Sint Maarten komt Nuttige Geschenken Drukkerij Dumortier Hij brengt de brave kinderen uit de 34, Boterstraat, YPER Tel. 500 Uit den Kabinetsraad Nationale Premiën in 1939 voor Hengsten van het Belgisch Trekras Provinciale Landbouwkamer van West-Vlaanderen Militaire Briefwisseling Leest en verspreidt HET YPERSCHE Woordenboeken Vulpennen Passé rdoozen Pennedoozen Gegarnierde Pennezakjes Kleurpotlooden Pastels Schilderdoozen Kleurboeken Prentenboeken Drukdoozen Foto-albums Albums voor Postkaarten Albums voor ^qstzegels enz. enz. -Donderdag avond hebben de leden dér regee ring vergaderd onder voorzitterschap van M. Pierlot, Eerste-Minister. Volgende mededeeling werd aan de Pers verstrekt De Raad onderzocht de te nemen maatregelen: 1* tot toekenning van graden bij aanstelling in de reservekaders van het leger .2" om den in- en uitvoer van de postduiven te reglementeeren 3° om het opnemen en afdrukken van fotos en teekeningen van troepen of militaire inrichtingen te verbieden 4° tot liquidaties van de ondernemingen, be doeld bij de wet van 25 Juli 1930. (Het gaat om de liquidatie van de Belgique Prévoyante»); 5b tot inrichting van een gemengd komiteit voor vervoer over zee 6" o.ra, de beteugeling van de dronkenschap te verscherpen T om de wet van 29 Juli 1919 op het regiem van den alkool te wijzigen 8° om het ongeoorloofd slijten van gegiste dran ken tegen te gaan. De Raad heeft het mandaat van M. Frangois, koninklijk kommissaris'voor de pensioenen, met 6 maand verlengd. Hij geeft opdracht aan de Ministers Marck en Délfosse de regeering te vertegenwoordigen op de plechtigheid der 25r verjaring van den Yzerslag. De Raad besliste de deelneming van België aan de tentoonstelling van New-York te verlengen en regelde een reeks bestuurlijke zaken. De jury belast met het toekennen der Nationale Pre miën in 1939 zal vergaderen 1. in de 2e omschrijving (Provincie Brabant), te Brussel, Slachthuis van Anderlecht, op Zondag 29 Oc tober. 2. in de 3e omschrijving (Provincie West-Vlaande- reri) te Diksmuide. Groote Markt, op Dinsdag 31 Oct. 3. in de 4e omschrijving (Provincie Oost-Vlaanderen en gedeelte der provincie Antwerpen in de leemstreek gerangschikt), te St Amandsberg. op Zondag 22 October. 4. in de 6e omschrijving (gedeelte der provincie Luik in de leemstreek gerangschikt), te Hoei, op Donderdag 14 December, ter gelegenheid van den gewestelijken hengstenprijskamp. 5. in de 7e omschrijving (gedeelte der provincie Na men in de leemstreek gerangschikt), te Namen (Ve- drin). op Zaterdag 28 October in de 8e omschrijving (gedeelte der provincie Lim burg in de leemstreek gerangschikt), te Tóhgeren. op Woensdag~22 November. 7. in de 9° omschrijving (leistreek) te Libramont. op Dinsdag 24 October ter gelegenheid van den gewes- telijken hengsten prijskamp. De Provinciale Landbouwkamer van West-Vlaande- ren kwam in buitengewone vergadering bijeen te Brugge op Zaterdag 7 October 1939. De Weledele Heer Gouverneur Baels, die zooveel belang stelt in den Land bouw,, woonde de vergadering bij en nam ijverig deel aan de besprekingen. Aan de dagorde stond als onderwerp «Uitzonderlijke toestand van den landbouw, gescha pen door de talrijke maatregelen, die het gevolg zijn van den internationalen toestand De volgende wenschen en besluiten werden aange nomen 1) De Provinciale Landbouwkamer van Westvlaan- deren dringt ten zeerste aan spoedige demobilisatie van landbouwers hoofd eener landbeuwuitbatmg en op het toekennen van buitengewone verloven aan landbouwers zonen of bedrijfsleiders eener landbouwuitbating. dit in het bejang der algemeene bevoorrading onzer bevol king en economie van het land. 2) De Provinciale Landbouwkamer betreurt ten zeer ste de manier waarop de opeisching der paarden is ge schied. Er werd inderdaad geen rekening mede gehou den dat zeer vele landbouwers maar een trekdier be zitten. Aldus werden een groot getal landbouwers van een paard door de opeisching ten zwaarste getroffen en hun bedrijf stilgelegd. Er werd tevens waargenomen dat de commissie's voor opeisching der paarden weinig bevoegd.waren omtrent de commercieele waarde der opgeeischte dieren. Daarentegen echter stelt de Landbouwkamer met ge noegen vast, dat vrijstelling werd verleend voor de ge primeerde paarden en de drachtige merries, zulks met doel het beste fokmateriaal in zake paardenkweek te behouden. Hetzelfde zou dienen te gebeuren voor wat den Vee stapel betreft zulks bij gebeurlijke opeisching van rund vee. 3) De Landbouwkamer stelt er prijs op dat de opge- ëischte paarden als verkocht zouden aanzien worden en het bedrag uitbetaald., rekening houdende met het recht op meerwaarde, voor de dieren die aan onvol doende prijzen werden opgeëischt. 