbeke Germaine, Groote Markt, een gouden manshorlogeketting, een gou den porte-mine en een gouden brelok met portret. Maandag 11, door M. Coffyn Joseph. Pennestraat, een bruin lederen geldbeugel een kleine som en eenige sleu teltjes inhoudende. Woensdag 13, door M. Sierens André, Elverdinghe straat. een verzekeringspolis op naam van M. Coomans Jean. Uit een mededeeiing deze laatste dagen door het ministerie van Landbouw gedaan blijkt dat de opening der jacht bepaald vastgesteld blijft op heden Zaterdag 16 September. - Moesi men de jacht in deze tijden, verbieden, dan zou de onbeperkte vermenigvuldiging van het wild een groot gevaar worden door de over- groote schade die alzoo later aan de veldvruchten zou veroorzaakt worden. Daarbij vormt de jacht een nationale rijkdom die tot de bevoorrading van het land bijdragen kan. Ten andere ook in Nederland bleef tijdens den oorlog 1914-18 de jacht normaal geopend, en hier zal thans hetzelfde gedaan worden. Nochtans wordt, uit hoofde der tegenwoordige omstandigheden, de jacht verboden op gebieden die minder dan twee kilometer van de grenzen der oorlogvoerende landen liggen. In de gemeen ten waar zich militaire stellingen of versterkin gen bevinden, moeten de burgemeesters met de militaire overheden overeenkomen om de gebie den af te bakenen waar het schieten zal verboden zijn. De houders of huurders van jachtvergunnin gen uit die streken moeten de gebeurlijke lijst van hun genoodigden, die vreemd zijn aan de ge meente op voorhand aan den Heer burgemeester overmaken. van den 9 lot 15 September 1939 Geboorten Vandevoorde Cecilia, Recollettenpoort, 5, van Boesinghe. Taffin Paula, Recollettenpoort, 5, van Wytschaete. Carlier Gilbert, Recollettenpoort. 5. van Dickebusch. Vansevenant Maria-Hendrika. Recollet tenpoort 5, Oude Houtmarkt, 11. Depuydt Roger, Recollettenpoort, 5, Sint Niklaasstraat, 19. Gryson Michel, Recollettenpoort. 5, van Houthem bij Yper. Delannooy Yolande. Recollettenpoort, 5, v. Wytschaete. Lantsoght Yolande. René Colaertplaats, 4. Markey Eliane. Recollettenpoort, 5, Elverdinghestraat, 68 Déreumaux Mariette, Recollettenpoort, 5, van Neer- Waasten Dejonckheere André, Recollettenpoort, 5, van Elverdinghe. Huwelijk Lemoine Georges, betonbewerker, te Pope ringhe en Packet Simone, fabriekwerkster, te Yper. OverlijdensPollet Petrus. 77 j., z. b., wed. Van Bran- teghem Maria, M. Haiglaan, 116. Cools Willem, 37 j., handelaar, echtg. Toebat Eva, Cartonstraat, 20. De puydt Ludovicus, 73 j.', z. b., wed. Van Eecke Elodie, van Langemarck. Ostyn Maria. 24 dagen, Augustinus- straat, 29. Moens Leo, 72 j., Eere-Vrederechter, echtg. Dehem Anaïse. Maloulaan, 12. Tiberghein Edmond. 30 j.. koopman, ongehuwd, Kaai West. Huwelijksbeloften Oscar Van de Voorde, bediende, te Gent en Bertha Steyaert, z. b., te Yper. Henri Willaert. schilder, en Gabrielle Dumortier, huishoudster, beiden te Yper. Aan de Herbergiers en Restauratiehouders. We houden eraan de uitbaters van drankgelegenhe den en spijshuizen mede te deelen dat, door onze be roepsvereniging, een verzoekschrift aan den Koning werd gestuurd strevende naar eene oplossing aangaande de gedeeltelijke sluiting van de Drankgelegenheden. Men bedenke dat, door dezen maatregel, het bestaan van 104.000 families in het gedrang wordt gebracht, en dat. indien deze maatregel moest gehandhaafd blijven, zulks voor gevolg