K0FFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder KortrijK Te koop io alle goede winkels. - Premiedepot i G. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 2 Voor de keuken. Wat kunnen we bereiden met druiven Coed om weten. Wees zindelijk. NUTTIGE WENKEN Bij het gebruik van knippatronen. M U S I Q U E Om sponsen goed te bewaren. Hoe verwijdert men olievlekken uit den vloer Om schoenen waterdicht te krijgen. PORREISOEP. - 5 of 6 porreien in groote stukken snij den en wasschen in ruim water. 1 '2 kgr aardappelen schillen en wasschen. Het wit van 2 porreien wordt ter zijde gelegd. Zet de groenten op het vuur met 1 liter bouillon of water, peper, zout, een beetje laurier Dek en laat 112 uur koken Steek ze door en voeg bij deze puree 1 1/2 liter bouillon, snijd nu het wit. van de voor behouden porreien, zeer fijn en fruit het in boter of vet. voeg wat bouillon toe en laat 20 minuten stoven. Voeg dan bij de soep en laat. al roerend, nog 10 minuten ko ken. Stuk es brood worden gebruind en vóór het opdie nen bijgevoegd KALKOEN OPGEVULD MET KASTANJES. 1 2 kgr. kastanjes 10 minuten laten koken in water. Vergeet niet een snede in te geven. Pel de kastanjes. Bak ze in 50 gr. boter. Meng 100 gr. varkensgehakt. 100 gr. kalfsgehakt en de lever van den kalkoen Voeg er de kastanjes bij die half gaar zijn. Van den kalkoen, die rein gemaakt is. haalt men nu het middenste been uit (zoo 't mogelijk is). Vul hem nu op met het mengsel. Naai den kalkoen toe en omring hem met een laag spek Braad in den oven in boter en overgiet dikwijls. Als hij gaar is. leg hem op een warmen schotel. Leng de saus aan met een glas witten wijn. VARKENSCOTELETTEN MET KASTANJEPUREE. Benoodigheden5 coteletten. 1/2 kgr. kastanjes. 100 gr boter, peper en zout, een ajuin, een wijnglas ma dera. 2 eetlepels tomatensaus, een lepel vleeschextract. Laat de boter smelten en leg de coteletten erin. Voeg peper en zout bij. Laat gedurende 5 minuten bakken. De madera en tomaten erbij voegen. Het vleeschextract in warm water breken en erover gieten De pan bedekken en gedurende 20 minuten laten ko ken. Pel de kastanjes en zet ze op in koud water. Laten koken en zout en een weinig kervel bijvoegen. Een half uur laten koken. Doe nu de fijne pel eraf en steek ze door een teems. Een paar lepels saus van de coteletten worden erover gegoten en goed doorwerkt. De puree op een schotel schikken en coteletten er op Over alles heen wordt de saus gegoten. DRUIVEN OP BRANDEWIJN. De druiven van de tros doen en in een bokaal leggen. Giet 1 liter witte brandewijn op 1 kilo gekuischte druiven (bij gebrek aan brandewijn, kan men ook goede tafelalkohol ge bruiken). De bokaal wordt goed afgesloten en in een koele plaats gezet Nu en dan worden de druiven door schud. Na enkele dagen maakt men een siroop klaar van 150 gr. suiker en 2 dl. water per kilo druiven. Laat deze siroop goed koken, voeg dan de druiven met het sap erbij. Laat nog eens goed doorkoken en giet het terug in den bokaal. Laat nu afkoelen en sluit dan den bokaal goed af. DRUIVENGELEI. Neem 2 of 3 kgr. witte of blauwe druiven. Haal ze van de trossen. Leg ze in een pot en laat ze langzaam koken tot het sap zich vormt. Giet dan door een zeef boven een diepe kom. Plet ze goed, zoodat alleen de pitten en velletjes in de zeef blijven. Voeg nu suiker bij, 50 gr. per halven kilo druiven. Het sap met suiker op het vuur zetten. Voeg er een ge raspte citroenschil bij Laten koken tot ze op de even ingestoken schuimspaan, een geleiachtige laag vormt. Warm in potten gieten en bokalen goed afsluiten. OM DRUIVEN TE BEWAREN. Hang ze aan een ijzerdraad goed van elkaar verwijderd in een droge, luchtige plaats. Om ze te beschermen van insecten, hangt men ze in katoenen of papieren zakjes. Tusschen lagen zaagmeel worden ze ook heel goed bewaard IETS OVER REGENSCHERMEN. De regenscherm is een zeer nuttig voorwerp, dat echter weieens ver waarloosd wordt na verleende diensten. Slechts weini gen kunnen vaststellen dat ze jaren een regenscherm in hun bezit hebben. Of er komen gaten in. of... men laat ze hier of daar staan. Eenige wenken, die de regenscherm duurzamer ma ken, zijn deze Zijden regenschermen mogen, als ze nat zijn, niet geheel uitgespannen weggezet worden om te drogen. De stof scheurt te spoedig af. Regenschermen, die gevlekt zijn, worden afgedopt met een spons in water en ammoniak gedooptnaspoe len met schoon