TOffilSTISKKROfllfK - H 1 ET YPERSC H E - LA REGION D'YPRES Zielmissen Huis Verfaillié 20 |aar, N 25 16 September 1939 20" Année, N 25 16 Septembre i 959 BIJVOEGSEL SUPPLEMENT Politieverordening aangaande het openhouden der drankhuizen NAAI MACH I ENEN NECCHI Soeur Norbertine d'Ypres Schoone Plechtigheid in het O. L. Vrouwhospitaal Gemeente Brielen (leper) NECROLOGIE Zondagrust Repos Dominical Nadat we verleden week over de eigenaardige kaasmarkt van Alkmaar hebben gesproken wil- len wij vandaag even de aandacht vestigen op een andere eigenaardigheid van Nederland wij bedoelen de kleederdrachten. De oude kleeder drachten beginnen zoo wat overal te verdwijnen; hoe meer de bevolking van ver af gelegen plaat sen in betrekking kwam met de menschen uit de groote steden, hoe minder zij zich geneigd voelde om de kleederdracht der vaderen te dragen. Zoo wordt de schilderachtige dracht nog maar alleen aangetroffen in plaatsen van het platteland en op eilanden. Een dezer laatste en voorzeker het interessantste van Nederland is stellig het eiland Marken Het is werkelijk een aangenaam zicht Marken met de boot te bereiken hetzij van uit Volendam, van waar de meeste toeristen vertrekken, hetzij van uit Monnikendam/of van uit Amsterdam. Reeds van in de verte onderscheidt men de kleu rige houten huisjes die de haven omringen van als de boot binnenloopt ontwaart uw oog de bonte wemeling van kleuren der huizen, der spelende kinderen, der toekijkende visscherslieden. Dade lijk krijgt ge gelegenheid om een dier typische huisjes van binnen te bezichtigen langs de wan den ziei. ge veelkleurige borden en schotels, veel al erfstukken van geslachten her. In een hoek van het vertrek staat een kleerkast, waarop ge, hoog op elkander gestapeld, een verzameling van zon derling beschilderde doozen ontwaart. Hierin be waart de vrouw des huizes de kleine onderdeelen van haar garderobe, zooals kappen, doekjes, lin tjes, enz. De grootere kleedingstukken zijn in de groote eikenhouten kast geborgen het ove rige huisraad getuigt van grooten eenvoud, slechts een tafel en eenvoudige stoelen completeeren het inwendige van de visscherswoning, want op het eiland Marken is iedereen visscherAchter gebloemde gordijnen bevindt zich de hooge bed stede een alkoof-bed. Inmiddels heeft uw gast vrouw verschillende costumes te voorschijn ge haald, o. a. haar trouwcostuum. In dit zelfde pakje heeft haar moeder, grootmoeder, over grootmoeder in het huwelijksbootje gestapthet prachtig borduurwerk, alles met de hand ge maakt. wekt natuurlijk vooral de bewondering van de vrouwelijke bezoekers op. Na de havenbuurt komt de beurt aan de kerk buurt hier is het gemeentehuis, de Nederl. her vormde kerk en de Gereformeerde kerk en de twee scholen. Bijna de helft van de 1400 inwoners ,van het eiland woont hier in deze buuft, ook de burgemeester, de dokter en de beide dominees, want Marken is volledig Protestantsch, in tegen stelling met Volendam dat bijna gansch katho liek is. Over heel het eiland kan men de eigenaar dige kleedij bewonderen, want enkel de notabe len van de gemeente dragen niet de locale dracht. Eigenaardig is de kleederdracht der kinderen tot him vijfde jaar zijn jongens en meisjes gelijk gekleed allen dragen rokken, gebloemde jakjes en kapjes. De jongens, zoowel als de meisjes heb ben lange vlechten ter weerszijden van het hoofd. Hoe ge dan verschil kunt zien Wel heel een voudig 1 De jongens hebben achter op het kapje een rozetje bij de meisjes bestaat dit niet. Zijn de jongens ouder dan vijf, doch jonger dan zeven, dan blijft het bovengedeelte van hun kleeding nog onveranderd, maar in plaats van rokken krij gen ze een broek aan. Na hun zevende jaar krij gen ze dan een boezeroen en een pet, net zooals de groote menschen. Wat de meisjes betreft, die dragen tot 17 jaar hun haar los op den rug, dan wordt het achterhaar afgeknipt en behouden zij nog alleen de zijvlechten. Ook maakt dan het gebloemde kapje plaats voor de witte ronde kap zooals alle vrouwen dragen. Marken telt 11 buurtschappen en is heelemaal beschermd door dijken. Alleen hooi wordt op het