Wat eten wij deze week Enkele Recepten. Praktische wenken. Om eens na te denken Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. ZONDAG Aardappelsoep Gebraden rundernier Appelmoes Aardappelen Griesmeelrand met gestoofde abrikozen MAANDAG Versche worst Roode kool Aardappelen Spaansche rijst DINSDAG Biefstuk Gestoofde selderij Aardappelen Vanillepudding WOENSDAG Gebakken wijting Aardappelsla Citroenvla DONDERDAG Varkenscoteletten Schorseneeren Aardappelen Havermoutpap VRIJDAG Witte boonen Zalm Zure eiersaus Maïzena pudding ZATERDAG Biefstuk Friten Karnemelk pap Aardappelsoep. Schil 6 middelmatig groote aard appelen, snijd ze in blokjes en laat ze in een gesloten pan met 40 gram boter, zout, een stukje foeli, een lau- lierbleadie en een paar lepels water zachtjes gaar smo ren. nu en dan roeren om aanbranden te voorkomen. Wrijf daarna de aardappelen tot een gelijk moes, ver dun dit langzaam met 1/4 liter melk en 1 j liter water, en laat de soep nog 1/2 uur zachtjes doorkoken. Neem dan een paar takjes selderij, 1 uitje, 1 wortel en wat peterselie, hak dit fijn en laat dat een oogenblik mee warm worden. Maak de soep desgewenscht nog af met enkele druppels maggi-aroma. Gebraden rundernier. Laat 75 gram boter of vet in een braadslee heet worden, wasch de nier en wrijf ze in met peper en zout. dompel ze in het heete vet en braad ze gaar. Men rekent voor braadtijd 1/2 uur voor elke 500 gram. Griesmeelrand met gestoofde abrikozen. Strooi 100 gram griesmeel en 1 liter kokende melk. waarin vooraf een lepeltje zout en een paar lepels suiker zijn gevoegd, dit even al roerend laten doorkoken en afmaken met een ei. De pudding in een rijstrand laten afkoelen. Daar na uitstorten op een schotel, en de opening in het mid den vullen met gestoofde abrikozen. Spaansche rijst. Bereid op gewone wijze rijstebrij var, 1 liter melk en 150 gram rijst maar laat een ci troenschil even meekoken. Roer door de gaargekookte rijstebrij 80 gram suiker. 2 of 3 eierdooiers en het stijf geklopte eiwit, doe deze massa in een vuurvast scho teltje en zet het in den oven tot de bovenkant lichtbruin is (Ongeveer 1/2 uur). HOE WASCHT MEN GEBREIDE KLEEDINGSTUK- KEN Deze moeten met veel zorg gewasschen worden. Ver schillende punten moeten in acht genomen worden. Het heete water misvormt meestal, zelfs het schoonst afge werkt breiwerk. Daarom moet men 1) Afmetingen nemen vooraleer te wasschèn t.tz., de lengte van mouwen, breedte en lengte van het klee- dingstuk. 2) Een goed sopje maken van schilferzeep. Dan voegt men koud (liefst regenwater) bij totdat het sopje lauw is. 3) Men slaat alsdan het kleedlngstuk doorheen het schuim. Nooit wrijven. Om vlekken te verwijderen neemt men eenvoudig het onreine gedeelte op de hand en wrijft met de platte hand de vlek weg. 4) Spoelen in lauw water waarbij men een weinig azijn voegt lom kleuren te behouden). Daarna spoelt men ze nog eens in water (lauw) zonder azijn, om de reuk weg te krijgen. 