Pacha De Geschiedenis van een Oorlog Nuttige Vertooning digde middelenen ditmaal ook zou het gansche land achter het leger staan. Maat wij kunnen niet gelooven dat onze neu traliteit door de oorlogvoerende mogendheden niet zal geëerbiedigd worden. Wij hebben ver trouwen in het woord dat zij ons in aanschijn van de wereld gegeven hebben, zooals zijzelf mogen vertrouwen in onze loyauteit, loyauteit die ik, naar het voorbeeld van mijn geliefden Vader, en als Vorst van een vrij en trotsch volk besloten ben steeds na te leven. Laat ik hopen dat de Amerikaansche Natie waaraan wij door gemeenschappelijke verzuch tingen en eendere instellingen zoo nauw verbon den zijn, ons helpe en ons steune in onze houding ten bate van den vrede in dienst van de bescha ving. VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 BELGIË. Uitgenoodigd om tot de Amerikaansche natie een boodschap te richten, heeft Z. M. Koning Leopold een radiorede uitgesproken die overal den gunstigsten weerklank heeft gevonden en waarin hij op welsprekende, krachtdadige en waardige wijze de Bel gische buitenlandsche politiek heeft uiteengezet. Z. M. verklaarde dat België samen met Nederland een vre- deseiland vormt in het belang van alle volkeren, dat België door zijne onzijdigheid een bij uitstek vredelie vende zending vervult, daar het alzoo het slagveld en de rouwen beperkt. Onze vorst eindigde zijne toespraak met zijn vertrouwen uit te drukken in het woord der oorlogvoerende mogendheden die verzekerden onze neutraliteit te eerbiedigen, en tevens de hoop dat de Amerikaansche natie ons land in zijne houding zal hel pen en steunen ten bate van den vrede. Ministers Spaak en Vanderpoorten hebben 's avonds voor de radio ook een verklaring afgelegd namens de re geering over de neutraliteitspolitiek van België. Het is de vaste wil der Regeering zoo werd onder meer verklaard. het land ditmaal te sparen van de zware beproeving die het reeds van 1914 tot 1918 onderging. Ons land moet niet altijd tot slagveld dienen. Wij ken- j nen geen edeler taak dan te werken voor de handhaving i van den vrede, maar daarvoor moeten alle Belgen tuchtvol en eendrachtig hun 'plicht vervullen en trouw j de regeering steunen VATIKAAN. Paus Pius XII kondigt zijn eerste encycliek af die begint met de woorden Summi Pon- tificatus FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Fransche en Duitsche legerberichten maken beide gewag van plaat- i selijke bedrijvigheid van verkenningstroepen. De Duit sche patroeljes. die vroeger slechts uit 3 tot 5 man be- stonden, tellen thans doorgaans een 15 tal mannen. Van beide zijden worden de patroeljes aangevoerd of bege leid door mannen uit de streek, die eiken heuvel, elk boschje en elk wegeltje kennen, en soms gebeurt het dat de patroeljes op elkaar botsen wat dan tot vrij hevige gevechten aanleiding geeft. Achter de Siegfriedlijn wordt er nog steeds een groote bedrijvigheid van troe pen waargenomen, zoodat velen geneigd zijn te denken dat de Duitschers eerstdaags een machtig offensief zul len inzetten. Doch anderzijds worden, tengevolge van het voortdurend zwellen der waterloopen, de krijgsver richtingen steeds meer en meer bemoeilijkt en zelfs on mogelijk gemaakt. Zoo onder meer is de Rijn Donder dag met 57 centimeter gestegen en de oever is zoo goed als overstroomd. Een Fransch vliegtuig, dat zeer laag vloog, werd door de Duitsche infanterie neergeschoten. ENGELAND. Te Londen heeft de boodschap van Koning Leopold een gunstigen indruk verwekt. Matro zen uit Deal. bij Dover, ontdekten het wrak van een Duitsche duikboot die gestrand was op de zandbanken van Goodwin. Het Britsche ministerie van Luchtvaart