TDERISTISWUROUK HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES ALLERHEILIGEN Zielmissen 20 laar, N 30 21 October 1939 20 Année, N 30 21 Octobre 1939 BIJVOEGSEL SUPPLEMENT NOTARIAAT Ten bureele dezer, Boterstraat, 34 SNOECK'S ALMANAKKEN voor 1940 MARIACE L'Heure de l'Optimiste Davidsfonds en Mobilisatie l CINEMA COLISEUM Kerk der E.E. Paters Karmelieten, leper De Wijding der zijaltaren onzer Kathedraal. Consécration des Autels de la Cathédrale d'Ypres. EXTRA CHRYSANTHEMEN in potten, aan genadigen prijs Bij Hector CASIER te YPER Bruggesteenweg, 58. Telefoon 82. BEDANKING REMERCIEMENT Zondagrust Repos Dominical Honderd jaar geleden verscheen voor de eerste maal den reisgids over België, nl. de bekende Baedeker-Gids. Het was de Handbuch für Rei- sen in Belgien und Holland van de hand van den uitgever en schrijver Karl Baedeker (1801- 1859), die in 1827 de firma had gesticht. Toen hij in 1859 overleed werd zijn werk voortgezet door zijn zoons en nu nog steeds geeft de firma Bae deker nieuwe uitgaven van de bestaande gidsen uit. Twintig jaar na het verschijnen van de Duit- sche uitgave over België en Nederland, verscheen er ook een Fransche uitgave van het werk. De laatste is van het jaar 1928; zij is de twintigste uitgave. Men weet dat de verkoop van deze .druk in België door de rechtbank werd verboden om wille van de verkeerde voorstelling der gebeurte nissen te Dinant in het jaar 1914. Dit neemt natuurlijk niet weg dat de reeks Baedeker-gidsen puike werken zijn, die den toe rist om zeggens nooit in den steek latenover iéder Europeesch land nagenoeg is er thans een Baedeker voorhanden. Het is van zelfsprekend dat de meeste gidsen over Duitschland bestaan, nl. één algemeen werk en 18 gewestelijke gidsen. Voegt men er de nieuwe landen bij onder Duitsch bestuur, dan krijgen wij een reeks van meer dan 20 gidsen. Het is niet onaardig schrijft Het Vaderland (Den Haag), «eens te snuffelen in een van de eerste Baedekers, want de uitgever leefde mee met zijn reizigers en zette niet alleen de beziens waardigheden in zijn gidsen uiteen maar gaf ook vriendelijk raadgevingen op allerlei gebied. Zoo raadde hij aan zooveel mogelijk in het midden van den trein plaats te nemen, omdat men daar het minst last had van stof en asch. Ook gaf hij den raad in den gids van België, om in Mechelen, waar dagelijks zeventien treinen vertrokken, zich eerst behoorlijk te overtuigen van plaats en tijd van vertrek, om onvrijwillige reizen te vermij den op dit verzamelpunt van alle treinen die naar verschillende richtingen afreden In een gids van 1859 schrijft hij het volgende Die met zware koffers reist en met veel noten op zijn zang aankomt, kamers, bed, spijs en drank niet naar zijn zin vindt, wie voortdurend belt mag zich niet beklagen als hij veel betalen moet. Voor een dergelijken reiziger zijn de hoogste prijzen nog veel te laag Nog steeds zijn deze raadgevingen van het ac- tueelste belang voor den toeristwij kunnen ze dan ook nog steeds volmondig beamen en ook nog de volgende zijner beschouwingen onderstrepen; De kunst van het reizen bestaat daarinte juister tijd te wandelen, te juister tijd te rijden en op de juiste plaats uit te stappen, zich met zóó min mogelijk bagage te belasten en het teveel aan reisgoed op het station achter te laten. En ten slotte nog iets wat ons thans doet glim lachen. Ten einde den reizigers het verlies van hun paraplu te besparen, gaf hij den raad door den knop een gaatje te boren en het voorwerp met een koordje aan een jasknoop vast te maken. Als wij dit alles thans overlezen moge veel er van ons verouderd schijnen, maar toch blijft dit waar, dat Baedeker een der baanbrekers is ge weest op het gebied van het verstandige toerisme en dat vele zijner raadgevingen nog zoo actueel zijn als maar mogelijk is. Baedeker leerde de menschen voor honderd jaar reeds de moeilijke kunst van het reizen. Reysiger. Bij Koninklijk besluit is, op zijn verzoek, ont slag verleend aan den Heer Degryse P.