8 Gewestelijk? Vergadering van den Bond der Groote Gezinnen te leper ALLERHANDE NIEUWS Duitsche vliegers boven de grensstreek Een Duitsch vliegtuig wordt verplicht te landen nabij Hazebrouck Op Zondag 19 November 1939 YPERSCHE DUIVENDAG De herbergen mogen terug normaal openblijven. H AN DBOOGSCHIETINGEN Een welgeslaagde schieting met liefdadig doel Burgerlijke Stand van Yper Zondag 29 October werd te leper een vergadering ge houden van den Bond der Kroostrijke Gezinnen van het gewest. In de St-Maartenskathedraal had om 8.30 u. een H. Mis plaats, gelezen tot zielelafenis van wijlen Heer Vermeersch, gewezen voorzitter van 't Plaatselijk Verbond der Groote Gezinnen van Langemarck. en van Heer Jules Cornillie. gewezen schatbewaarder van het Plaatselijk Verbond van leper. Het was E Pater Seys, Missonars van Scheut, de het H. Misoffer opdroeg. DE VERGADERING Na de H. Mis. te 10 uur. werd een gewestelijke verga dering gehouden. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de Heer Advokaat Scheere, uit Antwerpen. Secretaris van het Vlaamsch Centraal Comiteitde pro vinciale bestuursleden, de Heeren Depraeter. Decock. Verbeke en DeknieGewestelijk Voorzitter Heer L. Soenen en Secretaris D'Haenens Verders in de zaal de plaatselijke voorzitter, secretaris en bestuursleden, ook de bestuursleden der verschillende afdeelingen van 't Gewest leper, alsook een afvaardiging van 't Gewest Poperinghe. De Heer Voorzitter Rondelez sprak het inleidings- en welkomswoord uit. Daarop kwam Heer Advokaat Scheere aan de beurt en zegde dat het telkens een waar aenoegen is voor de leiders van het Vlaamsch Centraal Comiteit van een warm kontakt te hebben met het pro vinciaal en gewestelijk bestuur. Spreker wijdde ver volgens uit over wat de Bond der Groote Gezinnen be reikt heeft gedurende de acht weken mobilisatie in ons land. Misschien worden binnen kort de vaders van vier kinderen gedemobiliseerd. De Bond der Groote Gezin nen moet plaats nemen in de komiteiten van bevoorra dingen van provincie, stad of gemeente. In het dioce- >aan komiteit aangesteld door Z Exc. Mgr Lamiroy tot hulpverleening, wordt de Bond der Groote Gezinnen vertegenwoordigd naast de Katholieke Aktiegroepee- ringen. Voor wat de familievergoeding betreft zal er in de eerste dagen uitgekeerd worden voor de helft van 1938. Verder breekt hij nog een lans voor de vergoeding welke zou dienen uitgekeerd te worden aan burgers die door de omstandigheden in grooten nood verkeeren en geen steungeld kunnen ontvangen. Voorzitter Rondelez dankte dan beide sprekers en gaf enkele praktische mededeelingen. HULDE AAN M. GUSTAAF FLAMEY Om 12 uur. had in het Christen Volkshuis de hul diging plaats van M. Flamey. Heer voorzitter Rondelez dankte hem voor de groote diensten die hij gedurende vele 'jaren bewezen had aan de Organisatie. Z. E. H. Deken Vermaut bracht ook hulde aan den verdienste lijken gewestelijken secretaris en zegde dat M. Flamey een voorbeeldig christen gezin had opgebracht en de eer hem te beurt viel onder zijne kinderen eene doch ter te hebben geschonken aan den dienst van God op het harde missieveld. M. Decock, provinciaal bestuurs lid en M Advokaat Scheere, namens het Vlaamsch Centraal Comiteit brachten insgelijks hulde aan den gevierde. Een prachtige clubzetel werd M. Flamey aangeboden om zijn zeventienjarigen onverdroten arbeid. Aan Me vrouw Flamey werden bloemen geschonken. Na de vergadering werd een noenmaal opgediend in 't zelfde lokaal. De Heeren Hilaire Depraeter, namens 't Provinciaal