De Geschiedenis van een Oorlog 2 L<|)n M, ui 4- vw ItK- tHMMVi - tWHW.;'' >1<WT4 gewone afwatering ^ler Nethe-yallei nujgelijk ma- ken, Vat alleszins fen goede zou komen aan de aanliggende landerijen 4") de mogelijkheid scheppen om het overtollige wa;er van het Albertkanaal in de Kleine Nethe af te voeren, hetgeen een zeer gunstigen invloed zou uitoefenen op het regiem de?er rivier zoowel uit hygiënisch als uit een waterbouwkundig oog punt. 44* I 1 Ki lt Dit uitgebreid werkencomplex omvat lu) het graven van een nieuw kanaal dat zijn oorsprong heeft te Viersel, de Kleine Nethe volgt tot bij de Leüvensche Poort te Lier, zich aldaar naar het Westen richt om in de Beneden Nethe te DufFel uit te monden. Dit kanaal krijgt een lengte van 14 1/2 km., een bodembreedte van 20 m„ een waterdiepte van 4 m. Het kanaalpeil bevindt zich ter hoogte der ge middelde hoogzomertij in de Nethe. 2°) Het afleiden van de Kleine Nethe over een lengte van ongeveer 2600 m. vanaf een punt gele gen 800 m. boven de brug van Nazareth tot 300 m. beneden de Leüvensche Poort te Lier, alwaar deze rivier na den samenvloed met de Groote Nethe onder het nieuw kanaal doorgaat door middel van een grooten grondduiker om alsdan het bestaande bed van de rivier te vervoegen. 3") Het gedeeltelijk rechttrekken van de Groote Nethe beneden de brug te Kloosterheide. 4") De verbetering van de afleiding der Nethe binnen Lier. 5°) De verbetering en verdieping der Beneden Nethe beneden Duffel. 6°) Het ophoogen van den spoorweg van Lier naar Herenthals ten Oosten van het station Lier met afschaffing van den spooroverweg bij de Lis- perpoort, erin begrepen het bouwen van twee nieuwe spoorbruggen te Nazareth. 7") Het opruimen van de Molstuw te Lier en het bouwen eener vaste brug aldaar. 8°) Het bouwen van nieuwe vaste bruggen te Viersel op het benedenhoofd der schutsluis te Mol-ter-Nethe, te Emblem en te Lier. 9°) Het bouwen eener schutsluis te Viersel. 10°) Het bouwen eener schutsluis-te DufFel. Men ziet dat dit uitgebreid werkencomplex, waarvan de uitgaven meer dan 60 millioen zullen eischen, zeer ingewikkeld en zeer belangrijk is, vermits vele der kunstwerken moeten uitgevoerd worden zonder het verkeer te onderbreken hetzij per spoor, hetzij per as, hetzij per water. Men heeft tot hiertoe uitgevoerd de schut sluis te Vierselhet kanaal vanaf deze sluis tot op ongeveer 1 km. boven de brug van Nazareth alsmede een voorloopig sluishoofd aldaar ten einde het nieuw kanaalgedeelte reeds te kunnen benuttigen zonder dat de rest is voltooid. Men is thans bezig met het bouwen van een nieuwe schutsluis te Duffel. De rest der werken wordt aanbesteed in 1939 en 1940, zoodat men kan vermoeden dat alles zal voltooid zijn voor het einde van 1942. Laat ons nu eenige details geven aangaande de werken De schutssluis te Viersel gebouwd bij de mon ding van het kanaal behoort tot het type Canal de CharleroiZij is 81 m. lang, J.0.50 iq. breed en heeft 4 m. water op de drempels. Het verval be draagt 5 m. Men ziet dat die sluis, in staat is in eens een trein van vier 300 Ton schepen te schut ten. Het is ook mogelijk schepen van 1350 Ton, hetzij het normaal schip van het Albertkanaal, door te laten. Het kanaal zelf is opgevat voor het gemakke lijk verkeer van een dubbele rij 1000 ton schepen. De schutsluis te Viersel gebouwd bij de mon- vensche Poort wordt de nieuwe haven van Lier gegraven. Het Liersche Gemeentebestuur wenscht het aanleggen van deze haven te combinèeren met urbanisatiewerken, welke de Stad in staat zullen stellen in deze richting een nieuwe uit breiding te nemen. De nieuwe grondduiker der Nethe beneden de Leüvensche Poort wordt een zeer ingewikkeld kunstwerk, omdat men bij den bouw van dit kunstwerk rekening moet houden met de tij. On- geveer op dezelfde plaats wordt dan de nieuwe groote vaste brug gebouwd welke voor het ge- woon