-A., uit zijn ambt van notaris ter standplaats Becelaere. Hij wordt gemachtigd tot het voeren van den eere- tiel van zijn ambt. Bij koninklijke besluiten van 5 Oktober 1939 is het aantal notarissen van het kanton Tielt op drie gebracht. De nieuwe standplaats is te Tielt gevestigd is benoemd tot notaris ter standplaats Tielt, de h. De Muelenaere, notaris te Ruiselede. Aujourd'hui, samedi 21 octobre, sera béni, en l'église St Martin a Renaix, le mariage de Made moiselle Lucienne Luycx, fille de Monsieur le No- taire et de Madame FernandLuycx-Sturbaut,avec Monsieur Paul Donck, fils de Monsieur et Madame Armand Donck-Vermeulen. Nous adressons aux jeunes époux tous nos sou- haits de bonheur et de prospérité. Tel est le sujet, trés impressionnant, que déve- loppera avec sa maitrise habituelle le R. P. Hé- nusse, de la Compagnie de Jésus. Cette brillante Conférence aura lieu le lundi 30 octobre, a 6 h. du soir, au Théatre Communal, au profit de l'ceuvre a laquelle se dëvouent les Dames de la Miséricorde. Nous aimons a croire qu'un public aussi nom- breux que distingué répondra a leur appel. Prix des Places Cartes de familie a 30 et 15 fr. Cartes personnelles a 10 et 5 francs. Er zijn personen die gemeend hebben dat de werking van het Davidsfonds zou stilgevallen zijn, zooals van veel andere vereenigingen, tengevolge van de veilig heidsmaatregelen die in ons land werden getroffen. Deze meening vond gemakkelijk ingang, daar men over de aanstaande werking niets te hooren kreeg. Er is echter niet de minste reden waarom het Davidsfonds zijn weldoende aktie zou laten rusten. Integendeel, in de tijden welke we thans beleven, heeft het Davidsfonds nog een grootere taak te vervullen. Midden de begrips verwarring die samen met den oorlogsgeesel over het oude Europa is losgebroken, en die alle hooger geestes leven dreigt te smachten, is het de taak van alle werken voor volksontwikkeling, als een lichtbaken te staan in de woelige branding, om te redden wat menschen en volkeren boven het alledaagsche, het eenzijdige, het lagere verheft; de Kuituur Het is in de overtuiging, voor dit groote doel het hare bij te brengen dat de Iepersche Davidsfondsafdeeling haar aktie voor de toekomende wintermaanden heeft bepaald. Onze menschen een paar uren in de maand uit de verpestende atmosfeer van het hedendaagsche leven terugtrekken, om ze door voordracht over weten schappen, kunst, of ontspanningsavonden, mee te voe ren naar het kalme en rustige rijk des geestes, ziedaar de praktische daad die van een vereeniging als het Da vidsfonds, in de huidige omstandigheden, gevergd wordt. Onze menschen zullen er winnen aan serene gemoeds rust, en een grooter en beter geloof in de toekomst. De eerste vergadering gaat bepaald door op Donder dag 26 October aanstaande. Als voordrachtgever treedt op. de Z. E. Heer Leo SENDER, een naam die in de Davidsfondskringen een sympathieken. zelfs roemvollen klank heeft. Le Cinéma Coliseum rouvre ses portes au mois de Novembre. Et ses premières representations (samedi 4, dimanche 5 et lundi 6 novembre). seront données au bénéfice de la «Solidarité Yproise», tendant a secourir les families nécessiteuses des mobilisés. Ce beau geste fait honneur a la Direction et sera ap- précié par la population Yproise. Broederschap van 't H. Kind Jezus van Praag. Zondag 22 October Te 7 i u., Mis met algemeene Communie voor de kin deren. Te 3 u„ Maandelijksche Vergadering. Kinderen, komt bidden en Communiceeren opdat we zouden gespaard zijn van den Oorlog. Vergeet uwe medalie en uwe kaart niet Na het hoogaltaar, dat op 15 Juli 1930 gewijd werd tijdens de kerkconsecratie, heeft Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, thans de vijf zijaltaren onzer St Maartenshoofdkerk plechtig gewijd. Die ceremonie der wijding van de zijaltaren had Woensdag laatst, 18" dezer, plaats om 9 u. en werd door talrijke geloovigen bijgewoond Z. Exc. Mgr Lamiroy was bijgestaan door Z. E. H. Vermaut, pastoor-deken van St Maartensde Eerw. Heeren Delanote, Bonte en Denys, onderscheidenlijk pastoors van St Jacobs, St Pieters en St Niklaas E. H. Verhaeghe. principaal van St VincentscollegeE. H. Huyghe, onderpastoor van St Maartens, en E. H. En glish, ceremoniemeester. De liturgische plechtigheid der altaarwijding, be staande uit de zuivering van den altaarsteen, de in sluiting der Heilige Relikwieën in het altaarblad en ten