biettér'in de prö\b'fi"cie Zeeland. De twee inzittenden zijn gekwetst en het toestel is vernield. ITALIË. Een Fransch bombardementsvliegtuig, op weg van Istrgs naar Bastia, doet een noodlanding in Sardihië; De zeven leden der beminning worden ter beschikking van de Italiaansche overheden gehouden. ZONDAG 15 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Tijdens den nacht dedèn de Duitschers patroeljeaartvallërtzonder resul taat tusschen Moezel en Saar. Binst den dag, die regenachtig en mistig was, heersghte er, geen groote be drijvigheid. De opmarsch der Fransche troepen, die op rukten 'op ee*n front van 38 kilometer breedte, geschiedt heei langzaam, daar het terrein vóór de Siegfriedlijn eerst-;f«oet gezuiverd worden van, de ontelbare mijnen die. zich er bevinden. De Duitschers berichten dat zij een vliegtuig hebben neergeschoten nabij Birkenfeld. De eerste Brïtsche troepen, geschat op 30.000 man, zijn op het Fransche front aangekomen. Sedert het begin der .vijandelijkheden hebben de Fransche vliegers reeds 260 verkenningsvluchten, waarvan 60 bij nacht, boven het front gemaakt. Volgens Britsche meeningen zou de huidige afwactrtirigsöorlog weldra ih een maneu- véroorlog kunnen omgezet worden. ENGELAND. 414 leden der bemanning van de «Royal Qak» zijn,gered, doch men heeft er toch nog 800 dooden te betreuren. De Engelsche pels richt een waarschuwing tot het Duitsche volk waarin onder méér verklaard wordt dat Engeland thans onderscheid maakt tusschen het Duitsche volk en de nationaal-socialis- tische regeering en bereid is in een ruime mate reke ning te houden met dit onderscheid, wanneer de vre desvoorwaarden zullen gesteld worden. Maar, indien het Duitsche volk. evenals tijdens den wereldoorlog, de aanrandingspolitiek van zijn, regeering gedurende ver scheidene jaren ten volle steunt, en zijn regeering slechts verloochent wanneer deze noodzakelijk moet val len tengevolge van de "offers van andere naties, dan zal het niet meer mogelijk zijn eenig onderscheid te maken. De beschaafde wereld, wordt eraan toegevoegd, zou zulks niet dulden. DUITSCHLAND. Een onbekend vliegtuig wordt boven Berlijn waargenomen en vruchteloos door het afweergeschot oneïer vuur genomen. Thans wordt ver nomen dat maarschalk von Blomberg en verscheidene generaals sedert 6 September in de vesting van Lands berg opgesloten zijn. In de nationaal - socialistische kringen neemt men een steeds groeiend misnoegen waar tegen de politiek van von Ribbentrop. Hitler zou nieuwe vredesvoorstellen aan verscheidene neutrale regeerin gen overgemaakt hebben, doch Londen acht die voor stellen onaanvaardbaar. .FINLAND, p.e afvaardiging is uit Moskou terug gekomen tè Helsinki om 'de rëgeering te réadplegen. Rusland zou matige eischen stellen aan Finland en in alle geval niet onderden vorm van een ultimatum, zoo dat de onderhandelingen nog open blijven. De ver plichte arbeidsdienst wordt ingevoerd voor alle mannen en vrouwen van 18 tot 60 jaar. ROEMENIË. De reservisten, die in Palestina ver blijven, worden naar Roemenië teruggeroepen. HONGARIJE. Een Hongaarsche afvaardiging te MosköUj VEREENIGDE STATEN. In den Senaat worden de debatten over de herziening der neutraliteitswet voortgezet. Senator Conally betoogt er dat de huidige wet die naties benadeelt welke niet op den oorlog zijn voorbereid. FRANKRIJK. Drie Fransche vrachtschepen «Mi- güét», Bretagne» en «Louisiane» werden in den grond geboord. De bemanning der drie schepen werd gered. MAANDAG 16 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Uit de samentrek king van Duitsche troepen in het Rijngebied, meenen de Franschen te mogen besluiten dat de Duitschers eerstdaags tot een offensief zullen overgaan. Op het front zelf heerscht er ook een grooter bedrijvigheid van de patroeljes. De Fransche artillerie heeft het gebied achter de Duitsche linies beschoten, waar meer en meer troepen aangebracht worden. Volgens de Duitsche