Verbond; D'Haenens, namens 't Geweste lijk Verbond, en Soenen. namens 't Plaatselijk Verbond, stelden een heildronk in. We voegen onze wenschen bij deze van den Bond der Groote Gezinnen en roepen met hem Leve lang Heer Flamey YPER. Auto tegen barak. Maandag avond, rond 10 u.. werd de kleine barak, die alhier op de Groote Markt nabij de Donkerpoort staat en waarin, zooals iedereen weet, de burgerlijke invalide Duprez Henri tijdens het zomerseizoen allerhande souvenirs verkoopt, door een auto aangereden en een eind verplaatst, met het gevolg dat het barakje, en vooral hetgeen er zich nog binnen in bevond, wat beschadigd werd. Het feit zelf is niet zoo belangrijk, doch de omstandigheden waarin deze botsing gebeurden zijn' het melden waard. Een Yperling had het bezoek ontvangen van een vriend uit Roeselare en, zooals dit bij dergelijke gele genheid past, samen een glas gedronken. Doch op het oogenblik te vertrekken, kon de vriend uit Roeselare onmogelijk zijn auto in gang krijgen Daarop haalde de behulpzame Yperling zijn eigen auto en trok het rijtuig van zijn vriend in gang, wat nog al spoedig slaagde. Op het succes hiervan en als afscheid werd nog een laatste glas geledigd, maar zie, toen de Yper ling wilde vertrekken, kon hij op zijn beurt met geen middels zijn auto nog in gang krijgen. Een dienst is altijd een wederdienst waard, oordeelde de vriend van Roeselare en hij legde dan zijn auto voor het ander rijtuig om dit laatste eveneens al rijden in gang te krij gen. Hierbij echter maneuvreerde de Yperling zoo goed het stuur van zijn voortgetrokken auto, dat hij plots tegen het hierbovenbedoelde barakje zat met de gevol gen die men kent. Bij ons kerkhof. Dit jaar hebben we nogmaals, tot ons spijt, moeten bestatigen dat de netheid nabij de in gangspoort van het stedelijk kerkhof op den dag van Allerheiligen, alswanneer iedereen zich beijvert om de graven zoo mooi mogelijk op te smukken, veel te wen schen laat. Vele personen, die bloemen naar het kerk hof dragen, ontdoen zich van het papier, waarin de bloemen gewikkeld waren, en niet wetende waar zij het moeten werpen, laten zij eenvoudig dit papier aan den ingang van het kerkhof op den grond vallen, waar die papieren dan na korten tijd vertrapt en bemorst worden, wat op de bezoekers, waaronder vele vreemde lingen, maar een slechten en pijnlijken indruk maakt Het ware nochtans zoo eenvoudig daar. 't zij buiten aan de poort, 't zij binnen juist bij den ingang, een mand of bak te plaatsen waar de menschen het overtollig ge worden papier zouden kunnen inwerpen. Met die pa piermand dan weg te nemen eenigen tijd vóór de aan komst van den offlcieelen stoet op het kerkhof, ware alles alzoo in orde en zou op de bezoekers dien pijnlijken indruk van nalatigheid of slordigheid weggenomen worden. Wielrijdster op een auto gereden. Woensdag na middag, rond 2 u.. kwam de 15 jarige Duprez Simonne per velo van de Bascule den Zonnebekesteenweg opgereden. De wielrijdster volgde goed den rechterkant der baan, doch hield een regenscherm open en zal wel licht daardoor niet bemerkt hebben dat aan den ingang var. het kerkhof de auto van M. Vermeulen, van Mee- nen. achteruitreed om te draaien. De wielrijdster is dan ook op de auto gereden, doch kwam er gelukkiglijk met den schrik en enkele schade aan haar rijwiel van af. Been gebroken. De genaamde Lozie Alida, wo nende langs den Dickebuschsteenweg. is terwijl ze op ronde was op de Kalfvaart, uitgegleden en zoo onge lukkig gevallen, dat ze zich hierbij een been