DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER Blanckaert Marcel DENTISTE M Vandendriessche 8 ALLERHANDE NIEUWS LEVENDE KOEKUIT KIEKENS GESLACHTE VETTE KIEKENS Bijzonderheid van Kunstgebitten BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING ONZE SCHEEPVAART YPER. Landlouper. Zondag avond kwam de 20- jarige Vanhonacker Maurice, bakkersgast te Woluwe- St Lambert, zich hier ten politiebureele aangeven daar hi.i zonder middelen van bestaan was. De jeugdige ke- re. was eenige dagen geleden bij zijn baas weggeloo- pen zonder hem het geld af te geven dat hij op zijne ge wone bestellingsronde ontvangen had Daarmede was hij beginnen te drinken en zwierf van stad tot stad .ond, tot hij eindelijk hier terecht kwam zonder een certt op zak en niet meer wist noch waaruit noch waar in. De veelbelovende jongen verscheen Maandag mor gen voor de politierechtbank die hem, in afwachting I dat hij ook nog wegens diefstal gestraft worde, uit hoofde van landlooperij voor onbepaalden tijd naar j Merxplas verzond. Wielrijdster door moto aangereden. Woensdag na middag, rond 2 u. 30, deed de genaamde Petitfrère Leo pold. opperwachtmeester bij het leger, op de R. Co- laertplaats rechtover de statie, een proefrit met zijn sidecar die hij zoo juist had laten herstellen. Op het oogenblik dat hij naar de Statiestraat wilde rijden, kwamen er van uit die richting twee wielrijdsters die naar den Dickebuschsteenweg wilden opdraaien. Een dezer, de genaamde Dehollander Jeanne, echtgenoote Douchy, wonende Bruggesteenweg, werd door de moto geraakt en viel ten gronde. Gelukkiglijk liep zij slechts enkele lichte kneuzingen op, doch het voorwiel van haar velo was beschadigd. Het aantal verkeersongevallen. In den loop van het derde kwartaal van dit jaar hadden er hier te Yper in 't geheel acht verkeersongevallen plaats. Er grepen vier aanrijdingen plaats tusschen autovoertuigen, waar van drie alleen materieele schade en een lichamelijk letsel en tevens materieele schade veroorzaakten. Er had een botsing plaats tusschen auto en rijwiel waarbij lichamelijk letsel en materieele schade bestatigd werd. Verders hadden er nog twee aanrijdingen plaats tus schen auto en gespan en een andere aanrijding. Aan 7 Fr. de Kilo Aan 10 Fr. de Kilo Alle dagen te verkrijgen bij Slachthuisstraat, 43 YPER Tel. 6 «WWWWKKItWUWWMUWWUWMUUMWt*. De Visschepoort en de Kloosterpoort. Niettegen staande de onzekere toestanden, wordt traag maar ze ker voort gearbeid aan de Visschepoort, in de Boter- straat en aan de Kloosterpoort, op de Vanden Peere- boomplaats. De Kloosterpoort was de in- en uit gang van Sint Maartensproostdij en naderhand van het bisdom. De vazen daargelaten, langs weerskanten van het fronton opgesteld, had deze poort veel van den Griekschen trant weg. In het fronton prijkte het wapen schild der proostdijhet Iepersch dubbel kruis, waar op twee kromstaven in schuinkruis lagen. Wat lager stond er te lezenClaustrum Sancti Martini, en daar dit klooster den 11 Maart 1560 afgeschaft werd, moet die poort ten minste uit de jaren 1500 dagteekenen. Ten jare 1780. zoo verhalen de kronieken, werd ze hersteld. De Visschepoort werd in 1714 opgericht. In het bo venste deel er van prijkte een verhoogd beeldwerk, door den Ieperschen beeldhouwer Ramaut kunstig ge smeden. Dit relief stelde Neptunus voor, te midden der golven op een wagen gezeten, die met twee zeepaarden bespannen was. Deze poort gaf toegang tot de Visch- markt. die op dit tijdstip van de Boomgaardstraat al daar overgebracht werd, nadat men er het Iepertje overwelfd had. Langen tijd werd bij iederen koop in de vischmijn gedaan. 