RAPH "Tailor Gemeenteraad van Yper CONFECTIE KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER O Verski' Ier zitting van 25 September 1939 (Vervolg) XIII. Mutualiteiten Verordening van 12 Sep tember 1927 Wijziging. M. Vanderghote. Ingevolge den wensch van den gemeenteraad hebben wij inlichtingen genomen bij het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen nopens ons voorstel van reglement voor de mutualiteiten en de ver zekering bekomen dat het ontwerp van het schepencol lege geen aanleiding kan geven tot eenige bemerking. Ik vraag dan ook aan den gemeenteraad nu ons vroeger voorstel te willen goedkeuren. Vanaf 1 Januari 1939 zal de stad een toelage verleenen aan de mutualiteiten, welke bepaald is op 5 fr. per jaar en voor ieder lid wonende te Yper dat sedert ten minste zes maanden bij de mutualiteit aangesloten is. Voor het bepalen der toe lage moeten de ftchen der leden samen met de aanvraag aan het stadsbestuur overgemaakt worden en deze fi- chen zullen in het bureel van den burgerstand gecon troleerd worden in aanwezigheid van den afgevaardig de der mutualiteit. M. Van Alleynnes. Wat verstaat ge door lid Is het alleen maar het gezinshoofd M. Delahaye. Reeds drie centralen, namelijk deze van Antwerpen. Brussel en Gent. welke Yperlingen on der hun leden tellen, hebben ons daarover geschreven. Het is echter wel verstaan dat gelijk welke erkende mutualiteit, 't zij gelijk waar zij gevestigd is, de stadstoelage ontvangen zal voor de bij haar aangeslo ten leden die Yper bewonen. Ten andere, elke andere bepaling zou niet goedgekeurd worden. M. Van Alleynnes. Het is dat niet wat ik vraag. Ik wensch alleen te weten wat ge als lid verstaat. Het gezinshoofd, zijn vrouw en zijn kinderen, worden zij allen gerekend als leden M. Delahaye. Ja. M. Van Alleynnes. Dan is het goed. M. Missiaen. Het ware beter in het reglement te voorzien de leden die genieten van den geneeskundigen dienst. M. Van Alleynnes. Ja, dit zou moeten duidelijker bepaald worden, om later alle mogelijke betwistingen te vermijden. M. Vanderghote. Wij zullen dan zetten de leden die sedert 6 maanden bij een mutualiteit zijn ingeschre ven, de stad Yper bewonen en genieten van den genees kundigen dienst. M. Missiaen. Ik zal mij onthouden om de reden die ik reeds tijdens de laatste vergadering heb uiteengezet. Ik heb dikwijls hooren zeggen dat men bij het leger niet moet trachten te begrijpen, en ik geloof dat het ook best is niet zoeken te begrijpen wat er in de bestendige af vaardiging gebeurt. De brief, die u de verzekering geeft dat uw ontwerp van reglement geen_ aanleiding tot be merkingen kan geven, is geteekend door een ambtenaar die er in zijn antwoord zelfs aan toevoegt dat het regle ment aan de bestendige afvaardiging niet moet onder worpen worden. Elders kan dergelijk reglement niet goedgekeurd worden. Ook de Commissie van Openbaren Onderstand moet haar reglement door de bestendige afvaardiging laten goedkeuren, en thans zou dit hier nu gansch anders zijn. Ik begrijp er niets meer van. M. Vanderghote. Ik steLvoor de wijziging onzer verordening voor de mutualiteiten te willen goedkeuren. Dit voorstel wordt aangenomen. Alleen de Heeren Missiaen en Michiel onthouden zich. XIV. Stedelijk kerkhof Afsluitingsmuur Plan Lastenkohier en bestek. M. Vanderghote. Dit betreft de goedkeuring van het plan, lastenkohier en bestek voor het bouwen van een afsluitingsmuur op het nieuw kerkhof. Zooals ge weet is het noodig een muur te bouwen om het eerste gedeelte van het nieuw kerkhof van het tweede gedeelte af te scheiden. Het schepencollege is van oordeel dat dit werk hoogdringend is. Het tweede gedeelte van het kerkhof ligt lager dan het eerste en om alle grondin zakkingen te vermijden dient er een muur gebouwd te worden in den vorm van gradins om de hooger gelegen aarde tegen te houden. Het bestek voorziet de som van 26.941 fr. 92. Moest dit werk niet uitgevoerd worden, dan zou het ons onmogelijk zijn nog verdere grondver- gunningen toe te staan. Daarom vraag ik dit werk te willen goedkeuren. M. Missiaen. En wat doet ge dan met de onder richtingen van den omzendbrief M. Vanderghote. Dit werk hier is volstrekt noodig. M. Van Alleynnes. Het is nog geen tien minuten geleden dat gij van een ander gedacht waart en ook een noodig werk wilde uitstellen. M. Leuridan. Wij zullen thans ook