WiKtoWM DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Bewaren van Groenten en Fruit IHet drogen van het fruit. II. Inmaak in azijn en suiker. IV. Geleien. V. Steriliseeren. B. Bewaren van Groenten Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. Een vooruitziende huisvrouw kan te allen tijde groen ten en fruit, die zij voor haar huishouden noodig heeft, te harer beschikking hebben. Zij zal daarom haar voor raad opdoen wanneer de groenten en het fruit goed koop zijn. De conserven door de huisvrouw gemaakt, zullen haar toelaten gedurende de wintermaanden, wanneer fruit en groenten schaarsch en duur zijn, haar maaltijden afwisselend en aangenaam te maken. A. Bewaren van Fruit. Voedende waarde Het fruit bevat gemiddeld 5 tot 10 suiker 1 zuren, 0,5 eiwit. 1 pectine of plantengelei0,25 looizuur 85 water. Het bevat daarenboven minerale zouten en vitaminen. Nut. 1°) Het fruit geeft afwisseling in de voeding. 2°) Het is een goedkoop en tevens smakelijk gerecht. 3Ü) Het is economisch voor de huisvrouw wanneer ze het in conserven verwerkt. Het fruit kan bewaard worden op de volgende manie ren 1°) Gedroogd 2°) In azijn of suiker; 3°) Als confituur 4») Als gelei 5°) Gesteriliseerd. A) Appels 1") Schillen, boren, in schijfjes snijden en langzaam in matig warmen oven, ofwel aan een draad geregen dicht bij het vuur laten drogen. B) Peren 2°) Half zachte peren even opkoken, kroontje verwij deren, schillen en ze op een met papier bedekt vlecht werk in zeer matigen oven langzaam laten drogen. C) Pruimen Wel gerijpte pruimen kiezen. Het steeltje behouden. De pel met een naald doorsteken. De vruchten op lat werk in een oven laten drogen. 3) Reine Claude-Abrikozen Tamelijk rijpe vruchten kiezen. De kern verwijderen en verder behandelen zooals pruimen of peren. N. B. Gedroogd fruit laat zich best bewaren in ge sloten kassen, in doozen of in papieren zakken. Men kan insgelijks voor appelen en peren, een laag gedroogd fruit en een laag suiker leggen en de stukken goed op elkaar drukken. Voor het gebruik even in koud water laten weeken. Peren in azijn. 4) Eerste manier: 4 kgr. peren schillen en in 2 snijden. 1 liter wijn azijn met 1 kg. suiker en 2 kaneelstokken laten koken. Wanneer de vloeistof kookt, de peren er bijvoegen en 3 of 4 uur op een zacht vuur laten koken, totdat ze rood geworden zijn. Dan de vruchten er uitnemen en in een steenen pot schikken. Het sap verder laten verdichten en daarna op de vruchten gieten. 5) Tweede manier Voor 3 kg. peren, 1 kg. suiker en 2 citroenen nemen. Harde peren zijn de beste. Schillen. De groote in vier snijden, de kleinere geheel laten De citroenen in ronde schillen snijden, de pel niet afdoen, maar de kern uithalen. De peren in kastrol doen met suiker en de citroen, j uur achter op 't vuur plaatsen, langzaam warmen, dat de peren in sap staan. 3 tot 4 uur zachtjes laten koken tot ze gaar zijn. Tot 's anderendaags in hun sap laten staan en dan door verzijp gieten. Het sap alleen laten voortkoken tot het siroopachtig is (dik). De peren in een pot schikken als ze koud zijn, er de siroop op gieten en dekken met boterpapier of perkament. 6) Komkommers en meloenschil in azijn. De vruchten van de zaden ontdoen. De buitenschil afsnijden en in stukjes verdeelen. In een kom schikken en met azijn overgieten. Een nacht laten rusten. De azijn afgieten en laten koken met suiker (100 gr. op 1 dl. azijn), kruidnagel en een citroen in stukken gesneden. De stukjes er in leggen, laten meekoken, en zoodra ze doorschijnend zijn, uitnemen en in glazen schikken het vocht erbij gieten; afsluiten. 