Ho Verzorgen der Bloemen Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Wat er nu te doen valt. Zondag 12 November Martinus I, paus, Livinus. Maandag 13 NovemberDidacus, Stanislas. Dinsdag 14 NovemberJosaphat, Albericus. Woensdag 15 November: Leopoldus, Albert de Groote. Donderdag 16 November Gertrudis, Edmondus. Vrijdag 17 November Gregorius de Wonderdoener. Zaterdag 18 NovemberRomanus. Odo, Basilica. 12 November 24'' Zondag na Pinksteren. Opgang Ondergang Zondag 12 November 6 u. 51 16 u. 01 Maandag 13 November 6 u. 53 16 u. 00 Dinsdag 14 November 6 u. 55 15 u. 59 Woensdag 15 November 6 u. 57 15 u. 58 Donderdag 16 November 6 u. 58 15 u. 56 Vrijdag 17 November 7 u. 00 15 u. 55 Zaterdag 18 November 7 u. 01 15 u. 53 Opgang Ondergang Zondag 12 November 7 u. 57 17 u. 03 Maandag 13 November 8 u. 59 17 u. 53 Dinsdag 14 November 9 u. 52 18 u. 49 Woensdag 15 November 10 u. 37 19 u. 48 Donderdag 16 November 11 u. 14 20 u. 50 Vrijdag 17 November 11 u. 46 21 u. 51 Zaterdag 18 November 12 u. 13 22 u. 54 Nieuwe Maan 11 November te 7 u. 54. Eerste kwartier 18 November te 23 u. 21. Volle maan 26 November te 21 u. 54. Laatste kwartier3 December te 20 u. 40. 12 NOVEMBER 1377. Tengevolge van een geweldigen storm brak de zeedijk van Biervliet door, zoodat 17 dorpen van Zeeuwsch-Vlaanderen overstroomd waren en er veel menschen en dieren bij die ramp het leven verloren. 1793. Onthoofding te Parijs van Jean-Silvain Bailly, Fransch sterrenkundige en staatsman, geboren te Pa rijs in 1736. Hij was voorzitter der constitueerende na tionale vergadering en na de inname der Bastille werd hij maire van Parijs benoemd. Hij schreef o. m. His- toire de l'Astronomie 1810. Geboorte te Parijs van Alfred de Musset, Fransch schrijver. Zijn lyrische gedichten vloeien over van waarheid, gevoel en leven. Hij schreef ook pittige novellen, blijspelen en drama's. Enkele zijner meest bekende werken zijn Contes d'Espagne et d'Italie Les Nuits Rolla Confession d'un enfant du siècleLorenzaccioenz. Hij overleed in zijne ge boortestad in 1857. 1863. De Antwerpsche afgevaardigde Johan Alfred De La et legt in de Belgische Kamer den grondwettelijken eed af in het vlaamsch. Het was de eerste maal dat zulks in die hooge vergadering gedaan werd. 1935. De Italiaansche regeering protesteert bij den Volkenbond alsook bij de niet aangesloten staten tegen de sanctiebesluiten. De Amerikaansche stratosfeerballon Explorer II bereikt in 4 u. 25 een hoogte van 22 570 meter en stelt daarmede een nieuw hoogte-wereldrecord op. 1936. Generaal Franco vaardigt een besluit uit waardoor al de Spaansche bankbiljetten, die na 18 Juli 1936 uitgegeven werden, zonder waarde zijn in het ge bied door hem bezet. De Nobelprijs voor physica wordt verdeeld tus- schen P. Hess. hoogleeraar te Innsbruck (Oostenrijk) en Dr Carl Anderson, van Pasadena (Vereenigde Sta ten). Heer Debye, Hollandsche hoogleeraar te Berlijn, ontvangt den Nobelprijs voor scheikunde. De Nobelprijs voor Letterkunde wordt toegekend aan den dramaturg Luigi Pirandelle. 1937. Te Berlijn wordt een akkoord onderteekend door Duitschland en Tsjecho-Slowakije, waardoor hunne gemeenschappelijke grenzen bepaald worden. 13 NOVEMBER 1582. Edict van Hendrik voor de hervorming van den kalender. 1789. De Patriotten bestormen Gent en dwingen, in weerwil van de kogels die van uit de vensters afge schoten worden, de Oostenrijkers zich in hun kazernen te verschansen. Bij gebrek aan buskruit en mondvoor raad is de Oostenrijksche bezetting vier dagen later verplicht zich aan de Patriotten over te geven. 