GARAGE TYTGAT Koloniale Loterij Smeerdienst MARFAK Station de graissage MARFAK 6 DONDERDAG 19 OCTOBER Trekking der negende schijf van de KOOPT UW BIL|ET RUDYARD KIPLING Laat uw auto smeren in den nieuw geïnstalleerden van de VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. G. DONCK De Post in het Salon voor Voedingsmiddelen Faites graisser votre venture a la nouvelle du Maarschalk Frenchlaan YPER Agentschap «PEUGEOT» en Vrachtwagens VOLVO Boulevard Maréchal French YPRES GEMEENTE VLAMERTINGHE Zondag 8 October, te 2 uur namiddag GROOTE LIEFDADIGHEIDS DRAFKOERSEN 3.000 Fr. Prijxen YPERSCHE VOETBALKRONIEK Agence «PEUGEOT» et Camions «VOLVO» bij gebrek aan basissen, aan bevoorrading en zelfs aan eenheden, den duikbootoorlog moeten opge ven De toekomst zal zulks moeten uitwijzen. Wat er ook van zij, wij meenen dat het groot gevaar, dat thans de Engelsche vloot bedreigt, maar tijdelijk zal zijn, want Engeland zal gehol pen worden door de neutralen die, zooals zij het reeds deden in 1914-18, het land zullen helpen be voorraden. En nu dat zijn vloot over twee mil- lioen ton minder beschikt, zal Engeland die hulp nog meer behoeven dan in 1914. Duitschland dreigt wel die neutrale schepen, die zich aan oorlogscontrabande overleveren, in den grond te boren of aan te slaan, en het doet dit reeds, doch dan hebben wij denzelfden toestand als in 1914. Niettegenstaande die bedreiging, heb ben de neutrale landen steeds hun handel voort gezet en zoo mag voorzien worden dat, dank aan deze medewerking, Engeland weldra bij machte zal zijn den toestand te beheerschen. Sedert 1936 reeds bezit Yper een laan die dezen naam draagt, wat nog, 't zij bij gebrek aan vol doende ruchtbaarheid of misschien ook nog om dat er langs die laan tot nu toe nog geen druk verkeer bestaat en ze in den volksmond den se dert lang reeds bestaanden naam van buiten wandeling» blijft dragen, door velen onzer stad- genooten niet gekend is. Het is immers den 5 Mei 1936 dat het schepen college van Yper besloot den naam van Rudyard Kipling te geven aan het deel der buitenwande ling langs de Kasteelgracht gaande van de Mee- nenpoort naar de Basculestraat. Sedert eenige jaren van hier zijn daar nu langs het vestingwater, op de plaats waar vroeger al leen eenige hovingen bestonden, reeds enkele mooie villa's gebouwd en alles wijst erop dat daar binnen kort een prachtige en dan ook veel drukker bezochte laan dan nu zal komen. Het is dan ook in dit vooruitzicht en met het doel onze lezers en medeburgers wat meer ver trouwd te maken met den naam van dien man, die als nationale Engelsche schrijver en dichter een wereldvermaardheid verworven heeft, dat wij hier eens zijn korte levensschets willen aan halen. Rudyard Kipling werd geboren te Bombay in Britsch-Indië, op 30 December 1865, als zoon van een leeraar in de architectuur en de beeldhouw kunst. Hij studeerde te Bombay en te Allahabad, doch ontving ook gedeeltelijk zijn opvoeding in Engeland. Op 17 jarigen leeftijd trad hij in de journalis tiek als redacteur van de officieuze Burgerlijke en militaire gazetvan Lahore. In dit blad wer den zijn Eenvoudige geschiedenissen der Heu velen» (1887) opgenomen, zijn eerste boek, waar door Kipling's verhaaltrant zoozeer in den smaak van het publiek viel dat het bestuur van het blad hem in 1889 een wereldreis liet ondernemen. Van dan af reisde hij in het verre Oosten, China, Ja pan. enz., in Amerika, in Afrika en in Oceanië. Te Londen gaf hij romans, novellen en ook gedichten uit die merkwaardig zijn door hun kleurrijkheid en krachtigen stijl. Onder deze talrijke werken zijn te vermelden Het Licht dat uitstierf (1891); «De Handicap van het Leven» (1891); «Menigvuldige Uitvindingen» (1893); de twee «Boeken der Jungle» (1894-1895), wonderbare tafereelen uit het dierenleven in- de wouden van Indië waarmede Kipling zijn faam wereldwijd vestigde en zijn grootstén roem oogstteSolda- tengeschiedenissen (1896); Moedige Kaoiteins» (1897); «De dagelijksche taak» (1898); Talkij en C' (18991; «Van d'eene zee naar