7) Groene tomaten in wijnazijn. 1 kg. tomaten, J liter azijn, i kg. suiker, enkele kruid nagelen. De tomaten in vier snijden, de zaden verwijderen. De azijn met suiker en kruidnagelen laten koken, de vruch ten erbij doen en omtrent een half uur laten koken, de vruchten uitnemen, het vocht laten inkoken, ze terug in leggen, laten afkoelen alvorens ze in de potten te schik ken. Afsluiten. De groene tomaten, die men niet meer rijp kan krij gen, kunnen hiervoor best gebruikt worden. 8) Pruimen in azijn. 2 kgr. pruimen, 1/4 1. wijnazijn, 1 kgr. suiker, 1 pijp kaneel. Niet te rijpe, ongeschonden vruchten kiezen. Met een spits houten stokje, op 4 of 5 plaatsen tot op den steen doorsteken de helft van het steeltje afknippen. Enkele minuten laten koken in wijnazijn, suiker en kaneel. Uit nemen. Het sap laten koken tot het gelei-achtig is. 9) Druiven. 1 kgr. druiven, wijnazijn, 1 kg. suiker, 1 pijpkaneel. Rijpe vruchten kiezen, met doek afwrijven, de helft van het steeltje afknippen en in een zuiveren pot leggen. Wijnazijn met suiker, kaneel en kruidnagel laten ko ken, en over de druiven gieten. Des anderendaags het sap herkoken en terug over gieten. De bessen met een spits houten stokje doorsteken om te beletten dat ze rimpelig worden. 10) Perziken in azijn. Zelfde manier als voor pruimen, maar de perziken worden eerst gepeld en doorgesneden, III. Confituren en marmeladen. 11) Peren confituur. Voor 4 kg. geschilde en in vierendeelen gesneden peren, 1 pond suiker en 1 citroenschil nemen. Alles samen laten koken op een matig vuur, gedurende 2 tot 3 uren. Laten afkoelen in een kom. 's Anderendaags nog een paar uren laten koken. In potten scheppen. Men kan hiervoor peren van mindere kwaliteit ge bruiken. 12) Peren marmelade. 6 kgr. geschilde peren, in fijne schijven gesneden, met 3 kgr. suiker vermengen en gedurende 1 uur in een groote kom houden om het sap te laten uitvloeien. Laten koken op een matig vuur gedurende 1 uurer een weinig citroensap en enkele citroenschillen bij voegen. De vruchten er uitnemen en het sap herkoken gedurende 1 uur. Daarna het fruit er weder bijvoegen en 2 of 3 maal laten opkomen. In potten doen. 13) Geconfijte peren. Voor 3'kgr. peren. 1 kgr. suiker en een glas wijnazijn nemen, in gesloten pan gedurende 2 uren laten koken. Laten afkoelen, 's Anderendaags nogmaals 2 uren zon der deksel laten koken. 14) Marmelade van doorgestoken pruimen. 1 kgr. fruit, i kilo suiker. Alles samen laten koken tot de vruchten een mar melade vormen. Door de zeef steken en terug op het vuur zetten 5 minuten laten koken. Er op het laatste oogenblik 1 gr. salicylisch zuur per kg. fruit bijvoegen. Deze marmelade bewaart uitstekend. 15) Marmelade van gemengde vruchten. 1 kgr. peren1 kg. appelen 1 kg. pruimen. Het fruit kuischen en in vierdeelen snijdenlang zaam laten koken met 1 kg. suiker in een gesloten kan. Dikwijls roeren en in open pan langzaam laten stoven gedurende 2 tot 3 uren, totdat de bereiding voldoende stevigheid bekomen heeft. In potten doen en na 48 uren bedekken. Het bereiden van geleien bevat twee bewerkingen 1) Het opvangen van het vruchtensapopdat de gelei doorschijnend weze, moet het sap klaar zijn. Indien zulks niet is dan kan men het vocht door een prop watten, dien men in een trechter legt, doorgieten. 