5 centiemen betaald ten voordeele van St Maartenskerk en van de burgerlijke godshuizen. Dit gebruik werd den 12 Januari 1850 afgeschaft. De werken aan de Halle. De aannemer van den heropbouw van den Oostvleugel heeft het werk. drie vier weken stilgelegd. De reden Het schijnt dat de grondvesten op sommige plaatsen niet in staat zouden zijn om het gebouw te dragen. Een soortgelijke historie hebben wij beleefd toen het Belfort heropgebouwd werd. En 't gevolg was, na langdurige onderhandelin gen met den Staat, dat de stad leper voor een merke lijk bedrag is moeten tusschen komen om de bijko mende werken te betalen. Wat nu den Oostgevel betreft, de betwisting is deze moeten die flauwe grondvesten aanzien worden als oorlogsschade, ofwel zijn zij toe te schrijven aan den ouderdom van 't gebouw. De Staat wil tusschenkomen voor vijftien duizend frank. De aan nemer vraagt veel meer. En ondertusschen zijn er een twintigtal werkloozen meer in leper. ZONNEBEKE. Doodelijk ongeval. De 26 jarige Priem Albert, ongehuwd, wonende te Zonnebeke, kwam met een zwaar beladen wagen stroo huiswaarts gere- Het tandheelkundig kabinet van 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG VRijDAC en ZATERDAG van iedere week. den. Op zeker oogenblik viel een deel der lading van den wagen af en kwam terecht op den geleider die er onder bedolven werd. Toegesnelde personen verhaast ten zich den ongelukkige te bevrijden, doch de jongen scheen zoo erg gesteld dat zijn onmiddellijke overbren ging naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper werd noodig geoordeeld. Daar -stelde men vast dat het slacht offer de wervelkolom gebroken had. Gezien zijn beden- kelijken toestand, werden hem de laatste H. Sacramen ten toegediend en de arme jongeling is er, na veel lij den en niettegenstaande de beste zorgen,' in den nacht van Woensdag op Donderdag bezweken. De teraardbestelling van het slachtoffer van dit pijn lijk ongeval, zal Dinsdag aanstaande te Zonnebeke plaats grijpen. NEER-WAASTEN. Val van een motorijder. Sou- bry Alfons, wonende op de wijk Nachtegaal, was per moto en in gezelschap zijner vrouw, die op de duozitting had plaats genomen, naar Wytschaete gereden, doch onderweg reed de moto op het voetpad en sloeg om. Soubry werd aan het hoofd en been gekwetst, terwijl zijne echtgenoote. die op den graskant geworpen werd, er met eenige lichte kneuzingen vanaf kwam. WESTOUTER. Verkeersongeval. Van Elslander Achiel, wonende Bellestraat, kwam den Roodenberg af gereden met zijn auto, waarin ook nog vrouw Hals- becke, van Nieuwkerke, en twee kinderen hadden plaats genomen. Bij het afdalen van den berg stuikte de auto tegen den oever van een dijk. Tengevolge van den schok werd de bestuurder aan het aangezicht en den arm gekwetst. De vrouw werd met haar hoofd tegen het koetswerk geslingerd en werd gewond, evenals de twee kinderen. KOMEN. Moto-ongeval. Op den steenweg naar Neer-Waasten. tusschen de gehuchten Maie-Cornet en De Sluis is een moto, waarop twee personen ge zeten waren, uitgegleden en omgeslagen. De bestuurder, Roger Vandommele, wonende langs den Meessensteen- weg, viel op een kilometerpaal en werd aan het hoofd en in de lenden verwond. Zijn gezel, Remi Lesage, die op de duozitting gezeten was, kloeg over inwendige pijnen en moest ter verzorging naar het hospitaal over gebracht worden. WOESTEN. Tuinbouw. Morgen, Zondag, wordt onze gewone maandelijksche vergadering belegd bij E. Moerman, Steenstraat, om 7 ure. Aan de dagorde heb ben we een belangrijke voordracht en een tentoonstel ling van groenten, vruchten en fruit door onze leden. De tentoongestelde waren worden alleen met hun naam of variëteit aangeduid en blijven den volledigen eigen dom der tentoonstellers, doch mogen ook voor de tom bola aangeboden worden. Er