DENTISTE M" Vanderidriessche 2 De gezondheid van het kind. Goed om weten. 7. DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten Voor ds Keuken Enkeie Nerfstrecepten. Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Om eens na te denken. Om gezond te zijn is het niet voldoende niet ziek te zijn. Het gezond kind houdt een geheel in van lichame lijke hoedanigheden, in tegenstelling met die van het zieke kind. De eerste kenmerken van gezondheid toonen zich in het algemeen voorkomen gestalte en gewicht in verhouding met den leeftijdnormale spierontwikkeling enz. Mogen we ook niet vergeten de ademhaling, goede spijsvertering, bloedsomloop en klierafscheiding. Deze waarneming behoeft geen speciale kennis, alleen een oplettendheid en gezond verstand. Indien het kind gezond is, tracht het zoo te houden door iedere ziekte te voorkomen en af te weren. Vroeger liet men de ziekte doorkomen, maar nu is het een plicht voor een moeder iedere ziekte te voorkomen, door haar kind te vrijwaren van allerhande gevaren, die een of andere ziekte tengevolge hebben. Gelijk de Staat bekommerd is voor gjn grenzen, moeten wij ook den vijand onzer gezondheid in 't oog houden en ons tegen zijn aanval beschermen door een steeds waakzame veiligheid. Want deze vijand, die de ziekte is, beloert ons eerste tekortkomen. In dezen tijd zijn er vele inrichtingen die zwakke kinderen opnemen, om hen voor latere ziekten te vrijwaren. Men plaatst de kinderen in zuivere lucht en voedt hen met versterkende levensmiddelen. Er wordt daar meer waargenomen dan een moeder haar kind zou kunnen waarnemen, daar de verpleegsters en dokters er de kennis toe hebben. Het is nochtans onont beerlijk gewoonten aan te kweeken onder de jeugd en zelfs vanaf de eerste jaren. Bovenal moeten we de kinderen eraan gewennen zin delijk te zijn. Zindelijk op lichaam, op ondergoed, kleeding. Het on derhouden van de huid, de tanden, ooren en voeten. Dit is noodig voor hen die willen gezond zijn. Het baden en wasschen moeten veelvuldig geschieden. Een lauw stortbad, gevolgd door een koud. is als een versterkend geneesmiddel der ademhaling aanzien. Het dagelijksch bad bij het kind mag nooit ontbreken. 5 minuutjes werk misschien, maar het brengt oneindig veel bij tot de gezondheid van het kind. Langzamerhand zal het kind er zelf naar vragen en, na een jaar of vier, doet het wellicht alles zelf. De handen moeten altijd rein gehouden worden. Tenslotte de kleederen van het kind. Deze moeten zorgvuldig gekozen worden. Geen te warme kleedingstukken voor den zomer, geen te lichte voor den winter. Men moet het kind eraan gewennen zijn kleederen te verzorgen, scheuren en vlekken te voorkomen. Deze middelen zullen bijbrengen om het kind te vrij waren van ziekten. Zij zijn eenvoudig in het toepassen en zullen het kind vele ongemakken voorkomen. Tegen de roest. Om ijzeren voorwerpen te bewaren tegen roest, bestrijkt men ze met het volgendesmelt op een zacht vuurtje 50 gram gele was en 20 gram lanoline. Vóór dat het mengsel koud geworden is be strijkt men de ijzeren voorwerpen met een penseel. Om de lucht te zuiveren. Om lucht in een geslo ten ruimte te verbeteren, gebruiken we terpentijn. Neemt een lepel terpentijnolie in 1 liter zuiver water. Goed het mengsel schudden en daarmede den. vloer be sprenkelen. Om wagensmeer en inkt op kousen te doen verdwij nen. Vlekken van wagensmeer op kousen weekt men in verwarmde terpentijn (deze vloeistof mag niet op vuur of vlam verwarmd worden, maar wel in een bakje heet water). Daarna uitwasschen in zeepsop en goed spoelen in schoon water. Vlekken van inkt zullen ver dwijnen wanneer men ze enkele malen bet met een watje gedrenkt in azijn, citroensap of ongekleurde al cohol. Om biervlekken te verwijderen. Biervlekken wor den verwijderd uit zijde of wol door een