brak. PASSCHENDAELE. Lijken van Canadeesche sol daten opgegraven. Tijdens het diepgronden heeft de genaamde J. Decommer, nabij de hofstede van Alb. Wybo. de geraamten blootgelegd van drie Canadeesche soldaten, die sneuvelden in den slag van 1917-18 en al daar begraven werden De Dienst der Britsche krijgs- kerkhoven werd van deze vondst verwittigd en de stof felijke overblijfsels dezer gesneuvelden werden dan ook spoedig weggehaald om op een kerkhof ter aarde besteld te worden. LANGEMARCK. Wijding der nieuwe kerk van de Madonna. Maandag laatst, le 9 uur. is Z. D. H. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, overgegaan tot de plech tige wijding van de onlangs nieuwgebouwde parochie kerk op het gehucht De Madonna De parochianen hadden te dezer gelegenheid hunne huizen bevlagd en. van zoodra de kerk voor de geloovigen geopend werd, woonden talrijk de indrukwekkende liturgische plech tigheden bij. Rond 11 u. werd door E. H. Deltour. stich ter en eerste herder der nieuwe parochie van O. L. Vrouw onbevlekt, een plecfitige Hoogmis opgedragen met pontificale assistentie. Werden ook nog opgemerkt: Z. E. H. Vermaut, deken van YperE. H. Godderis, pastoor te Langemarck E. H. Debaene. pastoor te Sint- Juliaan E. H. Vanneste, pastoor te BoesingheE. H. Beun. pastoor te PoelcapelleE. H pastoor van Zuyd- schoteE. H. English, ceremoniemeester, en verder de Heer burgemeester van Langemarck, de leden der Kerkfabriek, enz. Na de Mis trok Mgr de Bisschop al zegenend tusschen een dubbele haag geloovigen naar de Pastorij. MOORSLEDE. Verkeersongeval. De motorijder Decanniere Jan moest op de wijk Sint-Pieters uitwij ken voor een groep wielrijders, doch werd alzoo aan gereden door een auto dié daar juist op hetzelfde oogen blik aankwam. De motórijder stuikte ten gronde en werd den rechterarm ontwricht. Zijn gezel. Dessauve Jos., die op de duozitting gezeten was, werd gekwetst aan hoofd en kin en kloeg daarbij ook nog van inwendige pijnen. KRUISEECKE-GELUVELT. Doodelijke aanrijding. Zondagavond omstreeks 7 ure. werd de wielrijder Jules Decroix, wonende te Wervik. 50 jaar oud en vader van 6 kinderen, aan het kruispunt Kruiseecke-Gelu- velt, groote baan Ieper-Meenen, aangereden door de auto van veearts M. Bonte, wonende Kortrijk. In de auto zaten nog zijn vrouw en een geestelijke. De aan- geredene smakte ten gronde terwijl zijn rijwiel ver brijzeld werd. Hilaire Callens en zoon kwamen spoedig toegeloopen en brachten het slachtoffer dat veel bloed verloor en bewusteloos lag, naar hun woning, waar de E. H. pastoor Van Houtte van Kruiseecke het H. Olie sel kwam toedienen. Dokter Lefever uit Beselare, ook aanstonds ter plaats, voerde bij hoogdringendheid het slachtoffer naar de kliniek van Wervick. Het slachtoffer heeft een erge schedelbreuk opgeloopen en verkeert in bedenkelijken toestand. De rijkswacht van Zonnebeke deed de noodige vast stellingen. Men schoot er tien maal op Donderdag 2 November, rond 11 u.. werd de bevol king van Yper opgeschrikt door het geluid van kanon schoten dat uit de Oost-Westelijke richting kwam. Het zwaar dof geronk van een vliegtuig werd goed waargenomen, waarop kort na elkaar tien doffe schoten volgden. Tien witte wolkjes toonden onmiddellijk daarop de plaats aan waar het vliegtuig zich moest bevinden. Dit werd dan ook dadelijk opgemerkt. Het vloog in zig- zagswijze voort, maat verdween alras weer tusschen de wolken. Naar het schijnt zou het een Duitsch verkennings vliegtuig geweest zijn, en mogelijks is het hetzelfde vliegtuig dat