piSTISWfflfM HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Zielmissen Koloniale Loterij BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT van de koopt uw biljet STERFGEVAL Zondagrust Repos Dominical 20 |aar, N 28 7 October 1939 20 Année, N 28 7 Octobre 1939 Rond den Duitschen opmarsch in Polen is reeds veel verteld. Toch willen ook wij nog enkele bij zonderheden over een paar plaatsen mededeelen. Het zal wel door weinigen bekend zijn dat in een der roemvolste momenten, welke de vesting Graudenz (aan de Weichsel, op 10 km. van de grens van Oost-Pruisen) ooit beleefd heeft, een Nederlander de hoofdrol speelde. Het was Frede- rik de Groote die de vesting Graudenz bouwde en het was in 1807, tijdens den oorlog van Pruisen tegen Napoleon dat Graudenz voor de eerste maal mocht toonen wat het waard was. Op zekeren dag verschenen de Franschen voor de wallen en eisch- ten de overgave van de vesting. De oorlog was door de Pruisen verloren en de Franschen rekenden er op dat de overgave onmiddellijk zou geschie den. Maar de commandant dacht niet aan capitu latie. Hij verklaarde den vijand zijn koning ge zworen te hebben, de vesting te verdedigen, zoo lang er nog een druppel bloed in zijn aderen vloeide. Spottend gaven de Franschen ten ant woord dat er geen koning van Pruisen meer be stond. De commandant repliceerde met het spiri- tueeleDan bestaat er nog een koning van Graudenz en dat ben ik zelf Het gelukte den commandant in werkelijkheid de vesting tot het sluiten van den vrede te be houden. Deze verdediger van Graudenz was veld maarschalk baron de l'Homme de Courbière, een geboren Nederlander. Hij was afkomstig van Maastricht en trad in 1757 als kapitein-ingenieur in den dienst van Frederik den Groote in 1798 zond de koning hem als gouverneur naar Grau denz waar hij in 1811 gestorven is. In 1893 werd de vesting Graudenz te zijner eere «Feste Coiir- bière genaamd, gelijk zij ook heden nog heet. Een andere stad die tijdens den Poolschen veld tocht lang weerstand bood, is Lodz. Het industrie gebied rondom Lodz dankt zijn ontstaan en zijn ontwikkeling hoofdzakelijk aan Duitsche wevers. In het jaar 1793 woonden er in het vervallen Lodz 190 menschen, 18 paarden, 97 ossen, 58 koeien en wat klein vee. Tijdens de Napoleontische oorlo gen ging de bevolking van Polen met rond drie kwart miljoen zielen achteruit, zoodat men van hoogerhand besloot tot de immigratie van bui- tenlandsche kolonisten. Heden ten dage leven hier 600.000 menschen, waarvan er in Lodz en om geving 180.000 direct afstammen van Duitsche in wijkelingen. De man, aan wien Lodz en omgeving dien geweldigen opbloei te danken hebben is Karl Scheibier uit Monschau, die in 1854 naar Lodz kwam, dat toenmaals een stad van 15.000 inwoners was. Deze oefenden vrijwel zonder uit zondering het ambacht van wever uit. Karl Schei bier voerde in Lodz den mechanischen weefstoel in. Het kwam tot een ernstigen opstand der we vers, die echter onderdrukt kon worden. Schei bier sloot een overeenkomst met de Russische legerleiding en het duurde niet lang of het Lodzer fabrikaat had heel Rusland veroverd. Dat was voor de Russische industrie voldoende om op de scherpste wijze tegen de Duitschers van leer te trekken. Deze campagne bleef niet zonder succes, want de Russische regeering besloot tot de hef fing van invoerrechten op uit Lodz afkomstige stoffen, terwijl de vestiging van nieuwe Duitsche weverijen verboden werd. Reysiger. Bakkersbond van leper en Omliggende Daar de bloemprijs in den laatsten tijd te veel per is gestegen, is de Bakkersbond van leper dan ook verplicht vanaf Maandag aanstaande, zijnde 9 Oktober, den broodprijs te brengen op 2.00 fr. De Vereenigde Bakkers van Yper ondervinden ook nog zekere moeilijkheden om zich van de noodige grondstoffen te voorzien en vragen daar om aan de overheden dat het noodige zou gedaan worden om aan dezen toestand te verhelpen. HET BESTUUR. DONDERDAG 19 OCTOBER Trekking der negende schijf OPkOEP AAN DE BEVOLKING Waarde Medeburgers, Ik heb de eer U ter kennis te brengen dat in i stad, onder de benaming YPERSCHE SOLIDA- j RITEIT een steunfonds