wordt op een talrijke op komst en ook op een massa sierlijke tentoongestelde waren gerekend. ZONNEBEKE. Auto-ongeval. De Heer Billiet Leon, beenhouwer van St Eloois Winkel, was verleden week Donderdag met zijn autocamion naar Langemarck gekomen om er eenige varkens te halen. Bij den terug keer liep een wiel van het voertuig af, met het gevolg dat de auto tegen een boom terechtkwam. De vrachtauto was gelukkiglijk maar weinig beschadigd en, na ter plaats hersteld te zijn geworden, kon de onderbroken terugreis weer aangevangen worden. Een eind verder echter bemerkte de bestuurder dat het portier van zijn voertuig openstond en dat er twee varkens tekort wa ren. Dadelijk keerde hij terug en was zoo gelukkig spoe dig de twee vermiste varkens terug te vinden. GHELUVELT. Diefstal. Ten nadeele van Bin- tein Marcel werd 's nachts een groote hoeveelheid tabak gestolen, welke in een hangar te drogen hing. Klacht werd ingediend en een onderzoek geopend Werkongeval. De landbouwer Ingelbeen Jozef werd, terwijl hij behulpzaam was aan de dorschma- chine welke op zijne hoeve stond, zoo erg aan het oog gekwetst dat hij zich verplicht zag de hulp van een oogmeester in te roepen. HOLLEBEKE. Kerkwijding. Maandag laatst werd de nieuw gebouwde kerk plechtig gewijd door Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge. Te dier gelegenheid was de gemeente feestelijk be- vlagd. De plechtigheid begon om 8 u. en te 10 u. werd. in aanwezigheid eener overgroote schaar geloovigen, een solemneele Hoogmis met pontificale assistentie op gedragen door E. H. Remaut, pastoor van Houthem. bijgestaan door Z. E. Heer Vermaut, deken van Yper, en E. H. English, ceremoniemeester. MEESTER - KLEERMAKER LANGEMARCK. Erge val van een motorijder. De soldaat Everaert. van Etterbeek, kwam 's avonds per moto langs St Juliaan gereden. Op zeker oogenblik l:ep een hond tegen zijn wiel. waardoor hij met zijn mote zwaar ten gronde stuikte en nog al erg gekwetst wérd. De militaire Rood-Kruis dienst kwam ter plaats om het slachtoffer de noodige zorgen toe te dienen. WATOU. Ernstig grensincident. Verleden week had hier een ernstig incident plaats waarover het Par ket van Veurne een grondig onderzoek instelde. De Heer Devinck Maurice, die hier vroeger nog staats- commissaris te Yper geweest is en thans het beroep van fotograaf uitoefent te Watou, werd door Fransche sol daten op Belgisch grondgebied aangehouden en naar Frankrijk meegesleurd, omdat hij, op wandel zijnde met zijn fototoestel zooals hij dikwijls deed, een foto in de Fransche richting genomen had. Het Parket van Veurne stapte reeds ter plaats af en de regeering heeft de zaak in handen. BOESINGHE. Gouden Bruiloft. De echtgenoo- ten. Heer notaris en Mevrouw Victor Van Eecke-Titeca, hebben alhier in intiemen familiekring de SCk verjaring van hun huwelijk herdacht. Te dier gelegenheid had er in de parochiekerk een plechtige Mis van dankzegging plaats, welke dopr een overgroote menigte vrienden en kennissen werd bijgewoond. Wij bieden aan de acht bare jubilarissen onze hartelijkste wenschen WAASTEN. Gevaarlijk spel. Eenige kinderen hadden in een doos wat carbid met water opgelost en wilden dit in brand steken, wat een ontploffing ver wekte waarbij de 10 jarige Jan D., wonende langs den Komensteenweg, erg aan het aangezicht verbrand werd. Nog twee zijner makkertjes werden gewond, namelijk Omer V„ wonende Neerwaastenlaan, en Gilbert D.. wo nende langs den Meenensteenweg. ZANTVOORDE. Ongelukkige val. Vrouw Ange lina Demeestere. wonende langs den steenweg naar Ten Brielen, begaf zich naar den kelder doch gleed opeens uit en stuikte naar beneden. In haar val kwam zij met het hoofd terecht tegen een bak bier en bekwam alzoo