1868. Gambetta spreekt voor den journalist Deles- cluze zijn pleidooi uit. die zijn roem vestigde. 1886. Jubelfeest in den Alhambra-schouwburg te Brussel, ter huldiging van den Vlaamschgezinden bur gemeester Karei Buis. 1862. Overlijden te Tubingen van den Duitschen dichter Ludwig Uhland. den laatsten der minnesingers. Hij werd geboren in 1787. Was hoogleeraar te Tubingen en is gekend als hoofd der Zwabische school. Door zijn studiën van de Middelhoogduitsche literatuur verwierf hij naam op wetenschappelijk gebied en is hij ook ver maard door zijn liederen en balladen, o. a. Des San- gers Fluch Die Rache Bertran de Born Das Glück von Edenhall». 1909. Dood te Brussel van baron Francis Dhanis, belgisch officier, die te Londen geboren werd in 1862 en die tegen de Arabieren streed in Congo. 1936. De Fransche Kamer van Volksvertegenwoor digers spreekt zich uit over de zaak van den Minister van Binnenlandsche Zaken Salengro, die door ver scheidene getuigenissen verschenen in de rechtsche pers beticht werd een vaandelvluchtige te zijn geweest tij dens den oorlog 1914-18. Een dagorde, die de onschuld van Salengro uitspreekt, wordt door de meerderheid goedgekeurd. 14 NOVEMBER 1406. Antoon van Burgondië doet zijn blijde in tocht te Leuven als hertog van Brabant. 1691. Heldendood te Oostende van kapitein Van Maestricht. 1798. Een Republikein deelt in een schrijven mede dat de Fransche legerbenden de stad Diest bezet hadden en ze in brand zouden schieten om de Brigands, die er verbleven, zoo te doen omkomen. Deze laatste echter slopen buiten in den nacht van 14 op 15 November, zonder dat de belegeraars er iets van bemerkten.' 1825. Overlijden te Bayreuth van den befaamden Duitschen humoristischen schrijver Jean-Paul Richter. Geboren in 1763. Hij schreef o. m. Hesperus i», Sie- venkas Flegeljahre 1888. Overlijden te Antwerpen van den Vlaamschen dichter Jan van Beers. Hij werd te Antwerpen geboren den 22 Februari 1821, was aldaar stedelijk onderbi bliothecaris en leeraar aan het atheneum. Hij schreef «De zieke Jongeling» (1846), «Bij het Kerkportaal» (1851), «Op de Kermis» (1852), Jongelingsdroomen (1853), «Levensbeelden» (1858), «Gevoel en Leven» (1868). In zijn eerste gedichten overheerscht een zieke lijke «geest van droeve mijmering» gelijk hij zelf zeide. doch later keerde hij meer tot de werkelijkheid terug en schilderde het dagelijksch leven, de Vlaamsche natuur en het landleven in eenvoudige zuivere verzen. Hij was de dichter der meer ontwikkelde Vlamingen en verwierf ook als declamator in Noord en Zuid grooten roem 1912. Aanval van de Bulgaren op Tchataldja. Turkije vraagt een wapenstilstand. 1918. Uitroepmg der republiek van Tsjecho-Slo wakije. 1935. De Soviëtregeering geeft den roebel een nieuwe waardebasis. Een Soviët roebel is nu gelijk aan drie Fransche franks. 15 NOVEMBER 1831. Onderteekening te Londen van het Verdrag der 24 Artikelen, waardoor de bevolking van België met 300.000 inwoners verminderd wordt. Te dien tijde bedroeg onze bevolking ongeveer vier millioen inwoners, thans is ze verdubbeld. 1863. Viering der 50 jarige onafhankelijkheid van ons land. 1868. Overlijden te Parijs van den Italiaanschen musicus Giacchino Rossini, die in 1792 te Pesaro geboren werd. Hij wordt beschouwd als de grootste operacom ponist van Italië. Hij componeerde o. a. de opera's II Barbiere di Seviglia Otello Semiramide Mosè Guillaume Teil een beroemd Stabat Ma ter en een Mis die bij zijn uitvaart werd gezongen. 