naderhand, zooals hierna verhaald, nabij Hazebrouck neergehaald werd. Donderdag morgen hebben drie Duitsche vliegtuigen de Fransche Noordkust overvlogen. Dadelijk werd het alarm gegeven in gansch de streek der kust en mede gedeeld aan het binnenland. Een eskadrille van Britsche jachttoestellen heeft aan stonds de vijandelijke vliegtuigen achtervolgd en slaag de erin ze van elkaar te scheiden. Een der vliegtuigen richtte koers naar Duinkerke, een tweede vloog in de richting van Roubaix waar het beschoten werd doch de vlucht kon nemen, terwijl een derde langen tijd achter volgd werd in de streek gelegen tusschen Hazebrouck en Saint-Omer en er door het afweergeschut onder vuur genomen werd. De drie vliegtuigen van de Britsche eskadrille geluk ten er ten slotte in het Duitsch toestel te verplichten te landen op het grondgebied der gemeente Staple, gelegen in het Noorderdepartement midden den driehoek be grepen tusschen Saint-Omer, Cassel en Hazebrouck. Vooraleer met den grond in aanraking te komen, sloeg het toestel een electrischen paal omver alsmede de haag eener weide. Het toestel, dat talrijke sporen droeg van de beschieting die het had ondergaan, werd dadelijk omringd door de bewoners van een naburig dorp. De bemanning van het vliegtuig bestond uit vier mannen, waarvan een officier. Een der vliegers was nog al ernstig gekwetst door de Engelsche mitrailleu- sekogels. De drie anderen waren ongedeerd. Zij poogden te vergeefs de papieren, die zij aan boord hadden, te verbranden. De Duitsche officier, die de inbeslagneming van zijn toestel niet wilde overleven, schoot zich een kogel door het hoofd. Hij ontving echter dadelijk de noodige zor gen en werd 's namiddags nog getrepaneerd. Men hoopt hem te kunnen redden. De twee andere leden der bemanning werden gevan gen genomen door de militaire eenheden die onmiddel lijk ter plaats werden gestuurd. De gekwetste werd met een ambulancewagen naar het hospitaal vervoerd. Het toestel blijkt een verkenningsvliegtuig te zijn. Het bevatte twee kleine bommen die uitgeworpen wer den vooraleer het toestel landde en die op het veld neervielen zonder schade te veroorzaken. 's Namiddags kwam een talrijke menigte nieuwsgieri gen ter plaats om het vliegtuig te zien. dat. behalve de sporen door de obusscherven nagelaten, ongedeerd scheen, doch door de troepen was een strengen orde- j dienst ingericht en de menigte werd op afstand gehou- i den. De leden der regeering hebben Donderdag na middag Kabinetsraad gehouden en tijdens dezen besloten de maatregelen betreffende het sluiten der herbergen op te heffen. De herbergen mogen voortaan dus open blijven zooals vroeger, doch deze terugkeer tot het ge woon regiem blijft nochtans nog afhankelijk van de drie volgende voorwaarden 1) De tijdelijke sluiting kan altijd opnieuw be volen worden bij verdere uitbreiding der mobi lisatie 2) De beperking zal terug ingevoerd worden, in dien er zich incidenten zouden voordoen. 3) Strenge strafmaatregelen zullen getroffen worden tegen de herbergiers, die aan bedronken soldaten nog bier zouden schenken. Op dit punt zal streng toezicht uitgeoefend worden. Deze beslissing wordt echter slechts van kracht na dekreet van de provinciegouverneurs. OVERDEKTE STAANDE PERS ZONDAG 5 NOVEMBER 1939 Om 3 uurROESELAERE, Café Den Oven Op- pervogel Een kalkoen van 6 kilo eh 50 fr.; Twee zijd vogels. elk een kalkoen van rond de 6 kilo Twee kallen, elk een kalkoen van rond de 5 kilo 13 jonge kalkoens van rond de 4 kilo en 3 ganzen in 't spel4 primés