KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder KortrijK Te koop in allo goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. EISGHT ALTIJD EN OVERAL DE 2 Voor de keuken. Enkele kenmerken van versche visch. Eenige recepten met honing. Kleine geheimpjes. Voor een gezonden slaap. MUSIQUE Zout als hulp in de huishouding Wees optimist. Om eens na te denken. KAASBALLETJES VOOR DE SOEP. Eenige oude sneden brood worden geroosterd tot men ze kan ge bruiken als paneermeel. Stamp het brood fijn en voeg zooveel oude kaas bij als ge denkt noodig te hebben voor uw aantal balletjes. Vorm kleine balletjes, doop ze in geklopt eiwit. Wentel ze daarna in bloem. Nu nog eens door eiwit en einde lijk nog eens door de bloem. Bak ze nu in een diepe pan. in kokend frituurvet. Laat ze enkelen tijd uitlek ken en voeg ze dan bij een of andere magere soep, b. v. bij kastanjesoep. KASTANJESOEP. 11. water met een paar bouil lonblokjes, 250 gr. kastanjes, 30 gr. bloem. 40 gr. boter, een weinig melk, foelie. De kastanjes wasschen, kruisen, even laten koken in ruim water. Daarna schillen. Ze daarna gaar koken in water met de bouillonblokjes en foelie en dan door een zeef wrijven. Boter en bloem tot een glad papje wrijven, dan bij gedeelten het kastanjewater toevoegen en de soep even laten doorkoken. BROODMEDAILLONS. Snijd uit een snede brood van 1 dm. dik medaillons. Besmeer de helft der schijfjes brood met mostaard en de andere helft met versche boter. Leg tusschen de twee broodsneden een fijn ron- deke hespenworst en daarop een dun laagje koud ge kookt ei. Leg het medaillon met de boter op het medail lon met den mostaard en versier met kleine puntjes versche boter. CHOCOLADEGERECHT. Doet in een glas melk 125 gr. suiker en twee stukken chocolade. Laat smelten op het vuur. Neem at' en voeg een weinig vanille erbij. Drie geklopte eierdooiers worden erbijgeroerd. Wanneer het mengsel dik is, voeg men drie eiwitten, die stevig tot sneeuw geklopt zijn, erbij. Laten koken in een bain-marie gedurende 25 minuten. Daarna op dienen. NOTENBROOD. In een koffiemolen 200 gr. noten malen. Daarbij mengelt men 80 gr. suiker, 350 gr. bloem en 80 gr. boter. Doe stilletjes met kleine hoeveelheden lauw water bij. Het deeg plat rollen en broodjes uit snijden. Gedurende 45 min. bakken in een gematigden oven. 1) Frissche reuk. 2) De kieuwen moeten rood zijn. Laat altijd het kieuwdeksel even oplichten en kijk naar de frissche roode kleur van de kieuwen. 3) De huid moet ongeschonden zijn. Ze moet bedekt zijn van mooie glanzende schubben en met een laag helder doorzichtig slijm. Dit slijm is geen teeken van ouderdom. Dit is kenmerkend bij alle versche visch. Wanneer dit slijm weggespoeld wordt, is de kleur van de visch mat, levenloos. 4) De oogen moeten bol staan. Liefst uitpuilen en vooral moeten ze helder zijn. Dat is een bijzonder ken merk. Sterk ingevallen, troebele oogen, zijn zeer ver dacht. 5) Het vleesch moet hard. vast en stevig zijn. Men mag er niet gemakkelijk een putje kunnen in duwen en vooral mag het niet zoo slap zijn dat de vingerdruk ken er in blijven staan. 