HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 jaar, N 29—14 October 1939 20 Année, N 29 14 Octobre 1939 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT Onze aardrijkskundige rubriek Teraardbestelling van den Heer Désiré LEURIDON Ambtelijke Benoemingen REMERCIEMENT BEDANKINCEN NECROLOGIE Zondagrust Repos Dominical De politieke belangstelling gaat deze laatste dagen naar landen waarvan wij in rustige tijden weinig of niets vernemen, zoodat onze gewone menschen heel dikwijls weinig van deze rijken afweten. Daar het zwaartepunt dezer belangstel ling zonder twijfel thans naar de Oostzeestaten gaat, willen wij in de eerstkomende nummers van ons blad enkele aardrijkskundige wetens waardigheden beschrijven over deze landen, die men gewoon is te heeten de Baltische Randsta ten, en welke zijn Litauen, Letland, Estland en Finland. Na de ineenstorting van het tsaristische Rus land ontstonden deze vier staten gelegen tusschen Oost-Pruisen en de Finsche Golf. Het ontstaan van deze zelfstandige staten was voor Rusland een groot verlies, daar hiermede de orienteering van Rusland naar het westen om zeggens afge sneden was, te meer daar verscheidene der ha vens aan deze kusten ijsvrij zijn. I. FINLAND Finland (eigenlijk Tasavalta Suomi) vormt als een brug tusschen Oost-Europa (Rusland) en Skandinavie, en ligt als een schiereiland rond de Botnische en de Finsche golf. In het Noorden grenst het aan Zweden en Noorwegen en in het Oosten aan de Sowjet-Unie. Het land bestaat uit twee zeer verscheiden deelenhet noorden is Finsch Lapland en ligt noord van den poolcirkel. Hier reikt Finland met een insprong in Noorwe gen en met een soort corridor (tusschen 16 en 60 km. breedte) aan de noordelijke IJszee. Dit ge deelte is een golvende hoogvlakte met rotsachtige ruggen. Het zuiden van Finland is een uitgestrekt gebied met sterk ingesneden meren van daar dat Finland wel eens den naam kreeg van het Land der Duizend MerenInderdaad bezit Finland niet minder dan 35.000 meren met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 44.000 kwadraat-kilometer, hetzij een derde meer dan de oppervlakte van België. Het grootste dier meren is het Saïma-meer. De meeste der Finsche rivie ren hebben rotsachtige drempels zoodat het wa ter talrijke stroomversnellingen en watervallen vormt, die Finland rijkelijk voorzien van water kracht. De kust is sterk ingesneden en vormt tal rijke natuurlijke havens die echter 's winters niet vrij zijn van ijs, in tegenstelling met de meer zuidelijk gelegen havens in de Oostzee. Finland is een republiek, ontstaan in 1917 pas in het jaar 1920 werd de zelfstandigheid van Fin land door de Sowjet-Unie erkend. Tot in 1809 be hoorde Finland tot Zweden en werd dan een au tonoom gebied van Rusland. De Alandseilanden tusschen Zweden en Finland behooren staatkun dig tot Finland, maar genieten van een ruime autonomie. De hoofdstad van het rijk is Helsing- fors (in het Finsch Helsinki). De bevolking van Finland bedraagt 3.750.000 inwoners voor een totale oppervlakte van 388.451 vierkante kilometer (bijna 10 inwoners per vk. km.) De godsdienst is overwegend protestant ongeveer 98 terwijl de verdeeling naar de talen de volgende is Finnen 90 Zweden 9 Dat de Zweedsche invloed er steeds zeer sterk is geweest, bewijst het groote procent Zweedsch- sprekenden. In het Noorden leven nagenoeg 2.000 Lappen. Ongeveer 70 der bevolking leeft van den landarbeid, hoewel slechts een zeer klein gedeelte van het land voor bebouwing geschikt ishet beste deel van het land is het' zuidwestelijk laag land aan de kust, waar dan ook de dichtste be volking leeft. Het loont wel even de moeite na te zien hoe de verdeeling is van het gebruik van den bodem in Finland hieruit blijkt eens te meer dat van een vruchtbaar en rijk land hier geen sprake kan zijn wouden 62.6 woest land 18 meren 11,4 akkerland 5,2 weiden 2.8 Industrie bezit Finland in zeer geringe mate. Buiten enkele kopermijnen bezit