verkeer, dat aldaar zeer druk is, een bij pass zal scheppen voor het geval dat de hefbrug bij de Leüvensche Poort zal geopend zijn voor het doorlaten der schepen. De sluis te Duffel behoort tot een grooter type dan deze te Viersel omdat het een tijsluis is, dat wil zeggen dat de schepen er met groepen geschut worden, ten einde te kunnen profiteeren van de meest gunstige waterstanden en aldus moet de schutkolk groot genoeg zijn om deze schepen in eens door te laten. De sluis te DufFel heeft aldus 2 kolken. De groote kolk meet 136 m. x 16 m. met 4 m. water op de drempels. De kleine meet 55 m x 7,50 m. met insgelijks 4 m waterdiepte. Wij zien alzoo dat die sluis tot hetzelfde type behoort als de groote sluizen van het Albertka naal, behoudens dat er slechts één groote kolk is in plaats van 2. Dpze sluis is in volle uitvoering en men hoopt ze binnen eenige maanden te vol tooien. Op het oogenblik dat de ontwerpen van het Kanaal naar Lier in bewerking waren en reeds gedeeltelijk in uitvoering ging het idee op om dit kanaal te benuttigen voor de watervoeding der Antwerpsche agglomeratie. h Wij weten dat de waterleiding onzer metro pool gevoed wordt door een prise d'eau in de Nethe te Walem. De samenvloed van het vuile Zennewater heeft voor gevolg dat de werking van deze prise d'eau zeer delicaat is. Het water kan slechts afgetapt worden bij lage tij wanneer het Zennewater stroomafwaarts van den watervang wordt weggevoerd. Het ligt voor de hand dat er een werkelijke verzoeking bestond om het water van het Albert kanaal, via het Kanaal van Lier, voor deze water leiding te benutten. De Antwerpsche Waterwer ken hadden het voornemen aldus uit het Kanaal van Lier ongeveer 80.000 m3 per dag te tappen. Deze oplossing van het watervraagstuk der Ant werpsche agglomeratie schijnt bij een eerste zicht zeer aantrekkelijk, doch in de praktijk stoot zij op enorme moeilijkheden. Het. is inderdaad heelemaal niet zeker dat men te allen tijde beneden het Kanaal naar Lier over een overvloed van 1 m3 per seconde zal kunnen beschikken. Anderzijds, indien deze afvoer be staat, wil de Administratie der Waterwegen er van profiteeren om het regiem der Beneden Nethe te verbeteren, waarbij die extra-afvoer zeer ten goede komt om den schaarschen zomerafvoer der rivier aan te vullen. Het vraagstuk werd lang onderzócht en men is per slot van rekening tot een oplossing geko men die waarschijnlijk de beide partijen voldoe- VRIJDAG 13 OCTOBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. In de streek van het Warndtvvoud werden Duitsche patroeljes door.de Fran- schen teruggedreven. De Franschen zonden eveneens kleine groepjes verkenners uit, die erin slaagden enkele Duitsche patroeljes in een hinderlaag te lokken, onder andere in de boschrijke streek van Haardt. Anders is het over geheel het front betrekkelijk kalm, wat zelfs scherp afsteekt bij de bedrijvigheid der voorgaande dagen. De Franschen hebben drie-bruggen oyer den Rijn opgeblazen, namelijk,te Wintersdorff, Breisach en Nuenburg. FRANKRIJK. De Fransche ministers zijn 's mor gens bijeengekomen in het Elyseum, onder voorzitter schap van M. Lebrun. De Heer Daladier gaf een over zicht over den diplomatischen en politieken toestand. DUITSCHLAND. Een officieuse nota verklaart dat de Britsche eerste minister geweigerd heeft gebruik te maken van de groote kans, welke door den Fuhrer in zijn laatste Rijksdagrede aangeboden werd om, definitief vrede in Europa te vestigen. Ook in de Duitsehe pers wordt nog al heftig tegen den Heer Chamberlain uit gevallen en beweert men op verbitterden toon dat de wapens thans zullen beslissen. Uit Berlijn wordt ge- 1 meld dat; als gevolg op de rede van Chamberlain die als een weigering aanzien wordt, bevel werd gegeven alle groote steden van het Rijnland te ontruimen. Dit bewijst dus dat men in de officieele middens alle