is ingericht ten behoeve der noodlijdende huisgezinnen der te Yper ge- I vestigde gemobiliseerde soldaten. In naam van het Comité YPERSCHE SOLI DARITEIT heb ik de eer dit verheven werk aan uwe vrijgevigheid aan te bevelen. Ik twijfel niet dat al de ingezetenen der Stad, ieder in de mate van zijne middelen, zullen medewerken en het Comité de noodige middelen ter hand stellen om in de talrijke noodtoestanden, die de mobilisatie maatregelen geschapen hebben, te kunnen voor zien. Gansch de bevolking moet solidair zijn in de beproeving. Deze solidariteit zal, als de wolken over zijn, onze Stad ten goede komen. Yper, den 4 October 1939. De Burgemeester, J. Vanderghote, Voorzitter van Ypersche Solidariteit Gevonden en Verloren Voorwerpen Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 28 September, door Mc De- fraye Colette, Lange Meerschstraat, een kinder alpen muts. Zaterdag 30, door M. Burggraeve Arthur, Ligywijk, een lederen dameshandschoen. Door Jvr. Cardinael Denise. St Jacobsnieuwweg. een kindermanteltje. Maandag 2 October, een gouden kinder armband met naamplaat. Dinsdag 3, een kinderpels. Woensdag 4, tusschen Langemarck en Yper. door M. Lanoutte Cyrille, een geldbeugel inhoudende wat kleingeld en andere voorwerpen. Donderdag 5, door M. Moerman Jozef. Weverijstraat, een achterberd van kolenwagen. Door Me Busschaert Denise, Gevangenisstraat, een huisdeursleutel. Door M. Castelein Michiel. Dixmudestraat, een paar kinderhandschoenen. Verloren. Zaterdag 30 September, door Me Ben- tinse Josephine, van Kemmel. een rechter bleekgrijze handschoen. Dinsdag 3 October, door Me Vandepitte Marcella, Oude Houtmarktstraat, een huisdeursleutel. Door Me Lowier Augusta, Paddevijverstraat, een rood kapje dienende om het hoofd tegen den regen te beschutten. Door M' Alleweireld Henriette, Rijselsteenweg, een armbanduurwerk. Door Me Lippinois Simone, Statiestraat, een gele handschoen. Op den trein tusschen Yper en Gent, door M. Wyd- hooghe Cyriel, Dickebuschsteenweg. zijn brieventasch inhoudende eenzelvigheidskaart en spoorwegverminde- ringskaart. Woensdag 4, door M. Desmet Roger, Groote Markt, een donkerroode sjerp Donderdag 5, is bij M. Vangrysperre Theophile, Hond straat, een engelsche fox-hond met wit krulhaar en zwarte plekjes weggeloopen. Door M. Nauwynck Conrard. Oude Houtmarktstraat, een huisdeursleutel. Burgerlijke Stand van Y«per van den 30 September tot den 6 October 1939 GeboortenVerfaillie Antoon, Zillebekestraat, 1. Latré Marie, Recollettenpoort, 5. van Boesinghe. Couckuyt Michel, Recollettenpoort, 5, van Becelaere. Deconinck Paul, Kanonweg, 17. Dedeurwaerder Eric, De Montstraat, 37. Samyn Monique. Brugge- steenweg, 53. HuwelijkDeclercq Camille, aardewerker, en Van- huyse Emelie, huishoudster, beiden te Yper. Overlijdens Eeckhout Maria, 74 j., z. b., wed. Room Emile, D'Hondtstraat, 73. Melotte Amandine, 82 j., z. b., wed. Moentjens Ivon, Zonnebekesteenweg, 125. Dupon Hendrik, 56 j., handelaar, echtg. Dhaene Emi- liana,R. Colaertplaats, 10. Descamps Jules, 62 j.. met ser, echtg. Kesteloot Emma, Bruggesteenweg, 86. Kesteloot Julia, 43 j„ landbouwster, echtg. Pattyn Mi chel, van Langemarck. Priem Albert, 25 j., land bouwer, ongehuwd, van Zonnebeke. Castel Alixia, 59 j., z. b., ongehuwd, Rijselstraat, 2. HuwelijksbeloftenHenri Baratto, foorreiziger, en Gabrielle Catteeuw, dienstmeid, beiden te Yper. Roger Dewilde, smid. te Yper, en Maria Leire. dienst meid, te Zillebeke. Remi Lagacysse, landwerker, en Elza Espeel, dienstmeid, beiden te Yper. Raymondus Luyten, autogeleider, en Godelieve Leire, huishoudster, beiden te Yper. Polydorus Staessen, gepensionneer- de, te Ledeberg, en Julia Staessens, z. b., te Yper. Burgerstand van Reninghelst JULI AUGUSTUS SEPTEMBER 1939 GeboortenHouwen Gilbert, z. v. André en D'hondt Maria. Timperman Blanche, d. v. André en Maesen Simonne. HuwelijkenDeroo Maurice, landbouwer, van Pope- ringhe en Devos Maria, z. b., alhier. Leniere Marcel, landwerker, van Westouter en Legrand Ivonne, dienst meid, alhier. Mortier Maurits, landwerker, van Kem mel en Delestrez Alice, huiswerkster, alhier. Overlijdens Delva Aloïs, 85 j., z. b., wed. van Van- noote Emelie. Birlouet Leonie. 