5> Men perst nooit breiwerken uit Na lichtjes het overvloedige water er uit te duwen neemt men een sponshanddoek, rol het kleedingstuk erin en duw dan het water eruit. (Ook niet wringen, alleen duwen). Wanneer het gekleurd goed is, legt men een sponshand doek binnenin om te beletten dat kleuren door mekaar loopen. Alsdan spreidt men het kleedingstuk op een papier en geeft het den vorm die het voor de wasch had. Bre iwerk moet plat liggen om te drogen. Binnen in gekleurd breigoed steekt men een zijdepapier, alsook in de mouwen. GOED OM WETEN. Nagels worden gemakkelijker in hard hout geslagen als men ze eerst even in vet heeft gedoopt. Aardappelen worden best in een open schaaltje opge diend. In een gesloten schaaltje kan de damp niet weg; hij wordt door de aardappelen terug opgenomen en maakt ze waterig. tapijtranden terug in hun fatsoen te brenger., legge men het tapijt met den onderkant naar boven. Men legt alsdan natte doeken op de randen van dien achterkant van het kleed. Strijk die kanten zoolang met een warm strijkijzer tot de doeken en ook het tapijt droog zijn Zoo krijgt men de randen effen. Wanneer een spons vet aanvoelt, is ze voor het ge bruik ongeschikt. Door ze herhaaldelijk in heet water, waarbij rfïen een weinig ammoniak voegt (1 eetlepel op 1 2 liter water), te spoelen wordt het vet eruit ver wijderd. Men kan ze ook reinigen door ze met het sap van een citroen in te wrijven en herhaaldelijk te spoelen in lauw water. Zilverwerk wordt het best afgewasschen in heet wa ter. Men wrijft het daarna heftig met een zachten doek totdat het glanzend is. Men gebruike nooit hetzelfde water van den afwasch. Een klein weinig soda mag er bij gevoegd worden. LET OP DE HOLDING VAN UWE BINDERS. De schooljaren van een kind (van 6 tot 15 jaar) zijn ook deze die beslissen over den mensch van later zoo wel op lichamelijk als op geestelijk gebied. Het is dus een tijdperk waaraan we onze aandacht moeten verlee- nen. Zoowel het onderwijzend personeel op school als de ouders in huis. De houding van het kind moet zeer in acht genomen worden. Zeer dikwijls nemen ze een gewoonte aan die later dan moeilijk of niet meer te verbeteren is. Vooral de oogen krijgen in deze jaren hun vorm. Door de slechte houding worden de oogen van het kind dikwijls beïnvloed. Het kind moet zich gewennen aan een normale houding. Op school wordt daarvoor gezorgd. De schoollokalen zijn voldoende verlicht door breede vensters. De lesse naars en zitbanken, voorzien voor de leerlingen, werden vooraf onderzocht en zijn zoowel aan de luisteroefe ningen als aan de schriftoefeningen aangepast. De onderwijzers hebben ook onderrichtingen ontvan gen betreffende de houding van den leerling. In huis nu zouden dezelfde punten moeten in acht ge nomen worden. De ouders zouden hun kinders moeten waarnemen wanneer ze hun huiswerk maken. Het kind moet normaal zitten t. t. z. de stoel mag niet te hoog zijn ofwel moet men iets aanbrengen zoodat de twee voeten van het kind, plat kunnen rusten. Om te schrijven moeten de twee handen, alsook de voorarmen op de tafel rusten. Het lichaam mag een klein weinig voorover buigen, doch de schouders mogen niet opge stoken worden. Zoo deze punten niet waargenomen worden, is het kind blootgesteld aan het aannemen van een slechte houding die zich alsdan ontwikkelt en zelfs bijblijft. Wat de oogen betreft. De meest voorkomende ziekte is de bijziendheid (myopie). Het kan gebeuren dat de oogen van het kind zwak zijn. in dit geval moet de oog meester geraadpleegd worden. In den winter moet het licht voldoende zijn. Het elec- trische licht wordt als het beste beschouwd. Toch moet men er op letten dat de boeken en schrijfboeken vol doende verlicht zijn langs de linksche en voorste zijde, doch het gezicht van het kind mag niet rechtstreeks belicht zijn. Deze enkele voorzorgen zullen het kind van latere ongemakken behoeden. HOE MISDOET MEN ZIJN KIND? 1) Door alles te geven wat het vraagt. 