Finland geene bodemschatten, maar het gemis aan steenkool wordt vergolden door de benuttiging van de na tuurlijke waterkracht. IJzer wordt ingevoerd uit Zweden en benuttigd in de staalfabrieken van Tammerfors aan het Nasijarvi-meer in het zuiden. Van het allergrootste belang is echter de houtin dustrie meer dan 1 miljoen ton cellulose en meer dan 400.000 ton papier worden jaarlijks door Fin land voortgebracht. Finland mag zich sedert enkele jaren in een zeer belangrijken buitenlandschen handel ver heugen de handelsbalans sluit steeds met een actief. Vooral Engeland is een zeer goede klant van Finland, daarna volgen Duitschland, de Ver- eenigde Staten, Zweden en Nederland. Vooral houtproducten en zuivelproducten worden uit gevoerd. (Wordt voortgezet). «Mercator». Eerevoorzitter der Haarkappersvereeniging van Yper. Maandag laatst is de Heer Désiré Leuridon, haarkapper van beroep, wonende Lange Thou- routstraat, alhier zachtjes in den Heer ontslapen, in den ouderdom van 56 jaar. Zijne teraardbestelling had deze week Donder dag plaats. De plechtige lijkdienst werd door een overgroote schaar vrienden en kennissen bijge woond, die eraan gehouden hadden den aflijvige alzoo een laatsten blijk van genegenheid te be- toonen. In den lijkstoet ging de Haarkappersbond van Yper, waarvan de Heer Leuridon eerevoorzitter was, vooraf en op het kerkhof werd, namens den Bond, door M. Gerard Vanden Hende, voorzitter, de volgende lijkrede uitgesproken Mij is de droeve taak opgelegd, in naam van den Bond der Haarkappers en Haarkapsters van leper en omliggende, een laatsten blijk van gene genheid te betuigen aan Heer Désiré Leuridon, onzen welbeminden eerevoorzitter, en tevens ook van innige deelneming in den rouw die zijne fa milie komt te treffen. Onze Eere-President is niet meer. Dit klonk zoo wreed toen wij dit droevig nieuws vernamen. Eenieder van ons was er zichtbaar diep door ont roerd. Helaas, het was werkelijkheid. Ons aller vriend heeft het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld. Onnoodig te zeggen wat tranen, wat ontstelte nis dit zoo vroegtijdig heengaan in dit zoo schoon huisgezin heeft teweeggebracht. Zijne goede echtgenoote, zijne lieve kinderen vroegen slechts één dingen zich voor hem, hunnen door braven man en vader, nog menige jaren te mogen opofferen, om hem alzoo in zijn ouden dag wat te kunnen vergelden voor al hetgeen hij voor hen gedaan had. Edoch, de mensch wikt, maar God beschikt. In droefheid aanvaarden zijne vrouw, zijne kinders deze opoffering. Maar, indien Gij er niet meer zijt, Vriend Désiré, toch laat Gij iets na u waarop uwe Vrouw, uwe teergeliefde Kinders, uwe Familie fier mo gen zijn en dat dienen zal om hen te troosten, 't Is uwe eerlijkheid, uwe gedurige bezorgdheid voor hen, uwe beslaafdheid voor uw beroep. Daar bij waart gij ook nog en dat is wel het schoonste, geheel uw leven lang een oprecht en doordrongen kristelijk mensch. Door uw onberispélijk gedrag, uw vreedzaam karakter en minzamen omgang, kendet gij niets anders dan vrienden. Uwe plaats in uw huisgezin zal nooit meer kunnen ingenomen worden. Maar ook bij ons, uwe beroepsgenooten, bij ons ook zal onze Eere- Voorzitter, onze vriend Désiré worden gemist. Zooals gij een goeden echtgenoot en vader waart, zoo goed ook waart gij voor ons. Evenals gij be zorgd waart in en voor uw huisgezin, zoo bezorgd waart gij in onzeh kring. Van de liefde die gij, vriend Désiré, uwe Vrouw en Kinders toedroegt, deelden al de leden van onzen bond. Want, hij was uw werk, gij hadt hem over vele jaren ge sticht. Dit bewijst uw 20 tot 25 jarig voorzitter schap, dat genoeg spreekt over de werking en omgang die gij, vriend Désiré, hebt verwezen lijkt in en voor onzen bond. Zooals ik hooger zegde Wij verdwijnen, maar ons werk blijft, en indien uw verleden, vriend Désiré, borg spreekt voor uwe vrouw, voor uwe kinders, zoo ook zul len wij eendrachtig te saam uw werk voortzetten. Uwen bond zal voorts