ja stemmen zoo als wij het toen ook spijts uw verzet gedaan hebben. Het voorstel wordt hierop eenparig gestemd. XV. Nieuwe voorlanden Vaststelling der een heidsprijzen. M. Vanderghote. Tijdens de laatste vergadering van den gemeenteraad werd er besloten aan de Commissie der werken de zorg over te laten den eenheidsprijs der nieuw gelegde voorlanden bepaald vast te stellen na al de documenten der aanbestedingen te hebben nagezien. Deze commissie vergaderde den 15 September 1939 en ik ben hier in 't bezit van het-verslag dezer vergade ring. dat geteekend is door den voorzitter Delahaye en den secretaris Gits. Gij hebt allen dit verslag gelezen en het is nutteloos hiervan nu nogmaals lezing te geven. Het besluit der commissie is dat voor de voetpaden het vroeger stadsreglement van 9 December 1865 moet toe gepast worden, 't is te zeggen dat 40 der kosten ten laste der aanpalende eigenaars komen, zoodat er 60 van de kosten door de stad gedragen worden. Er werd ook overeengekomen den eenvormigen prijs van 30 fr. den vierkanten meter aan te rekenen voor de gelegde voetpaden, en ook de inritten noch het deel der voet paden dat in asschen gelegd is niet meer in rekening te brengen. Voor wat betreft de rol der Kleine Penne- straat. is de commissie van oordeel dat de inning ervan moet geschieden volgens de beraadslaging die door den gemeenteraad in 1935 getroffen werd. M. Van Alleynnes. Er wordt dus voorgesteld de aanpalende eigenaars alleen maar 40 der kosten te doen betalen. Ik ben daarmede t'akkoord, doch het is wel verstaan dat de berekening van het aandeel van 40 maar zal geschieden op de som die werkelijk door de stad betaald werd, 't is te zeggen nadat de verschul digde toelagen van Staat en provincie van de totale kosten zullen afgetrokken worden. M. Vanderghote. Dit is reeds gedaan. Ik moet er nog bijvoegen dat alle gemak van betaling zal ver leend worden aan de personen die de door hen ver schuldigde som moeilijk in eens zouden kunnen beta len. M. Leuridan. Dit is bijgevolg de zegepraal van het gezond verstand en van de rechtvaardigheid. Wij zijn tevreden dat dit alzoo geëindigd is. Voor wat de Kleine Pennestraat betreft, verheugt het ons dat gij beseft dat er daar van vele eigenaars zware, sommen geëischt worden, vermits gij verzekert heel Aieegaande te zijn voor die lieden in het innen der hen gevraagde betaling. Om u te overtuigen van de groote offers die van de eigenaars daar reeds gevergd werden, wil ik u enkele cijfers herinneren die mij medegedeeld werden door een drietal menschen aan wiens rechtzinnigheid ik niet twijfel. De bewoners der Kleine Pennestraat hebben de rioleering op eigen kosten gedaan en ieder eigenaar heeft uit dien hoofde de som van 346 fr. 40 betaald. Voor de waterleiding, die in 1930 gelegd werd, is er door elkeen van hen 600 fr. betaald geweest als aan- sluitingsprijs. M. Delahaye. Iedereen heeft 200 fr. meer betaald dan elders. 400 fr. is de prijs der aansluiting en daarbij werd nog 200 fr. gevraagd voor het leggen der buizen van de waterleiding. M. Leuridan. Er werden daar 20 aansluitingen ge daan en ieder heeft 600 fr. gekost. Voor de openbare verlichting, voor de eenige lantaarn die daar in de Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. a Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- W Pkosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. straat geplaatst werd, hebben drie eigenaars samen de som van 2.300 fr. betaald aan de gasmaatschappij. Dit werd mij door die personen bevestigd en ik heb geen reden daaraan te twijfelen. Gij hebt wel wi'len zeggen, Mijnheer de Burgemeester, dat de menschen die in een moeilijken toestand zouden verkeeren, geen moeilijkhe den zullen aangedaan worden zoo ze de groote sommen, die nu opnieuw van hen zullen gevraagd worden, niet op tijd en stond kunnen betalen. Gij hebt goed gedaan het hier in 't openbaar te zeggen dat er hen alle gemak van betaling zal verleend worden. M. Vanderghote. De gemeenteraad is. meen ik. al gemeen t akkoord met de cijfers door de commissie der werken voorgesteld M. Leuridan. Ja zeker, doch ik moet u toch doen opmerken dat deze uitslag het gevolg is van het verzet en de eenstemmige werking der vertegenwoordigers van de politieke partijen. Het gedane voorstel wordt hierop eenparig goedge keurd. XVI. Veiligheidsmaatregelen en mobilisatie