eilandje gewonnen dat een oppervlakte heeft van ruim 250 Ha. Vroeger was het eiland met het land verbonden maar reeds in 1240 was het aan alle zijden met water omringd. Tientallen malen werd het gedeeltelijk verwoest door groote watervloe den waarbij soms heele buurtschappen werden verzwolgen. De laatste had plaats tijdens den wereldoorlog, in het jaar 1916, wanneer 16 men schen het leven verloren en ongeveer dertig hui zen alle in hout gemaakt wegspoelden. Bij den vloed van 1877 dreven verscheidene dood kisten weg van den doodenakker, de Zuiderzee in! Duizenden toeristen bezoeken jaarlijks dit cu- rieuze eiland van de Zuiderzee, dat binnen en- kele jaren zal ophouden te bestaan, want door de drooglegging van de Zuiderzee wordt ook dit eiland opgeofferd evenals het eilandje Urk dat ook bekend staat als een bezoekenswaardige j plaats Reysiger. Deze week Woensdag werd de volgende politie verordening hier in stad. zooals in alle andere plaatsen der provincie, uitgeplakt De Gouverneur der Provincie West-Vlaander en, Overwegende dat het wegens de door de Re geering uitgevaardigde militaire maatregelen en tot handhaving van de rust en de orde in de pro vincie. noodig is voorloopig het openhouden van de café's en andere drankgelegenheden te regelen; Gelet op artikel 128 der provinciale wet en op art. 1 der wet van 5 Juni 1934 Besluit Artikel 1. Met ingang van heden en tot na der order mogen in de heele provincie de café's en andere drankgelegenheden slechts tusschen 11 u. 30 en 14 u. en tusschen 17 en 21 u. openge houden worden. Artikel 2. Buiten deze uren mag niemand zich in deze inrichtingen bevinden noch trachten er zich toegang toe te verschaffen. Artikel 3. De overtreders worden gestraft met een boete van 26 a 200 fr. en met een gevangen- zitting van 8 a 14 dagen of met een dezer straffen alleen. Artikel 4. Deze verordening is bindend zoo dra zij is bekend gemaakt. Vastgesteld te Brugge, den 13 September 1939. (get.) H. Baels. Uit wat voorafgaat blijkt dus dat, in tegenstrijd met hetgeen door de dagbladen deze week aange kondigd werd en in tegenstelling met hetgeen wij zelf hier verder in dit blad en namelijk in onze artikels De Mobilisatie en Belangrijke Beslissingen van den Kabinetsraadschrijven, de drankhuizen 's middags niet van 12 u. tot 14.30 uur doch wel van 11 u. 30 tot 14 u. mogen open zijn. 115A, Meenensteenweg, YPER OPEN ZON- EN FEESTDAGEN. A la rentrée scolaire de l'Institut de la Sainte Fa milie, cm n'a plus vu reparaïtre a la tête de la classe des gargons la chère et vénérée Soeur Norbertine. C'est que la maitresse d'élite, née Marie Dethoor, d'une ancienne familie Yproise, a dépassé l'age de 83 ans. Ceci l'autorise a prendre un repos bien mérité après 63 années d'un absolu dévouement a l'instruction solide et a l'éducation religieuse de milliers d'Enfants d'Ypres. Entrée au Couvent de la Ste Familie Ypres en 1875, elle y fut chargée, après une année d'études normales a Bruges de la formation de la jeunesse masculine qui a l'époque, lui était confiée jusqu'a l'age de neuf ans. II était de tradition que ses élèves devenus Collégiens, remportaient en grand nombre les premières places. Elle suivait pas a pas tous ses anciens dans leur car rière, et prie encore chaque jour pour eux, morts et vivants. Après la grande guerre, elle fut la première de sa communauté dans les ruines de la Cité pour y reprendre avec le plus grand courage sa bienfaisante mission. Chargée d'ans, honorée d'une haute distinction royale, Soeur Norbertine a bien mérité de l'Eglise et de la Patrie. Elle emporte dans sa retraite la reconnaissance émue des générations d'hommes, jeunes et vieux, qui durant soixante trois ans furent fagonnés par cette belle Sme Yproise. Puisse-t-elle, sous l'égide de la Sainte Familie, vivre encore de longs jours de paix et de félicité. Ad muitos annosYPRIS. Donderdag 28 September aanstaande, te 9 u.. in de kapel van het O. L. Vrouwhospitaal, zal Eer weerde Zuster Marie-Henriette, geboren Juffrouw Ivonne Maer- ten, van Yper, plechtig hare kloostergeloften afleggen. Terzelfdertijd als deze schoone en steeds