mededeeling. hebben de Franschen op den Rijn, ten Zuid-Westen van Rastatt, een fort moeten ontruimen tengevolge van den hoogen waterstand. POLEN. Volgens onlangs bekomen inlichtingen zijn er nog altijd Poolsche troepenafdeelingen die een beftigen weerstand bieden aan de Duitschers vooral in de streek van Suwalki en in die der Karpathen, en ook aan de Soviëttroepen in de moerassen van Polesië en de beboschte heuvels van Bialowiega. De Russen bren gen de spoorbanen in Oost-Polen op de breedte van de Russische, wat het verkeer met Duitschland, evenals het verkeer van Duitschland naar Roemenië over die ba nen, erg zal bemoeilijken. ENGELAND. Duitsche vliegers hebben getracht de Schotsche kust te bombardeeren. Hun aanval scheen voornamelijk gericht op de brug van Forth, die echter niet getroffen werd. Toestellen van de Britsche lucht vaart bonden den strijd aan met den vijand, die met verliezen teruggeslagen werd. De Engelsche stoomboot Lochavan werd in den Atlantischen Oceaan tot zin ken gebracht. De bemanning en passagiers zijn gered. Het Duitsch bericht als zou ook de kruiser Repulse in den grond zijn geboord, is slechts een nieuw ver zinsel van de Duitsche propaganda, zegt men te Londen. NEDERLAND. De luchtafweerbatterijen hebben het vuur geopend op een. vreemd vliegtuig dat langs de Nefferlandsche kust vloog en blijkbaar verdwaald was. DUITSCHLAND. Engelsche vliegtuigen zouden ,'s nachts een nieuwen verkenningstocht boven het Reich ondernomen hebben. Nabij Gross-Gera, in de streek van Mayence-Frankfurt werd een Britsch bombarde mentsvliegtuig neergeschoten. Ook een Fransch ver kenningstoestel werd nabij Gemmersheim neergehaald. Volgens een Zwitsersch blad wordt er in Duitschland koortsachtig geijverd aan de militaire opleiding der jongere klassen. Het Reich zou nog zijn pogingen om vrede te bekomen niet opgeven. Op de kanselarij heeft Hitler een nieuwe beraadslaging met zijn generaals. LUXEMBURG. De bewoners van Schengen, Win- trange en omliggende hebben van de kalmte, welke deze laatste dagen op het Fransch-Duitsch front heerschfe, gebruik gemaakt om hun wijn-, aardappel en bietenóogst in te halen, doch zij houden zich nochtans gereed om elk oogenblik hunne dorpen terug te ont ruimen. FINLAND. Finland treft verdere militaire maatre gelen en zal binnen kort een half millioen manschap pen onder de wapens hebben. De Finsche gezant in Amerika, verklaart dat Finland geen inbreuk zal dul- idem.qjp^ëijn.mmfhankelijkheid en neijfprpliteff. toe Heer Paa§ikjvj,,is .van pit Moskou terug te Helsinki aange- .koroen. ESTLAND. 'Russische oorlogsbodems liggen thans in de reede van Tallinn. Eersalvo's werden gewisseld met de kustbatterijen. LlTAUEN. Het Russisch-Litauscb verdrag werd bekrachtigd én de documenten ervan uitgewisseld. Mor gen Dinsdag zullen de Litausche troepen de stad Wilna bezetten, die alsdan Vilnius zal heeten. RUSLAND. Er loopen geruchten over het afbreken der Turksch-Russische besprekingen, daar Turkije wei gert in te gaan op het verzoek van Rusland om de ak koorden met Engeland en Frankrijk op te zeggen. ZWEPEN. Het Zweedsch stoomschip Gressholmu, dat naar Antwerpen vaarde, is op een mijn geloopen en onmiddellijk 'gezonken. DINSDAG 17 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Zooals verwacht hebben de Duitsche troepen ten Oosten van de Saar en in het Moezelgebied een offensief ontketend. De aan vallers werden zelf door hun eigen mijnvelden verrast bij de bezetting der hoogten van Schwesberg. Zij be reikten het dorpje Apach op de Fransche grens, doch werden door een hevig Fransch spervuur verplicht zich terug te trekken. De Duitschers deden tegen den avond nog een tweeden aanval, gesteund door zware artillerie, op een front van 30 kilometer. Volgens de hen gègeven opdracht, zijn de Eransche vooruitgeschoven kleine pos ten al strijdend achteruit getrokken tot op de voorziene weerstandslijn, waar de opmarsch der Duitschers ge stuit werd, zoodat