verklaart thans dat de Duitschers, tijdens hun luchtraid op een konvooi in de Noordzee, niet vier, zooals eerst gemeld, doch zeven vliegtuigen verloren. De officieele Russische nota. betreffende het verzet tegen het Brit sche toezicht op de contrabande, is te Londen toegeko men en werd dadelijk onderzocht. FRANKRIJK. De militianen der klas van 1910 zul len, ingevolge een besluit door den Heer Daladier ge nomen, op 28 October gedemobiliseerd worden. Ook de heropgeroepenen. die wegens familielasten bij de laat ste klas van de tweede reserve gevoegd werden, zullen naar huis mogen terugkeeren. De ministerraad kwam bijeen en de president der republiek werd gemachtigd het Fransch-Britsch-Turksch verdrag te bekrachtigen. NEDERLAND. Tengevolge van een motordefect, was een Duitsch militair vliegtuig verplicht te landen te Usquert, in de provincie Groningen. De drie leden der bemanning werden geïnterneerd. RUSLAND. Het Amerikaansch stoomschip City of Flintwerd terug vrijgelaten en was verplicht, met de Duitsche buitbemanning aan boord, onmiddellijk de haven van Moermansk te verlaten. Volgens hetgeen van uit Berlijn vernomen werd. zou Rusland over een 14 tal dagen een geheim militair akkoord met Bulgarije ge sloten hebben. Volgens dezelfde bron zal Rusland, zoo dra het zijn zaken in de Baltische zee geregeld heeft, een diplomatiek maneuver uitvoeren in den Balkan. Stalin verklaarde dat Rusland de onzijdigheid der Noor- derlanden zal eerbiedigen. LITAUEN. De Litausche troepen doen hun intocht in het Wilna gebied. AMERIKA. President Roosevelt houdt een radio rede voor het Forum van de «Herald Tribune waarin hij verklaarde dat de Vereenigde Staten onzijdig zijn en het inzicht niet hebben in den oorlog te worden me- degerukt. maar voegde hij eraan toe, het is ons niet mogelijk zoo onzijdig te zijn in onze gedachten als in onze daden en wij, Amerikanen, beginnen het verschil te ken nen tusschen de waarheid eenerzijds en de leugen an derzijds. De radiorede van Koning Leopold was in alle kringen met de grootste belangstelling verwacht en werd er ook uiterst gunstig onthaald, daar zij eens te meer heeft herinnerd aan de nauwe vriendschapsbanden die beide landen vereenigen en tevens heeft doen uit schijnen hoe zij. op gebied van den vrede, neutraliteit en behoud der economische bedrijvigheid, dezelfde doeleinden nastreven. De Senaat heeft het afschaffen van het embargo op de wapens met 67 stemmen tegen 22 gestemd. ZWEDEN. De Zweedsche officieele kringen van Op Dinsdag, 7 November, om 8 ure 's avonds, zal alhier in de Cinema Flora Groote Markt, door het Bestuur der Territoriale Burgerlijke Wacht, een klankfilmvertooning gegeven worden, j voor onderrichting aan de vrijwilligers der T. B. W. en als voorlichting aan de Bevolking. PROGRAMMA 1. Herbewapening. 2. Modern Vliegwezen. 3. Luchtafweer in het Buitenland. 4. Luchtbescherming in België. Tusschenin VOORDRACHT. Namens het Bestuur der T. B. W. J. Vanderghote. Prijzen der plaatsen»: 2 en 3 frank. Londen logenstraffen ten stelligste het verspreid ge rucht als zou Rusland een ultimatum sturen aan Zweden om de vrije beschikking der havens van Gotemburg en Karskrona te vragen. ZWITSERLAND. Te Bazel werden herhaaldelijk geruchten verspreid over belangrijke samentrekkingen van Duitsche troepen aan den Rijn nabij de Zwitsersche grens, en de Zwitsersche legeroverheid heeft dan ook onmiddellijk besloten al de verloven te schorsen en de met verlof zijnde soldaten terug te roepen ZATERDAG 28 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op verscheidene punten van het front hebben steeds talrijker en heftiger ontmoetingen van verkenningsdetachementen plaats. Het