kosten Krediet. M. Vanderghote. Het schepencollege vraagt thans een krediet om aan de veiligheidsmaatregelen en de mobilisatiekosten het hoofd te kunnen bieden. In de geheime zitting van 18 September 11. werd er verslag uitgebracht over de maatregelen die getroffen werden en nog zullen getroffen worden, en al de aanwezige le den hebben die maatregelen goedgekeurd. Doch wij kunnen de werken niet uitvoeren zonder krediet. Het schepencollege was eerst van gedacht dat een krediet van 50.000 fr. zou volstaan, doch gezien wij verplicht zijn zakjes aan te koopen en deze. naar het schijnt, 2 fr. stuk kosten, vinden wij dat het best ware een som van 100.000 fr. te voorzien. Het is daarom niet dat wij het geld zullen weggooien en als wij geheel die som niet noodig hebben, zal ze niet gebruikt worden. M. Lahaye. Ik denk te mogen zeggen dat de veilig heidsmaatregelen, die het schepencollege heeft geno men, de goedkeuring wegdragen van geheel de bevol king. Terloops wil ik hier met genoegen doen opmerken dat het ontwerp der meerderheid de getrouwe weer gave is van hetgeen hier vroeger reeds door de min derheid betracht werd. Ge weet nog. Mijnheer de bur gemeester, dat er hierover tijdens de voorgaande ver gadering hevig gediscussieerd werd en dat ge ons aan geraden hebt te vluchten wanneer er luchtbombarde menten zouden te vreezen zijn. Het is met genoegen dat wij thans zien dat gij tot betere gevoelens gekomen zijt. Ik dank u voor het goed gevolg dat gij aan onzen wensch gegeven hebt en voor de mooie schuilplaatsen die gij ter beschikking der bevolking stelt. M. Vanderghote. Ik dank u voor uwe woorden, doch moet u doen opmerken dat de veiligheidsmaat regelen, die getroffen werden, door den gemeenteraad zijn besloten geworden op het voorstel van het sche pencollege. Doch de kwestie nu van te weten of ik mij neerleg bij de ministerieele beslissing, die ons oplegt zekere maatregelen te nemen, is wat anders. Wij heb ben de maatregelen genomen die wij verplicht waren te nemen en hebben schuilplaatsen ter beschikking ge steld van de bevolking, doch ik koester zekeren arg waan over de degelijkheid dezer schuilplaatsen. Ook kunnen wij niet verantwoorden voor hetgeen gebeuren kan. Wij nemen de maatregelen die voorgeschreven zijn, doch hopen dat zij niet zullen noodig zijn. M. Lahaye. Uw eerste inzicht was gansch de be volking te ontruimen omdat er hier geen schuilplaatsen waren die voldoende veiligheid boden. Nu wijzigt ge toch uwe houding, gezien ge de noodige schuilplaatsen doet inrichten. M. Vanderghote. Die schuilplaatsen bieden geen geheele zekerheid, hetgeen wij doen is eerder een aan passing ervan. M. Leuridan. Zonder uit de school te klappen noch eenig cijfer te noemen aangaande de mogelijkheid voor de bevolking van te schuilen, blijf ik toch, gezien het gebrek aan ruimte om geheel de bevolking een schuil plaats te bieden, bij mijne meening dat de voorberei ding van den uittocht der bevolking, het beste verweer middel is. Als mijn collega, de Heer Lahaye, denkt dat de Heer burgemeester bekeerd is, dan volhard ik in mijn zienswijze dat het beste middel om het gevaar te ontgaan, de uittocht is, en dat zulks in alle geval beter is dan hier een valsche verzekering aan de bevolking te geven. Het weinige wat hier kan gedaan worden voor de zekerheid van de personen die, om willé van de hen opgeiegde taak of het door hen vervulde ambt. de stad niet mogen verlaten, neemt niets af van de hoofd gedachte die wij bij de bevolking moeten inprenten, namelijk dat zij niet gelooven mag dat een onvoor waardelijke veiligheid hier binnen de muren der stad voor haar bestaat. Het is onzen plicht de bevolking op dit gebied te ontgoochelen. M. Lahaye. De schuilplaatsen, die nu reeds aan geduid werden, kunnen toch wel omtrent 5000 perso nen bevatten. M. Leuridan. Nu gij het verklapt hebt, mag ik' het wel zeggen. Déze schuilplaatsen bieden maar plaats voor 5500 personen. M. Vanderghote. Deze schuilplaatsen bieden de noodige veiligheid als er met geen zware bommen ge bombardeerd wordt. Yper is een open stad. zonder fa brieken noch statie van groot verkeer, dus van weinig strategisch belang, zoodat wij mogen hopen dat onze stad zal gerust gelaten worden in geval de huidige toe stand moest komen te veranderen, wat echter nog niet

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4