6) WTaar de visch ingesneden is om te slachten moet het bloed mooi rood zijn. OUD BROOD MET HONING. Neem 2 sneden brood. Laat ze in melk week worden gedurende 2 uur. Rooster ze dan in een pan met een weinig boter tot ze mooi bruin en krakend zijn. Als men ze opdient, besmeert men de heele oppervlakte met honing zoodat ze heele- maal bedekt zijn. De kinders eten dat zeer graag en het is gezond en voedzaam. LAGENTAART. Bereid een crème van 5 eetlepels honing en 30 gr. boter. Hierbij 3 geklopte eieren en 1/2 dl. melk. Voeg dan nog 8 lepels gezifte bloem erbij. Zoo verkrijgt ge een dik deeg. Doe dit deeg in een cakevorm. Laat het bakken. Als het gebak koud is snijd het in schijven. Doet op ieder schijf honing en leg ze terug op mekaar. OM GEMAKKELIJK DRADEN UIT TE TREKKEN. Alvorens, uit dichte stof. draden uit te trekken wrijft men den achterkant van de stof met een stuk droge zeep. De draden zullen gemakkelijker glijden. TAPIJTEN. Om de kleuren van een tapijt, die ver somberd zijn. wederom op te frisschen volstaat het, het tapijt te borstelen met een borstel gedoopt in water waarin een weinig terpentijn. OM OLIEFLESSCHEN TE REINIGEN. Een karaf of flesch. die gebruikt geweest is om olie te houden, wordt gereinigd met er assche en koud water in te doen. Daarna zet men de flesch in een bain-marie. Als de inhoud terug koud is. wasschen met zeepwater en spoe len met koud water. HOBBELIGE STRIJKIJZERS. Worden de strijk ijzers oneffen, dan wrijft men ze over ongeglaceerd pa pier waarop grof zout is gestrooid. OM EÉN GASLEK TE ONTDEKKEN. Met een stekje is het gevaarlijk ontploffingen te veroorzaken. Een ander onschadelijk middel is het volgende. Maak een sterke zeepoplossing en wrijf dan met een borsteltje over de gasbuis. Daar waar de lek zich bevindt, zullen er zeepbellen ontstaan. HOE REINIGT MEN AANGEBRANDE SAUSPAN NEN. Kook ze niet uit met sodawater, want hoewel het verbrande voedsel zich losmaakt, zullen de pannen toch meer vatbaar worden tot aanbranden. Een beter middel is de pannen vullen met zout en water en-ze tot den volgenden dag te laten staan. Breng dan lang zaam aan den kook. De verbrande deelen laten gemak kelijk los en er zijn geen schadelijke gevolgen. NIEUWE SCHOENEN. Om ze langer mooi te hou den, smeert ze nu en dan in met een zacht borsteltje met wat vaseline. KLEMMENDE DEUREN. Als bij vriestijd uw deu ren klemmen, leg dan op den drempel een weinig zout. DROGE KELDER. Een middeltje om uw kelder droog te houden. Een groote bak vol gebluschte kalk in den kelder zetten. Het thema, dat wij hier aansnijden is geenszins nieuw en vele lezers zullen wellicht denken Over dat vraagstuk heb ik al zoo vaak hooren spreken Zeker, wij begrijpen dit volkomen, doch is het tevens tot hen doorgedrongen van hoeveel belang een gezonde slaap voor het geheele organisme is Zijn er inderdaad onder de velen, die hiervan overtuigd zijn en een tekort aan slaap hebben, die hun levenswijze grondig veranderd hebben Ik heb zooveel te doen, dat het onmogelijk is voor 12 uur naar bed te gaan Ik kan toch niet voor twee uur inslapen Deze en nog vele andere opmerkingen hoort men steeds aanvoeren door menschen, die te wei nig slapen en geen verandering in hun gewoonte wen- schen aan te brengen, voor en aleer een organische af wijking optreedt en hen de oogen opent. Het is niet genoeg om na dagen en weken van laat naar bed gaan, eens flink uit te slapen Een regelma tige slaap behoort evenzeer tot een deel der dagverdee- ling als een werkrooster. Gemiddeld heeft de mensch acht uur slaap noodig, de een echter meer, de ander kan met minder volstaan. Virchow had aan vier uren slaap voldoende, terwijl Schopenhauer om geestelijk en li chamelijk in een goede conditie te blijven twaalf uren noodig had. Een ieder moet zelf weten te bepalen en zich daaraan houden Gedurende den slaap heeft een ontgifting en- uitschei ding plaats van