zou hebben dat velen onder hen noch belastingen noch huishuur meer zouden kunnen beta len, wat van aard is om de krisis nog te verscherpen. Vooral te leper mag men zich onder de meest getroffen slachtoffers achten, want, in vergelijking met de troe penbeweging van andere centrums, beteekent dit te leper bijna een nulliteit, waaruit men dus kan beslui ten dat deze maatregel meestal geldt voor de Burgers of gewone clienten des huizes. Ja, wij kunnen er zelfs en terecht op wijzen dat talrijke herbergbazen, nog geen enkel glas bier aan soldaten hebben moeten wei geren. om den eenvoudigen reden, dat zij er tot hiertoe nog geen enkelen in huis hebben gezien. Overigens zeggen wijwie belust is tot drinken, kan zich altijd enkele flesschen bier aanschaffen, en wij zouden aan onzen plicht te kort komen moesten wij er niet op wijzen dat weldra (zoo er reeds geen bestaan) geheime drankslijterijen zullen ontstaan, die niet al leen den fiskus zullen bedriegen, maar meteen het be staan van de herbergiers nog meer in het gedrang zul len brengen. Men zou zich hiervoor wel moeten beroe pen op de Brouwers en drankleveranciers, en hun over tuigen dat het niet met goede bedoelingen is, wanneer een partikulier 12 bakken en meer bier aanvraagt in de week het bestaat niet dat zooveel dienen moet voor persoonlijk gebruik, doch wij vreezen dat onze oproep onbeantwoord zal blijven en daarom zullen wij er zelf over waken, en deze schandelijke handelwijze open baar aanklagen. Doch het ware wenschelijk dat ons voorstel onder zocht worde, waarin de vraag wordt gesteld of het niet mogelijk is een besluit uit te vaardigen in overeenstem ming met onze eischen en de belangen van het leger, waarbij b. v. strenge straffen zouden voorzien worden, voor die drankgelegenheden waar aan dronken soldaten nog zou worden geschonken, ofwel uren bepalen waar op de soldaten tot de drankgelegenheden toegang krij gen zooals dit in Frankrijk het geval is. Dergelijk be sluit zou, door de Herbergiers en Restauratiehouders, in deze tijdsomstandigheden gunstig onthaald worden en alzoo zouden 104.000 families in ons land weer vrijer kunnen ademen. Ten slotte vragen wij aan diegenen, welke tot hiertoe het niet noodig geacht hebben zich bij den Bond der Herbergiers en Restauratiehouders aan te sluiten, dit onverwijld te doen. want hij verdedigt uwe belangen.- Namens den Bond De Voorzitter, De Secretaris, G Vanraes. D. Vandenbussche. De Regeering doet een dringenden oproep aan de bevolking opdat elk niet gerechtvaardigd verbruik van benzine zou vermeden worden. De uitvoering van dit voorschrift is een hoofd- zakelijke vereischte om de Nationale Ekonomie en de sterkte van het Leger te handhaven. Ieder staatsburger heeft tot plicht het ver- bruik van benzine tot de noodzakelijkste ge- vallen te beperken. Indien deze handelwijze door allen goed be- grepen wordt, zal het onnoodig zijn verdere be- perkingsmaatregelen voor te schrijven. Yper. den 15 September 1939. De Burgemeester, J. Vanderghote. ZONDAG 17 SEPTEMBER 1939 te 6 u. 30 stipt, groot ten voordeele van Het Pakket van den Soldaat Deze vertooning wordt gegeven door dén wel bekenden goochelaar Achiel Trouvé. 3 uren aangename pntspanning. Algemeene ingangsprijs3 Frank. Komt allen zien en steunt het Nationaal Werk Het Pakket van den Soldaat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 8