1888. Officieele inhuldiging van het Instituut Pas teur. dat te Parijs door een nationale inschrijving opge richt werd. 1918. Volksvertegenwoordiger Leo Augusteyns wordt, wegens zijn activistisch optreden onder den oor log, te Antwerpen aangehouden. 1926. Onthulling te Brussel van het standbeeld van Leopold II. 1936. Overlijden van Primo de Rivera Jr. 16 NOVEMBER 1792. Inneming van Mechelen door de Franschen. De militaire magazijnen vormden aldaar een grooten buit voor de veroveraars. De Fransche generaal Dumou- riez dwong daarna Antwerpen zich over te geven, waar hij ook in het bezit kwam van een grooten voorraad wapens. 1912. De cholera richt ontzettende verwoestingen aan in het Turksche leger van Tchataldja. 1919. De Vlaamsche Frontpartij behaalt voor de eerste maal 5 Kamerzetels met 61 211 stemmen. 1925. De nieuwe vuurtoren van Oostende treedt voor de eerste maal in werking. 1937. Koning Leopold III brengt een officieel be zoek aan Londen, waar grootsche feestelijkheden te zijner eer plaats hebben. 17 NOVEMBER 1587. Geboorte te Keulen, uit Antwerpsche ouders die wegens geloofsvervolging uitgeweken waren, van Joost van den Vondel, Nederland's grootste dichter. Te Amsterdam teruggekeerd dreef hij er een kousenhandel en wijdde zich tevens aan de studie en de dichtkunst. Hij was lid van de Brabantsche rederijkerskamer 't Wit Lavendel en bezocht wel eens den Muider- kring In 1641 ging hij tot het katholicisme over. In zijn laatste jaren leed hij smartelijke huiselijke rampen den dood van zijn zoontje, zijn dochtertje en zijn vrouw, het verlies van zijn vermogen door een verkwistenden zoon, wat hem in 1658 noodzaakte een post aan de bank van leeningen te aanvaarden. In 1668 werd hij uit dit ambt ontslagen met behoud van zijn jaarwedde. Hij bleef een bewonderenswaardige werkkracht toonen tot aan zijn dood. 7 Februari 1679 te Amsterdam, waar hem in 1867 in het Vondelpark een standbeeld werd opgericht. Hij schreef 32 drama's o. a. Palamedes Gijsbrecht van Aemstel». «Maria Stuart «Lucifer» waarin hij het toppunt van zijn kunst bereikt, Jephta», «Adam in Ballingschapde Jozeftrilogie Jozef in Dothan», Jozef in Egypte en Jozef of Sofom- paneashekeldichten o. a. op de terechtstelling van Oldenbarneveld leerdichten als «Altaargeheimenissen», Heerlyckheit der Kercke Vondel is een dichter van Europeesche beteekenis. Al ligt in het classieke treur spel zijn eigenlijke roeping, toch vertoont hij ook hier zijn volle kracht niet zoo zeer in karakterteekening en in beschrijvingskunst, maar vooral in het lyrische, in de breed hangende pracht van zijn reien, de uiting van zijn innigst gemoedsleven. Ook de kleine kunst van het dagelijksch leven heeft hij beoefend als hekeldichter Vondel met roskam en rommelpoten gelegen heidsdichter bij bruiloft of huiselijk feest. Als toove- naar met de taal, gelijk Rembrandt met het penseel, heeft hij alle literaire genres beoefend. 1747. Overlijden te Boulogne-sur-Mer van den Franschen schrijver Alain-René Lesage, vooral bekend door zijn schelmenroman Gil Bias Hij werd gebo ren in 1668. 1830. Inneming door de Franschen van de stad Blida in Algerië. 1865. Twee Fransch-onkundige Vlamingen, Jan Coucke en Pieter Goethals, werden na Fransche proce- duur als moordenaars te Charleroi onschuldig onthoofd. De ware plichtige bekende later op zijn sterfbed. 1905. Dood van Z K. H. Prins Philip-Eugène-Fer- dinand - Maria - Clement - Boudewijn - Leopold-Gregorius, graaf van Vlaanderen. Hij was de broeder van den toénmaligen koning Leopold II. Hij werd geboren te Laeken op 24 Maart 1837, en trad in het huwelijk te Berlijn den 25 April 1867, met prinses Maria-Louisa van Hohenzollern Sigmaringen. 