hoop op vrede heeft opgegeven en nu maatregelen treft om den oorlog voort te zetten. RUSLAND. Aan de regeering van Moskou werd door Denemarken, Zweden en Noorwegen de volgende verklaring gezonden: Al de regeeringen der Noordsche landen volgen aandachtig de onderhandelingen welke thans plaats hebben tusschen Finland en Rusland. Zij hopen dat niets Finland zal beletten in Volle onafhan kelijkheid voort samen te werken met de anderè-Noord- sche landen, en zij drukken den wensch uit dat^de Rus- sisch-Finsche onderhandelingen de goede betrekkingen, welke thans bestaan tusschen Finland en Rusland, zul len bevestigen». v' - FINLAND. Het Finsche leger betrekt de strate gische stellingen aan de Russische grens, waar de So viets tanks, troepen en artillerie hebben samengetrok ken de ontruiming der grenssteden wordt voortgezet en alle maatregelen worden genomen om eventueel de vrijheid van het land te verdedigen. ZWEDEN. De minister van Landsverdediging ver klaarde dat de zorgen der Finnen ook die der Zweden zijn en dat men ook er op moest voorbereid zijn om de vrijheid van het land en den Vrede te verdedigen. LITAUEN. De Litausche minister Sakenis drukte de hoop uit dat het parlement weer in Wilna zal kunnen zetelen. De Russische bezetting in Litauen zou 20.000 soldaten bedragen. Uit Riga wordt vernomen dat Li tauen, met den steun van Rusland, Memel zou opeischen van Duitschland. POLEN. Het Bolsjevisme voert een waar schrikbe wind in Poolsch Galicië. Alle landeigenaars, die nog niet gevlucht waren, worden vermoord en hun goederen in beslag genomen, de geestelijken worden terechtgesteld en de kerken geplunderd, de kasteelen aangeslagen en in bureelen of kazernes veranderd. Overal worden huis zoekingen gedaan met het doel alle bezittingen, vooral levensmiddelen en kleedingstukken. te verdeelen. De hoofdstad Warschau is zoodanig verwoest dat men in Duitsehe kringen twijfelt aan de mogelijkheid ze te herstellen. ROEMENIË. Rusland schijnt zich weer met Bessa- rabië bezig te houden en Roemenië zendt dan ook troe pen naar de grenzen. VOEGOSLAVIË. 600.000 Duitschers, meestal boeren en handwerklieden die sedert vele jaren reeds in Yoe- ning zal geven. De Antwerpsche Waterwerkeq' mogen in het kanaal naar Lier een prise d'eau aanbrengen boven de sluis van Duffel. Het aqueduct waarin deze prise d'eau Uit mondt wordt dan onder het nieuwe bed der rivier gebracht beneden gezpgde sluis en vervoegt dan de zuiveringsinstallaties te Walem. Eventueel Kan een prise d'eau in het Albertkanaal aange bracht worden boven de sluis van Wijnegem om een gedeelte van dézen afvoer op te nemen. De 80.000, m3, welke aldus uit het Kanaal van Lier worden genomen, moeten aan het Albert kanaal teruggegeven worden door een pompsta tion te bouwen nabij de sluis van Wijnegem. Het Albertkanaal en het kanaal naar Lier behouden aldus hunne volle hydraulische kracht,terwijl de Antwerpenaars het water van het kanaal kun nen gebruiken, dat natuurlijk oneindig meer zui ver is dan dat der Nethe waarbij de bevuiling door het Zennewater altijd een bedreiging vormt. Wij zien aldus dat het werkencomplex van de Nethe een belangrijk ensemble vormt. Deze wer ken zullen niet alleen ten goede komen aan de Stad Lier en hare onmiddellijke omgeving. Zoo als de Heer Minister Vanderpoorten het onlangs op een vergadering der Kamer van Koophandel te Lier heeft uiteengezet, hebben deze werken insgelijks een buitengewoon economisch belang voor het Centrum en het Westen van België. Zij zullen toelaten deze landstreken te bereiken langs den waterweg met buitengewone voordeelige vrachtvoorwaarden voor de Limburgsche kolen en zelfs voor het geheel verkeer der Luiksche industriestreek. Overigens, zooals wij het zooeven komen te zien zal de Antwerpsche agglomeratie een zeer interessante oplossing erbij vinden voor het angstwekkend probleem der watervoorzie ning. Een zeer degelijk en nuttig openbaar werk op- velerlei gebied verkeer, economie, strategie, drinkwaterbedeeling, urbanisatie der stad Lier en gezondmaking der omgeving. goslavië gevestigd zijn. zouden verplicht worderi tear het Reich uit te wijken. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt doet een oproep ten voordeele van de oorlogsslachtoffers.1 ZATERDAG 14 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Na een karnen nacht, hebben de Duitsche patroeljes zich zeer bedrij vig getoond ten Westen van de Saar en ten Zuiden van Zweibrücken. Deze aanvallen werden nochtans doqj ,pen hevig artillerievuur afgeslagen. De regen en. 8e modder hinderen de bewegingen der troepen. Volgens de mede- deeling van den Duitschen legerstaf, werden drie Fran sche vliegtuigen neergeschoten. ENGELAND. Een der grootste Britsche Slagsche pen. de Royal Oakwerd door een Duitsche ddik- boot getorpedeerd. De bemanning bestond uit 1200 lé den en volgens de eerste gegevens zouden 370' man schappen en officieren gered zijn. De Royal Oak was een oud slagschip dat in 1914 van stapel liep. Het had een waterverplaatsing van 35.000 ton en werd in 1934-36 gansch gemoderniseerd en sterk bewapend. Het is mét de Royal Oak dat het stoffelijk overschot van Konin gin Maud van Noorwegen, die te Londen overleed, nSar haar vaderland werd teruggebracht. Dit is. na' H'èt'yllëg- tuigmoederschip «Courageous», het tweede zwadf"ver lies Voor de Britsche zeemacht. Nog een ander Engelscfi schip de Heronspoolwerd in den ghond gebödrd'. De bemanning hiervan werd gered. Drie Poolsche, torpedo jagers helpen de Britsche vloot. FRANKRIJK. - Het Fransche stoomschip «Erriile Mi- quetmet een lading petroleum aan boörd,1 wOrdt ih den Atlantisèhen Oceaan tot zinken gebracht. DUITSCHLAND. Drie Duitsche duikbooten. Waar van twee behooren tot het grbote Oceaantype, werden door Engelsche oorlogsbodems verriiéld. Hitler heeft een lange onderhandeling met zijn generaals. Uit" Lu xemburg wordt gemeld dat de Duitsche dorpen langs de Suur en de Moezel ontruimd worden. Dè Duitsche koopvaardijschepen hebben opdracht gekrègén liever het schip in de lucht te laten vliegen, dan het als buit in de handen der Engelschen te laten vallen. Er zou niet overgegaan worden tot een offensief tegen de Ma- ginotlijn. maar wel tot'een massaal bombardement van de Britsche schepen en Engelsche kust. FINLAND. Er worden nog een groot aantal reser visten opgeroepen en de militaire vóorbèfeidmg aan de grens wordt ijverig voortgezet. Intusschen zijn de on derhandelingen met Moskou nog steeds aan den gang. ZWEDEN. Ook Zweden treft militaire maatregelen en doet voorbereidingen tot de ontruiming van 20 Zweedsche steden. De regeering zal niet dulden' dat Moskou aan de Alandseilanden raakt. Op 18 October zal te Stockholm een conferentie plaats hebben' tusséhen de staatshoofden van Zweden. Noorwegen, Denemar ken en Finland. BELGIË. Z. M. de koning aanvaardt de-tot heringe richte uitnoodiging om op 26 October a. s. voor de A'me- rikaansche radio te spreken. TURKIJE. Eerlang zal Turkije een verdrag^ van wederzijdschen bijstand sluiten met Rusland, doch dit verdrag zou niet in strijd zijn met de verplichtirigen welke Turkije ten overstaan van Frankrijk en Engeland aanging. In de Russische diplomatieke kringen is rhen ervan overtuigd dat Turkije zou bereid zijn de Darda- nellen te sluiten op verzoek van Moskou. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt ont ving een verslag volgens hetwelk twee ItaliaansChe tankschepen ter hoogte van Miami een vreemde duik boot zouden bevoorraad hebben. NEDERLAND. Naar verluidt zouden thans 30 Ne- derlandsche schépen, van een gezamehlijke tonnemaat van 171.635 ton, Voor onderzoek in de Downsopge houden worden. Een Hollandsch krijgsvliegtuig valt te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10