van 25 fr. en 60 vogels van 20 fr. voor 100 schutters. In leg 25 fr. LIGGENDE PERS ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 Om 2 1 uur; YPER (VLAAMSCH HUIS), ten voor- deele der Ypersche SolidariteitOppervogelEen haas en 30 fr.2e oppervogeleen beker Twee zijdvogels, elk een fesant en 10 fr.Twee kallen, elk een fesant Prijs Verfaillie 25 fr; Prijs Steyaert 25 fr.; Kleine vo gels Een konijn of een kieken en 3 fr. Inleg 15 fr. MAANDAG 13 NOVEMBER Om 5 l uurYPER, SAUMON, KiekenmarktVrien- denschieting. Inleg 5 fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pijlrapersgeld. Eiken Maandag om 5 uur stipt, in de Saumon en eiken Zaterdag om 6 uur, in de Zon, VRIENDEN SCHIE TING. Ten voordeele.van het werk «Ypersche Solidariteit» werd op Donderdag 26 October met de medewerking der maatschappij Willem Tellen van den Heer Baron Pierre de Vinck, een wildschieting ingericht op de liggende pers bij Heer Oscar Molein, In de Zon 58 schutters, met vaderlandslievende gevoelens be zield, namen aan deze schieting deel, en onder hen waren er 32 van Willem Teil, 7 van St Sebastiaan, 4 van Yper-Hoekje, 3 van Boesinghe, 3 van Zillebeke Hooge, 2 van Dickebusch, 2 van Wytschaete, 2 van Dix- mude, 1 van Oostende, en 1 van Coxyde. Deze schieting bracht de som van 661 fr. op, die werd afgegeven aan den Heer Aimé Gruwez, afgevaardigde van het werk Ypersche Solidariteit Aan deelnemers en allen die tot het wellukken dezer schieting bijdroegen, onzen besten dank. MARKTEN M A R C H t S Tarwe de 100 kilog. Froment les 100 kil. Rogge Seigle Haver Avoine id. id. id. id. Aardappelen 100 k. Pommes de Terre Boter de kilogram Beurre le kilo Eieren het stuk CEufs la pièce Hoppe de 50 kilogr. Houblons les 50 kil. Yper 28 October Kortrijk 30 October Rousselaere 31 October Veurne 31 October Poperinghe 3 November 000,00 137,00 135,00 135,00 135,00 119.00 1(8 50 120,00 120,00 126,00 90,5 90.50 88 00 82,00 92,00 32,50 34.00 35 00 41 00 30 00 19,00 20 00 20, 0 19 50 19.50 0,79 .75 0,87 0 87 0,85 ■9?9 koopers verkoopers 850 875 van den 28 October tot 3 November 1939 GeboortenVangampelaere Georgette, Recolletten poort, 5, Zonnebekesteenweg, 271. Maes Christiane, Recollettenpoort, 5, Bruggesteenweg, 7. Denorme Hubert, M. Haiglaan, 116. Debreyer Monique, Zonne bekesteenweg, 50. Deceuninck Raymond, Recolletten poort, 5, van Hollebeke. Vandeplassche Annie, Re collettenpoort, 5, van Zonnebeke. Couchez Jeannie, Recollettenpoort, 5, van Poelcapelle. Cherchié Roger, Recollettenpoort. 5, Adj. Masscheleinlaan, 3. Plae- tevoet Roelande. Recollettenpoort, 5, Bruggesteenweg, 2. HuwelijkTachel Roger, stafsecretaris bij de rijks wacht te Elsene en Tahon Isabelle, z b., te Yper. Overlijdens: Hennebel Vincent, 69 j„ monteerder, wed. Leclercq Louise, van Neer-Waasten. Wouters Jean, 82 j., z. bechtg. Geens Jeanne, D'Hondtstraat. 84. Denys Suzanne. 35 j., z. b., echtg. Engels Gaston, M. Fochlaan, 28. t Vanbeselaere Jules, 73 j., landbouwer, ongehuwd, van Wytschaete. Bartier Clotilde, 75 j„ z b., wed. Gisquiere Pierre, van Hollebeke. Billiau Julien, 76 j., z. b.. echtg Borry Florence, Capucienen- straat, 1. Dewulf Maria, 60 j., leurster, echtg. Knoe- kaert Achilles. Zonnebekesteenweg, 195. Prévost Ger- maine, 53 j., z. b., echtg. Devos Joseph, Rijselstraat, 34. Callewaert Romania, 74 j., z. b.. wed. Doolaeghe Josephus, Pannenhuisstraat, 16. Huwelijksbelofte Felix Mulle, fabriekwerker, te Yper en Martha Parrein, werkster, te Vlamertinghe.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14