1935. De Nobelprijs voor natuurkunde wordt toe gewezen aan Professor James Chadwick, te Cambridge; voor scheikunde aan Professor Joliot, te Parijs, en aan zijne echtgenoote Mevr. Irène Curie-Joliot. De Litera tuurprijs wordt niet toegekend. 1936. Roger Salengro, Fransch minister van Bin nenlandsche Zaken, pleegt een ophefmakenden zelf moord in zijn slaapkamer, door de gaskraan open te draaien. 18 NOVEMBER 1758. Opening te Oostende van de nieuwe sluizen van Slijkens. 1831. Toen op 10 November 1831 het Bestand tus- schen België en Holland aanvaard werd, liet het voor- loopig bestuur 's lands bewind over aan het Nationaal Congres. Deze vergadering bestond uit 200 leden, en Baron Surlet de Chokier werd tot voorzitter aange steld. Den 18 en 24 November kwam het Congres bijeen en verklaarde het Huis van Nassau vervallen, en riep de onafhankelijkheid van België uit 1904. Overlijden te Antwerpen van August Snie- ders, die na Conscience de meest gelezen Vlaamsche ro manschrijver is. Hij werd geboren te Bladel, den 8 Mei 1825. Was in 1849 hoofdredacteur van Het Handels blad te Antwerpen en in 1884 van De Belgische Illustratie Hij schreef meer dan 100 werken dorps novellen o. a. «De Dorpspastoor» (1853), «De Orgel draaier» (1854), Sneeuwvlokske (1861); zedenromans o. a. «De Speelduivel(1870), «Oud Speelgoed» (1878); historische romans o. a. «De Wolfjager(1860), «Op den Toren» (1868). 1912. Inneming van Monastir door de Serviërs. 1935. Generaal de Bono, de opperbevelhebber van de krijgsverrichtingen in Oost-Afrika, wordt terugge roepen naar Italië en tot maarschalk benoemd. De chef van den generalen staf, maarschalk Pietro Badoglio, volgt hem op. 1936. Rome en Berlijn erkennen officieel de re geering van Franco. Bloementeelt. Langer nog dan het iemand vermoe den dierf, hebben wij nog genoten van de schoonheden die een groot deel onzer planten sinds maanden reeds ten kwiste gooiden. Onze bloemperken worden nu ontdaan van al de planten die de vorst zou kunnen vernielen en het is nog tijd nu om in de plaats ervan, na grondige be mesting, voorjaarsbloemen als Pensées, Myosotis en Bellis uit te planten. Voor Muurviolieren (Cheiranthus Cheiri) en Siiene wachten wij liever tot na den Winter, daar het gemakkelijker is die planten te beschutten op wachtbed dan wij dit ter plaats kunnen doen. De bloem perken die niet terug onmiddellijk beplant worden, zet men degelijk met stalmest op. De Dahlias, Gladiolus die nog buiten staan, worden ook zonder verwijl naar binnen gebracht. De Montbre- tias die weliswaar aan gewone winters weerstaan, wor den toch best uitgedaan. Een goede doenwijze voor deze bollen is ze een deel te laten buiten staan en een deel binnen te brengen. Zelfs voor degenen die gewoon zijn al de bollen gedurende den Winter, met bedekking, buiten te laten staan, is het aan te bevelen ten minste om de drie jaar de bollen eens uit te nemen. De groot ste bollen worden in Maart op behoorlijken afstand ge plant, terwijl de kleinere in wel bemesten grond, bijna het een tegen het andere uitgeplant worden om ons het volgende jaar reeds bloeibare bollen te geven. Rond de helft dezer maand, begint men voor goed er aan te denken de teederste planten tegen de vorst te beschutten. Wij hebben reeds vroeger gezegd dat de bedekking niet te zwaar mag wezen en ook gemakke lijk moet kunnen worden weggenomen Waar wij het eerst aan denken, is aan de rozen waar van een groot aantal variëteiten zeer weinig vorst kun nen verdragen. Zoo zijn de theerozen, de theehybrieden en de Pernetianas, en ook. een zeker aantal