2) Spreken over zijn deugden, in zijn bijzijn. 3) Door hem alles te laten zeggen. 4) Door in zijn bijzijn te zeggen dat hij onverbeter lijk is. 5) Door h^n gelijk te geven wanneer hij komt klagen over meesters van de school. 6) Door hem veel zonder toezicht te laten. 7) Door te lachen met zijn fouten. 8) Door veel geld te geven voor zijn genot. 9) Door het gezag van vader te ondermijnen, b.v.b. vader is te streng. 10) Door hem te laten omgaan met vriendjes die hij wil. OM INKTVLEKKEN TE DOEN VERDWIJNEN. Wanneer het juist gebeurd is strooie men zout op de vlek. Laat enkele uren erop liggen en wrijf het dan af. Met een citroen kan men ook een beste resultaat bekomen Men laat een dag een halve citroen op de vlek liggen, 's Anderdaags wrijft men nog eens duchtig met de andere helft en de vlek zal verdwenen zijn. Is de vlek reeds eenigen tijd erin. Doe dan het vol gende. Kook een weinig melk en wasch daarmede de vlek ujt. Zelfs roode inkt kan men met kokende melk weg krijgen. OM NICOTINEVLEKKEN VAN AARDEWERK TE DOEN VERDWIJNEN. Met een vochtige kurk gedoopt in keukenzout duchtig wrijven op de onreine plaats. Ge zult een goed resul taat bekomen. opvolgend werd het reeds te Parijs vertoond. 1912. Inneming van Touzi door de Montenegrijnen. 1924. Overtocht van den Atlantischen Oceaan door den Zeppelin Z. R. 3 1925. Overlijden te Den Haag (Holland) van den Vlaamschen banneling Dokter Alfons Depla. Arbeid is het zekerste kapitaal. Tracht de eerste te zijn in uw beroep, wat het ook moge wezen. De begeerte om groot te schijnen heeft menigeen reeds klein gemaakt. Wie niet in het verleden leert, wordt daarvoor ge straft door de toekomst. Het schoone in het leven vindt alleen hij die het zoekt, niet hij die het verwacht. Zondag 8 OctoberAlbertina, Brigitta. Maandag 9 OctoberDionysius. Gislenus. Dinsdag 10 OctoberFranciscus Borgia. Woensdag 11 October: Gummarus. Placidia. Donderdag 12 October Maximianus. Wilfried. Vrijdag 13 October; Edouardus. Gerardus. Zaterdag 14 OctoberCallistus, Donatianus. 8 October 19' Zondag na Pinksteren. Opgang Ondergang Zondag 8 October 5 u. 53 17 u. 08 Maandag 9 October 5 u. 54 17 u. 06 Dinsdag 10 October 5 u. 56 17 u. 04 Woensdag 11 October 5 u. 57 17 u. 02 Donderdag 12 October 5, u. 59 17 u. 00 Vrijdag 13 October 6 u. 01 16 u. 58 Zaterdag 14 October 6 u. 02 16 u. 56 Opgang Ondergang Zondag 8 October 0 u. 08 14 u. 38 Maandag 9 October 1 u. 24 15 u. 10 Dinsdag 10 October 2 u. 44 15 u. 39 Woensdag 11 October 4 u. 04 16 u. 09 Donderdag 12 October 5 u. 25 16 u. 39 Vrijdag 13 October 6 u. 44 17 u. 11 Zaterdag 14 October 8 u. 00 17 u. 48 Nieuwe Maan 12 October te 20 u. 30. Eerste Kwartier 20 October te 3 u. 24. Volle Maan: 28 October te 6 u. 42. Laatsfe kwartier4 November te 13 u. 12 8 OCTOBER 1516. De vaart van Willebroek te Brussel, waarvan de werken elf jaar duurden, wordt geopend. 1834. Dood te Jarcy van Frangois Boieldieu, ver maarde fransche toondichter, geboren te Rouen in 1775. Schrijver van La Dame Blanche Le Calife de Bag dad enz. 1840. Koning Willem I doet afstand van de regee ring ten behoeve van den Prins van Oranje, die onder den naam van Willem II over de Nederlanden regeerde tot aan zijn dood in 1849. 