peil van de Moezel en van de Saar is thans aan het dalen gegaan en de gronden, waar het water thans weg getrokken is, zijn met een slijklaag van 5 oentimeter be dekt. Volgens het Duitsch stafbericht werd een plaatse lijke aanval der Franschen, ten Westen van het Warndt- woud. afgeslagen. Men meldt het sneuvelen van den eersten Britschen soldaat, den 26 jarigen William Roper, die gedood werd terwijl hij op wacht stond. Volgens een bericht uit Parijs biedt de toestand op het front thans veel gelijkenis met dezen die den Duitschen aan val van 16 October 11. voorafging. Het Duitsche opper bevel heeft thans achter de linies zooveel mannen en materiaal bijeengebracht dat alles wijst dat opnieuw een grooten aanval zal ingezet worden zoodra de gene rale legerstaf daartoe het bevel zal geven. DUITSCHLAND. Zoowat overal worden nieuwe samentrekkingen van Duitsche troepen gemeld, en on der meer aan de kuststreek welke aan Nederland grenst en ook aan de Zwitsersche grens. In het geheel zouden er, over gansch de Oostelijke Duitsche grens, een tach tigtal legerdivisies samengetrokken zijn. De onderbre king van het telefoonverkeer tusschen het Reich en het buitenland zou te wijten geweest zijn aan deze troe penconcentraties, doch thans is dit verkeer, tenminste voor wat de persgesprekken betreft, reeds hersteld. Sedert het begin van den oorlog zouden er, volgens een mededeeling uit Berlijn, reeds 115 schepen met een to tale tonnenmaat van 475.321 ton door de Duitsche vloot in den grond zijn geboord, en ondanks dien bijval zou den de Duitsche verliezen op zee slechts onbeduidend zijn. Engelsche vliegtuigen deden een verkenningsvlucht boven zekere streken van Zuid-Duitschland. Ook Fran sche vliegers hebben vijf verkenningsvluchten uitge voerd, waarvan vier boven het front en een verder het land in. ENGELAND. In de streek van Firth of Forth werd weer een kort luchtalarm gegeven. Een Duitsch toestel werd neergeschoten en van de vier inzittenden, waren er twee gedood. Ook boven de Orkaden-eilanden had een luchtaanval plaats, doch het Duitsch jachtvliegtuig werd spoedig op de vlucht gedreven. Ten Oosten van Dalkeith (Schotland) werd een Duitsch vliegtuig ver plicht te landen. In een haven van Schotland werden 80 Duitsche gevangen zeelieden aan wal gezet om naar een interneerjngskamp gebracht te worden. In goed inge lichte militaire kringen te Londen meent men te weten dat Duitschland zinnens is dagelijks tien luchtraids op Engeland te ondernemen en tevens de duikboot-aan vallen op de Britsche konvooien nog uit te breiden., FRANKRIJK. Een groote Duitsche duikboot werd tot zinken gebracht door de Fransche vloot, die deze laatste dagen zeer bedrijvig was in de Noordzee en reeds herhaaldelijk Duitsche duikbooten aanviel. Verschillen de aangespoelde en opgevischte lijken van Duitsche ma trozen bewijzen dat een dezer aanvallen met bijval be kroond werd. ITALIË. Mussolini houdt te Rome een korte toe spraak ter gelegenheid van de 17* herdenking van den marsch op Rome. LITAUEN. De Litausche troepen hebben thans Wilna bezet. De Soviet troepen hebben zich tot op een afstand van 4 tot 6 kilometer teruggetrokken. De ambte naren hebben bevel gekregen op hun post te blijven en te Wilna werd de uitzonderingsstaat afgekondigd. Alle wapens moeten binnen de 48 uren aan de overheid af geleverd worden. FINLAND. Het Comiteit der vier Finsche ministers die de besprekingen met Rusland voerden, heeft verslag uitgebracht bij de regeering. De afvaardiging zou niet vóór Dinsdag terug naar Moskou gaan. BULGARIJE. Het akkoord met Rusland zou geen militair verdrag zijn. doch wel een overeenkomst waar bij Rusland de toelating zou krijgen