mengsel van half water, half spiritus te gebruiken. Om kurken badmatten te reinigen. Kurken bad- matten worden gemakkelijkst met melk afgenomen, doch hiervoor gebruikt men bij voorkeur karnemelk waarin men eerst even roert. Om muizen te verwijderen. Om muizen te verwij deren zet men schoteltjes met pepermuntolie in de kast of plaats waar de muizen op bezoek komen. Kan men bij de gaatjes komen, dan strooit men ook hierin krui zemunt of pepermunt, die men bij een drogist koopt. Om watervlekken in rundleeren stoel te doen ver dwijnen. Neemt het leder af met lauw water waarin een scheut azijn gemengd (1 of 2 lepels azijn op een liter water). Nadat het leder flink droog is, wrijft men het met een flanellen lapje gedoopt in een mengsel van stijfgeklopt eiwit (van 1 ei) en een eetlepel zuivere ter pentijn. Daarna opwrijven met een ouden linnen doek of zeemleëren lap. Wat te doen met zeeprestjes. In deze tijden van gedwongen zuinigheid, gooi geen zeeprestjes weg. Snijd al de restjes in fijne stukjes. Doet ze in een flesch met Het tandheelkundig kabinet van wijden hals. Giet nu heet water erop, stop de flesch en zet ze rustig weg. Deze vloeistof kan voor allerhande werkjes gebruikt worden. Voegt men bij deze vloeistof een beetje soda en laat men het nog een tijdje koken, dan kan men het goed gebruiken voor het wasschen van fijn goed. Men kan ook de zeeprestjes te zamen in een doekje naaien. Zoo kan men ze nog lang gebruiken om de han den te wasschen. 1) Schapengerecht. 1 kilo schapen- of lamsvleesch wordt in stukjes gesneden en gebraden. Alsdan gelegd in een vuurvasten schotel. Daarbij voegt men 12 ge schilde en in stukken gesneden aardappelen, 4 gesne den ajuinen. 3 gesneden winterwortelen, 'n paar takjes peterselie. Men schikt den schotel als volgtajuinen, aardappelen, en vleesch. Bovenop nog enkele stukjes aardappelen. Zout en peper worden bijgevoegd. Men doet alles onder water en laat het nu 2 uur koken. 2) Wilde eend met rooden wijn. De eend wasschen. inzouten en peperen. De staart wordt verwijderd, daar deze te sterk smaakt. Laat eenige schijven ajuin bruin worden en laat dan de eend licht daarin braden, doch niet geheel gaar. Daarbij nu een weinig kokend water, een halve geraspte citroenschil, een weinig fijne kruid nagels en, indien noodig, nog een weinig peper en zout. Laar ze nu gaar komen. Haalt de eend dan uit. Voegt bij de jeugd een glas rooden wijn en bindt de saus met een weinig maïzena. Snijdt de eend in stukken en schikt ze op een warmen schotel. Giet de saus er boven op en schikt eenige citroenschijven rondom. Enkele tusschengerechten, gemakkelijk te bereiden. Kleine komkommers gerold in schijfjes gerookte ossen- tong. Groote radijzen in schijfjes gesneden. Giet daar over een melksausje en bestrooit met droge peterselie. Schijven tomaat bestrooid met peper en zout, daarop schijven koud gekookt ei en een weinig mayonnaise. Een groote komkommer in schijven van 3 cm. ge sneden. Bestrooien met peper en zout en ook een wei nig azijn. Deze dan uithollen en opvullen met koud ge kookt kalfsgehakt. Als garniering kan men reepjes tomaten er overheen leggen. Komkommersoep. Twee groote komkommers, ge schild en in de lengte doorgesneden, worden van hun pitten ontdaan en in vierkante stukjes gesneden. Daarna opgezet met water, waarin men per liter bijvoegt een halven ajuin, een stukje foelie, een half laurierblad, een halven eetlepel zout. Na een half uur koken, worden de foelie, ajuin en laurierblad eruit gehaald. Van een stuk boter, bloem en het komkommernat maakt men een gebonden soep. Bij het opdienen voegt men de stukjes komkommer erbij. Men kan ook wat melk of room en een geklopte eierdooier erbij voegen. van 22 tot 28 October 1939 Zondag 22 OctoberCordula. Elodia. Maandag 23 October: Severinus. Joannes-Capristanus. Dinsdag 24 October Raphaël. Evergist. Woensdag 25 October Chrysanthus. Crispinus. Donderdag 26 OctoberEvaristus. Rogatiaan. Vrijdag 27 OctoberSabina, Armandus. Florentinus Zaterdag 28 October Simon. Judas, Alfred. 