water. Grauw geworden regenschermen neemt men af met een borstel gedoopt in spiritus. Kleine gaatjes worden hersteld door kleine stukjes zijde langs den binnenkant te plakken met collodium. Wil men een regenscherm waterdicht maken, dan bestrijkt men de stof met een oplossing van 2 deelen water en 1 deel azijnzure pijpaarde. Laat hem vlug drogen in een warme plaats. SLECHT RIEKENDE FLESSCHEN. Om reuk te verwijderen uit flesschen. gaat men als volgt te werk Neem 2 lepels mostaardmeel. Doet dat in de flesch Vul ze met water tot aan den boord. Eenige dagen laten staan. Zoo noodig meer dan eens herhalen OM FLESSCHEN TE REINIGEN. Beproef eens met dagbladpapier. In fijne stukjes wordt een dagblad in de flesch gestopt Vul dan met water en schudt goed door een. Ge zult een goed resultaat bereiken. OM CHOCOLADEVLEKKEN TE VERWIJDEREN.— Chocoladevlekken op tafellakens worden als volgt ver wijderd. Leg het bevuild gedeelte in koude melk en spoedig gaan de vlekken uit. Is de vlek versch, dan volstaat het het laken een paar malen in heet water te doopen. OM WITTE DEUREN AF TE WASSCHEN. Witte deuren worden het gemakkelijkst gereinigd door ze met lauw water te wasschen waarin ajuinen gekookt zijn. SCHOONMAKEN VAN OLIEVERF. Dat moet zeer voorzichtig gebeuren Men vermijde te heet water te gebruiken. Ververscht het water zoodra het een weinig bevuild is. De doeken waarmede men de verf opwrijft moeten zeer zuiver zijn. MUIZENGATEN IN BEHANGSEL. Muizengaten in behangsel zal men voorkomen door. bij het aanbren gen van een nieuw behangsel, zwarte peper door het stijfsel te roeren. Een woning, net onderhouden, is nog zoo aangenaam. Voor ieder voorwerp moet een eigen, blijvend plaatsje zijn. De orde en netheid brengen veel mede, bij het huiselijk geluk. Net zijndat is het woord van iedere huisvrouw, maar ...of ze het zijn Bij velen steekt het niet te nauw en men vindt een vettigen pompsteen, vuile glazen, een groote afwasch enz. en over haar zelf een slordig uiter lijk Laten we de bijzonderste deelen in een huis onder zoeken die moeten net gehouden worden. Eerst en vooral de keuken. De verblijfplaats van iedere huisvrouw. Haar kamer, haar midden Heeft ieder voorwerp zijn eigen plaats Moet er niet gezocht worden naar stekjes, zout, peper, enz. Enkele prac- tische wenken zijn deze laat nooit een afwasch wachten tot later. Ten eerste geeft dit een onnetten aanblik en vervolgens zult ge nog zooveel werk hebben achterna daar het vet er zal aangestijfd zijn. In een ommezien is alles kant en klaar. De kachel moet na ieder gebruik, mooi gemaakt wor den. Dan heeft ze geen kans om te roesten. De vloer moet altijd zindelijk gehouden worden. In de tafellade mag er zich alleen eetgerief bevinden. Deze mag geen vergaarbak worden van allerhande ge rief. Nu de slaapkamer. Laat, van zoodra ge 's morgens het slaapvertrek verlaat, de vensters open staan. De frissche lucht kan alsdan binnen en de zonnestralen doen alle microben verdwijnen. Ee n spreekwoord zegt waar de zon binnen is, is de dokter buiten De bed den worden afgehaald. Na eenige uren verluchten, maakt men de bedden wederom op en neemt men het stof van de meubels. Verders bekommert men zich op dezelfde manier over de woonkamer. Dat zijn de voornaamste plaatsen die iederen dag moeten schoongemaakt worden. Nu over de huisvrouw zelf. Deze mag geen slordig voorkomen hebben. De kleederen om het huiswerk te verrichten moeten los en gemakkelijk zijn. De stof der werkkleeding moet gemakkelijk te reinigen zijn. Een gummivoorschoot is zeer practisch. Wees zindelijk in uw woning. Het wordt er gezelliger en man en kinders zullen hun ontspanning thuis zoeken. Om het werk te vergemakkelijken geven wij hier enkele zeer nuttige wenken, welke voor knippen en naaien van kleedingstukken door oningewijden be stemd zijn en vele vakgeheimen zullen openbaren 1) Knip zoo zuinig mogelijk. Het allerbeste is, als we van plan zijn 'n kleedingstuk te gaan maken, eerst het patroon bestellen, alvorens de stof te koopen. Er zijn verschillende stofbreedten in den handel. Wij kunnen dan naar het patroon uitrekenen welke breedte het voordeeligst gebruikt kan worden. v Laten we nu eens veronderstellen, dat we een eenvou dig kleedje willen maken en dat de stof 100 cm. breed is. Meestal gaat er dan naast het lijfje vóór 1 mouw uit en naast het lijfje achter ook 1 mouw. We leggen eerst zooveel stof dubbel als we voor het lijfje