d'andere (1900). In een reeks van beschrijvende gedich ten doet hii de veroveringen en de heerschzucht van het Keizerrijk en van de keizersgezindheid herleven. Zoo schreef hij «Liederen der Cham- brée»' (1892), waardoor hij den bijnaam van Saksische Tyrteus verwierf De Zeven Zeeën (1896); «De Vijf Naties» (1903). Zijne gedichten, dikwijls doordrongen van een brutale vertrouwe lijkheid. zijn de meest sterke lyrische uitdrukking van de Angelsaksische vaderlandsliefde. Een nieuw tijdstip opent zich met een roman «Kim» (1901), vol van levendige beschrijvingen van Indië, en een reeks jeugdverhalen, waarin hij dikwijls aan het wonderbare of aan de legen de ontleent: «Geschiedenissen alzoo(1902); «Bewegingen en Ontdekkingen» (1904); «Puck van Pook's Hill(1906); «Acties en Reacties» (1909); «Belooningen en Feeën» (1910). Daaren boven schreef hij nog een Geschiedenis van Engeland(1911) ten behoeve der kinderen «Reisbrieven» (1920), en «Vertellingen van land en zee» (1923). De groote populariteit, die Kip ling bij het engelsch publiek genoot, heeft hij vooral te danken aan sommige zijner gedichten van grootsche wending en ingegeven door een diepgevoelde vaderlandsliefde, zooals De Bal lade van het Oosten en het Westen alsmede aan zijne novellen in een krachtige en ook soms wel in een met opzet triviale taal geschreven. In 1907 viel hem den Nobelprijs te beurt. Alleen in Amerika en in Engeland zijn in de laatste veertig jaren millioenen boeken van Kip ling's werken verkocht. De universiteiten van Oxford, Cambridge, Parijs en Straatsburg ver leenden hem een eere-doctoraat. Deze goede en vruchtbare schrijver is op 18 Januari 1936 te Londen overleden, doch zijn werk leeft onder het volk voort en hier te Yper zal de naam van Kipling, wiens eenige zoon hier in Vlaanderen sneuvelde voor de verdediging van ons land, voor de komende geslachten bewaard blijven. Door het geven van den naam Kipling aan een laan die zoo dichtbij het Engelsch gedenkteeken der Meenenpoort gelegen is, heeft de stad Yper hulde willen brengen aan en de gedachtenis wil len bestendigen van hem die het gedacht heeft opgevat een openbare inschrijving te openen om het Last Post Comiteit ter hulp te komen en die met zooveel welslagen den noodigen oproep er voor heeft gedaan. 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255 Ter gelegenheid van het Salon voor Voedingsmidde len dat te Brussel op den Heysel zal plaats hebben van 7 tot 22 October 1939. zal er. in den propagandastand der P.T.T. een bijzondere datumstempel in gebruik ge steld worden tot het afstempelen der voor frankeering geldige post waarden. Het publiek wordt vriendelijk vériocht genoemden stand te bezoeken. Buiten den verkoopdieqst van post zegels voor verzamelaars die er ingericht is,'zal er een film voor propaganda afgerold worden. Een afgevaardigde van het Bestuur der Posterijen zal er zich insgelijks ter beschikking van de bezoekers houden ten einde alle nuttige inlichtingen te verstrek ken en aanteekening te nemen van ingevingen of klach ten betreffende de postdiensten. gegeven tot steun der Missie van Z. Exc. Mgr Six. Gewone renbaan van Heer Marcel Vandenbulcke. Voetbaluitslagen van Zondag 1 October 1939 Reeks A S. V. Blankenberge S. V. Nieuwpoort 5—0 V. V. Koksijde Daring 08 A. V. Oudenburg F. C. Torhout 23 S. V. Veurne E. G. Gistel i—5 De Panne Middelkerke 5-^1 Reeks B W. S. Lauwe Deerlijk 12 Waregem Sp. Rekkem Sp. 81 U. S. Dottenijs Harelbeke 12 F. C. lzegem A. Moeskroen 42 B. S. Avelgem R. S. Waregerp 22 Aalbeke Stade Kortrijk 07 Reeks C Ra'c. Wervik S. C. Bizet 2—7 S. K. Vlamertinge Wervik Sp. 30 Toek. Meenen F. C. Poperinge 25 F. C. Warnêton S. K. Gheluwe (forfait) 50 F. C. Comines C. S. Yper 12 F. C. Komen 1 C. S. Yper 2 De eerste ontmoeting der noodcompetitie is dus in ons voordeel uitgevallen en de enkele supporters, die de verplaatsing naar Komen gedaan hebben, zullen moe ten bekennen, dat onze jongens zich hard hébben moe ten inspannen om de bovenhand te halen. Immers, de tegenstanders, die enkel twee