22 October 21'' Zondag na Pinksteren. Missiezondag. Opgang Ondergang Zondag 22 October 6 u. 16 16 u. 39 Maandag 23 October 6 u. 17 16 u. 37 Dinsdag 24 October 6 u. 19 16 u. 35 Woensdag 25 October 6 u. 21 16 u. 33 Donderdag 26 October 6 u. 22 16 u. 31 Vrijdag 27 October 6 u. 24 16 u. 29 Zaterdag 28 October 6 u. 26 16 u. 27 Opgang Ondergang Zondag 22 October 14 u. 10 0 u. 05 Maandag 23 October 14 u. 35 1 u. 07 Dinsdag 24 October 14 u. 57 2 u. 10 Woensdag 25 October 15 u. 20 3 u. 12 Donderdag 26 October 15 u. 44 4 u. 16 Vrijdag 27 October 16 u. 09 5 u. 21 Zaterdag 28 October 16 u. 40 6 u. 27 Volle maan 28 October te 6 u. 42. Laatste kwartier 4 November te 13 u. 12. Nieuwe maan 11 November te 7 u. 54. Eerste kwartier: 18 November te 23 u. 21. 22 OCTOBER 1685. Lodewijk XIV herroept het Edict van Nantes dat door Hendrik IV van Frankrijk in'1598 afgekon digd werd en waarbij de Hugenoten geloofsvrijheid ver kregen hadden. 1798. Ook te Dendermonde krijgt de Boerenkrijg een groot aantal aanhangers. De Vrijheidsboom wordt op de markt verbrand, de godin der Rede wordt in de kerk der Discalsen omvergeworpen en verbrijzeld, en de papieren worden van het stadhuis weggehaald en op de markt verbrand. 1902. De Fransche sterrenkundige Camille Flam- marion (1842-1925) hernieuwde te Parijs de proefne ming met den slinger van Foucault, waarbij het slin- gervlak van den meridiaan afweek en waardoor de as wenteling der aarde bewezen werd. Flammarion schreef populair-wetenschappelijke werken. 1912. Inneming van Pritchina door de Serviërs. 1914. Aanvang van den tragischen veldslag aan den Yzer. die Zooveel levens kostte. 23 OCTOBER 1422. Het lijk van Karei VI, koning van Frankrijk, wordt van Parijs naar het klooster van Saint Denis ge dragen. de begraafplaats der koningen. 1748. Vrede van Aken. Dien dag sloten de Engel- schen. de Oostenrijkers en de Hollanders den vrede met Frankrijk. Dit had voor gevolg dat de invallen der Franschen in onze streken ophielden en dat België aan Maria-Theresia teruggeschonken werd. 1800. Geboorte te Brugge van den Franschen na tuuronderzoeker Henri Milne-Edwards, hoogleeraar te Parijs, waar hij in 1885 overleed. Hij bestudeerde de vergelijkende anatomie der lagere dieren. 1818. Geboorte op Réunion van Charles-Marie Le- conte de Lisle. Fransch dichter. Overleed te Parijs in 1894. Was de eerste onder de Parnassiens. de Fransche realistische dichtersschool, en schreef onder meer «Poèmes barbarea». «Poèmes antiques». 1890. Overlijden te Antwerpen, op 63 jarigen ou derdom van Frans Joris, de beeldhouwer der stand beelden van Hendrik Conscience en Frans de Cort. 1912. De Serviërs nemen Novibazar in. 24 OCTOBER 1789. Het leger der Patriotten, onder bevel van generaal Vander Meersch, rukt in België en ontmoet de Oostenrijkers nabij Turnhout, waar het meester blijft van het strijdperk, tengevolge van deze Brabant- sche omwenteling wordt Jozef II van den Belgischen troon vervallen verklaard. 1801. Geboorte van den Tsjechischen dichter Ch. Ebert, gestorven in 1882. Hij schreef onder meer Het Klooster Wlasta.» 1872. Overlijden te Parijs van den Franschen schrijver Théophile Gautier, geboren in 1811. Hij was voorstander van «de Kunst voor de Kunstvoorlooper der Parnassiens. en dichtte o. a. Emaux et Camées 1885. Geboorte te Sichem van den populairen vlaamschen schrijver Ernest Claes, hoofd van den ver taaldienst bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Van hem verschenen «Namen». «Bei uns in Deutsch- land», «Oorlogsnovellen», «De Witte Sichemsche no vellen De vulgaire geschiedenis van Charelke Dop», Het leven van Herman Coene». «Kiki», «Kobeke». Hij is een echt Vlaamsch verteller. 