slotte de zalving van het altaar, duurde tot omstreeks 11 u. Werden achtereenvolgens gewijd het altaar der H. Sacramentskapel, het altaar van O. L. Vrouw van Tuine, het altaar van den H. Joseph, het altaar van het Heilig Kruis en dit van St? Anna. Daarna werd door E. H. Lamerant, rustend priester, bijgestaan door E. H. Denys en E. H. Verhaeghe, een plechtige hoogmis met pontificale assistentie opgedragen op het altaar van O. L. Vrouw van Tuine. patrones der stad Yper. Deze solemneele mis werd opgeluisterd door het gemengd zangkoor van St Maartens, onder leiding van den Heer Baert, kapelmeester. Na afloop hiervan ging Mgr de Bisschop nog over tot de vorming van vier meisjes die, wegens ongesteldheid, het Heilig Vormsel den 13 Jupi 11. niet hadden kunnen ontvangen. Mevrouw F. Devos de Moldergem was hunne meter. Mercredi dernier, 18 Octobre 1939, en la fête de l'E- vangéliste St Luc, son Excellence Mgr Lamiroy, évéque de Bruges, a accompli, en notre Cathédrale de St Martin, les prières et cérémonies de la Consécration des cinq autels de la Sainte Chapelle du choeur et des chapelles latérales. On sait que le maïtre-autel fut consacré lors de la Dédicace de l'église. au jour mémorable du 15 Juillet 1930. Successivement, l'autel du St Sacrement. l'autel de Notre Dame de Tuine, l'autel de St Joseph, l'autel de la Sainte Croix et l'autel de SI? Anne, regurent les as persions, la déposition des Reliques, les encensements et les onctions sacrées selon le Pontifical Romain. La longue cérémonie liturgique fut suivie de la messe solennelle de la Dédicace célébrée. avec assistance pon tificale, a l'autel marial de l'auguste Patronne de la Cité. A Tissue de cette Solennité une courte cérOnonie de Confirmation eut lieu en faveur de quatre jeunes con- citoyennes qui par suite d'indisposition n'avaient pu recevoir le 13 juin dernier le Sacrement de ^jpnfirmation. Madame Fernand Devos de Moldergem était leur mar- raine. La cónsécration des autels, couronnement de Toeuvre grandiose de la résurrection de notre Cathédrale, coïn- cidait avec le dixième anniversaire du sacre épiscopal de l'ancien Doyen d'Ypres. Puisse l'acte de filiale confiance en la divine Provi dence, posé en ces temps angoissants par notre évêque, être le gage de la conservation pour de longs siècles du sanctuaire Yprois justement admiré. Nous remercions sincèrement Mgr Lamiroy et félici- tons vivement M. le Doyen Vermaut et le Conseil de fabrique de l'église St Martin. De familie GOUWY. dankt langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid haar betuigd tijdens het af sterven van Mijnheer JULES GOUWY en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Zij verontschuldigt zich tevens bij dezen die, bij ver getelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben. (1780) Trés touchée des marques de sympathie témoignées k l'occasion du décès de Mademoiselle JULIETTE DEWAELE la familie prie les amis et connaissances de trouver ici l'expression de ses trés vifs remerciements. (1781) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 October 1939, om 8 J uur. in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Mijnheer Louis DEHEM (1762) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen, welke zal opgedragen worden in de kapel van het O. L. Vrouwhospitaal, Lange Thouroutstraat, op Zondag 22 October 1939, om 8 i uur, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leopold PROVOOST - DEDRYVER. Vrienden «n kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 22 October, om 8 uur, en niet om 7 k uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Félix PINTELON. (1777) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 October, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk; tot zielelafenis van Heer Nestor PARRET. (1778) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Woensdag 1 November (Allerheiligen), om 7 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Victor CARISSIMO. (1782) De Apotheek van La Pharmacie de Mr SEYS Dixmudestraat Rue de Dixmude is alleen open op reste seule ouverte Ie Zondag 22 October Dimanche 22 Octobre ▼an 8 tot 1Z cur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1