de Fransche troepen nog steeds op Duitseh grondgebied strijden. Volgens de mededeeling echter .van het Duitsche legerbevel hebben de Fransche troepen het grootste gedeelte ontruimd van het grond gebied dat tot .dusver door hen werd bezet, en hebben zij zich tot op en zelfs tot achter de grens teruggetrok ken. Volgens zelfde mededeeling werden ook Vijf vijan delijke vliegtuigen, waarvan twee Britsche, neerge schoten. ENGELAND. Over den luchtaanval op de kust van Schotland worden nadere bijzonderheden vernomen. De aanval, waaraan 12 Duitsche bombardementstoe stellen deelnamen, duurde van 14 u. 30. tot 16 u. 10. De batterijen van het afweergeschut openden het vuur en een Britsch jachteskader steeg in de lucht om gevecht te leveren. Twee kleine schepen werden in den grond geboord, drie andere schepen werden eveneens door bommen getroffen en beschadigd. In het geheel zijn er 16 zeelieden gedood, waaronder 2 officieren, en 44 man schappen gewond. Geen enkel Britsch vliegtuig ging verloren, terwijl vier Duitsche toestellen neergeschoten werden. De Duitsche mededeeling over dien aanval op de baai van Forth bekent slechts het verlies van twee vliegtuigen en beweert dat ook twee Britsche toestellen neergehaald werden. Tijdens een anderen Duitschen aanval nabij Scapa Flow werd het oud slagschip Iron Dukebeschadigd. Hier zijn geen slachtoffers te be treuren. Een van de vier Duitsche toestellen werd neer geschoten en een ander waarschijnlijk beschadigd. Rond 11 u*. werd pok te Huil, te Bridlington en te Grimsby het luchtalarm gegeven. De bevelhebber van een Duitsche duikboot miek bekend dat de Royal Oak» in de baai van Scapa-Flow getorpedeerd werd. DUITSCHLAND. Engelsche vliegers hebben een luchtaanval onderfiomeri op de zeehaven Emden. Fran sche vliegers maken een verkenningstocht bóven Keu len, Bonn. Coblenz, Mainz en Mannheim, waar overal sterke troepenconcentraties waargenomen werden. Ook artillerie-afdeelingen, voorzien van tanks en vliegtui gen, bevinden zich achter de lijn Merzig, Saarbriicken, Zweibrücken en Berzabern. Te Berlijn verwacht men er zich aan dat Hitier thans elk oogenblik naar het Westelijk front zal vertrekken. In het zicht der Noor- sche klist werd een Duitsch oorlogsschip door Britsche schepen en vliegtuigen aangevallen en in den grond ge boord. De aanhouding van Maarschalk von Blomberg wordt gelogenstraft. FRANKRIJK. Ten einde het economisch leven te vergemakkelijken heeft de Heer Daladier besloten de klas 1909 vanaf 20 October te demobiliseeren en dade lijk daarna ook de mannen der klas 1910 naar hun haardsteden terug te zenden. FINLAND. De bevolking van het eiland Hagland, dat naar verluidt door de Soviets opgeëischt wordt, werd ontruimd. Schikkingen worden getroffen voor het geval dat de Finsche regeering zou besluiten de hoofd stad te verlaten. Finland bereidt een tegenontwerp voor op de Russische eischen. RUSLAND. Er kon nog geen overeenkomst bereikt worden met Turkije. De Turksche minister van Buiten- landsche Zaken verlaat Moskou ter bestemming van Turkije om aldaar opnieuw overleg te plegen met de regeering. ITALIË. De omroeper van Radio-Rome, sprekende over de aankomst van den nieuwen Italiaanschen am bassadeur te Londen, zegde dat de Heer Bastianini waarschijnlijk een plan van Mussolini zal bekend ma ken om een beter evenwicht te vestigen in den Balkan en in het Donaubekken. HONGARIJE. Volgens loopende geruchten zouden 160 nationaal-socialisten, leden van het Hongaarsch Legioen van den Dood die een samenzwering voor bereid hadden, aangehouden zijn. WOENSDAG 18 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht luidt als- volgtBedrijvigheid van de contact elementen van weerszijden tijdens den nacht. Hinderla gen en handgemeen. Druk verkeer achter de Duitsche linies op de wegen en spoorwegen», en de Duitsche le gerstaf van zijn kant deelt mede Tusschen de Moe zel en het Palatinaat hebben de Fransche troepen op nieuw