91 j., z. b., wed. van Patou Eduard. Timperman Julia. 84. j., z. b., wed. van Honoré Indevuyst. Dheere Aloïs, 76 j., z. b., wed. Dauchy Silvie. Lagache Angèle, 29 j., echtg. Vanhove Jeröme. Fiey Marcel, 44 j., wed. van Verhaeghe Madeleine. Burgerlijke Stand van Oostvleteren DERDE KWARTAAL 1939 GeboortenDehaene Nelly, d. v. Omer en van Pattou Margriet. Barbier Paula, d. v. Gerard en van Waeles Martha. Garmyn Monika, d. v. Georges en van Ame- loot Rachel. Quaghebeur Dirk, z. v. Felix en van Vandenberghe Maria. Overlijdens Bekaert Pharaïidis, huishoudster, 78 j„ echtg. Deraedt Camiel. Debyser Lucie, huishoudster, oud 59 j.. wed. van Notredame Marcel en van Decap Petrus. Deneckere Andreas, bevelhebber der brand weer oud 39 j., echtg. Buyse Rachel. Vanouplines Camiel, landgebruiken oud 47 j echtg. Bucquoye Irma. Verhulst Monica, oud 3 jaar, d. v. Valeer en van Laleeuw Maria. Genootschap van St Vincentius a Paulo Yper Morgen, Zondag 8 Ocober 1939. zal, onder het H. Mis offer, in de kerken en openbare bidpiaatsen ter stede, de Jaarlijksche Omhaling gedaan worden ten voordeele van het verdienstelijk liefdewerk van Sint Vincentius Genootschap. In deze benarde tijden treft men veel nieuwe ar men aan, voornamelijk onder de beschaamde nood lijdenden Voor dezen die van het Werkloozenfonds of van den Openbaren Onderstand niet kunnen genieten, is het een geschikt werk van bermhertigheid de Heeren van St- Vincentius te steunen om dergelijke nooden op te zoe ken en zooveel mogelijk te lenigen. Te dien einde doen wij een warmen oproep tot de milde medewerking onzer Ypersche bevolking. Conférence de St Vincent de Paul, Ypres Demain Dimanche 8 Octobre 1939, la quète annuelle sera faite, aux Messes de nos églises et chapelles pu- bliques, en faveur de l'oeuvre charitable de St Vincent de Paul. En ces temps angoissants, il importe de prendre en considération une nouvelle classe de pauvres. Ceux, surtout, qui ne peuvent jouir des avantages du Fonds de Chömage ou de l'Assistance publique. C'est une oeuvre de miséricorde fort opportune de soutenir les messieurs de St Vincent dans leur tache délicate de découvrir les pauvres honteux et de sou lager discrètement leur misère cachée C'est pourquoi nous faisons un pressant appel a la générosité de la population Yproise. Altaarwijding te leper Op Woensdag 18 October zal Z. Exc. Mgr La- miroy, bisschop van Brugge, naar leper komen, en, in de Kathedraal, de vijf zijaltaren consa- creeren. Men weet dat het hoogaltaar plechtig gewijd werd, op 15 Juli 1930, tijdens de kerkcon- secratie. Met de ceremonie van 18 Oktober a. s. (te 9 u.), krijgt onze heerlijke hoofdkerk de vol heid van haar geestelijken rijkdom. De familie Castel De familie Delye melden met diepe droefheid het afsterven van hun teer geliefde nicht JUFVROUW ALIX-MARIE-BARBE CASTEL geboren te Yper, den 4 December 1879 en aldaar god vruchtig overleden, den 6 October 1939 De Lijkdienst zal plaats hebben op Dinsdag 10 Oc tober, om 10 i uur, in St Maartenskathedraal te Yper. Vergadering in de kerk. De teraardbestelling zal in alle intimiteit plaats heb ben in den familiekelder te Langemarck. Een tweede dienst zal gecelebreerd worden in de kerk van Langemarck, op Donderdag 12 October, om 10 uur. Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 8 Octobre, a 8 heures, en la Cathé- drale St Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur et Madame BIEBUYCK. (1746) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 October, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk. tot zielelafenis van Heer Henri WILLEKENS gewezen kantonnier en dochter Leonie echtgenoote van Heer Telesphore Pottilius. (1744) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 8 October, om 10 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Quirinus DERllYTER en kinders. (1753) De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat orue de Menin is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 8 October Dimanche 8 Octobre van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9