noodig hebben Cours de piano, de violon et de solfège, par Professeurs diplomés des conservatoires royaux de Gand et de Bruxelles, le lundi et jeudi de 2 a 7 heures. Participation des élèves au concours international du Jury Central de Bruxelles. Pour inscriptions et renseignements, s'adres- ser, 50, rue de Lille, Ypres. Les cours se don- nent en flamand et en frangais. (1682) en de reep stof die overblijft gebruiken we dan voor mouw. Goed er om denken, dat middenvoor en middenachter van het lijfje en de middenmouw van de mouw altijd recht van draad moeten liggen. Voor den eenvoudigen rechten rok hebben we tweemaal de hoogte noodig want 2 m. wijdte is wel voldoende voor een normaal figuur. Voor een eenvoudig kleed met klokrok is stof van 1.30 zeer geschikt. Naast het lijfje van voor en van ach ter gaan er de mouwen uit en hebben we voor de rok tweemaal de hoogte noodig. dan wordt de rok 2.60 wijd Is de mouw langer dan het lijfje, dan moet ge eenmaal de lengte van de mouw hebben en eenmaal de hoogte van het lijfje. Is het een rok met een paar plooien, dan hebben we tweemaal de hoogte van den rok noodig en kunnen we den rok nog verwijderen met de stukken, die naast de lijfjes overgebleven zijn. Als we de stof in onze gedachten hebben en we heb ben het patroon van het kleedingstuk, dan doen we het verstandigste om de breedte van de stof op den grond of op een groote tafel af te zetten en laten dan het pa troon zooveel mogelijk in elkaar schuiven. 2) Merkteekens, inknippen en perforaties. Als U het patroon bekijkt, ziet U, dat de onderdeelen te zamen de linkerhelft van het kleedingsstuk vormen. U moet dus alle onderdeelen op een enkele uitzonde ring na, dubbel d. w. z. tweemaal knippen. Op de verschillende deelen der patronen komen tee- kens voor, zooals perforaties en inknippingen, die een bepaalde beteekenis hebben Deze beteekenis kan echter zeer verschillend zijn en daarom zullen wij de meest voorkomende en voornaamste hieronder behandelen. Als men dit goed begrijpt, zijn de •voorkomende tee- kens duidelijk. a) Nervures (sieraden) worden aangegeven door eau perforatie, ook wel radeerlijn genaamd. b) Indien op het voorpand een middenvoorlijn is aan gegeven, wordt de stofdraad recht genomen. Op deze wijze wordt de stof automatisch goed geknipt. c) De inknipjes worden aangebracht om hét gemak kelijk te maken de verschillende deelen tegenover el kaar te plaatsen. Dus steeds de verschillende inknipjes tegenover elkaar. Om sponsen in goeden staat te houden moet men ze met zeep wasschen. Om ze blank te houden legt men ze in warm water (niet kokend). Men moet in dit water zuring-zout oplossen. De hoeveelheid zuring-zout moet in verhouding zijn met het gewicht van de spons. Voor eene kleine spons volstaat een vingergreep. Twee vingergrepen voor een middelmatige. Een halve kilogram sponsen vergt 30 gram zuring-zout. Daarna de sponsen schudden en uitknijpen in het mengsel en in zuiver water naspoelen. Warm en dik zeepsop Als het kookt op de plaatsen gieten waar men vlekken zietmet een opneemdoek flink wrijven. De olievlekken zullen alsdan oplossen en verdwijnen. Nadien met versch water afspoelen. Mocht deze methode niet baten dan neemt men een voudig bijtende potasch dat men op dezelfde wijze aan wendt als het zeepsop. Alleen hoeft men hier op te pas sen voor zijne handen, welke men zorgvuldig moet vrij waren. wil men tenminste geen brandwonden oploopen. Als afdoend middel wordt daartoe het meest aanbe volen. een oplossing van parafine in naphte. Men stopt zoolang stukjes parafine in eene met naphte gevulde flesch tot de naphte verzadigd is. i a. w. tot de parafine niet meer oplost. Met een zachten borstel strijkt men dan de oplossing over het bovenleder en vooral in de naden, totdat het leder niets meer opneemt Ofwel men roert 60 deelen ivoorzwart met 45 deelen stroop zwart ondereen. Men verdunt dit mengsel met 12 deelen houtazijn. Onder het omroeren voegt men daar bij nog 12 deelen vitriool olie. Na het mengsel een goede week te hebben laten rusten voegt men er nog negen deelen caoutchouc bij. Daarna doet men het mengsel in potjes. Tot het verduurzamen van schoenzolen bestrijkt men deze met copalvernis of gekookte lijnolie en dit herhaal delijk. telkens dat de vorige laag goed droog is. Dit maakt de zolen niet alleen waterdicht, maar tevens heel wat sterker.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10