stellingen moeten prijsgeven op Duitsch grond gebied, Deze stellingen werden onmiddellijk bezet door onze troepen. Een groot aantal krijgsgevangenen werden gemaakt». De Duitsche infanterie heeft dus nog nieuwe aanvallen ondernomen tegen de Fransche stellingen. De Franschen echter houden nog steeds stand op Duitsch grondgebied, ver vóór de Maginotlijn. Anderzijds wordt gemeld dat de Britsche troepen zich gedurig bij de Fransche grens ophoopen en er de hun aangewezen stel lingen innemen. Volgens hetgeen Britsche verkennings vliegers konden waarnemen, hebben er ook achter de Siegfriedlijn ontzaglijke troepenbewegingen plaats. ENGELAND. De Duitsche luchtmacht onderneemt herhaaldelijk aanvallen op de Britsche kust. Een tweede aanval werd uitgevoerd op de Orkaden, zonder echter schade aan te richten. Engelsche jaehtvliegers slaag den erin Duitsche toestellen neer te schieten. De Brit sche stoomboot Stola werd zonder gevolg aangeval len door Duitsche vliegtuigen, waarvan een neerge haald werd. De Engelsche paketboot Sagaingwerd door een Duitsche duikboot in den grond geboord, 223 passagiers werden gered, doch men telt nog een zestigtal vermisten. Een ander Engelsch schip, de City Manda- lay Yorkshire werd in den Atlantischen Oceaan even eens tot zinken gebracht. Pe ,300 opvarenden, werden door een Amerikaan^cl^, stoomschip gered. Ten Noor(Jen van Friesland heeft er een gevecht plaats tusschen zes ZIE PROGRAMMA CINÉMA OUD-YPER BIJ ALLERHANDE NIEUWS. Britsche oorlogsschepen en twaalf Duitsche vliegtuigen. De nieuwe Italiaansche ambassadeur biedt zijn geloofs brieven aan Koning George. Volgens verklaring van Lord Churchill zouden de Duitschers sedert het begin van den oorlog reeds een derde hunner duikbooten ver loren hebben. DUITSCHLAND. Britsche vliegers hebben eea luchtaanval gewaagd op Emden, doch werden door de 'luchtafweer op dè vlucht gedreven. Verscheidene pries ters uit Bohemen en Moravië werden in concentratie kampen opgesloten, RUSLAND. Kalinjn antwoordt op de boodschap van President Roosevelt en verklaart dat het recht van Finland op onafhankelijkheid door Rusland erkend blijft. M. Saradjogloe, de Turksche minister van Bui- tenlandsche Zaken, heeft Moskou verlaten. Beide re geeringen zijn besloten den vrede te handhaven en verder in voeling té blijven voor het gezamenlijk on derzoek der vraagstukken die van belang zijn voor de Soviët-Unie en dë Turksche republiek. TURKIJE. De Duitsche ambassadeur von Papen verlaat plots Ankara ter bestemming van Berlijn. De Soviet regeering stelde 'aan Turkije onaanvaardbare voorwaarden, welke niet in overeenstemming konden gebracht worden met de verplichtingen die Turkije tegenover Frankrijk en Engeland heeft aangegaan. De Turksch-Russische besprekingen wórden dan ook als mislukt aanzien en Minister Saradjogloe keert onver richter zake terug. Turkije zal bepaalde verdragen van wederzijdschen bijstand sluiten met Frankrijk en Engejand. ZWEDEN. De koningen van Noorwegen en Dene marken en de Finsche président zijn te Stockholm toe gekomen. De conferentie der staatshoofden van de Noor- derlanden houdt haar eerste bijeenkomst. De Zweed - sche minister Sandler wijst op het belang van de con ferentie voor de politieke onafhankelijkheid en de on zijdigheid der Noorderstaten. POLEN. Generaal Sosnkowski wordt aangewezen als gebeurlijke opvolger van den president der Poolsche republiek. Kolonel Beck is ernstig ziek te Kronstadt. NEDERLAND. Nederlandsche vliegtuigen worden door de Duitsche afweerbatterijen van Emden bescho ten. Er werden geen toesteilen getroffen. De Nederland sche regeenng heeft te Berlijn geprotesteerd. FINLAND. Het verloop der Russisch-Finsche be sprekingen krijgt een gunstiger wending en de vër- leden week ontruimde bevolking kreeg toelating naar haar haardsteden terug te keeren. DONDERDAG 19 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Over het algemeen heerschte een kalme nacht op het