2) Het dikken van het sap. Over het algemeen is het gewicht aan suiker hetzelfde als dit van het vruchten sap. Men kan op twee manieren te werk gaan a) suiker en sap samen laten koken b) de suiker doen koken met een weinig water, tot zij siroopachtig wordt, en het sap onderroeren. 16) Appelgelei. De appelen in vierdeelen snijden, steel en pitten ver wijderen. Zoo mogelijk de pel behouden. Met water in een pan laten kokendaarna op een teems laten uit druipen het sap filtreeren en dan met hetzelfde ge wicht suiker en het sap van een citroen, naar wille keur, op het vuur zetten ongeveer 20 minuten laten kokenafschuimen voor zooveel het noodig is. In potten scheppen, 's Anderendaags afsluiten. 17) Kweepeergelei. Een hoeveelheid kweeperen met een doek van het dons zuiveren. De vruchten in 4 snijdeneen vierde met de schil behouden. Steel, kelk en kernen verwij deren. De vruchten met kokend water overgieten dan zacht, doch niet breiïg laten koken. Warm op linnen doek gieten en laten doordruipen tot den volgenden dag. 1 Liter sap doen koken met een kgr. suiker, ge durende ongeveer 20-25 minuten. Men mag bij het overgebleven moes eenzelfde ge wicht suiker, een citroenpel voegen en 1/4 uur al roe rend laten koken. In potten doen zooals confituur. 18) Pruimen. Deze vruchten moeten ongeschonden zijn, want elk plekje wordt na de bereiding bruin. Na het wasschen, de vruchten ontpitten, in de flesch doen, een suikerop lossing van 300 gr. per liter water aan toevoegen. Gedu rende 15 minuten aan 80° C steriliseeren. 19) Perziken. De perziken 2 tot 3 minuten in kokend water leggen, de pel met een puntig mesje voorzichtig wegnemen, in tweeën snijden, de pit er uit nemen de vruchten helf ten met den platten kant naar onder keeren in de flesch; deze aanvullen met een suikeroplossing van 180 gr. per liter water. Gedurende l uur aan 80° C steriliseeren. 20) Kweeperen. De vruchten schillen, in achten verdeelen en het klokhuis verwijderen. Eenige minuten doorkoken in een suikeroplossing van 300 gr. per liter water in flesschen schikken overgieten met de suikeroplossing en i uur aan 80° C steriliseeren. N. B. De huisgezinnen die over geen steriliseer: toestel beschikken, kunnen een gewonen ketel gebruiken. In plaats van bokalen kunnen in vele gevallen, bier- of likeurflesschen met kurk gebruikt worden. De kurken worden kruisgewijze op de flesch vastge bonden met een fijne koord of een ijzerdraad, zooniet zouden ze gedurende het koken afspringenzij mogen niet zoo stevig gevestigd zijn, dat er bij het koken geen lucht ontsnappen kan, want dan springen de flesschen. 21) Vlierbessensiroop. De vlierbessen wasschen, een weinig op 't vuur ver warmen uitpersen gelijk bij de roode bessen. Op 2 li ters sap 1 kg. zwarte kandijsuiker nemen. 15 minuten laten kokenafkoelen, flesschen vullen, kurkenop koele en droge plaats bewaren. Uitstekend voor verkoudheden. Voedende waarde De groenten zijn over 't algemeen niet zeer voedzaam. Nochtans mogen de peulvruchten, als b.v. erwten en boonen. als krachtvoedsel beschouwd worden. Daar zij, zoowel als het vleesch, rijk zijn aan eiwitstoffen, kun nen zij het vleesch vervangen en vormen zij een uit stekend voedsel. Bovendien bevatten zij meelstoffen die voor het menschelijk lichaam van groot belang zijn. Nut 1°) De groenten voorzien voornamelijk in onat be hoeften aan minerale zouten 2») Zij dienen tot aanvulling van dierlijke levens middelen 3°) Zij brengen afwisseling in de bereiding der spij zen 4") Zij voorkomen verstopping en scheurbuik 5°) Zij prikkelen den eetlust. Groenten kannen op de volgende manieren bewaard worden 1°) Door drogen 2°) In zout of pekel 3°) In azijn 4°) Onder vet 5") Gesteriliseerd. I. Drogen. Soorten groenten prinsessen, snijboonen. erwten en boonen, soepgroenten. 