een breede hoofdwonde, die door een dokter moest wor den toegenaaid. De vrouw werd verder nog inwendig gekwetst in de rugstreek. KOMEN. Ursmar Dereux. wonende Leiewijk. begaf zich per velo naar Neerwaasten. Gekomen aan de Kor- tekeerbeek wilde hij het gespan van Omer Delahousse voorbijsteken, maar werd op hetzelfde oogenblik gevat door de auto van Theophiel V., wonende Waastensteen- weg, en ten gronde geworpen. De wielrijder had de bovenlip opengereten, was aan de dijen gekwetst en kloeg daarbij nog van inwendige pijnen. PLOEGSTEERT. Ongeval. De melkhandelaarster Emelie Vanrobays, wonende in de Meesenstraat, wilde een melkkruik afnemen van de kar, toen het paard plots steigerde. Hierdoor verloor de vrouw het even wicht en viel ten gronde, waardoor zij aan het hoofd en aan het rechter been gewond werd. Het Rooten van het vlas in de Leie Sedert enkele jaren reeds heeft het rooten van het vlas met de machine of het warmwaterrooten een groote uitbreiding genomen, daar het de beste uitslagen op leverde. Dit rooten geschiedde nochtans steeds bij mid del van het Leiewater en ten einde dat stelsel te ver- algemeenen heeft de Heer De Meyere, regeeringscom- missaris voor het grensarbeidersgebied, destijds zelfs een voorstel gedaan om het Leiewater overal tot bij al de vlasbedrijven te leiden. Thans heeft een Koninklijk Besluit bepaald dat het vanaf 15 April 1943 verboden zal zijn nog in de Leie zelf te rooten. Deze maatregel wordt genomen om de scheepvaart en den handel te bevoordeeligen, want tot hiertoe was het. telkens er in de Leie geroot werd. aan de motor booten verboden tusschen Kortrijk en Deinze te varen. De inkwartieringsvergoedingen Volgens artikel 1 van het Koninklijk Besluit van 9 October 1929. dat nu nog van kracht is, zijn de vergoe dingen voor inkwartiering en voeding van militairen als volgt vastgesteld 1. INKWARTIERING Voor de met gewoon kantonnement ingekwartierde troepen 1. Per opperofficier. logement per nacht, 15 fr.per hoofdofficier, 10 fr.-; per lager officier, 5 fr. Wanneer de groep op blijvende wijze gekantonneerd is, "worden de vergoedingen van den vijfden nacht af met de helft verminderd. Wanneer wegens de omstan digheden de opperofficier maar over een hoofdofficier- logement beschikt is hij slechts tot eene voor dezen laatsten graad voorziene vergoeding gehouden. 2. Per onderofficier- en soldatenbëd en per nacht, 1,50 fr. Voor de met schuilkantonnement ingekwartierde troe pen 1. Het slaapstroo door het militair beheer geleverd, per man en per nacht, 0,50 fr. 2. Het slaapstroo door den inwoner geleverd a) per man voor den eersten nacht, 0,75 fr.b) voor de vol gende en totdat het stroo vernieuwd wordt (om de vijf nachten), 0.30 fr. II. VOEDING Voor de officieren, volgens de gewone prijzen in de lokaliteit; Voor de onderofficieren en soldaten, per dag, 10 frank. Art. 2 De inwoners die in de stalling van paarden, muilezels of andere dieren moeten voorzien, hebben als vergoeding recht op den mest van die dieren. BINNENGEVAREN Zaterdag 30 September 1939. de «Humanité (schip per De Wilde) met 240 ton kolen voor M. De Geest, leper. Dinsdag 3 October, de Stad Ieperen (schipper Van Rumst) met 25 ton beurtgoed voor verscheidenen. Donderdag 5, de Celestine(schipper Verschrae- gen) met 125 ton graan voor M. Vandeputte, leper. WEGGEVAREN Vrijdag 29 September 1939. de Angeline (schipper Waegemans) met 106 ton oud ijzer, verz. door M. De gels, leper. Woensdag 4 October, de Wapi(schipper Deloz) met 115 ton oud ijzer. verz. door M. Hoflack. leper de Stad Ieperen (schipper Van Rumst) met 40 ton beurtgoed voor verscheidenen. Toegelaten te varen, benedenpand 1.70 m.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14