front, waar het schier onophoudend regent. Groepjes Duitsche infanterie, ge steund door artillerie, werden op verscheidene plaatsen teruggeslagen. Den voormiddag rond 10 u. kwam de Fransche artillerie in actie in de omstreken van Perl. De Duitsche legerstaf deelt het volgende medeTus schen de Saar en den weg van Hornbach-Bitche Reb ben wij de vijandelijke achterhoede over de grens te ruggeworpen, na een kort maar verwoed gevecht. In de andere sectoren van het Westerfront niets dan plaatse lijke bedrijvigheid van de artillerie en van patroeljes. Op sommige plaatsen werd de voéling met den vijand verbroken, daar onze troepen niet over de Fransche grens zijn getrokken.De Duitschers brengen nog steeds nieuwe troepen aan en terwijl het kanon buldert, worden haastig stellingen aangelegd in het gebied dat door de Franschen vrijwillig ontruimd werd. In den Elzas. waar de Rijn over meer dan 100 km. de Maginot- en Siegfriedlinies scheidt, worden door de ge weldige stijging van den stroom, de Duitsche vestings- werken, die daar veel lager liggen dan de Fransche, met overstrooming bedreigd. Van op den Franschen oever hoort men zeer duidelijk pompen aan de over zijde werken. FRANKRIJK. De Engelsche soldaten komen nog steeds in groot getal in de Fransche havens toe. De voorbereiding van het overbrengen en instellen van het Engelsch expeditieleger, alsmede de reusachtige taak van het ter plaats brengen van het modern gemotori seerd Engelsch leger zijn in de beste omstandigheden en zonder ongevallen voltooid geworden. DUITSCHLAND. Engelsche vliegers ondernamen 's nachts een verkenning boven het Noordwesten van Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld dat Hitier aan de neutrale landen heeft laten weten dat de neutrale schepen, die onder de bescherming van een vijandelijk konvooi varen, zullen beschouwd worden als behoo- rende tot de nationaliteit van het konvooi en dan ook zonder voorafgaandelijke verwittiging zullen getorpe deerd worden. ENGELAND. In den loöp van verleden week werd door den Britsch'en toezichfedienst op de oorlogscontra bande beslag gelegd op 23.000 ton koopwaar die voor Duitschland bestemd was. Indien het Amerikaansch Congres de opheffing van het wapenembargo aanvaardt zouden Engeland en Frankrijk onmiddellijk 5750 nieuwe vliegtuigen in de Vereenigde Staten bestellen. TURKIJE. De Fransche generaal Weygand en de Britsche generaal Wavell zijn per vliegtuig te Ankara aangekomen en hebben er namens hun regeeringen een bijstandsverdrag met Turkije gesloten. De Turksch-Rus sische onderhandelingen mislukten omdat Rusland te hooge eisóhen stelde en onder meer vroeg om troepen naar de Dardanellen te zenden. Turkije echter weigerde daarop in te gaan en wil den doortocht door de Dar danellen niet beletten aan oorlogsschepen die hulp zouden willen bieden aan bedreigde Balkanstaten. RUSLAND. De Soviets zouden onmiddellijke her vatting van de besprekingen met Finland eischen en tevens aandringen tot het siuiten van een verdrag van wederzijdsche' hulpverleening. FINLAND. De Finsche president bedankt presi dent Roosevelt voor zijn sympathie en zedelijken steun. ZWEDEN. Verscheidene Amerikaansche staats hoofden .stureneen boodschap aan koning 'Gustaaf om hun solidariteit met de NoOrderlanden te betuigen. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat men het wenschelijk acht dat de conferentie te Stockholm bij de oorlog voerenden een stap zou ondernemen betrekkelijk de regeling der blokkade. BULGARIJE. Dé Bulgaarsche regeering heeft ont slag genomen. Dit ontslag wordt in verband gebracht met de mislukking der Turksch-Russische besprekingen, waarbij Bulgarije groote belangen had en onder meer het laten gelden van zijn aanspraken op Roemeensche gebieden. ESTLAND. De So viët-troepen doen hun intocht op Estlandsch grondgebied en begeven zich onmiddeilijjc naar de hun aangeduide garnizoenen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11