1721. Overlijden van Elisabeth Charlotte d'Or- léans. tweede vrouw van den broeder van Lodewiik XIV1'. 9 OCTOBER 1623. Geboorte te Pittem van Eervv. Pater Ferdi nand Verbiest, Jezuïet, die in 1659 als zendeling naar China vertrok, waar hij predikte en van den Keizer opdracht kreeg om den kalender te hervormen en ka nonnen te gieten. Pater Verbiest stierf te Peking, den 27 Januari 1688. bekleed met het voorzitterschap der opperste hoven van wis- en sterrekunde. Hij schreef verschillende astronomische verhandelingen in het Chi- neesch. 1830. Het voorloopig Bewind gelast de inbeslag neming der goederen van het Huis van Oranje. 10 OCTOBER 1830. Wet van het voorloopig Bewind, waarbij de vrijheid van onderwijs wordt uitgeroepen. 1910. Afkondiging der algemeene staking op het Noorder-spoorwegnet in Frankrijk. 1924. De stad Le Havre geeft een gouden degen aan Koning Albert I. 11 OCTOBER 1705. Dood te Parijs van den natuurkundige Amon- tons, die het eerst het gedacht opvatte van den boven- grondschen of lucht-telegraaf. Geboren in 1663. 1850. Dood te Oostende van onze eerste Koningin Louisa-Maria van Orléans. Zij werd geboren te Paler mo, den 3 April 1812, en was de dochter van Lodewijk- Filips. koning van Frankrijk. Zij heeft slechts gedu rende 15 jaar geregeerd. 1894. Bij de wetgevende verkiezingen wordt het algemeen stemrecht voor de eerste maal toegepast. 1919. De Fransche Senaat bekrachtigt het Trac- taat van Versailles. 12 OCTOBER 1798. Te Overmere, tusschen Gent en Dendermonde, wordt het sein tot den Boerenkrijg gegeven. De jonge boeren liepen er te zamen, gewapend met geweren en allerhande landbouwgerief. zij prangden de kerkdeuren open en luidden de noodklok. De opstand ging van dorp tot dorp en allen namen de wapenen op tegen de Repu blikeinen. die de Belgische jongens dwongen dienst te nemen in het Jacobijnsch leger. 1837. - Overlijden van Frederica. koningin der Neder landen en dochter van koning Frederik-Willem II van Pruisen. Werd geboren den 18 November 1774 en huw de in 1791 met koning Willem I der Nederlanden. 1924. Dood te Parijs van Anatole France, van zijn waren naam Anatole Thibaud. Fransch dichter en let terkundige. Behaalde in 1921 den Nobelprijs. Werd ge boren te Parijs iif"1844. 13 OCTOBER 1795. Het Fransch Bewind kondigt het besluit af dat voortaan de Fransche taal de officieele taal voor alle plaatselijke besturen in België zal zijn. 1870. Brand van het kasteel van Saint-Cloud. 1887. Inhuldiging van den Vlaamschen Schouw burg door koning Leopold II. 1901. Overlijden te Luik van Jan Sleeckx, vlaamsch romanschrijver. Geboren te Antwerpen, den 2 Februari 1818. Was achtereenvolgens notarisklerk, leeraar, ins pecteur en journalist. Hij was de eerste realist van de moderne Vlaamsche letteren. Van hem verschenen «Volksverhalen» (1848). «In 't Schipperskwartier» (1861) enz. Hij vertaalde ook eenige drama's en blij spelen en schreef eenige tooneelstukken. 14 OCTOBER 1670. De eerste vertooning van «Bourgeois Gentil- homme een tooneelstuk van Molière, wordt gegeven te Chambord, in Frankrijk, en den 29 November daar-'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10