klimrozen. Middelen tot bedekking liggen genoegzaam voor de hand. Men gebruikt steenkoolassche of droge bladeren en dekt ermede den voet der rozelaars. Zoo de planten op rijen geplaatst zijn. is een goed bedekkingsmiddel gevonden door de aarde van tusschen de rijen op de planten te barmen en zoo het vriesweder aanhoudt strooit men lange stalmest tusschen de rijen. Indien onze stamrozen plooibaar genoeg zijn, buigen wij ze af en graven de koppen onder de aardegaat dit niet ge makkelijk. dan omwindt men de koppen met een kap van strooi of oliepapier. De rankrozen worden, zoo mo gelijk, los gemaakt en met een weinig aarde bedekt. Men bevrijdt ook een weinig den voet van Budleya. Cea- nothus, Fuchsia gracilis (Ricartonni) terwijl wij de Gyneriums, Tritomas en andere nog een strooikap ge ven en ook met een laagje droge bladeren of mest be dekken. Zoodra het weder droog wordt, beginnen wij met het opraken der gevallen bladeren. Het overwinteren van geraniums. Het is met de geraniums nu gedaan. De bloemen verwelken en slin geren aan leelijke, lange en dunne stelen in den herfst wind, de bladeren worden onooglijk, met weemoed denken wij terug aan de zomersche dracht, die zij ons geschonken hebben. Zullen wij ze nu laten uitbloeien en ze dan, geheel uitgedroogd, wegwerpen? Neen, het is beter de laatste bloemen dicht bij den stam af te snij den en er voor het laatst nog de kamers mee te versieren, waarna de gezonde, niet te oude planten in potten worden gezet. Deze worden op een donkere, vorst- vrije plek neergezet, liefst in een kelder, waar zij nog eenigen tijd worden begoten. Men houdt geleidelijk met gieten opde geraniums beginnen dan hun winterslaap tot zij ons het volgend voorjaar door de vorming van knoppen toonen. dat zij naar water, licht en versche aarde verlangen Bij het overwinteren van geraniums ondervindt men vooral bij de oude planten vaak moeilijkheden. Hebben zij gedurende den zomer in den vollen grond gestaan, dan zullen wij dus als regel niet de moeite doen. om ze in potten te zetten. Slechts een enkele plant of soort, waarop wij bijzonder gesteld zijn, is dit werk waard voor het overige worden alleen stekken overwinterd. Bij het overplanten worden de planten gesnoeid en de langste wortels met een scherp mes ingesnoeid. Geraniums, die ook gedurende den zomer in potten hebben gestaan, worden in dezen tijd van het jaar in het geheel niet behandeld eerst eind Maart of April worden zij verplant en tevens gesnoeid. Oude potplan ten moeten in het najaar zooveel mogelijk droog wor den gehoudenals het niet te lang achtereen regent, kan men ze wel op een balcon laten staan. Geeft men ze een lichte bedekking, dan kunnen ze zelfs eenige gra den vorst verdragen. Plaatst men de geraniums in een kelder, dan moet deze vooral niet vochtig of muf zijn, want dan kunnen de planten maar al te licht door schimmel en rotting worden aangetast. De stekken, die in Juli en Augustus gemaakt werden, zijn het meest geschikt om te overwinteren, vooral wan neer ze voor het intreden van de koude hun potten goed met wortels hebben gevuld. Zij behoeven in den herfst niet overgeplant te worden, want men heeft hun natuurlijk voedzamen grond gegeven en deze is voor de lente niet uitgeput. Stekken hebben ook het voordeel dat men met kleinere potten kan volstaan, zoodat er op dezelfde plaatsruimte een groóter aantal kunnen over winteren. Gaan er dan eenige dood, wat nooit te ver mijden is, dan behoeft men er geen spijt van te hebben. In Maart worden de stekken verplant,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11