indrukwek kende plechtigheid van het professen eener nieuwe kloosterzuster, zal ook nog de inkleeding plaats grijpen van Juflrouw Julia Devrieze, van Boesinghe, die zich eveneens tot het verdienstelijk kloosterleven en de edele taak van ziekenverpleegster voorbereidt. Ongetwijfeld zullen vele Yperlingen er aan houden deze dubbele plechtigheid bij te wonen. H. CORNELIUS i Van heden Zaterdag 16 September tot Zondag en acht dagen 24 September wordt hier de negendaagsche plech tigheid gevierd tér eere van den H. Cornelius Paus en martelaar. Sedert onnoembare tijden wordt hier de H. Cornelius vereerd door geheel het Iepersche tegen convulsies, vallende ziekten, attakken en lamheid, en vooral tegen de sekties der kinders, ook tegen allerlei plagen en ziekten onder de dieren. Hoevelen bekennen hier genezing of vrijwaring bekomen te hebben, hoe velen komen elk jaar hunne dankbaarheid aan den H. Cornelius betuigen Orde der goddelijke diensten Binst de negen dagen Den Zondag H. Missen te 7 u. en te 10 u. Vespers en Lof te 3 uur. De wekedagenH. Mis te 8 u. Lof te 4 uur. Buiten de negen dagen is de H. Mis te 7 t u. Men kan er het jaar door tot de H. Sakramenten na deren, de H. Reliquiën van den H. Cornelius vereeren, inschrijven in de broederschap en keersen. medaliën en litanies bekomen. Madame Léon Moens, née Anaïse Dehem, son épouse Madame Veuve R. Quatannens-Moens, sa soeur Monsieur et Madame Georges Dehem-Dehem, son beau-frère, sa belle-soeur Monsieur et Madame Frantz Van Houtte-van Hille et leurs enfants, Madeleine, Béatrice, Théodore, Jean- Pierre, Marie-Jeanne et Marie-Aimée, Monsieur le Juge de Paix et Madame Edouard Van Hille et leurs enfants Ghislaine et Christiane, Monsieur et Madame Louis Van Hille et leurs enfants Félix et Germaine, Mesdemoiselles Juliette, Colette et Simone Quatan- nens. Messieurs Paul et Antoine Quatannens, Monsieur Pierre Dehem-Garavel et sa fille Liliane, Monsieur l'ingénieur et Madame Jean Dehem-Boulet et leurs enfants Guy, Yves, Jacques, Frangoise et Jean- Claude, ses neveux et nièces Les families Moens, Dehem, Van Thuyne et Delporte, ont la profonde douleur de faire part de la perte irré- parable qu'ils viennent d'éprouver en la personne de Monsieur Léon-Bernard-Joseph-Jean MOENS Juge de Paix honoraire du Canton de Messines Ancien Conseiller Provincial Ancien Echevin de la ville de Dixmude Chevalier de l'Ordre de Leopold Officier de l'Ordre de Leopold II Décoré de la Croix Civique de 1® Classe et de la Médaille Commémorative de 1830-1930 né a Dixmude, le 12 Décembre 1867, et pieusement dé- cédé a Ypres, le 9 Septembre 1939, muni des Sacrements de Notre Mère la Sainte Eglise. Les funérailles ont eu lieu. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas regu de lettre de faire part, sont priées de considérer le pré sent avis comme en tenant lieu. Ypres, Boulevard Malou, 12. Ce décès de Monsieur le Juge Moens causera une pénible impression chez tous ceux qui l'ont bien cónnu. Nous présentons a Madame Moens-Dehem et la familie du défunt nos bien vives condoléances. Nous apprenons la mort de Monsieur EMILE BEKE né Ypres, le 27 Janvier 1862, décédé a Gand, dans sa 78e année. Avant guerre le défunt habitait ici rue de Dixmude, oü il exergait le commerce de vins. Nous présentons a Madame Veuve E. Beke-Hanssens et a sa familie, nos sincères condoléances. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 September, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Arthur HERRIER. (1706) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 September, om 11 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Elisa GILLIS echtgenoote. van Heer Charles Verplancke. (1715) Les amis etconnaissances sont priés d'assister a la MESSE ANNIVERSAIRE qui sera célébrée le Dimanche 24 Septembre, a 8 J h, en l'église St Pierre, pour le repos de l'ame de Monsieur Albert BOONE. (1716) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de Ia Station is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 17 September Dimanche 17 Septembre van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9