4) De Provinciale Landbouwkamer van Westvlaan- deren teekent hevig protest aan tegen het stelsel van opeisching der granen (haver). Dergelijke opeischingen gebeurden tegen verlieslatende prijzen voor den land bouwer. Het gaat toch niet op de haver beneden den voortbrengstprijs op te eischen en aldus de landbou wers te verplichten, aan veel hoogere prijzen, soortge lijke voedingswaren terug in te koopen voor het voeden van hunne paarden en hunnen veestapel. Besluitwet betrekkelijk de verplichte teeltregeling 5) Keurt ten zeerste de besluitwet af, betrekkelijk de verplichte uitbreiding der graanteelt. Deze besluit wet is economisch niet gezond en praktisch onuitvoer baar. De Provinciale Landbouwkamer dringt ten zeerste aan op intrekking deger besluitwethuldigt de volledige vrijheid in de uitbating der hoeve, tevens op wijzende dat steeds een loonende prijs voor de broodgranen dient te worden betaald, rekening houdende met de voedings waarde dezer granen en dë prijzen der andere voeders die in vervanging door de landbouwers dienen te wor den aangekocht. Onder deze voorwaarden zal de landbouwer, steunend op zijne-vakkennis en rekening houdend met de buiten gewone tijdsomstandigheden, den grond weten te dwin gen. in de ruimst mogelijke maat, broodgraan voort te brengen ten behoeve der bevolking. De besluitwet waarbij de prijs van 135 fr. voor dea oogst van 1939 werd vastgesteld gaf aanleiding tot he vige kritiek. Deze prijs is niet in verhouding met de prijzen die de landbouwers voor voedingswaren moeten betalen. De prijs van 135 fr. dient te worden herzien en aangepast. Dit zou grootelijks bijdragen tot de uitbrei ding van zaaiing van den tarweoogst 1940. De prijzen der Chicoreiboonen De heer Senator Desmedt doet opmerken dat door de fabrikanten en handelaars wordt vooropgezet dat er geen vergunningen door het Ministerie zullen toegestaan worden voor den uitvoer van chicoreiboonen tenzij be neden een zekeren maximumprijs. De heer Minister heeft echter bekend daarvan niets af te weten. Er is dus geen uitvoerverbod en er bestaat geen maximumprijs. Deze geruchten werden verspreid met het doel de prijzen te drukken ten nadeele der chicoreikweekers. De Minister van Landsverdediging heeft aan de leger- overheden te velde het hiernavolgende officieel bericht gezonden Voortaan is het aan de militairen van alle graden verboden zich voor hun briefwisseling van kaarten te bedienen waarop zichten vart lokaliteiten of van land schappen voorkomen. Dergelijke kaarten zullen door den postdienst niet meer worden uitgedeeldze zullen door voormelden dienst worden vernietigd. Sedert 16 October 11. zijn ook nog volgende maatrege len van toepassing 1. De boeken, brochures, tijdschriften en kranten, periodisch of niet periodisch verschijnend, naar mili tairen op hun eigen naam gestuurd, zullen voortaan niet meer vrachtvrij verzonden mogen worden. Ze zullen dus dienen gefrankeerd. 2. De kranten en tijdschriften, die ondereen aan be velhebbers van eenheden geadresseerd worden om door hen onder hun mannen verdeeld te worden, zullen vrachtvrij mogen verzonden. 3. De boeken en brochures door partikulieren naar het Werk Elisabeth voor onze Soldaten of door dit werk naar eenheden van het leger gestuurd, worden vracht vrij verzonden. 4. De brieven en andere poststukken door militairen verzonden, dienen ofwel in een aan het leger voorbe houden brievenbus gegooid ofwel aan militaire brieven bestellers of aan hiervoor aangewezen gegradueerden afgegeven. Deze brievenbestellers of gegradueerden zullen de briefwisseling in behoorlijken staat aan het winket van een burgerlijk postkantoor of aan een militair postkan toor afgeven. Bij uitzondering aan dezen regel, is het aan militai ren die van kleine afgezonderde detachementen deel uitmaken, toegelaten hun brieven en andere poststuk ken aan het winket van het dichtst bij gelegen burger lijk postkantoor of in handen van een burgerlijken brievenbesteller af te geven. 5. Van 16 October af. zullen alle ongefrankeerde brie ven en poststukken in een door het burgerlijk personeel gelichte brievenbus gevonden, die niet aan een militair geadresseerd zijn. met dubbele frankeering belast wor den.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5