zekere Bulgaarsche havens aan de Zwarte Zee te gebruiken Tot hiertoe kon nog geen bevestiging van dit nieuws verkregen worden. ESTLAND. De Minister van Buitenlandsche Zaken van Estland verklaarde in een radiorede dat de bezet ting door de Russische troepen niets aan het gewone leven verandert en dat het land steeds zijne onafhan kelijk blijft bewaren. AMERIKA. De Pauselijke encycliek wordt in de Amerikaansche pers gunstig beoordeeld. De New- York Times looft den Paus voor al hetgeen hij doet voor den vrede, en de New-York Herald onderlijnt het belang van den wensch. door den H. Vader uitge drukt, dat Polen weer verrijzen moge De stemming van de neutraïiteitswet in den Senaat wordt aanzien als een volledige overwinning voor de regeering en de politiek van president Roosevelt. De tekst zal thans naar de Kamer verzonden worden. Deze laatste heeft echter, tijdens de vorige zitting, een wetsontwerp op de neutraliteit goedgekeurd dat verschillend is van dat van den Senaat. Een gemengde commissie van Kamer en Senaat zal nu trachten beide teksten in overeenstem ming te brengen en men voorziet dat het definitief wetsontwerp Vrijdag aanstaande zal goedgekeurd zijn. ZONDAG 29 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Aan beide zijden wordt gemeld dat er geen merkwaardige gebeurtenissen hebben plaats gehad Het weder echter wordt met den dag slechter. Het sneeuwt in de Vogezen en in het Saar- gebied. elders valt een ijsregen en overal zijn de we gen en landerijen in modderpoelen herschapen. De weergesteltenis maakt iedere poging tot groote krijgs verrichtingen onmogelijk. De Rijn en bijrivieren was sen opnieuw en zelfs in onrustwekkend tempo. Zoo de Duitschers het plan hebben een aanval te wagen, nu zij daartoe alles in gereedheid gebracht hebben, zullen zij waarschijnlijk moeten wachten tot wanneer den grond door de vorst weer begaanbaar zal gemaakt zijn. Ten gevolge van het slechte zicht, is de bedrijvigheid der vliegtuigen ook zeer gering. ENGELAND. De twee eerste treinen met gekwets ten, die elk uit een 20-tal wagons bestonden, zijn in den afgeloopen nacht in een klein provinciestation, niet ver van Londen, toegekomen. De Engelsche regeering heeft aan de vereenigde jutefabrikanten van Indië een bestel ling gedaan van 500 millioen zandzakken. Uit Londen wordt bericht dat, zoodra de Duitsche luchtmacht het thans verwacht groot offensief tegen Engeland zal in zetten, de Britsche luchtmacht onmiddellijk verplette rend en waarschijnlijk beslissend zal optreden tegen Duitsche militaire doeleinden, zooals troepenconcentra ties, marinebases of munitiefabrieken al naar gelang hetgeen door de Duitschers zelf ondernomen wordt. Dit plan van een tegenaanval op Duitschland wordt thans zorgvuldig voorbereid. DENEMARKEN. De Deensche bladen schrijven dat de regeering een schadevergoeding van 200.000 krone» zal vragen aan Engeland voor de beschieting der haven van Esjberg. tijdens een Britsche luchtraid op Kiel. Men denkt dat de Britsche regeering bereid is deze som te betalen. BOHEMEN-MORAVIË. Ter gelegenheid van den onafhankelijkheidsdag van Tsjecho-Slowakije hebben vele Tsjechen in de straten van Praag betoogd en gre pen er daar ernstige incidenten plaats. POLEN. Het Poolsch ministerie van Voorlichting en Documentatie teekent protest aan tegen de aanhech ting van een groot gedeelte van het Poolsch grondge bied. Nooit zal Polen aanvaarden zijn Westersche pro vincies overrompeld te zien door Duitsche inwijkelingen komende uit andere landen en. nadat het Reich zal verslagen zijn, zullen al de naar Polen overgebrachte Duitschers uitgedreven worden. ZWITSERLAND. Te Bern wordt beweerd dat het