de stoffen, die zich gedurende den dag in ons lichaam hebben verzameld. De spieren komen tot rust en ontspanning, evenals de zenuwen, waaraan ge durende den dag vaak hooge eischen worden gesteld. Een gelaat ziet er na voldoende nachtrust geheel anders uit, omdat de spieren genoeg tijd is gegeven zich te ont spannen, waardoor zij de noodige elasticiteit behouden. Het gevoel van nieuwe levenskracht, dat over ons komt na een slaap, die ons verkwikt heeft, deelt zich zoowel aan lichaam als geest mede. Ieder, die aan sla peloosheid lijdt of om andere redenen te weinig nacht rust heeft gehad, weet bij ervaring hoe z'n denkappa raat telkenmale weigert, althans niet anders dan met inspanning werkt. Men kan zich niet volkomen concen- treeren op zijn werk en vooral zij, die hoofdwerk heb ben te verrichten bemerken heel goed dat het niet meer vlot als voorheen. Men wil meestal niet erkennen, dat dit alles door gebrek aan slaap is althans niet, wanneer men zelf de oorzaak weg kan nemen, door vroeg naar bed te gaan. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat men bij een langdurig tekort aan slaap 50 t.. h. minder goed kan denken, het geheugen protesteertHet organisme lijdt hierdoor niet minder en een reeks van nerveuse stoornissen beginnen zich te doen voelen. Wanneer men ten slotte aan den lijve voelt hoezeer een gezonde slaap heilzaam werkt, waarom zijn velen dan toch zoo onverstandig om toch laat naar bed te blijven gaan Het zal in den aanvang wellicht moeilijk zijn om. indien men zich vroeger te rusten legt, onmid dellijk in te slapen, doch wanneer de wil aanwezig is, om door te zetten, dan komt men hier over heen. Ten slotte zal men ongetwijfeld met dankbaarheid ervaren, dat een gezonde slaap het beste geneesmiddel is tegen een menigte ziekteverschijnselen, die aan een slechte constitutie worden toegeschreven. Gebrek aan slaap, veroorzaakt door te laat naar bed gaan. heeft men grootendeels in de hand om te voor komen. doch anders is dit gesteld met menschen die door nerveuse storingen aan slapeloosheid lijden. Hier moet medisch advies ingewonnen en gevolgd worden om ten slotte bestreden te kunnen worden. Voor alles Cours de piano, de violon et de solfège, par Professeurs diplomés des conservatoires royaux de Gand et de Bruxelles, le lundi et jeudi de 2 a 7 heures. Participation des élèves au concours international du Jury Central de Bruxelles. Pour inscriptions et renseignements, s'adres- ser, 50, rue de Lille, Ypres. Les cours se don- nent en flamand et en francais. (1682) is hier echter een wil noodig, die medewerkt en niet de gedachte, wanneer men zich ter ruste begeeftIk slaap toch niet Zout is vaak een hulp in nood onder verschillende omstandigheden. We willen niet spreken over het sma- kelooze van spijzen zonder zout, waarnaar men zich eventueel te schikken heeft, indien men om bijzondere reden een zoutloos dieet moet volgen. Zout in kleine hoeveelheid gebruikt richt geen schade aan het orga nisme aan. anders is het, wanneer men teveel gebruikt. Veel te weinig zijn de goede eigenschappen van zout in de huishouding bekend. Indien des winters de wasch in de week gezet wordt en men er een of meer handen zout aan toevoegt, naar gelang de hoeveelheid water, zal dit niet bevriezen. Het laatste kan zeer schadelijk voor de weefseldraden zijn. die in het bevroren water dun worden en gauw afbreken. Brandt men b.v. in een ziekenkamer een kaars bij wijze van nachtlamp, dan strooit men om de pit een randje