plaatsvervangers telden, hadden er prijs opgesteld de rood-witten klein te krij gen. Er mag ten andere gezegd worden dat de Kome- naars een goed ploègje bezitten, waarvan zekere spe lers in goede formeverkeeren en menigmaal onze verdediging op de proef stelden: Door toedoen van hun linksbuiten, die mooi aan den ongedekten centervoor inzond, teekenden de bezochten het eerste -doel der partij aan na 36 minuten spel. Twee minuten later kon Dumalin Maurice, op overzet 'van Alleman, gelijk stel len. Ofschoon de rood-witten gedurénde de eerste speèl- helft dikwijl^ het offensief inzetten, bleef de stand on gewijzigd tot aan de rust, behalve dat een keihard schot van Soete beter lot verdiende. Na de rust waren onze jongens dadelijk ten aanval. Een ontzetting van Vandamme kwam bij Boudry terecht, die niet aarzelde om rechtstreeks naar 't doel te schieten, met het* ge volg dat de keeper onvoldoende kon stoppen en dat het leder in zijn kooi verdween aan de 6® minuut. Komen deed nu loffelijke pogingen om gelijk te stellen. Sonne- ville, die een zeer goede match leverde, hield menig gevaarlijk schot op en belette den tegenstander zijn wil op te dringen. In een woord onze halflijn en achter hoede leverden prachtwerk, terwijl de jonge voorlijn zich zoo goed mogelijk uit den slag trok. Een gevaarlijk standje voor onze kooi gebeurde toen er nog een tiental minuten te spelen viel, doch de binnenlinks der bezoch ten zond, op twee meters van ons heiligdom, het leder huizen hoog. Na een laatste corner voor Komen, werd het einde met een nipte zege onzer kleuren gefloten. Zie hier hoe ons elftal samengesteld was Samyn, Soete, Dumalin Maurice, Boudry, Alleman Dumalin C. Godderis Deruddere Vandamme Lesage Sonneville Morgen trekken de rood-witten naar Gheluwe. die Zondag niet optrad en forfait verklaarde. Doch naar het schijnt zullen ze morgen kant en klaar staan om ons elftal te ontvangen. Daar alle ploegen het op Yper en Poperinge zullen gemunt hebben, omdat zij in de gewone kampioenschappen een reeks hooger speelden, is het te voorzien dat onze jongens zich zullen moeten inspannen om de twee punten te bemachtigen. Wij drukken de hoop uit dat het getal supporters, die de spelers vergezellen, nog zal aangroeien en op deze manier medehelpen om onze spelers te steunen en aair te moedigen. De verplaatsingen zijn niet ver en bijge volg niet kostelijk, terwijl er velen de reis per fiets kun nen doen als het weder een weinig meegaande is. Ge zien iedereen de beslommeringen van den huidigen toestand voor enkele uren zal willen verdrijven, is de huidige voetbalcompetitie een middel om daaraan te verhelpen. Algemeen Klassement F ,C. Warnêton - 1 1 0 0 5 0 2 S. K. Vlamertinge 1 1 0 0 3 0 2 S. C. Bizet 1 1 0 0 7 2 2 F. C. Poperinge 1 1 0 0 5 2 2 C. S. Yper 1 1 0 0 2 1 2 F. C. Comines 10 1 0 1 2 0 Toek. Meenen 1 0 1 0 2 5 0 Rac. Wervick 1 0 1 0 2 7 0 Wervick Sp. 1 0 1 0 0 3 0 S. K. Gheluwe 1 0, 1 0 0 5 0 Wedstrijden voor Zondag 8 October, om 15 uur Wervik Sp. Toek. Meenen. S. K. Vlamertinge F. C. Warnêton. S. K. Gheluwe C. S. Yper S. C. Bizet F. C. Comines. F. C. Poperinge Rac: Wervik. BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN Op Zondag 15 October zal de eerste wedstrijd op ons voetbalplein doorgaan, namelijk de eerste groote derby tegen F. C. Poperinge. Daar op iedere ontvangst een taks voor het pakket- van den soldaat wordt geheven, werden door het bestuur van C. S. Yper volgende schik kingen getroffen 1) De prijs v.oor iedere match blijft op 3 fr. bepaald. 2) De liefhebbers, die hun gewoon abonnement reeds vereffend hebben, zullen kosteloos tot de tribune toege laten worden en op de vriendenmatchen gedurende dit seizoen insgelijks vrijen toegang hebben, mits voorleg ging van hun kwijtschrift dat streng zal geëischt wor den. 3) De soldaten in militaire kleedij hebben kosteloozen toegang op de gewone plaats van het terrein. 4) De opleg, voor de tribune en voor de zitplaatsen blijft op 1 fr. en 2 fr. vSstgesteld.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6