1912. Overwinning te Kirk-Kilisse van de Bulgaren op de Turken. De Serviërs maken zich meester van Konmanova. 1916. Binst de Duitsche bezetting van België openen de Vlaamsche activisten de hoogeschool van Gent als volledig vervlaamschte hoogeschool. 25 OCTOBER 1555. Keizer Karei draagt te Brussel de regeering der Nederlanden over aan zijn zoon Filips II. Hij streed tegen den Franschen koning Frans I. tegen de Turken die reeds tot aan Weenen gekomen waren en een gevaar voor de christenheid opleverden. Te Tunis verloste hij 20.000 christene slaven. Hij bevocht de Protestanten in Duitschland, en had veel moeilijkheden met de Gente naren. Van hem wordt gezegd dat hij regeerde over een wereldrijk waarin de zon niet onderging 1830. De Belgische patriot, graaf Frederic van Me- rode. doodelijk gewond bij Berchem. waar hij zijn standbeeld heeft. Hij was geboren te Maastricht, den 9 Juni 1792 en overleed te Mechelen, den 5 November 1830. 1836. Oprichting van de praalzuil van Loeksor op de Concordeplaats te Parijs door ingenieur Le Bas. 1860. Het vredesverdrag opent China voor de Euro peanen. 1909. Dood van Juliette Dodu, die zich zoo roemvol gedroeg in den oorlog van 1870. Geboren te Saint Denis in 1850. 1920. Dood van Koning Alexander van Griekenland. 26 OCTOBER 1756. Overlijden van den Franschen admiraal La Galissonnière. geboren te Rochefort in 1693, gouver neur van Canada van 1745 tot 1749. Hij versloeg den Engelschen admiraal Byng te Minorque. 1824. Eerste vertooning te Parijs van Le Barbier de Séville naar Beaumarchais en Rossini, geadapteerd door Castil Blaze. 1885. Pasteur doet zijn eerste mededeeling aan de Academie betreffende het serum der hondsdolheid. 1912. Uskus komt in de macht der Serviërs. 27 OCTOBER 1830. Tijdens de beschieting van Antwerpen, waar de Hollanders zich verscholen hielden, werden 400 hui zen vernietigd en talrijke inwoners gedood. De over winning was aan de Belgen, die zich daardoor defini tief van Nederland losscheurden. 1856. Geboorte te Roeselare van Albrecht Roden- bach. vlaamsch dichter en stichter van de West-Vlaam sche Blauwvoeterie. In het Klein Seminarie zijner ge boortestad heeft hij onder andere Hugo Verriest als leeraar gehad. Hij studeerde verder in de rechten te Leuven, verdedigde in bladen en tijdschriften de rech ten der Vlamingen, en stierf heel jong. namelijk den 23 Juni 1880. aan de gevolgen der tering. Hij schreef Eerste Gedichten en een drama in verzen Gudrun». 1883. Dood van den Franschen physicus en werk tuigkundige L. Breguet, die in Frankrijk de electrische telegrafie inleidde. 1912. Dood van de Fransehe tooneelspeelster Mévr. Judith (Berard-Derosne). Geboren te Parijs in 1827. Inname van Ichtip en van Eshi Baba door de Bul garen. 28 OCTOBER 1467. Slag bij Brutem, in Belgisch Limburg. 1704. Overlijden te Oates van den Engelschen wijs geer en opvoedkundige John Locke, geboren in 1632. Hij schreef o. a. «Essay concerning human understan ding (empirisme) en Some thoughts on education 1886. Overlijden, in zeer pijnlijke omstandigheden, van J. Snider, uitvinder van het naaldengeweer. 1912. De Grieken maken zich meester van Veria. Overlijden te Brussel van den Vlaamschen musi cus Edgar Tinei. Geboren te Sinaai. den 27 Maart 1854. In 1881 werd hij bestuurder benoemd van de kerkelijke muziekschool te Mechelen. en in 1909 van het Conserva torium te Brussel. Hij componeerde o. a. de cantate «Klokke Roeland het oratorium Franciscuseen «Te Deum» en een muziekdrama «Godelieve». Leege vaten klinken 't holst. In klein genucht, soms groot gezucht. Liever alleen dan met slecht gezelschap. Het recht van den sterkste is het sterkste onrecht. Beter nooit beginnen dan nooit eindigen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2