gerucht, als zouden de Duitschers twaalf divisies aan de Zwitsersche noordergrens samengetrokken hebben, van allen grond ontbloot is. De samentrekkingen van Duit sche troepen aan de Zwitsersche grens geven geen en kele reden tot ongerustheid. RUSLAND. Door de Soviët-Russische troepen wor den tihans versterkingswerken uitgevoerd langs de nieuwe Duitsche-Russische grens in Polen, en in Oost- Galicië hebben belangrijke samentrekkingen van troe pen plaats. De nationale vergadering van Westelijk Wit-Rusland heeft besloten dat dit gebied bij de Wit- Russische Soviëtrepubliek zal ingelijfd worden. De eigendommen der grootgrondbezitters worden onteigend en de banken alsmede de zware industrie genationali seerd. AMERIKA. Aangaande het incident met de City of Flintwordt er te Washington op gewezen dat So- viët-Rusland zich onvriendelijk tegenover Amerika heeft gedragen door den Amerikaanschen ambassadeur te beletten in verbinding te treden met de bemanning van de City of Flinten door aan de Duitsche buitbeman ning toe te laten zich een tweede maal van het schip meester te maken. In de regeeringskringen is de mis noegdheid. door deze handelwijze verwekt, ook ten zeerstè toegenomen. MAANDAG 30 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De officieele Duit sche mededeeling zegt dat de toestand op'het front on veranderd is gebleven, terwijl het Fransch legerbericht melding maakt van enkele Duitsche overrompelingspo gingen die verijdeld werden. Naar uit Luxemburg ver nomen wordt, is de luchtvaart zeer bedrijvig geweest op het front langs Moezel en Saar. In de Bliesstreek hadden enkele verkenningen plaats en daar werden Duitsche pionniers verrast terwijl ze versterkingswer ken uitvoerden. Zij werden aangevallen en waren ver plicht de onvoltooide loopgraven te verlaten. Thans is het weder koud en droog, doch dit weder zal nog eeni- gen tijd moeten aanhouden vooraleer de grond weer vast en begaanbaar worde. ENGELAND. Een luchtalarm, dat slechts 10 minu ten duurde, werd gegeven aan de kust van het graaf schap Kent (Zuid-Engeland). Ook in sommige voorste den van Londen had een kort alarm plaats, en in de streek van Firth of Forth werd eveneens een alarm ge geven dat hier een half uur duurde Tot hiertoe hebben de Britsche vliegers nog geen Duitsch militair centrum aangevallen, omdat het niet mogelijk is dergelijke ob jectieven te bombardeeren zonder de bevolking te kwet sen. doch moest de Duitsche luchtvaart overgaan tot het bombardeeren van Britsche steden of militaire centra, dan zouden de Engelschen onmiddellijk tegen maatregelen treffen. En tot dit tegenoffensief zullen de Fransche strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht hunne medewerking verleenen. Het Engelsch stoom schip Malabar metende 7.976 ton, dat van Amerika terugkwam, werd in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Vijf leden der bemanning werden gedood. Het grootste schip der vis- schersvloot van Huil. de St Nidanwerd eveneens getorpedeerd De Britsche koopvaardijvloot verloor in de afgeloopen week 21.000 ton, terwijl de gemaakte buit aan Duitsche schepen een tonnenmaat had van 19.500 ton. NEDERLAND. Uit 's Gravenhage wordt officieel medegedeeld dat Nederland zijn volledige en algêheele onzijdigheid wil behouden, dat het vast besloten is nooit een militair akkoord met eender welk ander land te onderteekenen en dat het slechts de militaire hulp van een ander land zou kunnen vragen in geval het door een of andere groote mogendheid moest aangeval len worden. BELGIË. Een vreemd vliegtuig, dat niet kon ver eenzelvigd worden, heeft zeer hoog «ver de omgeving

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2