1Peulvruchten. Prinsessen, snijboonen, erwten en boonen. De groen ten reinigen5 minuten in zout water laten koken. La ten uitdruipen in een zuiveren doek of mand. In de zon of in den oven laten drogen. De gedroogde vruch ten op een droge plaats bewaren. Vóór het gebruik, een dag in koud regenwater laten weeken. 2) Soepgroenten. Selderiebladeren, kervel, peterselie, postelein, enz. Spoelen en laten verlekken. In een braadpan op den kant der stoof laten drogen. Van tijd tot tijd roeren om het aanbranden te voorkomen. Na volledige verdam ping, tot poeder wrijven en in blikken doos bewaren. II. In zout. Soorten groentensnijboonen, prinsessen, witte kool. tomaten, kampernoeliën, soepgroenten, andijvie, selder. Hoeveelheid doorgaans gebruikt men 10 zout d. i. 100 gr. per kg. groenten. 3) Snijboonen en prinsessen De boonen of prinsessen van hun draden ontdoen afwrijven met een zuiveren doek, fijn snijden of bre ken. Een zuiveren pot gebruiken. Daarin achtereenvol gende lagen zout en boonen schikken totdat de pot ge vuld is met een laag zoui eindigen. Daarover een zui ver doekje leggen, waarop een schalie of plankje dat met ëen zwaren steen wordt aangedrukt. Na 2 of 3 da gen, wanneer alles gezakt is. opnieuw aanvullen met zout en boonen. Voor 10 kg. boonen gebruikt men 1 kg. zout. Het is aan te bevelen boven op de groenten een laag peterselie, met zout gemengd, te leggen. In kelder bewaren. Vóór het gebruik, eerst 24 u. in lauw water laten weeken. Wanneer men is begonnen de boonen te gebruiken, ze met een zuiveren doek met azijn bedekken. Nu en dan den doek uitspoelen en opnieuw in azijn dompelen. N. B. De potten die gebruikt worden om groenten te bewaren, worden eerst goed met heet sodawater ge reinigd daarna meermaals met zuiver "water gespoeld en buiten gelegd om te verluchten. 4) Witte kooien (Choucroute). Men gebruikt hiervoor witte kooien met harden kop (witte kabuis kool). Men snijdt ze in zeer fijne schij ven, welke laagsgewijze in steenen potten worden ge legd. Tusschen elke laag legt men enkele peper- en jeneverbollen. Tusschen elke laag (10 cm.) legt men een laag zout. Men gebruikt alzoo 1 kg. zout per 10 kg. kooien. Dan drukt men de kooien aan met een stamper, zonder ze te verpletteren, en bedekt ze met een zuiveren doek. waarop een plankje en een zwaren steen, en laat alles gisten. Na de gisting zal men alle 10 tot 15 dagen het boven drijvend water met een nieuwen pekel hernieuwen. Na een maand mag de choucroute gebruikt worden. Vóór het gebruik, meermaals met versch water af spoelen. Zurkel, Postelein, Kervel, Andijvie. Deze groenten kunnen insgelijks goed in zoutwater bewaard worden. 5) Zurkel. Meermalen wasschen, malen, in flesschen gieten, den hals van de flesch opvullen met zout. Zurkel bewaart in zijn eigen zuur. (Niet koken noch stoven). Behoudt op die wijze zijn natuurlijken smaak. 6) Selderij. Wordt eerst in stukjes gesneden, daarna gemengd met zout. Zulke selder wordt slechts gebruikt voor de soep. ('t Vervolgt). Mededeeling van het Ministerie van Landbouw Tuinbouwdienst. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt IJ bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3