blijven bestaan. Gij waart er zoo trouw aan, gij betrachttet slechts het wel zijn van al de leden en daarom zullen wij uwe voetstappen volgen, om onzen bond te bewaren als een kleinnood, als aandenken aan onzen be treurden Eere-President. Met uwe geëerde, nu zoo zeer beproefde familie beweenen wij u ook. Edoch, met vaste gedachten zullen wij onzen vriend Désiré niet vergeten, in onze herinnerin gen zullen wij uw aandenken bewaren, in onze gedachten zult Gij, Eere-President, blijven voort leven. Wij vragen u slechts ons van hierboven, waar gij reeds, als goeden kristen mensch uwe belooning hebt ontvangen, te willen ondersteu nen en helpen. In onze gebeden zullen wij U indachtig blijven. Dat deze blijk van broederlijkheid en innige deelneming een troost moge wezen voor uwe zoo diep getroffene vrouw en uwe doorbrave kinders, die altoos op onze verkleefdheid en genegenheid zullen mogen rekenen. Eere-President, Beste Vriend Désiré, vaarwel, tot hiernamaals in der Eeuwigheid, waar wij elkander zullen terug vin den. Vriend, rust zacht. De Heer Vanryckeghem C., hoofdopziener va* de overdrachttaks te Antwerpen, 5gebied, komt, op zijne aanvraag, in dezelfde hoedanigheid ver plaatst te worden naar Yper. De Heer Butein A., surnumerair der Registra tie en Domeinen, gehecht aan het bestuur te Brugge, wordt als controleur van de overdracht taks te Yper benoemd. Onze beste gelukwenschen. Le Médecin-Commandant Castel, Chevalier de la Légion d'Honneur, aux Armées, et Madame Castel-Massart Monsieur et Madame Castel-Verdin et leur fille; Le Lieutenant Coquelet, aux Armées, Madame Coquelet-Castel, et leurs enfants La familie Castel, la familie Delye, remercient les personnes qui leur ont témoigné leur sympathie a l'occasion de la perte cruelle qu'ils ont éprouvé a l'occasion du décès de leur Cousin e Mademoiselle ALIX CASTEL et s'excusent, vu les circonstances, de ne pouvoir répondre individuellement a chacune d'entre elles. De Geneesheer-Commandant Castel, Ridder van het Eerelegioen, bij het leger, en Mevrouw Cas tel-Massart Mijnheer en Mevrouw Castel-Verdin en hunne dochter De Luitenant Coquelet, bij het leger, Mevrouw Coquelet-Castel, en hunne kinders De familie Castel De familie Delye, bedanken de personen die hen hunne genegen heid hebben betuigd bij het pijnlijk verlies dat zij komen te ondergaan door het afsterven hun ner nicht Juffrouw ALIX CASTEL en, gezien de omstandigheden, verontschuldigen zich niet aan elkeen van hen afzonderlijk te kun nen antwoorden. De kinders van wijlen Marie Eeckhout, weduwe van Emile Room, overleden te Yper, den 29 Sep tember 1939, danken bij deze vrienden en ken nissen voor hunne tegenwoordigheid op de be grafenis en verontschuldigen zich terzelfdertijd bij dezen die, bij vergetelheid, geen rouwbericht zouden ontvangen hebben. (1763) On nous prie d'annoncer le décès de Mademoiselle JULIETTE DEWAELE née a Audenarde, le 9 avril 1874 et pieusement décédée a Ypres, le 12 octobre 1939. Le service funèbre, suivi de l'enterrement-, aura lieu le SAMEDI 14 OCTOBRE, a 10 heures, en la Cathé- drale St Martin. Réunion a l'église. Le présent avis tient lieu de faire-part. Rue de Dixmude, 10. (1768) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 15 October, om 8 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Julie MOREL weduwe van Heer Jules Godderis. (1767) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 October 1939, om 8 i uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Mijnheer Louis DEHEM (1762) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen, welke zal opgedragen worden in de kapel van het O. L. Vrouwhospitaal, Lange Thouroutstraat, op Zondag 22 October 1939, om 8 uur, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leopold PROVOOST - DEDRYVER. De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 15 October Dimanche 15 Octobre van 8 tot 12 uor en van 13 tot 19 nar

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1