zout, waardoor de kaars urenlang een zwak, doch voldoende licht afwerpt en zuinig brandt. Het bo venste deel van de pit moet men vrijlaten, aangezien men deze anders niet aan kan steken. Bij gebrek aan ijs voor het koelen van dranken neemt men water, waaraan men een of meer handen zout toe voegt. Men plaatst de flesschen of kannen in dit pekel- water en de inhoud zal aanmerkelijk vlugger koud wor den. Dof geworden glas reinigt men met keukenzout en azijn, daarna maakt men het op de gewone wijze schoon. Bij het verwijderen van vlekken bewijst zout goede diensten. Roestvlekken in waschgoed verdwijnen meest al als men er een papje van zout en citroensap over uit spreidt, terwijl het weefsel hier niet door te lijden heeft. Watervlekken, die men soms op gepolitoerde meube len heeft, wrijft men in met zout. dat in olijfolie is op gelost. laat dit er inwerken en wrijft het met een zach- ten doek na. Rieten tuinmeubelen en keukenmatten maakt men schoon met een sterke zoutoplossing. Voelt men zich erg moe. dan knapt men weer geheel op. indien men een glas warm water drinkt waaraan men een half theelepeltje zout toevoegt en een weinig citroensap. Bij keelpijn is het gorgelen met zoutwater een pro baat middel, terwijl het opsnuiven van zoutwater uit stekend werkt ingeval van neus-verkoudheid. Dat is de roep in deze tijden. Vooral tot de alleen staande vrouw zeggen we wees optimistZeker het is een zeer treurige tijd en geen van ons kan in de toe komst schouwen. Slechts één dingen staat vasternstige tijden wachten ons. Ernstig voor iedereen. Ernstig ook en vooral voor de vrouw. Met dezen mobilisatietijd is er een leemte in ons leven getreden. Een stilstaan van vele dingen. Er zijn storin gen in den werkkring met gevolg dat de inkomsten verminderen. Doch niet alleen daarin ligt het grootste punt. Ook het gezinsleven is bij deze gebeurtenis ten zeerste getroffen De taak van een vrouw, moeder, zus ter of dochter is in het normale leven reeds zeer om vattend hoeveel te meer zal ze nu in deze abnormale tijden zijn. Vooral voor haar, wier echtgenoot onder de wa pens is geroepen, wordt de taak zwaarder. Op haar rust nu de plicht moeder te zijn maar ook vader te ver vangen. Nochtans moet alles zijn normalen gang gaan. De uitgaven moeten berekend worden met de inkoms ten. Maar ook de opvoeding van het kind moet voort gaan. Kalmte en rust moeten heerschen in het huisge zin. Daarom vermijdde men alle drukkende of angstige stemmingen. Natuurlijk ligt het voor de hand, dat de huidige omstandigheden, in vele huisgezinnen lange gesprekken zullen uitlokken. En. daar ligt het nu aan de vrouw, dat door dergelijke gesprekken geen neer slachtigheid ontstaat. Laten we trachten het tobben van kant te laten. Wanneer we hetgeen we moeten dragen, met een neer slachtig gevoel aanvaarden, dan wordt alles nog veel zwaarder. Zooals de man die 's avonds, na een dag werken thuiskomt, rust en steun van zijn vrouw ver langt, zoo ook zijn de kinderen. De kinders gevoelen ook die neerslachtigheid wanneer men dit in den huis kring laat aanvoelen. Daarom dus kalmte en opgewektheid. Zooals de moeder is. zijn ook de kinderen. Zoo ook zal de opge- roepene zijn huiskring met vreugde terug vinden. Hij. die tot zijn doel wordt gedragen, moet niet geloo- ven dat hij het bereikt heeft. De,mensch is in zichzelf dikwijls zijn grootste vijand. Trap het koren niet plat om een klaproos te plukken. Al wat blinkt, is geen goud.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10